Jante si anvelope cee'd

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
hatfield
Posts: 30
Joined: 26 Jan 2008, 17:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Anvelope si jante de tabla in BUCURESTI

Post by hatfield »

Salutare,

Se pot monta anvelope de iarna de 195 in loc de 185, eu asa am facut dar sincer nu cred ca e o idee care sa aduca vre-un plus de valoare, ci doar un plus de cost.
Eu am optat pentru Michelin Alpin A3, am facut deja 1500 de km cu ele si se compoa excelent.
www.vreau-anvelope.ro - preturi ok (235 RON/buc), montaj inclus dar echilibratul rotilor se plateste - costa cam 40 RON
C'eed Best Kompass blue
ODO: 14k KM

dragosxtrm
Posts: 101
Joined: 18 Jan 2008, 00:38
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Anvelope si jante de tabla in BUCURESTI

Post by dragosxtrm »

Din ce am vorbit cu cei de la vulcanizari,majoritatea mi-au recomandat cauciucurile de iarna de 185 ca cica...cu cat sunt mai inguste cu atat mai bine...acum motivul nu-l stiu nici eu exact..asa m-or fi mintit...asa va mint si eu :D .Cauciucuri am Dunlop Winter Sport M3 iar jantele le-am luat de la Sigemo(ajunse in mai putin de 24h) si m-au costat 430 Ron(perechea)cu tot cu taxe curier.
Cee'd 1.4l Best Piston Gray
B 84 SDG

dreaded
Posts: 14
Joined: 13 Oct 2008, 04:58
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Anvelope si jante de tabla in BUCURESTI

Post by dreaded »

Am rezolvat partial am facut azi comanda de jenti tabla de la sigemo (4x200=800 cu tot cu transport). Maine imi vin...
Anvelope am zis sa imi iau totusi din bucuresti pentru ca la anvelope am nevoie de garantie nu la jenti...
am in familie un proiectant de anvelope si comentariu a fost ca trebuie sa imi iau neaparat 195/65 pentru ca daca imi iau 185/65 o sa scada garda la sol cu 5 milimetri cel putin si fiind de iarna... nu este recomandat ...
Cee'd City GSL 1.6 Piston Grey.... comanda 01.10.2008, SERII 06.11.2008 ETA 25.11.2008 Livrata 24.11.2008 ODO 24km

DaDiRo
Moderator General
Posts: 435
Joined: 13 Jun 2007, 17:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Anvelope si jante de tabla in BUCURESTI

Post by DaDiRo »

@Dreaded: Diferenta dintre 185 si 195 la indicativul anvelopei se regaseste in diferenta de LATIME si nu de inaltime. Sper sa nu se supere proiectantul de anvlope din familie ... :D

PS: Pentru mai multe detalii poti citi, daca te intereseaza, carbible sau tirebible (e tarziu si nu am timp sa le caut)!

Bafta!
Cee'd 1.6 GSL EX Classic+, KB/ RB - B 73 SXM
Album
Carduri de membru

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Anvelope si jante de tabla in BUCURESTI

Post by Akbhar »

Se gaseste si in inaltime. 65% din 185 e mai putin decat 65% din 195, cu 6.5mm mai exact. Deci nu are de ce sa se supere. :D

Mm aia in plus nu se simt chiar asa de tare, daca e sa dai cu burta de zapada o faci cu ambele tipuri de anvelope.

PS: Eu am tot de 195 cele de iarna pentru ca nu am gasit de 185.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

dreaded
Posts: 14
Joined: 13 Oct 2008, 04:58
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Anvelope si jante de tabla in BUCURESTI

Post by dreaded »

@DaDiRo nu se supara ... ai dreptate diferentza este in latime dar gandestete ca pusa pe acelasi model de janta 185 nu se aseaza la fel de bine pe janta ca 195 si de acolo apare diferentza de inaltime.

sper sa nu intram intr-o polemica pe tema asta ca nu are sens ... diferentza este minima si fiecare face cum crede ca e mai bine ... eu am primit sfat sa imi iau 195 si nu 185 si inclin sa cred ca se pricepe macar pentru cei 25 de ani in anvelope daca nu pt altceva


@Akbhar nu pot sa zic decat ca ai dreptate :D


si acum problema noua prezoanele stiti de unde ash putea cumpara niste prezoane pt jentile de tabla ? acum o sa sun la kia sa vad cat sunt cele de la ei, dar sincer mi-e frica ca imi arunca niste preturi de ma rup

UPDATE : am sunat la kia service si am primit o vestea nemaipomenita "NU ESTE NECESARA SCHIMBAREA PREZOANELOR"
Cee'd City GSL 1.6 Piston Grey.... comanda 01.10.2008, SERII 06.11.2008 ETA 25.11.2008 Livrata 24.11.2008 ODO 24km

User avatar
AURELIAN DELIU
Posts: 16
Joined: 15 Oct 2008, 20:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Anvelope si jante de tabla in BUCURESTI

Post by AURELIAN DELIU »

http://www.miata.net/garage/tirecalcold.html.
Salut, poti verifica la adresa asta tipurile de anvelope cu care le poti inlocui pe cele vechi.

reludeliu@yahoo.com
Bucuresti 0728899313 0788780671
KIA Ceed City SW 1,6L HP CRDI ALBA
Kia Ceed SW 1.6 DSL + rulota Beyerland
reludeliu@yahoo.com 0728.899.313

nicul
ideolog
Posts: 215
Joined: 31 May 2007, 22:05
Auto: -
Location: --

Re: Anvelope si jante de tabla in BUCURESTI

Post by nicul »

Am si eu o intrebare merg jante 16x6.5 5x114.3/64 ET55? Adica ce este acel 64, stiu ca la noi e 67?

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Anvelope si jante de tabla in BUCURESTI

Post by Akbhar »

http://www.carbibles.com/tire_bible_pg2.html

/64 e diametrul butucului rotii.
Centre spigot size
This is a tricky one. The wheel bolts or studs are there to hold the wheel laterally on to the axle, but they're not really designed to take vertical load - ie. they're not designed to take the weight of the car. That's the job of the centre spigot - the part of the axle that sticks out and pokes through the hole in the middle of the wheel. It's the load-bearing part of the axle and the wheel, as well as being the assembly that centres the wheel on the axle. For the most part, the centre spigot on aftermarket alloy wheels is much larger than that of the car you want to put them on to. When this happens, the best solution is a spigot locating ring (also called a hub-centric ring) which is essentially a steel or hard plastic doughnut designed to fit snugly on to your axle spigot and into the wheel spigot.
Cred ca nu merg, daca zici ca la Cee'd sunt /67.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

maldini
Posts: 38
Joined: 09 Apr 2008, 14:17
Auto:

Re: Anvelope si jante de tabla in BUCURESTI

Post by maldini »

Martea trecuta am schimbat cauciucurile de vara cu cele de iarna , toate bune pana aici :P


Problema e ca am observat ca pierd presiune din roti. Marti le-am verificat si erau umflate la 2,2 vineri mi s-au parut ca sunt mai lasate cand le-am verficat erau la 2 , asa ca le-am umflat ier la 2,2 iar azi cand am iesit sa curat masina de zapada am zis sa le verific iar si se pare ca iar au ajuns la 2. (Asta la toate 4 nu la doar 1 sau 2 roti).

E drept ca in tot acest timp am circulat f putin cu masina , dar e normal sau e posibil ca cei care au schimbat cauciucurile sa nu le fi pus bine inapoi?

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Anvelope si jante de tabla in BUCURESTI

Post by djniki4 »

De obicei iarna scade presiunea din cauza ca afara e frig iar anvelopa nu se incalzeste suficient , iar vara creste. SPre exemplu eu am bagat asta vara inainte sa plec la mare aveam 2.3 in anvelope si cand am ajuns la mare aveam 2.5-6. De preferat iarna sa bagi 2.3 in anvelope, sa se mentina pe la 2.1-2.2. succes

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Anvelope si jante de tabla in BUCURESTI

Post by djniki4 »

Baieti , momentan pe fata am 2 Dunlop 185/65/15 Winter Sport M3 iar pe spate niste petarde de cauciucuri de vara. Vreau neaparat sa mai iau inca doua, ma gandeam sa iau pe 195 si sa le pun pe spate? ce ziceti? Creste aderenta in curbe?E ceva semificativ?

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Anvelope si jante de tabla in BUCURESTI

Post by sorinh »

intre cauciucurile de iarna si alea de vara nu este numai diferenta de striuri pentru zapada. este si diferenta de compozitie. cauciucurile de vara se intaresc la frig si nu mai au aderenta la carosabil, iar cele de iarna se inmoaie puternic vara si se uzeaza foarte repede.
de aceea daca ai cauciucuri de vara si nu este zapada, dar este foarte frig, ai mare sansa sa fuga masina de sub tine, iar vara sa scartaie cauciucurile de iarna la orice curba cat de mica.
cred ca cel mai bine ar fi sa vorbiti cu denis, el lucreaza in domeniu, trebuie sa stie!
referitor la latimea ciuciucurilor de iarna si de vara, va recomand sa priviti cu atentie filmuletele de la raliuri: vara au cauciucuri late, iar iarna inguste. ideea este ca vara franarea se face prin marirea suprafetei de contact, iar iarna se face prin cresterea presiunii exercitate pe suprafata de contact - personal nu cred treaba asta, nu de alta dar ar fi o diferenta ca intre schiuri si patine. patinele creaza atata presiune incat formeaza o pelicula infima de apa, pe care plueste patinatorul.
o alta explicatie ar fi ca un cauciuc lat va trebui sa-si croiasca o partie mai larga prin zapada, intalnind astfel o rezistenta mai mare la inaintare, in timp ce unul mai ingust va intalni mai putina rezistenta la inaintare - aceasta explicatie este mult mai plauzibila.
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

nicul
ideolog
Posts: 215
Joined: 31 May 2007, 22:05
Auto: -
Location: --

Re: Anvelope si jante de tabla in BUCURESTI

Post by nicul »

intrebare celor care si-au luat jante de otel din sibiu. vin si cu suruburi (prezoane)? salutari.

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Anvelope si jante de tabla in BUCURESTI

Post by Bonzai2 »

@nicul eu doar am sunat la ei si mi-au zis ca cele de tabla nu vin cu suruburi/prezoane,doar cele de aliaj.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”