Pret revizii....

Inclusiv campaniile de rechemări
unciu
Posts: 186
Joined: 09 Jun 2008, 09:21
Auto:
Location: Arad
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by unciu »

Teddy, sarumina de info.
intre timp am fost pina la ei sa-mi regleze frina de mina, s-a slabit, si am intrebat. poti veni cu toate componenetele de acasa, cele care urmeaza a fi schimbate conform planului de service. ca ulei am vazut ca folosesc Mobil1, ceea ce e ok dpdv al meu. banuiesc ca acele conditii referitoare la garantie sunt peste tot, si mi se par si logice cit de cit.
Cee'd SW 1,4 Best Piston Grey 2008 - AR-09-ETP // Matiz E AC 2004 - AR-07-DUO -"matusha"
http://ro.fotoalbum.eu/unciu - sunt citeva poze si de la Bran
viewtopic.php?f=5&t=2750 - jurnal de bord

User avatar
andrei976
Posts: 147
Joined: 29 Apr 2008, 17:52
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by andrei976 »

Teddy sa inteleg ca nu te poti prezenta la revizie la IMG de ex. cu filtrele tale ?

ms
KIA Cee'd 1.4 BEST Machine Silver
Album Foto : http://picasaweb.google.com/andreibalas ... neSilver02
Jurnal de bord : viewtopic.php?t=2129

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by Teddy »

@unciu :
Iti intorc "sar`na ptr.info" =D> ,e bine de stiut ca poti sa aduci toate componenetele de acasa :smt023
Tot Mobil mi-au pus si mie in masina :smt023

@andrei976:
Nu stiu cum e la IMG ...eu am facut revizia la Valcea :smt023 si majoritatea din VJ acolo o sa mearga :D
Drum bun !!!
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

Kornel
Posts: 24
Joined: 04 Apr 2008, 14:14
Auto:
Location: Botosani

Re: Pret revizii....

Post by Kornel »

Efectuat azi revizia de 1 an la Klado , pret :541.96 ron. Schimbat toate filtrele + ulei Mobil 1 .
Kia Cee'd 1,4 SW Machine Silver

emanuel
Posts: 166
Joined: 29 Aug 2007, 21:46
Auto: Kia Cee'd 1.4 Best So Red
Location: Bucuresti (originar din Fetesti)
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by emanuel »

Teddy wrote:
unciu wrote:intrebare de novice, inca nu am facut nici macar prima revizie: e obligatorie schimbarea filtrului de polen la prima revizie (masina a umblat mai mult pe afara, nu in praful de la noi, in rest sta in garaj)? daca poti veni cu uleiul de acasa, nu se gaseste in alta parte filtru de polen mai ieftin (la nemti in jur de 11-12 euro)?
La prima revizie se schimba obligatoriu filtru de polen ...si eu am ramas surprins ce murdar era #-o

Te contrazic! Eram la IMG cand a venit cineva la revizia de 1 an. Avea doar 4500 km iar filtru era curatat periodic de catre persoane respectiva. Era aproape ca nou si l-au lasat pana la revizia urmatoare.

In 7 febr. am facut revizia si in partea de jos a devizului scrie la conditii de garantie conform HG394/95 si 786/96 urmatoarele:
1. Termene de garantie:
a) Piesele schimb+manopera 18 luni de la data montarii dar nu mai mult de 50.000km
b) Pentru piesele aduse de client nu se acorda garantie
c)Pentru manopera fara piese schimb:90 zile
2. Garantia se acorda pentru defectele de fabricatie,nu se acorda pentru uzura normala aparuta in timpul utilizarii
3 Pentru reglaje(motor,directie,etc)nu se acorda garantie.
Sper sa-ti fie utile informatiile :smt023
Kia Cee'd 1.4 GSL BEST So Red din aprilie 2008 (~200 000 km); instalație GPL STAG montată la Progaz Vernești; nr 6 in coloana de la BV 21.02.2009, nr 44 in Marea Coloana de la BV 10.10.2009

Canal Telegram Kia Cee'd România
Probleme Kia Cee'd
https://t.me/Kia_Ceed_Romania

Traianfurtuna
Posts: 9
Joined: 09 Nov 2007, 00:50
Auto:
Location: Constanta

Re: Pret revizii....

Post by Traianfurtuna »

buna,
ma apropii de 45k rev 3 ODO 42870 venita 14 nov 07 si nu am gasit un pret rev 3 desi am
vizitat pag de la 30 la ultima din garatii/revizii. locatie cta-buc-lepsa
multumiri

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by Teddy »

emanuel wrote: Te contrazic! Eram la IMG cand a venit cineva la revizia de 1 an. Avea doar 4500 km iar filtru era curatat periodic de catre persoane respectiva. Era aproape ca nou si l-au lasat pana la revizia urmatoare.
Informatiile sunt f utile posesorilor de KIA =D> mai ales ca vin si cu argumente :smt024 :smt023
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by Akbhar »

@Traianfurtuna:
manucu01 wrote:trecu timpu' si trecui si eu pe la service ieri pentru revizia de 45.000.
o facui la klado si cu amabilitatea cuiva drag de-acolo am obtinut programare in acceasi zi. multumesc oana!
s-au schimbat urmatoarele: filtre aer, polen, ulei, ulei motor 4 litri, lichid de frana/ambreiaj, bujii.
cost total cu manopera 718 ron.
viewtopic.php?p=87077#p87077
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

Traianfurtuna
Posts: 9
Joined: 09 Nov 2007, 00:50
Auto:
Location: Constanta

Re: Pret revizii....

Post by Traianfurtuna »

mersi Akhbar,
primele 2 rev la mit av,asa si asa,ramas 2 probleme nerezolvate,o sa incerc la img,mi-e mai
comod buc sau cta.mai as poate mai face cineva 45 k inaintea mea

andrei_pga85
Posts: 29
Joined: 16 Jun 2008, 22:38
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by andrei_pga85 »

scump doamna scump....

ieri 20 martie am fost si eu la prima revizie la 14 470. dupa cum am spus in primu rand cam scumpa. precizez ca am facut-o la service-ul din Baneasa

revizia asta a constat in :

manopera : 1,9 ore * 87 = 165,3 ron (aici m-au cam tras pe sfoara dar de am inghiti pt ca mai am nevoi de ei, pt cateva reparatii pe garantie, de ce zic ca m-au tepit? pt ca revizia propriu zisa nu a durat mai mult de 30 de min, insa eu am schimbat si amortizoarele spate, pe garantie si au cam calculat si acest timp, cu toate ca nu trebuia, dar in fine)

saiba buson ulei : 2,7 ron
filtru ulei : 27,14 ron
filtru aer : 81,48 ron
filtru polen : 123,37 ron(mult prea scump)
ulei Castrol edge 5w30 53*4 = 212 ron
antigel extra 1L 20,88 ron

preturile de mai sus sunt fara TVA,
totalul e de 632,87 ron fara TVA... 753,12 cu tot cu TVA cam scum, cam foarte scump (insa stiam de la inceput ca piesele lor au preturi in euro, deci si de aici o crestere semnificativa)
in fine per ansamblu, e satisfacator... enervant a fost ca nu am putut sa intru acolo la ei sa vad eu ce fac... insa tot intindeam gatu peste receptia aia si am vazut cel putin ca uleiul era castrol :)
acum e treaba lor, daca fac treaba de mantuiala tot ei o sa repare , dar atunci pe garantie si fara bani
in rest numai drumuri intinse
Kia Pro Cee'd 1.6 GSL BLACK Pearl
<<B-49-NIG>>

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by ady85btz »

sa inteleg ca pot veni cu uleiul meu (fac revizia la IMG)?
oare m-o costa sa schimb cauciucurile iarna/vara + echilibrat? :mrgreen:
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

costelo
Posts: 396
Joined: 09 Apr 2008, 00:08
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by costelo »

Pun si eu o intrebare de novice :
Benzinarele au filtru de combustibil ? Nu am vazut ca cineva l-ar fi schimbat.
Intreb chestia asta, pentru ca am avut si dacie si pentru a preveni sportul national la dacie ...adica suflatul in jiglere schimbam destul de des acest filtru si ce gaseam in el ... d-zeu cu mila.
C`EED 1.4 GSL Red Mars- B 85 KTT
comandata 04.04.08- livrata 22.04.08
http://picasaweb.google.com/floreacostel76

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by Teddy »

costelo wrote: Benzinarele au filtru de combustibil ? ... si ce gaseam in el ... d-zeu cu mila.
Au si ele filtru de combustibil dar e capsat :smt023
Drum bun !!!
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

calculatoru
Posts: 87
Joined: 02 Sep 2007, 01:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by calculatoru »

salut...
placutele ..le-a schimbat careva?
la cati km si ce pret..

Tks
Kia Cee'd 1.4 Best Mars Red B-70-AHY comanda 20.08.07.......spre 95.000 km

Daniel27
Posts: 46
Joined: 11 Aug 2008, 11:09
Auto:

Re: Pret revizii....

Post by Daniel27 »

Salutare,

Am facut revizia la 1 an si aveam 7700 km la bord. Revizie facuta la IMG Jilava.

Pret total revizie 580 RON (cu TVA inclus).

S-a facut schimb filtru ulei, filtru aer, filtru polen, ulei valvoline, manopera, dat cu spray la balamale, verificat coroziune, strans frana de mana si cam atat ce imi amintesc eu.

Ce este foarte bine la service-ul de la IMG este ca pot sa vezi ce-ti face la masina. Au o sala unde stai si poti vedea in service. Bila alba pentru chestia asta.

Deci recomand revizie la IMG: mai ieftin decat la MIT, poti vedea masina cand se lucreaza la ea, promti cu privire la timpul de revizie (am stat aproximativ 2 ore).

Bafta all.
Cee'd 1.4 GSL 109CP Machine Silver === OT 27 DNL ===

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”