~~~IC3's Jewel 1.6 CRDI~~~

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
IC3
Suspect
Posts: 183
Joined: 26 Jan 2008, 15:17
Auto:
Location: Craiova

Post by IC3 »

Gata am adaugat si poze.

Sa vedeti si jante de tip C. Dealearul Mit Motors Aviatorilor mi-a zis ca la ei este prima masina care vine cu jante de tip C. Ce-i drept...in Craiova nici eu n-am vazut. Hai ca ma laudai destul :lol:

Enjoy!
Cee'd 1.6 CRDI HP, So RED.
Comanda data pe 25.01.2008; achitata integral 19.03.2008 si ridicata pe 10.04.2008.
Album foto IC3's Cee'd

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Post by scubli »

Foarte frumoase pozele.
Acum am avut ocazia sa vad jantele tip C in adevarata lor splendoare, sunt foarte bine lucrate.

Ps. nu ai spalat bine janta pt. close-up. :p

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

maiiii ce rosie este ! e frumoasa FOC ! :D
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

mariusc
Posts: 149
Joined: 31 Oct 2007, 20:38
Auto: Sportage
Location: Craiova

Post by mariusc »

Felicitari!
Credeam ca nu mai vine...
Acum vazand pozele tale imi dau seama ca nu prea avem cum sa ne confundam masinile. Mie imi lipsesc printre altele jantele dar problema asta o s-o remediez cat mai repede.
Nu stiu cum reusiti voi sa consumati asa putin.
La mine abia acum dupa 3000 de Km a inceput sa mai coboare...
In sfarsit, sa o stapanesti sanatos si fara probleme!

P.S. Facem duminica asta o intalnire cu membrii clubkia din Craiova?
Nissan Leaf 2018
Sportage 2l DSL, 4x4 Style+, Sirius Silver

EX: Cee'd 1,6DSL 115 CP BASE, SO RED

IC3
Suspect
Posts: 183
Joined: 26 Jan 2008, 15:17
Auto:
Location: Craiova

Post by IC3 »

mariusc...mery frumos pt urari...iata ca a venit intr-un final!

De consum ce sa zic...din Bucuresti in Craiova mi-a luat super....5.2 in exterior la o viteza medie de 42 km/h.
Dar am resetat CB cand am intrat in Craiova si de atunci m-am plimbat numai prin oras si nici nu pot sa spun ce consum am in vreo 200 de km....in jur de 9.5 ...e criminal...sper sa mai scada ca mi-e groaza sa ma mai uit la CB :)

Iar in legatura cu intalnirea...sunt perfect de acord.....dar in orice alta zi inafara de duminica (vineri, sambata) pt ca am un botez la care tre sa ma duc....
Cee'd 1.6 CRDI HP, So RED.
Comanda data pe 25.01.2008; achitata integral 19.03.2008 si ridicata pe 10.04.2008.
Album foto IC3's Cee'd

mariusc
Posts: 149
Joined: 31 Oct 2007, 20:38
Auto: Sportage
Location: Craiova

Post by mariusc »

O sa scada consumul, trebuie doar sa ai rabdare 2500-3000 km. La mine pe aici a inceput sa se simta ca scade.
De intalnit putem sa ne intalnim maine. O sa incerc sa mai vorbesc si cu gabiz, sa vedem daca poate si el si sa-i sune pe ceilalti.
Vorbim pe PM ca sa stabilim detalii...
Nissan Leaf 2018
Sportage 2l DSL, 4x4 Style+, Sirius Silver

EX: Cee'd 1,6DSL 115 CP BASE, SO RED

IC3
Suspect
Posts: 183
Joined: 26 Jan 2008, 15:17
Auto:
Location: Craiova

Post by IC3 »

Am trecut pragul psihologic de 1000 de Km.
Pana acum sunt super multumit de ea....n-am sunete ciudate pe spate, nu mi se sting luminile la bord, n-are intreruperile alea de se vorbea la diesel-uri....sper sa vorbesc asa de ea si la 100 000 de km.
Are si ea mici bube dar nu ma deranjeaza prea mult. Una ar fi ca-i zornaie putin oglinda la trepidatii...asta o am din prima zi, iar a 2-a...asta fiind mai noua...este un mic pacanit pe undeva prin zona usii de la sofer...mai exact cam pe acolo pe unde este capacelul ala de scrie air bag...dar se aude numai la gropi sau denivelari. Nu sunt niste chestii grave....deci nu ma plang prea mult.
Ca si consum....in afara sunt multumit...doar ce ajunsei de la Herculane...resetat CB la iesire din Craiova....la intoarcere imi indica un consum de 6.1 la o viteza medie de 59 km/h. Cel mai mult i-am dat 160. Apropo....sta foarte bine in curbe la viteza mare ....azi ma convinsei :lol:
In oras inca astept sa mai scada pt ca-mi ia un 8.5...ceea ce nu-mi place.

Numai bine!
Cee'd 1.6 CRDI HP, So RED.
Comanda data pe 25.01.2008; achitata integral 19.03.2008 si ridicata pe 10.04.2008.
Album foto IC3's Cee'd

mariusc
Posts: 149
Joined: 31 Oct 2007, 20:38
Auto: Sportage
Location: Craiova

Post by mariusc »

Zgomotul din stanga de la sofer este de la capacul cutiei cu sigurante.
Eu l-am eliminat cu silicon pe la cele 3 cleme metalice si cu cheder autoadeziv pe marginea capacului (in interior). Cum spuneam pe un topic dedicat greierasilor, sunt foarte multumit de rezultat.
Maine o sa plec si eu intr-un mic turneu, care o sa inceapa cu Herculane, Valea Cernei si in functie de vreme trecem in Ardeal sa vedem Apusenii ceva pesteri etc.
Daca e vremea urata cred ca dam o fuga in Ungaria la shopping am vazut ca asta e "la moda" acum.
Asta ar fi primul turneu mai serios facut cu cee'd-ul, pentru ca pana acum cei 3500 Km au fost facuti mai pe aici prin apropiere...
Nissan Leaf 2018
Sportage 2l DSL, 4x4 Style+, Sirius Silver

EX: Cee'd 1,6DSL 115 CP BASE, SO RED

IC3
Suspect
Posts: 183
Joined: 26 Jan 2008, 15:17
Auto:
Location: Craiova

Post by IC3 »

Revin cu noutati nu prea bune.
Astazi mi-au aparut 2 greieri enervanti....unul pe undeva prin consola centrala...un fel de pacanit, iar celalalt prin usa din dreapta fata....ambii se simt numai la denivelari. Nu stiu ce sa le fac...dar ma scot din sarite.
Si mai am o intrebare pt cei care s-au lovit de chestia asta....am niste insecte (fluturasi, muste...nici eu nu stiu ca n-am apucat sa le vad :lol: ) spoiti pe capota care nu se ia sub nici o forma. Frecai de innebunii si nimic....voi cu ce scoateti astfel de chestii de pe caroserie ca parca sunt Super Glue.
Cee'd 1.6 CRDI HP, So RED.
Comanda data pe 25.01.2008; achitata integral 19.03.2008 si ridicata pe 10.04.2008.
Album foto IC3's Cee'd

gabz
wiiiiiii
Posts: 269
Joined: 12 Nov 2007, 00:47
Auto:
Location: Craiova

Post by gabz »

probabil s-au spoit insecte de-alea de produc rasina. singura varianta ca sa inalturi urmele fara sa zgarii masina este solutia de inlaturat insectele de la sonax. daca gasesti, ia-mi si mie o bucata. este cu pulverizator, ca ajax-ul. dar in craiova nu a auzit nimeni de sonax. desi sunt cei mai buni. adevaru-i ca am intrebat numai pe la magazinele alea prapadite de de pe dezrobirii unde au numai piese de logan si oltcit :(
_____________
1.4 GSL Best- Kompass Blue-nici un optional, ca doar am primit-o in 2 saptamani :p

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

Felicitari ptr.masinuta!!! Frumoasa culoare !!!
Eu spal masina la spalatoria unui prieten si cu toate ca o da cu spray contra depunerilor de insecte...tot mai raman cateva.Daca cumperi produse de la mafra si sunt ok sa ma anunti si pe mine.
Drum bun si multi km fara incidente!!!
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

mariusc
Posts: 149
Joined: 31 Oct 2007, 20:38
Auto: Sportage
Location: Craiova

Post by mariusc »

Nu vreau sa te dezamagesc si mai rau IC3, dar problemele astea nu o sa ti se mai para asa de grave, pentru ca o sa apara altele. Ma refer la zgomotul de la directie pe care il simti in volan cand treci peste sinele de tramvai de exemplu. Eu credeam ca am scapat de asta dar din pacate a inceput sa se faca simtit din ce in ce mai tare dupa ce am trecut de 3-4000 km.
Chestia cu insectele spoite pe capota e chiar nasoala, si pe mine ma enerveaza la culme. Eu spal masina aproape saptamanal si am schimbat o multime de spalatorii, tocmai pe motivul ca nu au reusit sa scoata urmele alea, desi le-am spus sa insiste in zona respectiva.
Am inteles ca a comandat deja gabz produsele alea, asa ca asteptam sa vedem cand or ajunge, de ce sunt in stare.
Nissan Leaf 2018
Sportage 2l DSL, 4x4 Style+, Sirius Silver

EX: Cee'd 1,6DSL 115 CP BASE, SO RED

IC3
Suspect
Posts: 183
Joined: 26 Jan 2008, 15:17
Auto:
Location: Craiova

Post by IC3 »

@gabz....exact...parca ar fi rasina. Am cautat produsele despre care mi-ai zis tu si nu am gasit. Aia pe Dezrobirii sunt vai de capul lor....numai produse de 2 bani au. Am fost si prin Baumax si m-a dezamagit...in materie de produse pt autoturisme sunt slabuti rau. O sa ma duc si prin Selgros sa vad ce e si acolo.

@teddy ma bucur ca-ti place masinuta mea. Si tie ....miliarde de km fara probleme.

@mariusc .... nu mi se par grave....dar nu mi se pare normal sa apara astfel de chestii dupa doar o luna de zile. Nu ma plang de masina....doamne fereste sa pice anumite piese cu adevarat importante ca un pacanit nu e capt de tara. Am ramas uimit ca au aparut ambele zgomote exact in aceeasi zi. Eu de exemplu daca as avea zgomote la directie cum ai tu....sigur m-as duce in service cu ea ca doar de-asta am garantie....tu de ce nu faci asa? Eu chiar ma gandeam sa ma duc la o spalatorie ca ma gandeam ca trebuie sa aibe ei vreo solutie...ceva de scos insectele alea dar daca tu zici ca ai incercat si nimic....mai bine ma ocup tot eu. Si inca ceva...cum ramane cu berea aia? :wink:
Cee'd 1.6 CRDI HP, So RED.
Comanda data pe 25.01.2008; achitata integral 19.03.2008 si ridicata pe 10.04.2008.
Album foto IC3's Cee'd

mariusc
Posts: 149
Joined: 31 Oct 2007, 20:38
Auto: Sportage
Location: Craiova

Post by mariusc »

Nici nu ma gandeam ca ai putea fi dezamagit de masina. :) Nici eu nu sunt si din cate am citit pe forum nici nu sunt prea multi cei dezamagiti.
De ajuns in service, o sa ajung in curand pentru ca din pacate am reusit o "performanta" pe care nu am atins-o niciodata pana acum in cei 15 ani de condus.
Am lovit pragul la masina de un colt de bordura, cand ieseam din parcarea din fata blocului. :oops:
In sfarsit..., am rezolvat cu Politia, Casco si am facut si programarea la Service. Cu ocazia asta o sa pun si alarma si o sa mai incerc sa rezolv si restul problemelor.
Am mai facut totusi si un lucru bun, am imbracat ieri volanul si burduful schimbatorului de viteze in piele. Sunt foarte multumit. :)
Pentru bere sunt dispus oricand seara in timpul saptamanii. In weekend-uri sunt deobicei plecat.
Vorbim la telefon sau pe PM. Poate mai corupem si pe altii de pe aici...
Nissan Leaf 2018
Sportage 2l DSL, 4x4 Style+, Sirius Silver

EX: Cee'd 1,6DSL 115 CP BASE, SO RED

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”