Ce fond de pensii alegeti?

De toate pentru toţi

Ce fond de pensii ati ales / veti alege?

ING
13
43%
Allianz-Tiriac
9
30%
Generali
0
No votes
Aviva
5
17%
Interamerican
0
No votes
AIG
0
No votes
BT Aegon
1
3%
BRD
1
3%
BCR
1
3%
Omniasig
0
No votes
Prima pensie
0
No votes
KD
0
No votes
Altele
0
No votes
 
Total votes: 30

jarbo
Posts: 99
Joined: 19 Aug 2007, 10:59
Auto:
Location: Bucuresti

Ce fond de pensii alegeti?

Post by jarbo »

Am tot amanat alegerea pentru un fond de pensii private, iar acum sunt curios ce au ales altii si mai ales de ce.

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Cred ca as merge cu cireada.
Nu stiu daca e bine sau nu, insa asa as face in acest caz.
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

eu vroiam ing pentru mine si aig pentru nevasta-mea, dupa care nu am gasit un aig-ist, asa ca am bagat tot ing.
ideea ar fi fost sa nu punem toate ouale in acelasi cos, dar mi-am bagat picioarele
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

eu am mers pe ING. sotia isi face la AIG. Ambele sunt fonduri bune cu performante ok. tot in categoria asta intra si Allianz si Generalli.
cine e interesat de AIG si este din Iasi ii poate face sotia mea, astept PM :)
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Nici eu inca nu m-am decis, dar cred ca o sa urmez o indicatie a unei colege de servici de la financiar:
1. in primii doi ani de la aderare se percepe comision daca se face transferul la alt fond de pensii;
2. evolutia fiecaruia este doar estimativa, inca nu se vede nimic clar.
3. in primii doi ani suma depusa este destul de mica, astfel incat eventualele pierderi/castiguri din evolutia fondului sa fie minime.

=> ii aleg pe cei care au comisioanele cele mai mici. :P Cred. Oricum ,pana pe 17 ianuarie mai am timp.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

pogo
Posts: 122
Joined: 30 Jul 2007, 09:34
Auto:
Location: Timisoara

Post by pogo »

De ce n-ati pus in lista si fondul lui Vintu? :lol:
Eu despre AIG am o parere foarte proasta. Am avut citiva ani la ei asigurare de viata si mi-a ajuns.
Cit despre comisioane, nu cred ca sunt atit de importante. Mai important e randamentul.
cee'd EX+ 1.6 DSL

diacos
Posts: 219
Joined: 08 Sep 2007, 09:44
Auto:
Location: Piatra-Neamt

Post by diacos »

Eu ma numar printre cei care pot sa adere dar nu sunt obligati si trebuie sa va spun ca pana la varsta de pensionare, in cazul in care ma inscriu, pensia de stat imi va scadea cu aproape 25% si nu cred ca din contributia lunara vreun fond imi va putea acoperi aceasta pierdere. Asa ca eu nu ma inscriu la nici unul. In Ungaria spre exemplu dupa ceva ani au trebuit sa schimbe legea in sensul ca au permis sa se poata trece din nou la stat intrucat au constatat ca fondurile nu sunt in stare sa acopere nici macar diferenta daramite sa si dea mai mult. Fiecare cu opinia lui !!!
1.4 GSL EX CLASSIC Oil Blue/Rainbow Blue+ multe altele; comanda 07/07, serie 26/09. plata 27/09, promisa 15-20/10, vazuta in 02/11, ridicata 07/11, asteptata 122 zile. punct .

jarbo
Posts: 99
Joined: 19 Aug 2007, 10:59
Auto:
Location: Bucuresti

Post by jarbo »

Daca nu m-ar obliga statul sa aleg un fond de pensii probabil ca nu as alege pe nici unul. E ca la vot, nu ai pe cine sa votezi, toti sunt o apa si-un pamant, asa ca nu te mai duci. Dar aici te obliga :evil: .

User avatar
Sorcee'd
dromaderu'
Posts: 384
Joined: 09 Oct 2007, 13:13
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Post by Sorcee'd »

Ce nu inteleg eu este urmatorul lucru: cum naiba ma poate obliga statul sa contribui la un fond de pensii????Daca deja platesti la fondul de la stat,cum ma poate obliga statul sa dau din banii MEI si la un particular?? Din fericire la mine e transata situatia,sunt peste varsta "obligatorie" si normal ca nu ma trage ata sa imbogatesc alt schiop.La sotie e alta problema,se incadreaza in categoria celor care trebuie sa plateasca.Numai ca eu sunt gica-contra si i-am zis sa nu opteze pentru nimic.Pina acum am fost cam ocupat si nu am avut timp,dar intentionez la modul cel mai serios sa ma consult cu un avocat si sa vad care ar fi sansele unui proces.Mi se pare absolut anormal sa te oblige statul sa dai bani unui particular,mai ales ca nici macar din punct de vedere legal nu este reglementata situatia...Nu s-a mai gindit nimeni la varianta asta?
Perseverare diabolicum
Cee'd 1.6/122 gloabe,negrutza cu o groaza de optionale(13),PH 73 PWR
Sorento 2.5 CRDI/AT Executive,PH 68 PWR,si asta tot cioara

pogo
Posts: 122
Joined: 30 Jul 2007, 09:34
Auto:
Location: Timisoara

Post by pogo »

Cum deja in Ro raportul pensionari / angajati se schimba rapid in favoarea primilor, chiar sunt curios cum o sa aiba statul sa mai dea bani la pensionari. Pentru ca asa functioneaza sistemul de pensii acum: ce-mi trage mie din salar azi, miine ii da ca pensie la pensionari. Daca poimiine eu plec la capsuni in Spania, cine mai cotizeaza pentru pensionari? ... Iar statul nu e sac fara fund (decit in cazul politicienilor :wink: ).
Eu unul n-am chef sa ajung la batrinete la mina statului. Am de un milion de ori mai multa incredere in ceva privat (dar nu orice privat) decit in stat.
cee'd EX+ 1.6 DSL

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Post by Teddy »

Eu am ales Allianz. :)
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

User avatar
Sorcee'd
dromaderu'
Posts: 384
Joined: 09 Oct 2007, 13:13
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Post by Sorcee'd »

pogo, nu m-ai inteles! Nu am spus ca am incredere in stat mai mult decit in privat(sunt suficient de trecut prin viata ca sa stiu cum merg lucrurile...).Ceea ce am spus eu este cum ma poate obliga statul sa dau bani pentru aceeasi chestie,in fond,si lui si privatului?Asta era intrebarea mea,si nu ma intereseaza nuante de genul e ceva diferit,ca aia e pensie privata.Eu spun ca este o modalitate de a-ti da banii tot lor(uita-te in actionariatul multor firme care fac pensii private),FARA NICI O GARANTIE!De asta spun eu ca o sa contactez un avocat,sa vad ce-mi spune.Chiar sunt curios,si,daca voi avea sanse reale,merg pina in pinzele albe cu asta.Eu ma intrebam daca s-a mai gindit cineva la asta,poate mai vin ceva idei noi,mai ales ca nici nu lucrez in domeniu(nici macar cel financiar).
Perseverare diabolicum
Cee'd 1.6/122 gloabe,negrutza cu o groaza de optionale(13),PH 73 PWR
Sorento 2.5 CRDI/AT Executive,PH 68 PWR,si asta tot cioara

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

Eu as putea ramane sa cotizez incontinuare la fondul de stat pentru ca nu sunt obligat sa ma inscriu la un fond privat insa, asa cum spunea si un alt coleg ceva mai devreme, peste 5, 6 ani, numarul celor care vor cotiza la fondul de stat v-a scadea dramatic. Deasemeni, cam tot ce se putea vinde prin tara asta s-a vandut deja. Nu stiu din ce resurse o sa mai poata asigura statul chiar si o pensie de subzistenta.
Pentru toti cei care sunt obligati sau isi doresc sa cotizeze la un fond privat, recomand sa se orienteze catre companii cu traditie pentru ca, foarte multi din cei care au aparut acum, dupa ce vor colecta un numar de adeziuni vor vinde portofoliul altora.

Ca idee, AIG este una din favoritele mele. Ca si active, la nivel mondial, AIG depaseste suma tuturor celorlalte fonduri de investitii iar conducerea companiei infiintata in RO este asigurata de personal strain. E drept ca, asta nu este o garantie ca nu se poate face vreo magarie insa, cel putin stiu ca nu am de-a face cu vre-un roman cu "idei inovatoare". Am deja de mai bine de 5 ani o asigurare de viata cu capitalizare la ei, care poate fi considerata in acest moment si ca o cotizatie la P3.
Pe locul secund ar fi ING la care, tot pentru P3, am din partea compania la care lucrez un fond (in limita celor 200 Euro/an).
Ar mai fi Generali pe lista.
Pe ceilalti inca nu am apucat sa-i studiez catusi de putin.
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

User avatar
Sorcee'd
dromaderu'
Posts: 384
Joined: 09 Oct 2007, 13:13
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Post by Sorcee'd »

Sfinxule,de impozite ce zici?Ca banii care ajung la stat din vanzari si privatizari sunt mizilic pe linga cei din taxe si impozite.Si daca nu o sa mai aiba de unde sa plateasca(asa cum ai spus tu,ca nu mai are ce sa vinda,ca nu mai cotizeaza nimeni la pensii,etc),ce o sa faca,o sa intre in faliment?Nu zic ca e imposibil,cu guvern marioneta si datorii la dragul de FMI de miliarde bune de euroi,dar,din cite ma duce pe mine mintea,asta nu prea inseamna stabilitate,si spune-mi si mie o singura firma(multinationala,bla,bla) mare si serioasa(neprofilata pe tunuri),care ar mai ramine o secunda intr-o locatie asa...selecta....
Perseverare diabolicum
Cee'd 1.6/122 gloabe,negrutza cu o groaza de optionale(13),PH 73 PWR
Sorento 2.5 CRDI/AT Executive,PH 68 PWR,si asta tot cioara

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

Sorcee'd wrote:De asta spun eu ca o sa contactez un avocat,sa vad ce-mi spune.Chiar sunt curios,si,daca voi avea sanse reale,merg pina in pinzele albe cu asta.Eu ma intrebam daca s-a mai gindit cineva la asta,poate mai vin ceva idei noi,mai ales ca nici nu lucrez in domeniu(nici macar cel financiar).
Ma tem ca te vei lupta cu morile de vant. Atata timp cat legislatia in vigoare este atat de perimisiva, nu cred ca vei reusi sa schimbi ceva la nivel de contract individual. Legea care reglementeaza activitatea ar trebui schimbata/imbunatatita.
Spre exemplu, legea le da dreptul sa cheltuie un anumit procent din fondurile depuse pentru plata personalului, pentru campanii publicitare, etc. Eu nu sunt de parere ca e OK ca din banii depusi sa se faca astfel de cheltuieli. Ar trebui ca in primii ani, cei care au creat acel fond sa asigure aceste cheltuieli si sa sii recupereze din castigurile rezultate din plasamente. Numai asa vor fi interesati si vigilenti sa faca plasamente cu randamente bune. Pentru ca asa cum e legislatia in momentul de fata, ei pot cheltui linistiti si la un moment sa spuna ca plasamentele facute au fost slabe, ca nu s-a castigat mai nimic, ca vor vinde portofoliu altui fond si te trezesti cu buza umflata (ca ai pierdut o parte din bani si mai suporti si alte costuri de transfer) iar altii vezi ca s-au imbogatit peste noapte.
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

Post Reply

Return to “Cafenea”