Jante pentru cee'd

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
Post Reply
lookas
Posts: 71
Joined: 21 Nov 2007, 14:22
Auto:
Location: Timisoara

Re: Jante pentru cee'd

Post by lookas »

Daca mai e cineva obsedat de masele jantelor si anvelopelor, poate va ajuta cu ceva sa stiti ca ansamblul:

janta de otel pe 15" cu care vine cee'd-ul din fabrica
+
anvelopa de iarna Dunlop Wintersport M3 195/65 R15
+
2.2 atmosfere de "presupus azot"
=
love :) 18 kg


Intr-o saptamana ajung sa cantaresc si anvelopele originale de vara Michelin Energy tot 195/65 R15 (rulate 1500 km, deci sper sa nu fi pierdut prea multa masa), pe care le voi si scoate pe bursa... aviz amatorilor [-o<


PS. Multumim autorului modificarii titlului topicului pentru promptitudine =D>
Kia Cee'd [06.2008] | 1.4GSL Start + opt. | Pewter beige | ODO 24500
< Album foto > | < Jurnal >

Catalan
Posts: 48
Joined: 07 May 2008, 12:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jante pentru cee'd

Post by Catalan »

Multumesc lookas pentru poza. La ele ma gandeam dar nu stiam ca sunt de 17", eu vreau de 16" nu mai mari.
KIA CEED 1.4 GSL pewter beige + senzori parcare

proc74
Posts: 472
Joined: 19 Apr 2008, 10:27
Auto: Ceed/Sportage
Location: Constanta

Re: Jante pentru cee'd

Post by proc74 »

@tcapote: nu ne dai shi noua amanunte (de unde, pret) ??
Sportage 1.6GDI Style+
Ex.Ceed best - kompass blue
CT 12 BNK

bogdan_MIB
Posts: 94
Joined: 26 Dec 2007, 03:40
Auto:
Location: Constanta

Re: Jante pentru cee'd

Post by bogdan_MIB »

In sfarsit a venit si ziua mult asteptata Ceedulica al meu a fost incaltat cu noile jante RIAL CAMPO 6,5JX15" ET45 7,43KG si deja sunt impresionat de noua tinuta de drum, de o manevrare mai usoara a directiei si un demaraj mai bun.
Numai ++++, astept sa-mi spune-ti daca ati observat aceleasi lucruri . Stiu ca diferenta de greutate dintre janta de otel si cea de aliaj este mica de cateva sute de grame+fara capac dar e de bine totusi am un nou look si frane aerisite. Numai bine va urez si astept parerile voastre.

http://img87.imageshack.us/my.php?image=dsc06292.jpg
http://img87.imageshack.us/my.php?image=dsc06285.jpg
http://img87.imageshack.us/my.php?image=dsc06288f.jpg
http://img11.imageshack.us/my.php?image=dsc06289.jpg
http://img11.imageshack.us/my.php?image=dsc06295.jpg

P.S. Jantele sunt cumparate de la SIBIU Sigemo 289ron/buc.
KIA Cee'd 1.4 GLS, Mars Red, BEST ODO141000km

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jante pentru cee'd

Post by Ogy »

Sunt frumoase dar ce e in avatar e mai frumos :P
De ce zici ca tinuta de drum s-a schimbat...nu ai pus aceleasi cauciucuri?

bogdan_MIB
Posts: 94
Joined: 26 Dec 2007, 03:40
Auto:
Location: Constanta

Re: Jante pentru cee'd

Post by bogdan_MIB »

Ba da sunt aceleasi cauciucuri... explicatia mea ar fi ca talonul nu mai este gatuit janta este mai lata cu 1inch si cauciucul se aseaza mai bine pe janta, nu mai valseaza. Multumesc pt avatar.
KIA Cee'd 1.4 GLS, Mars Red, BEST ODO141000km

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Jante pentru cee'd

Post by scubli »

@bogdan_MIB: Frumoase, sa le stapanesti sanatos si cat mai putine gropi :D
Pe cat de ciudat pare, cu aceleasi cauciucuri si eu o simt pe a mea mai stabila. Sunt in acelasi caz, am trecut de la cele standard pe 16" cu 6j la OZ-uri tot pe 16" cu 7.5j(1.5 inch in plus), cauciucul e intins la maxim si stabilitatea cu mult mai buna. :D

mishu3113
furia alba turbo
Posts: 183
Joined: 07 Jun 2008, 19:53
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Jante pentru cee'd

Post by mishu3113 »

fratilor, care aveti pro'ceed sa nu va luati anvelope 225/45/ZR17 ca ating in spate la aripa. luni incerc cu 205. la HB si SW cica ar merge si 225
Pro-cee'd Cassa White, 1,4 GSL Best (08/2008) - B-91-FHV - ODO 15000 KM
- PACHET COMPLET PIELE DL.GABI STYLE :)
- NUCA SCHIMBATOR CROMATA
- LEDURI DE POZITIE + KIT XENON FAZA SCURTA H7 6000K
- TSW JARAMA BLACK 17" + NANKANG NS2 SPORT 205/45/R17
- ...VA URMA...

ALBUM FOTO:http://picasaweb.google.com/mishu3113/B ... Pc17Sm4wE#
JB:viewtopic.php?f=5&t=5264

bogdan_MIB
Posts: 94
Joined: 26 Dec 2007, 03:40
Auto:
Location: Constanta

Re: Jante pentru cee'd

Post by bogdan_MIB »

Multumesc Scubli de urari ....asa este jantele cu latime mica gatuie cauciucul si nu se aseaza corespunzator pe, cu jantele de otel la viraj simteam cum valseaza si cand era parcata intotdeauna aveam impresia ca este roata desumflata. Balonul cauciucului este mai mare acum si volumul de aer din janta la fel.
KIA Cee'd 1.4 GLS, Mars Red, BEST ODO141000km

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Jante pentru cee'd

Post by djniki4 »

mishu3113 wrote:fratilor, care aveti pro'ceed sa nu va luati anvelope 225/45/ZR17 ca ating in spate la aripa. luni incerc cu 205. la HB si SW cica ar merge si 225

Inseamna ca ori ai luat jante pe 17 mai late de 7j ori ET-ul este mai mic de 35, altfel nu-mi explic cum atinge. Ideal ar fi pentru jantele de 17 specificatiile sa fie urmatoarele: 7JX17 (adica latimea jantei maxim 7J, nu mai mare) , distanta dintre prezoane obligatoriu de 5x114, ET-ul care e cel mai important sa nu fie sub 35(eu am ET 35, jante pe 16, si latimea jantei 7J si nu sunt probleme,mai e destul spatiu pana la aripa, la fel si la tine, daca iei pe 17 si respecti specificatile care ti le-am dat n-ai probleme).

Vezi ca ai PM.

mishu3113
furia alba turbo
Posts: 183
Joined: 07 Jun 2008, 19:53
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Jante pentru cee'd

Post by mishu3113 »

djniki4 wrote:
mishu3113 wrote:fratilor, care aveti pro'ceed sa nu va luati anvelope 225/45/ZR17 ca ating in spate la aripa. luni incerc cu 205. la HB si SW cica ar merge si 225

Inseamna ca ori ai luat jante pe 17 mai late de 7j ori ET-ul este mai mic de 35, altfel nu-mi explic cum atinge. Ideal ar fi pentru jantele de 17 specificatiile sa fie urmatoarele: 7JX17 (adica latimea jantei maxim 7J, nu mai mare) , distanta dintre prezoane obligatoriu de 5x114, ET-ul care e cel mai important sa nu fie sub 35(eu am ET 35, jante pe 16, si latimea jantei 7J si nu sunt probleme,mai e destul spatiu pana la aripa, la fel si la tine, daca iei pe 17 si respecti specificatile care ti le-am dat n-ai probleme).

Vezi ca ai PM.
da, ai dreptate cred ca sunt de 8j. frecarea se produce la marginea anvrlopei care atinge in protectia aripei exact in margine. o sa-mi pun 205/45/r17 si nu cred ca o sa mai atinga. oricum aratau putin ciudat iesite cauciucurile in afara
Pro-cee'd Cassa White, 1,4 GSL Best (08/2008) - B-91-FHV - ODO 15000 KM
- PACHET COMPLET PIELE DL.GABI STYLE :)
- NUCA SCHIMBATOR CROMATA
- LEDURI DE POZITIE + KIT XENON FAZA SCURTA H7 6000K
- TSW JARAMA BLACK 17" + NANKANG NS2 SPORT 205/45/R17
- ...VA URMA...

ALBUM FOTO:http://picasaweb.google.com/mishu3113/B ... Pc17Sm4wE#
JB:viewtopic.php?f=5&t=5264

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Jante pentru cee'd

Post by djniki4 »

Man cu cele de 205 cred ca o sa rezolvi problema, insa nu stiu daca in totalitate, nu te grabi sa cumperi ca apoi ramai cu anvelopele, dupa ce le-ai pus pe cele de 205 incearca sa urci cativa oameni in spate(sa pui greutate pe masina) sa vezi daca atunci cand e lasa atinge. Sa sti ca ai dreptate in legatura cu faptul ca arata ciudat ca erau jantele scoase prea mult in afara, doar daca ai un body kit foarte misto arata bine jantele iesite in afara, altfel cu masina stock arata urat. La mine e perfect cat de iesite in afara sunt, n-as vrea mai in afara de atat sa fie janta. Vezi ca ti-am dat id-ul meu, baga-ma in lista sa mai discutam .

lookas
Posts: 71
Joined: 21 Nov 2007, 14:22
Auto:
Location: Timisoara

Re: Jante pentru cee'd

Post by lookas »

Stiti ceva de rotile ROTA? Sunt foarte usoare, si desi aspectul nu e bestial, "keep it simple" face bine uneori... sunt made in Philippine, dar cica ar avea experienta de 28 de ani (http://www.rotawheels.com)

ROTA Slipstream (6.3 kg - toate greutatile sunt pt 16")
Image

ROTA J-SPL (6.4 kg)
Image

ROTA Grid Racing (6.8 kg)
Image

ROTA Torque (7 si ceva kg)
Image

ROTA GT3 (7.5 kg)
Image



In plus, febletile mele, iarasi ordonate dupa greutate:

OZ Ultraleggera (6.46 kg)
Image

Team Dynamics Prorace 2 (7 kg)
Image

OZ Crono HT (7.1 kg)
Image

Team Dynamics ProRace 1.2 (7.4 kg)
Image
Image

AEZ Tacana (9.1 kg)
Image


Daca ati avut experiente cu vreuna din ele, nu va sfiiti sa le impartasiti.
Ma intereseaza in primul rand calitatea, la un mers normal si fara borduri, as vrea sa reziste structura si culoarea macar 3 ani. Nu cred ca cer mult, deci nu e neaparat nevoie sa platesc pretul unui OZ, daca si altele ofera asta.
Lookul e pe plan secund, vreau sa fie cel putin potrivite. Cee'd-ul neoferid cea mai frumoasa priveliste cand il vezi din lateral, printre spitele jantei, spre suspensii, mi se pare ca ii sta mai bine ori cu multe spite subtiri, ori cu putine dar mai groase... adica intr-un fel, spatiul ocupat de materialul jantei sa fie cat se poate de aproape de cel ocupat de golurile dintre spite, ca sa se opreasca ochiul pe jante, nu pe dupa ele... nu cred ca ma pun sa schimb discuri de frana sau etriere.

Accept sfaturi :)
Drumuri line!
Kia Cee'd [06.2008] | 1.4GSL Start + opt. | Pewter beige | ODO 24500
< Album foto > | < Jurnal >

bogdan-alin
F.B.I
Posts: 778
Joined: 12 Nov 2008, 22:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jante pentru cee'd

Post by bogdan-alin »

AEZ Tacana sunt dementiale.....

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Jante pentru cee'd

Post by scubli »

@lookas: Team Dynamics ProRace mi se par cele mai potrivite pt. cee'd. Dupa cum spui, jantele cu multe spite dau perfect pe cee'd (vezi albumul din semnatura).
Daca nu vrei neaparat sa mergi pe asa ceva iti recomand cu toata placerea OZ Crono HT, jante care arata superb, le-am studiat la o vulcanizare. Dupa ele urmeaza AEZ Tacana.
Numai bine.

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”