Scut motor

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
cristian
Posts: 190
Joined: 21 Aug 2007, 09:51
Auto:
Location: Iasi

Post by cristian »

Pai vezi tu, scutul ar trebuii sa fie la o oarecare distanta de motor si baia de ulei si atunci daca ei o piatra care sare de la roti o sa se opreasca in scut, iar daca intalnesti un obstacol mai mare si mergi mai incet auzi cand loveste scutul si opresti.
Iar scutul de metal nu e chiar o foaie de 1mm (de curiozitate masoara un mm sa vezi cat e) si ar trebuii sa fie destul de rezistent.
Cu dacia am circulat destul de mult pe drumuri proaste si stiu ca a prins bine sa am scut.
Fiecare vede alta utilitate in scut si alege in consecinta, eu care mai vreu sa ma duc si pe la bunica as prefera sa am scut de metal (nu chiar tabla de 1 mm :D )
Kia Ceed 1.4 Best, Pewter Beige

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

pai exact ce spuneam:
pentru o piatra care sare de la roti, plastic sau metal este acelasi lucru.
pentru o buturuga, mai bine un cadru sudat, ca e mai rezistent.
pentru mers incet si ascultat zgomotele, cel mai simplu este sa asculti daca atinge ceva spoilerul, care este clar mai jos decat motorul.

cred ca un scut de metal nu ar fi decat un avantaj psihologic - cum spui si tu, te-ai simti mai in siguranta pe drumul spre bunici.
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

nic
Posts: 44
Joined: 19 Nov 2007, 16:57
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by nic »

Nu are rost sa mai discutam de utilitatea scutului. eu cred ca este indubitabil :D o masura de precautie pt sanatatea/curatenia motorasului, cu tot cu baia de ulei.
Astept raspuns cu privire la cat costa scutul si imediat cum aflu detalii, postez aici.
Toate bune!
Kia ceed 1.4 LX Best Piston Grey

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

o fi indubitabil pentru tine, eu tot nu sunt convins.. :lol:

oricum mult succes!
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

ozu
Posts: 211
Joined: 05 Dec 2007, 11:01
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by ozu »

la un moment dat zicea cineva ca stie un mester in a face scuturi dar are nevoie de unu orginal ca...sablon, stie cineva ce a iesit pana la urma :?
CEE'D 1.4 BEST MSilver
50-BAU


Image

scosmin
Killed In Action
Posts: 371
Joined: 20 Jul 2007, 22:04
Auto:
Location: Focsani/Iasi
Contact:

Post by scosmin »

sorinh wrote:o fi indubitabil pentru tine, eu tot nu sunt convins.. :lol:

oricum mult succes!
Poveste: Un amic mergea odata cu un VW Bora fara scut pe un drum cu pietris, cand deodata... Ghici ce ?

O piatra a sarit si i-a spart baia de ulei. Nasol moment.

Daca tot nu esti convins inseamna ca te consideri tare norocos.

PS: Scutul de plastic e mai bun decat deloc, dar am inteles ca acopera mai putin decat cel metalic.
Kia Cee'd 1.6 CRDi LX BEST PewterBeige(TM) C:19.07.07, S:03.10.07, L:20.10.07. T3h album
Kia Sportage 1.6 T-GDI GT-LINE MT CanyonSilver(TM) C: 30.06.2017 L:09.09.2017

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Deci sa inteleg ca nici VW nu are scut?
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

graur
Posts: 25
Joined: 12 Oct 2007, 15:57
Auto:
Location: Bucuresti

Post by graur »

Vreau sa ii rog pe cei care si-au motant scut de plastic sa faca o poza. Vreau sa stiu cat de acoperitor este acest scut de plastic si daca merita investitia.

Multumesc si drum bun....
KIA CEE'D LX Best Machine Silver/Comanda 27.07.2007...Receptie 12.10.2007
Bucuresti

mihaiaugustin
Posts: 25
Joined: 28 May 2007, 16:30
Auto:
Location: Craiova
Contact:

Post by mihaiaugustin »

Inca nu am o poza, am sa pun una curand. Am studiat-o pe elevator inainte sa-l pun si va pot spune ca acopera tot sub ea.
Ii tine de cald la baie :lol:
Cee'd 1.4 GSL EX Classic - KOMPASS BLUE - 41.000+ KM
DJ 17 SKY

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

scosmin wrote: Poveste: Un amic mergea odata cu un VW Bora fara scut pe un drum cu pietris, cand deodata... Ghici ce ?

O piatra a sarit si i-a spart baia de ulei. Nasol moment.
asa zicea si colegul meu cu octavia: a sarit o pietricica. am vorbit peste cateva luni cu unul de la CET Isalnita care l-a tractat in Craiova: colegul meu se dadea mare si tragea de masina pe un drum de tara si a dat in cel mai mare pietroi de pe acolo, avand pe putin 100/h.

o sa spui: nuu... prietenul meu mergea batraneste pe drum drept si a patit asta...

eu zic ca se va intampla cu si fara scut. e doar o problema de pitici proprii.

este ca in filmele americane: do you fell lucky, punk? :lol: :lol:
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

nic
Posts: 44
Joined: 19 Nov 2007, 16:57
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by nic »

sonty wrote:dar nu mai bine ma duc eu la un tinichigiu pe care-l cunosc de la 6 ani si-mi face un scut frumos si rezistent dintr-o foaie de tabla? ii da frumos gaurele si il prinde in suruburi si ma costa maxim 100 de RON? eventual inainte de-a o duce la revizii mergem, o ridicam pe elevator, scoatem suruburile si scapam si de vorbe.
cum sa dau 350 de RON pe o bucata de plastic si 4 suruburi? io-mi tocesc ceva vreme nervii la munca pentru banii aia. preturile aste n-o sa faca decat sa impinga cat mai multi oameni sa-si rezolve problemele in afara service-ului. mai ales cand o sa apara piese si accesorii la importatori.
daca asa stiu ei sa faca afaceri asta e singura varianta care ne ramane. asta si sa facem o lista frumoasa cu preturile aberante practicate si-o trimitem la kia europa. poate aia n-o sa fie de acord cu ele, fiindca tine de imaginea kia.
Ma bucur ca Sonty e primu care a si gasit o eventuala rezolvare la politica asta infecta de preturi practicata de dealer/importator la niste piese care ar trebui sa aiba totusi un pret de bun simt; insa cum toti posesorii de samante vor ca masinuta lor sa fie cat mai bine protejata , cred, or sa dea banii si-or sa spuna ca au facut un lucru bun pt masina. Eu cred ca totusi compania face economie sau mai rau, castiga dupa urma "accesoriului" montat in service in cazul asta. Sonty te asteptam cu detalii cand iti vei pune scutul mesterit.
Kia ceed 1.4 LX Best Piston Grey

iCee'd
Posts: 5
Joined: 07 Feb 2008, 00:28
Auto:
Location: Bucuresti

Post by iCee'd »

Salutare!
Sunt in asteptarea unei seminte 1.4 BEST si vreau sa stiu daca trebuie sa comand si scut pentru motor.
Masina am comandat-o acum vreo saptamana si nu stiu daca trebuie sa comand si scutul, si mai ales ce fel de scut, de plastic sau de metal? Nu stiam ca exista mai multe feluri de scuturi.

La MIT Baneasa de unde am comandat masina, abia saptamana viitoare o sa puna primul scut... cel putin asa mi-au spus mie. Si cica doar versiunile de 2.0 au scut din fabrica. E adevarat?

alaexus
Posts: 203
Joined: 17 Nov 2007, 18:56
Auto:
Location: Bucuresti

Post by alaexus »

Eu am vrut sa comand scut de plastic din ala care este pe variantele diesel iar dealerul, foarte amabil mi-a explicat ca nu are rost sa dau banii pe un scut care nu este scut ci are doar rol antifonic la motorul diesel care este foarte zgomotos, ca nu protejeaza motorul de nici o culoare ca se monteaza undeva destul de sus. Ce sa mai, mi-a zis sa dau banii pe ceva mai util. Mi-a zic ca nu protejeaza nici macar de praf.
Acu va intreb pe cei care v-ati montat: este adevarat?

As considera util sa facem o petitie semnata de catre toata lumea interesata catre toti dealerii kia din ro si la fabrica din Slovacia si la Kia Korea pentru a sesiza faptul ca in Romania este nevoie de "pachet de drumuri grele" cum se numeste pe la alte marci si sa puna mana sa produca niste scuturi de metal adevarate. Subscrieti?
1,4 GSL EX CLASSIC, OIL BLUE
B-73-POW
Album foto: http://picasaweb.google.ro/alaexus/

Danicko
Posts: 213
Joined: 15 Nov 2007, 19:37
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Danicko »

La MIT baneasa mi-au montat scut la inceputul saptamanii. Am 1.4 best

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Poti face cateva poze ca sa ne dam seama cum arata?

Simti ceva modificari dupa instalare? Zgomot redus, motor mai protejat etc...
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”