Plata manopera in garantie?

Inclusiv campaniile de rechemări
User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Plata manopera in garantie?

Post by Razvan_G »

Salutari. Am o nelamurire, nu prea sunt multe post-uri referitoare la plata manoperei in perioada de garantie. Poate imi spuneti din experienta. Pana la urma se plateste sau nu? Garantia iti asigura doar schimbarea piesei, dar nu si manopera? Cam ce preturi se practica la service-uri (KIA bineinteles). Mersi.
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

User avatar
alpinad
[român 200%]
Posts: 1794
Joined: 19 Nov 2007, 11:45
Auto: Sportage MHEV 1.6 T-GDi 4
Location: Europa
Contact:

Re: Plata manopera in garantie?

Post by alpinad »

mie mi-au schimbat o bieleta pe stanga[IMG] si nu m-a costat nimic.....la final intreband de bani...am primit raspunsul ca e "pe garantie" + ca mai stiu pe cineva caruia i-au gasit un rulment spart la o roata,la revizie....s-a schimbat acel rulment si la fel cand s-a platit a dat doar cat costa revizia...nimik in plus....
Sportage MHEV Pace 1.6 T-GDi 48V 7DCT Black

Rio 1.25 mpi Smoke Blue

[exOptima 1.7 crdi 140cp Pluto Brown]
[ex cee'd sw 1,4 gsl 109cp SO RED B-72- ZEP]
____________________

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Plata manopera in garantie?

Post by Akbhar »

Se plateste manopera doar la operatiile de intretinere curenta (adica manopera pentru revizii, asa cum este normata de producator). Se platesc suplimentar si operatiile solicitate expres de posespr (montare accesorii, teste suplimentare etc.). Pretul este de aproximativ 20E/h
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

ionutz
Posts: 446
Joined: 09 Jun 2008, 23:05
Auto: KIA CEED
Location: Pitesti

Re: Plata manopera in garantie?

Post by ionutz »

Faza tare la NOUL service-ul din Pitesti: luni 26.01.2009 am fost la service deoarece joi 22.01.2009 cand am vrut sa plec cu masina dupa o stationare de o saptamana in fata blocului, rotile au ramas intepenite(fara sa fi tras frana de mana)iar dupa o accelerare mai tare a masinii s-a auzit un trosnit iar rotile s-au deblocat!Pe o distanta de circa 2-3km s-a auzit un frecat destul de zgomotos,care in timp a disparut auzinduse doar la frane pana a disparut de tot.Am sunat vineri 23.01.2009 la service si am spus domnului de la service problema intampinata si am intrebat daca este cu adevarat o problema sau nu!Raspunsul dansului a fost ca cel mai bine ar fi sa trec pe la ei sa se uite sa vada despre ce este vorba.Luni 26.01.2009 m-am prezentat la service cu masina,am dat masina in primirea mecanicului dupa completarea unei foi in care am descris problema si am asteptat un rezultat.Dupa circa 40 de min tipul cu care am discutat la tel vine si ma invita la masina si imi explica ca a fost doar mizerie pe placute si e posibil sa fi ruginit discurile in timpul stationari,neexistand nici o piesa defecta,drept motiv eu trebuie sa platesc manopera.Dupa o mica cearta cu el explicandu-i ca nu vad de ce sa platesc pt ca eu am intrebat de la bun inceput daca este vreo problema sau nu sistemul de franare ,tipul a tacut din gura si s-a dus la doamna de se ocupa cu facturarile sa imi taie factura.Acolo intreb cat ar trebui sa platesc si mi se comunica suma de 175ron.La auzirea sumei mi-a picat fata pt ca nu aveam la mine decat 95ron,ii spun doamnei respective ca nu mi se pare normal sa platesc aceasta suma,deoarece nu am fost informat cand mi s-a primit masina ca voi fi nevoit sa platesc costul verificari reclamatiei mele si ca nici nu am la mine acea suma de bani.Aceasta din urma ma intreaba cati bani am la mine ii spun ca 95 ron si imi spune sa ii dau pe astia si imi da cheile si talonul masini fara a mai face vreo factura sau chitanta :!: :?: :!:
E NORMAL SA SE INTAMPLE ASA CEVA :?: :?: :?: A FOST NORMAL SA MI SE CEARA PLATA RECLAMATIEI FARA CA MACAR SA FIU INSTIINTAT DE POSIBILA PLATA A SUMEI IN CAZUL IN CARE NU SE GASESTE NICI O PIESA DEFECTA :?:
Kia Ceed (2008) 1,4 GSL - BEST culoare: Black Pearl
Kia Sportage (2018) FL 1,6 T-GDI, AT 4x4, GT-Line culoare :Penta Metal

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Plata manopera in garantie?

Post by rayman »

1. Intotdeauna sa intrebi. Daca nu la telefon, macar cand ai ajuns acolo trebuia.
2. Nu stiu cat de normal e sa nu ti se spuna ca va trebui sa platesti (vezi pct 1), insa este EXTREM de anormal sa primeasca banii aia de la tine la negru. Ar fi trebuit reclamati.
Mi se pare normal sa te puna sa platesti verificarea. 195 RON este exagerat, insa din moment ce masina nu avea nimic, timpul e timp si e pe bani.
Ca pentru asemenea lucru ar fi putut sa fie finuti si sa nu iti ceara nimic, si asta e adevarat.

Inca o chestie, dupa simptomele prezentate si mie (un noob) imi e clar ca aveai doar discurile ruginite. Daca ei te-au chemat "pentru verificari", e clar ca erau pusi pe capatuiala.
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

ionutz
Posts: 446
Joined: 09 Jun 2008, 23:05
Auto: KIA CEED
Location: Pitesti

Re: Plata manopera in garantie?

Post by ionutz »

Si eu am tins sa cred ca sunt doar discurile ruginite,dar tipul de la service a vrut sa verifice!Ceea ce ma oftica pe mine este faptul ca nu mi-a spus nimic despre posibila plata a manoperei........
Kia Ceed (2008) 1,4 GSL - BEST culoare: Black Pearl
Kia Sportage (2018) FL 1,6 T-GDI, AT 4x4, GT-Line culoare :Penta Metal

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Plata manopera in garantie?

Post by Vincze Szilard »

acuma vin si eu de la prima revizi din cluj de la willy & Co
aveam 3 probleme cu ea
1. numai cu motor cald la relantiu imi tremura toata masina cand puneam mana pe ea, inclusiv cum stai pe scaun se simnte (a mai patit careva asa?)
2. aveam un sunet de bataie in partea dreapta fata cand depaseam 100 de km/h (recunosc nu tot timpu, depinde de drum)
3. frana de mana nu prindea chiar ok trebuia sa-l trag serios sa-mi prinda
probleme rezolvate
1. pune mana pe motor mecanicu si zice "pai asa e la toti" si cu asta am ramas
2. face o tura cu masina, nustiu pana la ce viteza a urcat da a zis ca nu bate nimic
3. problema rezolvata
factura 5 bulioane rotund

cu alte cuvinte NU MAI MERGETI LA WILLY & CO
domnu Cristi de la Oradea sa stiti ca ma abonez la dumneavoastra
la sfarsit imi da factura si hartia de preluare sau accept pe care scria pretu si ca au schimbat Ulei, + filtre

ulei 5W30ULTRA - 48.74 ron/l x3=140.94 ron (stie careva ce fel de ulei ii?)
filtru ulei 2630035505 - 26.89 ron/buc
filtru aer 281132H000 - 83.35 ron/buc
filtru polen J1340310 - 126.05ron/buc
total : 368.70
manopera 123.50 ron
total: 492.20

am uitat sa adag ca inainte de a merge sun la nr de telefon de pe cartela (card) acea cu garantii si 5 minute imi canta un robotel?
oare chiar asa de neseriosi sa fie?

cat am asteptat era afisat urmatoru lucru
adaosurile comerciale practicate de noi sunt intre 0-200% da 200%
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Plata manopera in garantie?

Post by Skyppy »

@rayman da-mi voie sa te contrazic. nu mi se pare normal si mie nu mi s-a intamplat asa pana acum: sa reclam ceva , sa se verifice si sa fiu pus sa platesc. e o ineptie sa platesti pentru o verificare, acoperita de garantie. a fost jecmaneala pe fata

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Plata manopera in garantie?

Post by Ogy »

Vincze Szilard, la punctul doi este bieletea de directie de pe acea parte (trebuie schimbata), mergi din service in service pana gasesti unul, unde ti-o schimba (pe garantie) si ramai fidel acelui service.
Frana de mana la toti "se lasa" (se slabeste cablul) si este ceva normal (asta ti-o remediaza la revizie fara sa spui).
La numarul 1, da, si mie imi tremura (masina) la relanti dar foarte putin si nu este de la benzina.
Pe factura aia cred ca s-a platit strict manopera pentru revizie. Ceea ce este normal!

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Plata manopera in garantie?

Post by Vincze Szilard »

da nu mi se pare normal sa sa zic ca am probleme si sa mi sa raspunda ca asa e la toti :)
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Plata manopera in garantie?

Post by frantic »

Din pacate asta e o boala a majoritatii service-urilor din tara asta. :x
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”