El Cid 2.0 GSL

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

El Cid 2.0 GSL

Post by Bonzai2 »

Vad ca s-a schimbat interfata site-ului si cu noul look a disparut si postul meu de azi de la Jurnal de bord. No problem dar acum o sa-l scriu pe scurt ca nu mai am chef sa tastez.

O masina super faina,comoda la condus, izolata fonic foarte bine, are materiale de calitate foarte buna in interior, trage bine la motorul asta dar ma asteptam la mai bine,amortizoarele nu mi se par deranjante deloc,are stabilitate buna in curbe,sistem audio excelent e un deliciu sa asculti Thunderstruck.

Ce m-a dezamagit pana acum e faptul ca inca de cand avea 200 de km la bord se aude un troncanit in coloana de directie cand merg pe piatra cubica sau prin gropi, scaunele nu au suportul lateral foarte tare iar in curbe cam te plimbi prin scaun daca esti mai mic.

Pana acum,in mai putin de o luna de la achizitie am facut 5700 de km si am un consum mediu de 8,4.Nu l-am resetat decat cand am plecat de la dealer.Din acesti 5700 cam 500 sunt in Bucuresti iar restul prin toate tipurile de drumuri in special serpentine. La 160 km/h consumul mediu e intre 11 -12 % la o turatie de 4200.

Momentan cam atat am de spus ca e tarziu si nu mai am chef sa tastez din nou
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: El Cid 2.0 GSL

Post by Bonzai2 »

Revin cu niste date despre consum. Tocmai ce m-am intors dintr-o tura prin nordul tarii.Plecare din Bucuresti cu destinatia finala Putna si bineinteles cu alte ocolisuri la diferite manastiri.In total dus intors am facut 1500 de km.Am resetat consumul mediu si viteza medie la plecare.Masina are in momentul de fata 8000 de km si se prezinta astfel la consum:7.5 l/100km consum mediu la o viteza medie de 60 de km/h.
In 8000 de km am bagat benzina numai de la Rompetrol efix 95, cu o mica exceptie cand am facut si un plin de la Lukoil (nu aveam de ales) si mi s-a parut ca masina parca nu mai trage asa bine.

Aseara am luat si prima mea amenda de 8 ani de cand am carnet.M-a prins politia intr-o localitate din Vrancea cu 105 km/h unde limita era de 50. Am avut si antiradar si GPS cu camerele radar instalate si copilot dar tot am muscat amenda. Era noapte iar masina politiei m-a luat din mers.Intrasem in localitate cu 105 si la 15 m in fata mea era masina politiei pe sensul celalalt de mers si a deschis radarul si zbang,nu am mai avut timp sa incetinesc si a inceput si antiradarul sa urle.Totusi ma gandeam ca poate nu m-a luat ca nu ma oprise nimeni asa ca am dat mai departe.In urmatoarea localitate intru tot cu 100 si ceva si zbang iar din spate Politia Romana cu radarul.De data asta a actionat girofarele si m-a oprit.Mi-am recunoscut vina ca de,nu aveam ce face dar totusi au fost super ok cei 2 politisti.Nu mi-au ridicat carnetul si mi-au trecut numai 86 de km in amenda, 4 puncte de penalizare si 300 RON,150 in 48 de ore.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: El Cid 2.0 GSL

Post by Akbhar »

La mai putine puncte de penalizare si multi kilometri inainte cu bine!:D
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: El Cid 2.0 GSL

Post by Bonzai2 »

Revin cu o veste foarte neplacuta pentru mine.Azi undeva in zona Crangasi niste idioti,niste imputiti,niste sclavi ai vietii,niste jigodii,niste ratati mi-au tras o urma de cheie pe usa fata si spate.Am crezut ca innebunesc cand am vazut. Nici la polish nu prea cred ca iese.
A mai incercat cineva sa polisheze o zgarietura de cheie?iese?nu iese?
Sunt un izvor nesecat de nervi acum
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: El Cid 2.0 GSL

Post by andrei0241 »

Daca agata cand dai cu unghia peste zgarietura, cel mai probabil nu va iesi nici la polish. Ce poti incerca e sa mergi sa faci un creion corector, aplici mai multe straturi, cu pauze intre ele, si apoi sa mergi la polish. Tinand cont ca masina e noua, un creion corector cu vopsea facuta pe calculator ar trebui sa se potriveasca perfect ca si nuanta.
Alta rezolvare ar fi Casco, insa ca si cheltuiala oricum iesi mai scump daca ai fransiza, plus ca ai avea masina imobilizata si sincer sa fiu, nu recomand vopsirea decat ca ultima varianta
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: El Cid 2.0 GSL

Post by Bonzai2 »

Decat sa o duc in service pentru vopsire mai bine o las asa.Nu am chef sa o las acolo nu stiu cat timp si apoi sa mai si vad ca nu e aceeasi nuanta.La casco nu am fransiza da prefer sa nu fac orice pe casco ca e bataie de cap si nu am timp de alergat.De preferabil sa nu o bag in service.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: El Cid 2.0 GSL

Post by Bonzai2 »

Update

Image

Masina in perfecta stare de functionare fara nici o problema si cel mai important fara nici un greieras :D
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: El Cid 2.0 GSL

Post by scubli »

Frumoasa suma :D Ma bucur ca totul e in stare perfecta de functionare.
Tot asa in continuare la cat mai multi km fara probleme.


P.S. Eu unul sunt in acelasi caz, peste 17.000km, totul perfect, nicio problema.

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: El Cid 2.0 GSL

Post by quelloo »

ai rezolvat pana la urma cu zgarietura aia?
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: El Cid 2.0 GSL

Post by Bonzai2 »

Zgarietura am rezolvat-o pe casco. am incercat prima oara cu un creion corector dar e un mare fas. La polish nu mergea ca era zgarietura adanca. asa ca m-am dus in service si am rezolvat-o acolo. A iesit perfect, nu se vede nici o diferenta.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: El Cid 2.0 GSL

Post by quelloo »

si a fost peste 100 de euro?
ca am si io vreo 4 zgarieturi pana la metal care as vrea sa le fac pana dau frigurile... si mi-e asa scarba sa le mai dau alti bani astora de la casco... :(
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: El Cid 2.0 GSL

Post by Bonzai2 »

Zgarietura a fost si pe usa din fata si pe cea din spate. Costul a fost undeva la vreo 450 de lei cu totul (anul trecut). Eu am casco fara franciza asa ca nu m-a interesat. Icepusem sa ma obisnuiesc cu ele dar daca tot am platit casco si nu am profitat de el am zis hai fie.
Acum daca ai casco cu franciza pe fiecare eveniment si ai 4 zgarieturi in 4 locuri diferite e cam nasol.Daca agentul de la firma e naspa iti face 4 dosare :?
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”