Akbharmobil: Sidulica

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Akbharmobil: Sidulica

Post by Akbhar »

Salutari tuturor.

Iata ca a venit momentul sa deschid si eu un topic in cadrul acestei sectiuni.

Ieri, pe 2 Noiembrie, total neasteptat, am fost sunat de dealer ca individul in cauza a sosit si este gata de livrare. Estimarile initiale indicau ca data a predarii 25.11. Dar se pare ca lucrurile s-au precipitat. Acum nu are rost sa ma plang de chestia asta. :P

Euforic, m-am invoit de la servici si am fugit sa fac Casco. Gasisem un broker care mi-a facut o oferta la Generali Asigurari - Casco Complet, cu franciza 100E, pentru 462E, plata integrala. Cotatia e atat de mica deoarece proprietarul masinii este mama mea, ceea ce a permis aplicarea unor reduceri. Totodata am incheiat si asigurare RCA - 255RON. Am observat ca franciza e stabilita la valoarea de 332RON, pentru ca polita a fost calculata in lei.

Apoi m-am urcat in primul microbuz spre Ploiesti si la ora 17 eram la dealer. Si acolo ma astepta: un Kia Cee'd 1.4GSL, LX Best, culoare Kompass Blue. Putin murdar, deoarece fusese spalat cu o zi inainte, dar totusi sclipea in lumina amurgului. :heart: A fost dragoste la prima vedere.

Avea 8km la bord. Consum mediu: 59.5% (beat this if you can) 8) A urmat o verificare scurta. Totul a fost ok. Am achitat 150 RON contravaloarea numerelor provizorii si a asigurarii RCA pe o luna. Am primit manualul in engleza si in romana, 2 chei, caietul de garantie, CIV-ul si alte cateva documente. Dealerul a facut cadou un set de covorase (sunt probabil cele mai ieftine pe care le-a gasit, dar totusi sunt ok in lipsa de altceva).

Am plecat direct la benzinarie si apoi am purces spre Bucuresti.

Impresii:
- motorul aproape nu se simte ca functioneaza :D
- cutia e precisa; agata putin daca se 'scurtcircuiteaza' schimbarea vitezelor, dar cu putina atentie e ok.
- desi nu am avut probleme cu pedala de ambreiaj si frana, inca nu m-am acomodat cu acceleratia: mi se pare foarte sensibila si trebuie actionata cu grija, pt ca Sidulica vrea sa fuga. Accelereaza imediat. Nici nu mi-am dat seama cand am trecut de 100kmh.
- confortul interior este ok, cel putin in fata. Scaunul este comod, chiar si fara reglare pe inaltime, oglinzile sunt mari, comenzile ergonomice, loc mult si o groaza de spatii de depozitare. Cotiera face toti banii (ma rog, a fost inclusa standard).
- trebuie montata alarma, atat pentru deschiderea din telecomanda cat si pentru siguranta.

Impresia generala: o masina placuta, cu dotari de bun-simt, exact ce vroiam. Sper sa nu am incidente neplacute cu ea.

PS: Am observat ca exista sistem de comanda pentru proiectoare. Deci instalarea unora after-market nu ar trebui sa implice costuri prea mari pentru doritori.

In week-end sper sa fac un drum mai lung, sa ma acomodez cu masina si ea cu mine. O sa revin cu poze si mai multe impresii peste 2 zile.

This is the begining of a beautiful friendship! :)
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

marinero
Posts: 251
Joined: 10 Oct 2007, 21:42
Auto:
Location: Satu Mare

Post by marinero »

La casco ai reducere in functie si de vechimea permisului?
"Black Thunder cu R U G I N A" ODO--> 76000km
CEE'D 1.4 GSL Lx MT BEST 'Black Pearl' SM 89 LVN

belami
Posts: 194
Joined: 11 Oct 2007, 13:25
Auto:
Location: Buzau

Post by belami »

felicitari si ... prietenie lunga, fara incidente; astept detalii despre masina si ... dealer daca se poate
1.4 BEST, Machine Silver
Comanda 25.10.2007, seriile 06.12.2007, livrarea 12.01.2008

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

":heart: A fost dragoste la prima vedere." - vezi cum faci sa dureze cat mai mult!

"PS: Am observat ca exista sistem de comanda pentru proiectoare. Deci instalarea unora after-market nu ar trebui sa implice costuri prea mari pentru doritori." - sigur nu faci confuzie cu comanda lampilor de ceata?
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

marinero
Posts: 251
Joined: 10 Oct 2007, 21:42
Auto:
Location: Satu Mare

Post by marinero »

Oricum dupa parerea mea si pe Best se pot pune anumite optionale dupa achizitie ,in timp cred ca se va rezolva problema .
"Black Thunder cu R U G I N A" ODO--> 76000km
CEE'D 1.4 GSL Lx MT BEST 'Black Pearl' SM 89 LVN

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

felicitari Akbhar !! sa stapanesti sanatos masina si sa te bucure multi km itzi doresc !! si acu, baga km de sa putza ambreiaju' :D
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

@marinero: Da, a contat si asta. L-am trecut pe tata ca sofer principal - carnet din 1982, fara incidente rutiere in ultimii 5 ani.

@andrei0241: Am confuzat, dar tot se poate improviza ceva. :oops:

@ida01ro: Km bag, dar sper sa nu inceapa sa miroasa ambeiajul. :D

In weekend Sidulica a trebuit sa suporte pret de 650 de km un sofer idiot (je, adica) care a fost destul de dur cu el. S-a comportat admirabil. Sunt in continuare foarte in cantat de el.

Din pacate neatentia mea, coroborata cu nesimtire unora s-a soldat cu un contact corp la corp cu un carucior in Carrefour Constanta, rezultand o zgarietura in bara spate. Cele 2 puncte sarite au fost acoperite cu vopsea. (Multumesc lui andrei0241 pentru ajutor). Sper ca inca un retus si un polish in zona afecata sa elimine orice urma.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

Felicitari si drum bun. Sa o stapanitzi sanatosi. :D
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

S'a mai apropiat culoarea retusului de cea originala? Sunt curios daca cu inca o mana-doua si un polish se va mai observa ceva ... Pentru cineva care nu stie unde sa se uite, nu cred ca va fi vizibil ;)
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

In primul rand multumesc pentru urari.

Dimineata am avut o surpriza: ploua usor si cu picaturile de apa de masina am avut reale probleme in a identifica locul retusat. Inca exista o diferenta de nivel. Astept sa se indrepte putin vremea ca sa mai aplic un start. 2-3 aplicari si un polish cred ca vor rezolva complet problema.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

luci
Posts: 129
Joined: 01 Aug 2007, 21:17
Auto:
Location: turda cluj

Post by luci »

de unde fac rost de vopsea pt black pearl ca si pe mone m-a lovit usa de la garaj?
kiaceed 1,4base black pearl frumoasa foc

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Mergi la service'ul la care se asigura garantia si vorbeste cu cel care se ocupa de vopsitorie. Pentru o suma rezonabila cred ca'ti va putea prepara o cantitate mica de vopsea, care insa'ti va fi de ajuns pentru mai multe retusuri. Iar pe negru diferenta va fi si mai greu de observat.
Eu vopseaua ptr Kompass Blue o am de la skorpion_nyc. Era un pic pe fundul unui borcanel de medicamente, insa a ajuns de'am dat eu de vreo 3 ori in zona care o aveam lovita, i'am dat'o mai departe lui Akhbar si sigur nu se va termina. Si partea buna e ca, fiind vopsea pe baza de apa, nu se intareste in recipient
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Bun, de azi avem si alarma: Maat 7500 (cu pager). Toata distractia m-a costat 520 Ron. Montajul a fost facut la Seleniu, in aproximativ 2 ore. Baietii au lucrat curat. Nu s-au dat gauri de fixare. Au folosit bride de plastic si petice adezive. :D

PS: Traficul din Bucuresti intre 6.00 - 23.00 sux big time. :x
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Am descoperit setarile de la instalatia audio. Nu e bine. Am dat volumul de start la 5 (valoarea minima). Si am tot tinut radioul pe 4-6. Am inceput sa aud motorul in mers. Pana pe la 3000rpm e ok. Apoi -vrummmm. Si stergatoarele parca au o mica bataie. Sunt convins ca sunt zgomote normale, dar pe care eu abia acum le-am remarcat.

Partea buna e ca tot imi place. :D Si inca n-am ajuns la vulcanizare sa ii verific presiunea in roti. :cry:
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Ai mai finisat zona unde'ai retusat? Sau de'acum la primavara? :D
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”