Probleme rezolvate pe garantie

Inclusiv campaniile de rechemări
proc74
Posts: 472
Joined: 19 Apr 2008, 10:27
Auto: Ceed/Sportage
Location: Constanta

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by proc74 »

Schimbat calculator air bag.
Sportage 1.6GDI Style+
Ex.Ceed best - kompass blue
CT 12 BNK

Stefan Laurentiu Dusa
Posts: 22
Joined: 08 Mar 2008, 10:29
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by Stefan Laurentiu Dusa »

@Hamude

In general,se presupune ca oamenii de acolo sant profesionisti si observa ei daca e ceva in neregula!Totusi,daca observi tu ceva,e bine sa le spui!Cel care ia masina din parcare,nu are cum sa-si dea seama pe o distanta asa mica de o ,,problemuta'' ca a mea,spre exemplu!Daca esti incepator,cred ca ai un tata,unchi sau pur si simplu o cunostinta mai experimentata,care ti-ar putea da un sfat!Oricum,eu unul refuz sa cred ca sant probleme asa mari la tipul asta de masinuta! :wink:
Sa aveti drumuri bune!

Hamude
Posts: 39
Joined: 18 Dec 2008, 11:46
Auto:
Location: Bucharest, Romania
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by Hamude »

Mersi... sincer nu am pe nimeni :)) ... dar o sa invat singur nu e problema:P
1.4 Benzina, Cassa White, City
B-39-HMD

ocus
Posts: 5
Joined: 08 Aug 2007, 20:30
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by ocus »

Cristi H wrote:@Akbhar

Sa le spui . . . IN SCRIS ! :)
La intrarea in service se completeaza o precomanda sau "comanda", cum e botezata de fiecare. Pe langa faptul ca faci revizia de . . . km, punctezi ce te doare pe formularul respectiv si sunt obligati sa-ti spuna daca ai dreptate sau . . . nu :) . Dar daca ai probleme care tin de garantie, nu astepta revizia!
Iar aparatura de diagnoza nu "stie" ca
- auzi greierasi la bord
- trosneste volanul cand virezi pe loc, etc.
Multe defecte reclamate in garantie sunt de natura mecanica, sunt parti care nu sunt gestionate electronic, asa ca trebuie sa informezi receptionerul pentru ca acesta sa ceara meseriasului verificarea reperelor cu probleme.
PS - Era pentru intrebarea off-topic a lui @hamude.
Imi trozneste si mie volanul cand virez pe loc. Poti sa-mi spui cum s-a rezolvat?

Cristi H
Posts: 516
Joined: 11 Feb 2009, 20:10
Auto:
Location: Ro
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by Cristi H »

@ocus, pentru zgomotul respectiv nu pot sa-ti spun care e piesa defecta, trebuie sa ajungi neaparat in service. Pot fi mai multe cauze, pentru o diagnoza pertinenta trebuie sa o ridici pe elevator. Zgomotul nu este specific unui defect punctual. Am avut un caz in care se auzea un zgomot cand vira pe loc, dar se manifesta si in mers, la gropi. S-a strans amortizorul dreapta fata si zgomotul a disparut. La tine poate fi si o bieleta, sau cap bara, sau caseta. Greu se spus.
Inca o data, mergi in service, profita de garantie.
Bafta.
Undercover Kia Dealer
procee'd 1.6 DSL HP

vlad2215
Posts: 67
Joined: 26 Jun 2007, 18:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by vlad2215 »

Schimbat azi cuplajul flexibil de la coloana de directie....cand miscam usor stg-dreapta de volan pe loc sau cand mergeam pe piatra cubica sau drumuri mai proaste cu gropi mici si dese troncanea din ce in ce mai rau sub volan....acum e liniste totala....
Am fost la IMG putin stresat ca nu stau langa masina dar a fost totul in regula....au pus volanul drept, nu se observa nicio zgarietura pe plastic sau altceva....
Initial au zis ca dureaza 3 ore...in 1h40min au fost gata...foarte amabili si ok...recomand...
Am putut sa fac comparatie si la revizii la celelalte masini de acolo....(primele 2 la Mit Av)....la IMG chiar daca nu stai pe capul lor mi s-au parut mult mai meticulosi si atenti la toate detaliile....
Cee'd 1.4. LX Best... SO RED...B-46-CER

bloggerX
Posts: 134
Joined: 27 Aug 2007, 16:46
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by bloggerX »

Schimbat caseta directie 18000 km. Au disparut zgomote fata.
Trebuia sa se rezolve si zgomot din bord, a venit o piesa, dar cand sa o schimbe si-au dat seama ca mai e nevoie si de alta piesa, deci mai astept pentru zgomotul din bord. Timp 2 zile si jumatate MIT Motors Baneasa.
Kia Cee'd 1.4 LX Best 01.11.2007 , Pewter Beige 18500km

User avatar
bubu
Posts: 314
Joined: 28 Apr 2008, 15:04
Auto:
Location: Constanta

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by bubu »

Cristi H wrote:@ocus, pentru zgomotul respectiv nu pot sa-ti spun care e piesa defecta, trebuie sa ajungi neaparat in service. Pot fi mai multe cauze, pentru o diagnoza pertinenta trebuie sa o ridici pe elevator. Zgomotul nu este specific unui defect punctual. Am avut un caz in care se auzea un zgomot cand vira pe loc, dar se manifesta si in mers, la gropi. S-a strans amortizorul dreapta fata si zgomotul a disparut. La tine poate fi si o bieleta, sau cap bara, sau caseta. Greu se spus.
Inca o data, mergi in service, profita de garantie.
Bafta.
referitor la zgomotul respectiv...daca nu se manifesta mereu...degeaba ajungi la service...rasp. va fi mereu acelasi:noua nu ne face...deci nu putem sa depistam care este problema...mie mi se aude destul de rar...dar se aude.degeaba ai garantie daca cei de la service nu vor sa faca absolut nimic pentru rezolvarea problemelor...strangerea unor suruburi sau dat cu putin de spray siliconic,asta inseamna garantia de 7 ani?

gabyja
Posts: 7
Joined: 29 Apr 2008, 13:54
Auto:
Location: Germany

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by gabyja »

Nu prea am fost activ asa pe forum, dar cautand niste topicuri de garantie am spus ca e cazul sa impartasesc si eu ce am schimbat pe garantie. De vreo cateva luni lucrez si circul cu masina in Germania si am descoperit si eu zgomotul enervat la directie atat la virajele pe loc cat si in mers. Am mers la o reprezentanta aici in Germania, i-am dat masina sa mearga si a spus ca nu simte nimic si m-a rugat sa ii arat care e problema. Destul de repede am reusit sa ii reproduc problema, moment in care mi-a cerut actele de garantie, m-a verificat in baza de date daca e valida garantia si mi-a luat cheia spunandu-mi ca nu e sigur sa circul cu masina asa si sa o las pentru verificare. Asta se intampla ieri. Azi m-au sunat sa imi spuna sa schimba coloana de directie si ca totul se face pe garantie fara nici un ban. Nu as spune ca in Romania s-au purtat mai neprofesionist, dar mi-a placut ca nu a pus placa:"eu nu aud nimic", ci ma rugat sa ii arat care e problema si in momentul in care a sesizat nu a zis nici pas si a bagat masina in service.
Drum bun si la cat mai multi km fara probleme
Cee'd 1.4 SW GLS BEST Kompass Blue
ODO: 65000

dansergiu
Posts: 48
Joined: 10 Sep 2008, 11:31
Auto:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by dansergiu »

Nici eu nu prea am fost activ pe forum. Dar pot sa spun cu mana pe inima, ca sunt foarte multumit de serviceul din Arad. Sau comportat cu mine, cam cu sau comportat cei cu gabyja in Germania. Eu cred ca am fost foarte stresant pentru cei din service. Am schimbat pe garantie bieletele, iar cam dupa 2-3 saptamani, am fost iar la ei si le-am spus ca se auzea un troncanit in volan, cand treceam peste denivelari. mi-au facut o programare in service, pe data de 9.06.2009, iar in aceeasi zi am ridicat masina. De ce am spus ca am fost stresant pentru cei din service? foarte simplu, pentru ca, pentru orice problema am avut sau am crezut eu ca este vreo problema, am la ei in service.
Kia Cee'd 1.4 Best SO Red 25.05.2008
Cateva poze cu kiutza mea http://picasaweb.google.com/dansergiu/2008_08_15#

Augustin252
Anubis
Posts: 64
Joined: 12 Jan 2009, 21:07
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by Augustin252 »

intrebare (la care as prefera raspuns si de la @Cristi H/Undercover Kia Dealer): filmele de protectie de pe usi fac obiectul garantiei??
thx
Cee'd 1,4 SW BEST Piston Grey - ODO 80.000 km
63/226

Image

bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by bogdanf »

@Augustin252
Cred ca suntem mai multi curiosi. :wink:
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

Augustin252
Anubis
Posts: 64
Joined: 12 Jan 2009, 21:07
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by Augustin252 »

@bogdanf se pare ca ramanem la acelasi stadiu :lol: e doar coincidenta sau SW-urile sunt mai "predispuse"??
Cee'd 1,4 SW BEST Piston Grey - ODO 80.000 km
63/226

Image

gguramulta
Wanted
Posts: 342
Joined: 25 Feb 2009, 22:10
Auto:
Location: Onesti-Bucuresti

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by gguramulta »

eu am sa-i pun sa-mi verifice aerul conditionat pentru ca nu raceste, si deasemenea gurile de aer, pentru ca nu vine aer pe cele care sunt deasupra, si sa-mi puna masina pe scanner ca sa stiu ca e in regula ca atunci cand am avut accidentul nu am simtit abs-ul.
Kia Cee'd 1,4 LX BEST black pearl B-04-YAW
viewtopic.php?f=5&t=4150 ---> jurnal de bord
http://picasaweb.google.com/georgeguramulta
ODO 17000KM/h
Image

andrei.alexandru
Posts: 66
Joined: 21 Jan 2008, 15:45
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Probleme rezolvate pe garantie

Post by andrei.alexandru »

Salut,

Am si eu o intrebare
Pentru piese schimbate in garantie ati primit vreun document? Am vazut ca nu se trece nimic in cartea de service.
Atunci daca ma duc la alt service cum pot dovedi ca piesele care sunt schimbate pe masina in garantie au fost schimbate in service-uri autorizate.

Mersi
Kia Cee'd 1.4 BEST 2008, 290.000KM
Kia Ceed 1.4 MPI, 2019, 40.000KM
Kia Rio 1.4 CRDI Style 2012, 138.000KM

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”