[Jurnal de Bord] Kia Pro Cee'd So Red | a lui Clabuc

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Clabuc
Posts: 35
Joined: 26 Feb 2008, 15:01
Auto:
Location: Bucuresti

[Jurnal de Bord] Kia Pro Cee'd So Red | a lui Clabuc

Post by Clabuc »

Salutare,

Mi-a venit Pro Cee'd-ul, varianta Best, 1.4, benzina, 109CP.
Comandat pe 19 februarie 2008, primit pe 22 aprilie 2008.
8 Kilometri la bord.

Masina arata de-a dreptul demential pe culoarea aleasa, impreuna cu design-ul, si ploaia torentiala din dupa amiaza asta.
Nu ma pot pronunta asupra performantelor sau controlului, dat fiind ca am stat blocat in trafic 3 ore, cu o medie de viteza de 11 kilometri pe ora.
Asa ca ma pronunt, la prima vedere, pe ce nu imi place.
-Deblocarea usii pasagerului nu functioneaza. Trebuie sa scot fizic cheia din contact pentru a putea debloca usa. Butonul de pe bord clipeste in continuu, si nu face absolut nimic odata apasat.
-in spatele volanului este o zona f mica care nu face contact, exista o gaura minuscula intre imbinari. Chestie super minora, insa am observat-o.
-Zgomotul motorului pe la 2000/3000 de rotatii este atat de banal incat devine stresant.
-Vizibilitatea la curbe stanga este foarte proasta din cauza barei groase care imi taie fix unghiul in care ma uit cand virez. Trebuie practic sa anticipez unde ma duc si sa sper ca nu apare nimic in drum.
-Vizibilitatea spate este inexistenta.
-Stergatoarele nu sterg cum trebuie, lasa o "panza" foarte fina de apa pe parbriz; noaptea, pe ploaie, cu faruri de pe contrasens, nu mai vad absolut nimic.

Acum ce imi place:
-designul si culoarea sunt splendide.
-interiorul este foarte stilish, iar daca cuvantul este prea pretentios, este foarte "pe gustul meu".
-Materialele sunt de calitate. Se simte cand pui mana pe el. Switchurile, intrerupatoarele si butoanele se simt exact cum trebuie.
-Mi se pare confortabila. Am mers pe piatra cubica si nu m-a deranjat deloc. Este teapana, insa nu sa imi rupa ficatul.
-Pozitia de condus mi se pare foarte buna. E fix cum trebuie, dupa capul meu. Din fericire nu am simtit nevoia de reglare pe verticala a scaunului (la 1.83 inaltime), ceea ce e tocmai ok, dat fiind ca nu am asa ceva :).
-Foarte spatioasa, si in fata si in spate.

O sa pun poze dupa ce o spal, ca deja are pete dupa ploaia de azi.
Despre cum se comporta la viteza si in curbe, vedem pe masura ce mai merg cu ea.

Overall, happy camper :)

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: [Jurnal de Bord] Kia Pro Cee'd So Red | a lui Clabuc

Post by ida01ro »

Clabuc wrote: .. ce nu imi place.
-Deblocarea usii pasagerului nu functioneaza. Trebuie sa scot fizic cheia din contact pentru a putea debloca usa. Butonul de pe bord clipeste in continuu, si nu face absolut nimic odata apasat. ...........pare confortabila. Am mers pe piatra cubica si nu m-a deranjat deloc. Este teapana, insa nu sa imi rupa ficatul. ....Overall, happy camper :)
1- felicitari, sa o stapanesti sanatos, sa fie intr-un ceas bun! :)
2- chestia cu deblocarea...e clar o treaba pt service!
3- mda, in fata ficatu' mai rezista inca..sa vezi in spate, ficat + rinichi, simti ca traiesti...mi-au povestit pasagerii !! :D

bafta !
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: [Jurnal de Bord] Kia Pro Cee'd So Red | a lui Clabuc

Post by Akbhar »

Clabuc wrote:Deblocarea usii pasagerului nu functioneaza. Trebuie sa scot fizic cheia din contact pentru a putea debloca usa. Butonul de pe bord clipeste in continuu, si nu face absolut nimic odata apasat.
Nu se deschide chiar daca trag ide doua ori de maner?
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

noir
31337
Posts: 229
Joined: 29 Feb 2008, 10:24
Auto:
Location: Bucuresti

Post by noir »

dubioasa treaba cu deschisul usii, la mine functioneaza chiar daca este apasat butonul de lock, pasagerul deschide usa, iar butonul clipeste, moment in care eu trebuie sa apas de 2 ori pe el(prima oara inchide usile a doua oara le deschide si se stinge). cu luneta te obisnuiesti repede, crede-ma :D
pro_cee'd 1.4 best/so red/B-82-SNH/50000km/no problems

am adaugat: alarma maat 679 extreme 2; filtru conic k&n; subwoofer Focal SB 30 SPL; amplificator Focal Solid 2; condensator Juice JW1D;

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

Ciudata chestia cu deblocarea portierei. Du-te cat de repede la service-ul KIA ca sa remediezi problema. Cu unghiurile moarte te vei obisnui destul de repede.

Stiu ca pt. pasagerul dreapta sau cei din spate e nevoie sa traga de 2 ori de clapeta din interior ca sa deschida portiera, dar cea de la sofer se deschide de la prima tragere, indiferent daca sunt blocate sau nu portierele.

In rest, felicitari pt. alegerea facuta si la cat mai multi km. fara probleme.

Clabuc
Posts: 35
Joined: 26 Feb 2008, 15:01
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Clabuc »

Multumesc de sfaturi baieti, o sa incerc faza cu "dublu click" pe buton, poate e user error pana la urma.

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Post by misuspita »

Felicitari si multi kilometri cu masinutza. Ce culoare ai?

P.S. - Mi-ai cam bagat mortu' in casa cu minusurile. Sper sa nu fie dracu' atat de negru la mine (adica sa nu mi se para si mie)
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

Clabuc
Posts: 35
Joined: 26 Feb 2008, 15:01
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Clabuc »

Culoarea este So Red.

In ceea ce priveste minusurile, cea mai mare problema este vizibilitatea, si sunt convins ca ma voi obisnui cu ea, in timp.

Intre timp am infipt si un MP3 player Creative Muvo in slotul USB, si a mers super ok.

noir
31337
Posts: 229
Joined: 29 Feb 2008, 10:24
Auto:
Location: Bucuresti

Post by noir »

am uitat sa te intreb :) la tine se aduna apa in teava de esapament ?
pro_cee'd 1.4 best/so red/B-82-SNH/50000km/no problems

am adaugat: alarma maat 679 extreme 2; filtru conic k&n; subwoofer Focal SB 30 SPL; amplificator Focal Solid 2; condensator Juice JW1D;

Clabuc
Posts: 35
Joined: 26 Feb 2008, 15:01
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Clabuc »

Uite ca n-am verificat :). La ce ploaie a fost aseara nu prea avea rost oricum.
O sa ma uit diseara.

Clabuc
Posts: 35
Joined: 26 Feb 2008, 15:01
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Clabuc »

Nu pot edita mai tarziu de zece minute, asa ca post nou:

Am rezolvat-o cu deblocarea usii. Trebuia sa trag de 2 ori de maner, odata mai ferm, si a doua oara mai finut. Ma irita totusi ca beculetul de pe butonul coresponent clipoceste in continuu odata ce usile se blocheaza.

In alta ordine de idei, dupa doar o zi am o zgarietura pe capota, probabil de la niste craci batute de vant pe masina. Sper sa iasa la polish.

bobbo1981
Posts: 350
Joined: 16 Jun 2007, 08:19
Auto:
Location: Galati

Post by bobbo1981 »

Nu trebuie sa tragi ferm pentru e deschide usa. Ideea e cam asa: in momentul in care usa este incuiata tragi prima data ca sa o descui si a doua oara ca sa o deschizi.
Daca usa este descuiata evident se deschide din prima. Asa functioneaza in mod normal.

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

@Clabuc - cind ai luat masina ai primit si manualul de utilizare?
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

Clabuc wrote:Am rezolvat-o cu deblocarea usii. Trebuia sa trag de 2 ori de maner, odata mai ferm, si a doua oara mai finut. Ma irita totusi ca beculetul de pe butonul coresponent clipoceste in continuu odata ce usile se blocheaza.
S-o stapanesti sanatos fara probleme si muuulti km. te asteptam cu ea la intalniri, inclusiv cele nationale.
Butonul ala clipeste in momentul in care o usa este deblocata. Pe usa aceea se poate intra, avand in vedere ca a ta are doar 2+1 (portbagajul) sunt mai putine combinatiile. O scurta descriere:
1. Daca nu le blochezi tu, usile se blocheaza automat cand atingi prima data 40km /h. Daca le blochezi tu cand te urci in masina, acestea NU se vor debloca automat cand scoti cheile din contact.
2. oricine iese din masina (eu stiu ca si la sofer se trage de 2 ori, o sa testez azi) tragi de 2 ori de maner, gentil, n-are nici un efect fermitatea aici, masina nu face diferenta. :D Martorul de pe bord clipeste, semn ca o usa este deblocata si celelalte blocate/sau nu. Inca o apasare inchide masina, urmatoarea apasare o deschide, evident. Pe usa pe care s-a iesit se poate intra, pe celelalte nu. (asta ca eu am 4 usi)
cam atat :D

petry_1776
Zuza
Posts: 995
Joined: 24 Oct 2007, 21:53
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by petry_1776 »

Arnold12 wrote:@Clabuc - cind ai luat masina ai primit si manualul de utilizare?
Nu stiu daca eu am citit manualul pt chestiile astea, cert este ca mi-am dat seama de ele in trafic... pagina 9 din cap 3 : 3-9 la noi in manual, probabil ca si la pro :D

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”