Nelamurire CASCO

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Hamude
Posts: 39
Joined: 18 Dec 2008, 11:46
Auto:
Location: Bucharest, Romania
Contact:

Nelamurire CASCO

Post by Hamude »

Am cautat pe forum dar nu am gasit nimic legat de polita Casco. Eu am incheiat contractul la Omniasig de 650 Euro cu fransiza. Acum am o nelamurire... eu mi-am zgariat masina de 3 ori (spoiler fatza, usa spate dreapta, aripa spate stanga), si ma intrebam daca atunci cand ma voi duce la Casco va trebui sa platesc 100 de euro pentru toate 3 zgarieturi sau 300 de euro ? Pentru ca in contract scrie 100/eveniment.

P.S: Inainte sa merg la casco va trebui sa fac si constatarea la politie?

Multumesc.
1.4 Benzina, Cassa White, City
B-39-HMD

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Nelamurire CASCO

Post by Akbhar »

Pentru ca cele 3 zgarieturi sunt in zone diferite ale masinii si nu se poate considera ca au aparut in urma aceluiasi eveniment, constatatorul probabil va deschide 3 doseare de dauna, adica vei plati de 3 ori franciza. :(
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

Hamude
Posts: 39
Joined: 18 Dec 2008, 11:46
Auto:
Location: Bucharest, Romania
Contact:

Re: Nelamurire CASCO

Post by Hamude »

Si nu pot in vreun fel sa para ca toate au fost facute la acelasi eveniment ?
1.4 Benzina, Cassa White, City
B-39-HMD

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Nelamurire CASCO

Post by quelloo »

posibil sa se poata dk ai acoperit si vandalismul si spui ca au aparut toate intr-o singura noapte.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Hamude
Posts: 39
Joined: 18 Dec 2008, 11:46
Auto:
Location: Bucharest, Romania
Contact:

Re: Nelamurire CASCO

Post by Hamude »

Nu am acoperit vandalismul... dar ma gandeam sa zic ca m-am trezit dimineata cu masina in parcare lovita pe toate partile... merge ?
1.4 Benzina, Cassa White, City
B-39-HMD

Razor
007
Posts: 122
Joined: 08 May 2008, 14:17
Auto:
Location: Bucharest
Contact:

Re: Nelamurire CASCO

Post by Razor »

Salut. Ceva de genul asta am patit si eu ( http://marius.up2date.ro/2009/03/reclam ... -omniasig/ ). Iti recomand sa te duci direct la broker-ul cu care ai facut asigurarea si sa-i explici toata situatia si apoi sa te duci la omniasig la constatare, si acolo sa le explici situatia si rogi pe inspector sa-ti spun clar daca omniasigul o sa-ti plateasca ei reparatiile. Daca ti se face un proces verbal de constatare, inainte de duce in service masina, suna la inspectorul care da avizul pentru plata ( numele si numarul lui de telefon sunt trecute pe PV de constatare, in susul paginii ).

Bafta. Eu tocmai am primit de CSA o scrisoare prin care au inceput anchetarea cazului si sper sa castig :D

Apropo, cineva de la Omniasig mi-a spus ca ar fi trebuit sa dau doua-trei picioare la masina, in asa fel incat sa indoi tabla. In felul asta sunt asigurat. In contract daca citesti bine, nu scrie nicaeri de vandalism, scrie doar de zgarieturi ale vopselei facuta de un autor necunoscut in parcare. Daca tabla e indoita, e altceva. Poti incerca sa le repari pe rand. Ii dai un picior unei componente, o repari. Apoi ii mai dai alt picior celeilalte componente si tot asa.
Kia Cee'd Best, 1.4 109cp, Piston Grey B-01-UPD
Galerie poze cu masina
Galerie poze cu alte masini Kia Ceed

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: Nelamurire CASCO

Post by mrs »

@Razor ........sa ne ti la curent cu raspunsul de la csa
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

Razor
007
Posts: 122
Joined: 08 May 2008, 14:17
Auto:
Location: Bucharest
Contact:

Re: Nelamurire CASCO

Post by Razor »

Sigur.
Hamude, sa nu te increzi 100% in tot ce zic astia de la Omniasig. Eu m-am ars si acum suflu si in iaurt. Incearca sa te acoperi pentru orice zic ei, sa-ti dea inscris toate aprobarile.
Kia Cee'd Best, 1.4 109cp, Piston Grey B-01-UPD
Galerie poze cu masina
Galerie poze cu alte masini Kia Ceed

Hamude
Posts: 39
Joined: 18 Dec 2008, 11:46
Auto:
Location: Bucharest, Romania
Contact:

Re: Nelamurire CASCO

Post by Hamude »

Mersi mult de tot Razor pentru sfaturi, o sa le urmez. Nu prea am habar cu ce se mananca situatia asta cu Casco, pentru ca eu am intrebat multi prieteni, si unii mi-au zis ca va trebui sa platesc de 3 ori fransiza, alti mi-au zis ca doar 1 data.
Tu aveai polita cu fransiza la Omniasig ? Sau fara.
Eu am polita cu fransiza care nu include vandalismul.
Oricum eu o sa mai astept cu zgarieturile, pana la sfaristul politei aproape, pentru ca cine stie ce se mai poate ivi, si oricum nu se vad asa rau.


Multumesc pentru raspunsuri.
1.4 Benzina, Cassa White, City
B-39-HMD

Razor
007
Posts: 122
Joined: 08 May 2008, 14:17
Auto:
Location: Bucharest
Contact:

Re: Nelamurire CASCO

Post by Razor »

Am polita de asigurare fara fransiza.
Kia Cee'd Best, 1.4 109cp, Piston Grey B-01-UPD
Galerie poze cu masina
Galerie poze cu alte masini Kia Ceed

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Nelamurire CASCO

Post by Nesta3 »

scuze dak a mai pus cineva intrebarea asta....ce trebuie sa fac pentru includerea noilor mele jenti in CASCO...am inteles k mai trebuie platit ceva..???? :!: ...multumesc anticipat
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

batranul
Posts: 49
Joined: 18 Mar 2009, 12:50
Auto:
Location: Nordul Salbatec - Pailanda
Contact:

Re: Nelamurire CASCO

Post by batranul »

Pai trebuie sa mergi la asigurator, sa refaca inspectia de risc, inclusiv pozele, sa ai la tine si factura de achizitie a jantelor. Se plateste suplimentar asta.
Asta-i mersul. Sa te gandesti si la posibilitatea in care nu or sa vrea sa se deranjeze pentru atata lucru, invocand nu stiu ce proceduri (ca nu au cum sa schimbe polita, ca nu stiu ei ce si cum). Cel mai simplu se rezolva printr-un aditional la contractul CASCO.
Fost viitor posesor de Cee'd SW. Suzuki Ignis 1.5 4WD owner.

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Nelamurire CASCO

Post by misuspita »

Salut. Am si eu o nelamurire.

Mi se apropie termenul de reinnoire CASCO si ma gandeam ca ar fi cazul sa imi repar daunele la masina. Intrebari:

1. Am doua "evenimente": O intepatura facuta cu un cui in mijlocul portierei si o zgarietura mica (luat doar stratul de lac) in spatele portierei cu 5 cm (am ProCee'd). La reparatie se trec ca doua evenimente separate, sau se repara pe acelasi dosar?
2. Dupa efectuarea constatarii se pot face reparatiile mai tarziu? Intreb deoarece am de umblat perioada asta destul de mult cu masina si nu-mi pot permite sa o las in service mai mult timp. Dupa 4 iulie pot, pana atunci nu.
3. Daca se poate repara mai tarziu (dupa expirarea politei actuale), reparatia se face tot pe CASCO existent, sau exista posibilitatea sa ma oblige sa imi prelungesc contractul de asigurare cu ei? (nu ca nu as vrea, dar poate vreau sa aleg alta firma asiguratoare)

Multumesc anticipat
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Nelamurire CASCO

Post by marius_gl »

@misuspita:

1. Daca intepatura din portiera si zgarietura sunt pe aceeasi parte, se trec pe acelasi eveniment; trebuie sa spui ca ai gasit-o lovita/zgariata in parcare sau ceva de genul asta si ai gasit ambele chestiuni deodata, insa daca spui ca e doar zgariat lacul, poti doar sa polishezi zgarietura in service; vezi ce zice bizonul de la societatea de asigurari! Acum, daca intepatura de la cui a strapuns tabla, nu se repara, tre' sa-ti schimbe usa!

2. Dupa constatare trebuie sa-ti faci reparatia in 30 zile, din cate stiu eu (nu stiu daca zile lucratoare sau calendaristice)!

3. Normal ar fi sa-ti dea acceptul de plata daca faci reparatia din motive obiective (asa te-au programat cei de la service, etc) dupa ce-ti expira polita actuala, chiar daca nu-ti reiinoiesti polita la ei, insa traim in Romanica si prevad niste ezitari teribile pana a ti se da acceptul de plata! ar fi fost bine sa rezolvi cu tot cu reparatie si accept de plata pana la expirarea actualei polite si sa nu te carai cu ei! Probabil vor vrea sa-ti mareasca si tie prima de asigurare ca ai dauna, asa ca era cel mai bun moment sa-ti faci reparatia si sa te uschesti la altii! Nu stiu sa aiba deja baze de date comune! Sper ca nu au! :evil:
Kia Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

lnvisible
Posts: 465
Joined: 09 Dec 2008, 23:20
Auto:
Location: Bucuresti ... God damn it!

Re: Nelamurire CASCO

Post by lnvisible »

@misupita: daca ai nevoie de masina pe 4 iulie, eu zic sa nu te duci sa o repari acum. Nu stii cat va dura sa obtii acceptul de plata, uite ca eu astept de ceva vreme si inca nu mi-am luat masina (un dosar pe casco la Omniasig - abia azi mi-au dat acceptul, si un dosar pe rca-ul celui care m-a lovit - pe care inca nu a dat ardaf acceptul). Am mai vorbit intre timp cu 2 brokeri de asigurari care spun acelasi lucru: majoritatea asiguratorilor au intrat in razboi cu service-urile si din lipsa de bani trag de timp cat pot.
A fost Pro'ceed CRDI 115 HP

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”