Casco, ITP, revizie, toate inainte de termen, se poate ?

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
mihaizzz
Posts: 85
Joined: 23 May 2007, 18:48
Auto:

Casco, ITP, revizie, toate inainte de termen, se poate ?

Post by mihaizzz »

Pe scurt, trebuie sa ma deplasez cu serviciul pt jumatate de an in Olanda si as dori sa iau masina cu mine acolo. Problema e ca ar trebui sa plec in iunie dar la inceputul lunii august imi expira actuala polita casco si pt ca masina face doi ani, trebuie sa fac si ITP-ul. Revizia pana la urma n-ar fi o problema ca stiu ca pot s-o fac inainte de termen, dar cum pot sa procedez cu casco si cu ITP-ul, pot sa le fac inainte de termen? Exista vreo portita pt situatia in care ma aflu?

Ar trebui sa mai precizez si ca nu prea as vrea sa prelungesc actuala polita, deoarece voi apela la ea pt a schimba parbrizul si apoi urmatoarea ar fi prea scumpa.

Multumesc!
KIA Cee'd, 1.4 BASE + optionale, Piston Grey
PH-09-SKU
KM: ~40000

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Casco, ITP, revizie, toate inainte de termen, se poate ?

Post by Akbhar »

ITP-ul se poate face inainte de termen, dar va expira dupa 2 ani. Nu vad unde ar fi problema in cazul asta. In cazul asigurarilor e ceva mai complicat, dar poti incerca sa vezi daca se poate face in avans.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Re: Casco, ITP, revizie, toate inainte de termen, se poate ?

Post by Malte »

Casco poti sa faci inainte de termen,mai ales daca iti alegi alta firma,am facut eu asta -toamna,cand am ales BCR,care avea o promotie si ieseam mai bine decat la Omniasig(unde am avut casco inainte),promotia expira la sf.lui septembrie iar mie imi expira casco pe 4 octombrie,asa ca pt cateva zile am avut casco la doua firme :D
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

quelloo
Posts: 4408
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Casco, ITP, revizie, toate inainte de termen, se poate ?

Post by quelloo »

cred ca el se refera ca noua polita sa intre in vigoare cand se termina actuala adik sa nu aiba doua polite simultan. eu asa am inteles :-??
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Re: Casco, ITP, revizie, toate inainte de termen, se poate ?

Post by Malte »

Cred ca se poate si asa,inchei polita(platesti) cu data cutare si se trece in polita data din care polita sa intre in vigoare,cred ca se poate lamuri mai bine daca merge si intreaba la societatea unde vrea sa incheie polita.
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

mihaizzz
Posts: 85
Joined: 23 May 2007, 18:48
Auto:

Re: Casco, ITP, revizie, toate inainte de termen, se poate ?

Post by mihaizzz »

Da, asa as vrea, sa inchei polita in iunie dar sa isi inceapa valabilitatea din august. Pana la urma cea mai buna solutie e sa merg si sa intreb acolo unde vreau sa fac casco, sa vad ce-mi zic. Cu ITP-ul m-am lamurit, il fac inainte. Daca rezolv si cu casco pot pleca linistit cu masina :)
KIA Cee'd, 1.4 BASE + optionale, Piston Grey
PH-09-SKU
KM: ~40000

batranul
Posts: 49
Joined: 18 Mar 2009, 12:50
Auto:
Location: Nordul Salbatec - Pailanda
Contact:

Re: Casco, ITP, revizie, toate inainte de termen, se poate ?

Post by batranul »

Iti recomand ca, atunci cand inchei polita CASCO, sa te interesezi de extindere teritoriala. Am inteles ca vrei sa iei masina cu tine, prin urmare ai vrea ca polita CASCO sa-ti acopere riscurile si in tara in care mergi.
In general, extinderea teritoriala costa bani. Vezi sa scrie pe polita negru pe alb extindere teritoriala, regiunea si perioada, si sa ceri de la asigurator lista cu societatile de asigurare partenere din tara in care mergi. Ideea, in acest caz, nu ar fi sa o repari neaparat in tara in care pleci (in caz de dauna), insa, obligatia ta ca si asigurat, este de a anunta dauna asiguratorului in cel mai scurt timp posibil.
Fost viitor posesor de Cee'd SW. Suzuki Ignis 1.5 4WD owner.

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Re: Casco, ITP, revizie, toate inainte de termen, se poate ?

Post by Malte »

La unele societati,daca faci si Casco si RCA la ei, ai extinderea gratuita,sau costa f. putin.
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

onix
Posts: 671
Joined: 01 Jun 2008, 16:48
Auto:
Location: bucuresti

Re: Casco, ITP, revizie, toate inainte de termen, se poate ?

Post by onix »

Se poate sa-ti faci si asigurare si casco inainte sa expire cele pe care le ai tu acum
Image

batranul
Posts: 49
Joined: 18 Mar 2009, 12:50
Auto:
Location: Nordul Salbatec - Pailanda
Contact:

Re: Casco, ITP, revizie, toate inainte de termen, se poate ?

Post by batranul »

RCA se poate face oricand inainte; problema la Casco ar fi doar prin prisma inspectiei de risc. Cred ca e rezolvabil.
Stiu si de pachetele unor firme cu RCA si gratuitate la extindere teritoriala. Ce voiam eu sa subliniez este faptul ca iti trebuie extindere teritoriala in cazul in care iei masina cu tine, si, mai mult decat atat, sa fie scris pe polita, in clar, faptul ca poloita Casco are inclusa si extindere teritoriala. Este foarte important acest amanunt. Din sistemul ala vin.

P.S. Va rog un mic detaliu: in asigurari vorbim de fransize (franshize, in termen de mirc), in nici un caz francize!!! Stiu ca e offtopic, dar exprimarea eronata e foarte uzitata in alte posturi.
Fost viitor posesor de Cee'd SW. Suzuki Ignis 1.5 4WD owner.

mihaizzz
Posts: 85
Joined: 23 May 2007, 18:48
Auto:

Re: Casco, ITP, revizie, toate inainte de termen, se poate ?

Post by mihaizzz »

Multumesc pentru raspunsuri. O sa mai astept vreo doua sapt si o sa incep sa intreb pe la firmele de asigurari. Sper sa nu fie probleme in a-mi face casco inainte de termen. Cu restul o sa ma descurc.
KIA Cee'd, 1.4 BASE + optionale, Piston Grey
PH-09-SKU
KM: ~40000

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”