Inmatriculare

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
stef2008
Posts: 113
Joined: 05 Feb 2008, 14:46
Auto:

Post by stef2008 »

Cate zile dureaza de la inceputul alergaturii pt inscriere si pana a capata numerele noi ?

doio77
Posts: 775
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Post by doio77 »

Am fost eu azi la noul sediu al politiei pt a-mi rezerva numerele de la logan. Pt cei care merg cu metroul coborati la Aurel Vlaicu si cum iesiti mergeti in dreapta spre benzinaria lukoil vreo 300-400 m pe jos:( iar cladirea este undeva pe stanga. Oricum la ghiseu am stat o ora pt 10s cat mi-a luat banii si mi-a taiat chitanta pt rezervare numere, deci se sta la fel de mult :(
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

MrDjBthu

Post by MrDjBthu »

sunt curios de o treaba, daca eu vreau numere preferentiale la viitoarea masina (inca nu stiu ce), ce anume trebuie sa fac ?
cand trebuie sa platesc taxa ? atunci cand imi inmatriculez masina ?
si unde vad ce numere sunt disponibile ? vb cu aia de la ghiseu si le zic ce as vrea eu si ei imi zic daca e liber sau nu ?
sau poate e un site ceva unde putem cauta ?

doio77
Posts: 775
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Post by doio77 »

Daca te duci la sediul nou sunt 2 domni f amabili la informatii care iti dau toate detaliile de care ai nevoie, numerele le platesti la ghiseu direct si verifica si daca sunt disponibile sau nu, 40ron la rand si 80 si ceva preferentiale parca.
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

yrandreia
Blue Shadow
Posts: 158
Joined: 31 May 2007, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti / Aviatiei
Contact:

Post by yrandreia »

stef2008 wrote:Cate zile dureaza de la inceputul alergaturii pt inscriere si pana a capata numerele noi ?
Sora mea a reusit sa rezolve totul intr-o zi, inclusiv sa depuna actele (ieri) si azi se duce sa ridice certificatul de inmatriculare.

Dar avea numere pastrate... pentru numere noi, am inteles ca mai dureaza putin in plus (cam o zi).
Toata lumea iti vrea binele... nu lasa pe nimeni sa ti-l ia!
Kia RIO Sedan 1.6 CVVT Dynamic Polar Silver
Album
Image

stef2008
Posts: 113
Joined: 05 Feb 2008, 14:46
Auto:

Post by stef2008 »

Ieri a inceput aventura mea pt a inscriere masina, as vrea sa va povestesc prin ce am trecut :evil:
Dimineata m-am prezentat la ora 8.30 la RAR ( Calea Grivitei ) aici toate bune si frumoase, pe langa faptul ca te duci la un ghiseu sa-ti dea un bon sa poti plati taxa de 12.50 lei si apoi te intorci la acelasi ghiseu sa-ti iei cartea cu folia securizata se scapa ieftin 15-30 min.
Apoi am plecat la CEC in celalalt cap al orasului pentru a plati taxa de talon si taxa de inmatriculare, dar surpriza cica taxa de inmatriculare nu se achita la ei , ci doar la posta. Fugi la posta unde am dat peste toti pensionarii, am pierdut in jur de 1.00-1.30 dar am mai scapat de un obstacol.
De aici am plecat la circa financiara sa depun actele pentru evidentiere dar surpriza taxa de prima inmatriculare nu se mai plateste la ei , ci in spate undeva pe la cinema scala , traverseaza iar orasul in haosul in care este la o ora de varf. Am platit taxa , apoi m-am intors iar la circa financiara. Se facuse ceasul 2.00 si plecam spre Pipera. Ajung aici imi iau bon de ordine 635 ( aveam de asteptat circa 1.30, citisem in ziare ca se anuntase cu mare tam -tam ca sunt nu stiu cate ghisee si nu se mai sta la ghiseu mai mult de 15 min, DAR nu au precizat cate ghisee sunt deschise, cam tot atatea cate erau si la Udriste )
Am pierdut o zi dar am scapat.
TRAIM IN TARA LU' PAPURA VODA
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Grey

stef2008
Posts: 113
Joined: 05 Feb 2008, 14:46
Auto:

Post by stef2008 »

Ieri a inceput aventura mea pt a inscriere masina, as vrea sa va povestesc prin ce am trecut :evil:
Dimineata m-am prezentat la ora 8.30 la RAR ( Calea Grivitei ) aici toate bune si frumoase, pe langa faptul ca te duci la un ghiseu sa-ti dea un bon sa poti plati taxa de 12.50 lei si apoi te intorci la acelasi ghiseu sa-ti iei cartea cu folia securizata se scapa ieftin 15-30 min.
Apoi am plecat la CEC in celalalt cap al orasului pentru a plati taxa de talon si taxa de inmatriculare, dar surpriza cica taxa de inmatriculare nu se achita la ei , ci doar la posta. Fugi la posta unde am dat peste toti pensionarii, am pierdut in jur de 1.00-1.30 dar am mai scapat de un obstacol.
De aici am plecat la circa financiara sa depun actele pentru evidentiere dar surpriza taxa de prima inmatriculare nu se mai plateste la ei , ci in spate undeva pe la cinema scala , traverseaza iar orasul in haosul in care este la o ora de varf. Am platit taxa , apoi m-am intors iar la circa financiara. Se facuse ceasul 2.00 si plecam spre Pipera. Ajung aici imi iau bon de ordine 635 ( aveam de asteptat circa 1.30, citisem in ziare ca se anuntase cu mare tam -tam ca sunt nu stiu cate ghisee si nu se mai sta la ghiseu mai mult de 15 min, DAR nu au precizat cate ghisee sunt deschise, cam tot atatea cate erau si la Udriste )
Am pierdut o zi dar am scapat.
TRAIM IN TARA LU' PAPURA VODA
KIA Cee'd 1.4 GSL MT BEST Piston Grey

cmg_george

Post by cmg_george »

muta-te in brasov eu am scapat in maxim 2 ore de tot.

igorr
Posts: 98
Joined: 19 Mar 2008, 11:23
Auto:
Location: Bucuresti

Post by igorr »

Pentru sectorul 3 persoane fizice merg pe Lucretiu Patrascanu? sau Mosilor? pot plati direct acolo impozitul si taxa de prima inmatriculare?

alinalin19832007
Posts: 11
Joined: 09 Jun 2008, 20:01
Auto:
Location: bucuresti

acte inmatriculare kia

Post by alinalin19832007 »

salut
am cumparat saptamana trecuta un kia si vreau sa il inmatriculez saptamana asta vineri

poate sa imi spuna cineva daca o zi imi ajunge sa il inmatriculez si unde trebuie sa ma duc, ce sa platesc si ce acte am nevoie

masina o voi inmatricula vaslui

mersi

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Salut.

Sa o stapanesti sanatos!

Vezi ca s-a mai discutat despre acest subiect.

Te rog ca inainte sa postezi sa faci o cautare pe forum, sa vezi daca tema respectiva nu a fost deja abordata.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

alinalin19832007
Posts: 11
Joined: 09 Jun 2008, 20:01
Auto:
Location: bucuresti

inmatriculare in vaslui

Post by alinalin19832007 »

stie cineva in vaslui unde trebuie sa ma duc pentru inmatriculare RAR-ul pe unde este ca nu am mai fost de mult prin vaslui si nu prea cunosc orasul cel putin nu pe stazi

Bosley
Posts: 144
Joined: 29 Feb 2008, 16:50
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Bosley »

Daca nu am DVI-ul e vreo problema ?

Dealeru nu mi-a dat asa ceva ...
Kia C'eed BEST Kompass Blue B-56-CDM
Iunie 2008

MrDjBthu

Post by MrDjBthu »

DVI = dovada de import vamal ?
mie nu mi-a cerut asa ceva niciunde.
doar factura.

Bosley
Posts: 144
Joined: 29 Feb 2008, 16:50
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Bosley »

Pe prima pagina scrie ceva de DVI (declaratia vamala de import) ca ar fi nevoie de ea la inmatriculare.
- Copie simpla dupa D.V.I. (declaratia vamala - numai in cazul autoturismelor de import)
Kia C'eed BEST Kompass Blue B-56-CDM
Iunie 2008

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”