Cum sa protejam bebelusii de accidente

De toate pentru toţi
User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Cum sa protejam bebelusii de accidente

Post by scubli »

Cum sa protejam bebelusii de accidente: scaune de masina pentru sugari


Sugarii sunt predispusi unui risc foarte mare de leziuni in cazul accidentelor. Chiar si la viteze reduse, un copil poate fi ranit sau ucis in cazul unui accident de masina sau al unei franari bruste. Acest lucru se datoreaza faptului ca au capetele extrem de fragile, oasele gatului sunt moi, iar ligamentele care sustin gatul sunt extrem de sensibile.

Un scaun special pozitionat pe bancheta din spate susţine corpul sugarilor, le protejeaza capul, gatul si coloana vertebrala si dizolva forta impactului. Instalat in mod corespunzator, scaunul pentru copii reduce riscul de deces cu 71% pentru sugarii implicati in accidente. Majoritatea statelor au impus folosirea acestor scaune pentru toti copiii mai mici de 4 ani sau care cantaresc mai putin de 18 kg.

Un copil asezat pe scaunul din fata poate fi ranit mortal de un airbag lateral. Puneti intotdeauna copilul intr-un scaun pe bancheta din spate a masinii. Folositi un astfel de scaun da la nasterea copilului pana la cel putin 1 an si pana cand acesta ajunge la limita superioara de greutate pentru acel scaun.

Exista trei tipuri de scaune de masina pentru sugari:

1. Scaune speciale pentru sugari, indreptat cu fata spre spatele masinii

2. Scaune convertibile

3. Scaune-pat

Scaunele de masina trebuie cumparate in functie de varsta si greutatea copilului:

-pentru copiii mai mici de un an si care cantaresc cel putin 9 kg se foloseste un scaun pentru sugari ce poate fi proptit si indreptat cu fata spre spatele masinii

-pentru copiii mai mari de un an si care cantaresc intre 9 si 18 kg se foloseste un scaun indreptat spre inainte si care prezinta un dispozitiv asemanator unui ham

-pentru copiii mai mari de 4 ani si care cantaresc intre 18 si 36 kg se folosesc scaune pentru prescolari.

Nu este recomandata achizitionarea de scaune de masina la mana a doua. E foarte probabil ca acel scaun de masina sa nu protejeze copilul.


Sursa: Auto.ro

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Cum sa protejam bebelusii de accidente

Post by marius_gl »

Asta e un topic cu adevarat interesant, dat fiind faptul ca la noi nu exista inca impamantenit cultul asta cu scaunele speciale pentru bebei si copii, cum e pe la altii! Problema e ca la altii amenzile sunt destul de usturatoare pe cand la noi autoritatile nu pun inca accent in mod deosebit pe acest lucru (a fost facuta si difuzata o reclama in sensul asta o perioada, apoi nimic)!
Concret, am achizitionat pentru fiica-mea inca de acum trei ani un scaun din acela pentru copii peste 4 ani, in care se sta "normal", cu fixare si la care se pune centura masinii; nu e mare lucru insa au fost doua situatii in care am franat puternic si copilul a ramas acolo unde trebuie!
Kia Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

User avatar
blajanm
Posts: 278
Joined: 14 Dec 2008, 20:12
Auto:
Location: Brasov ( exOradea)
Contact:

Re: Cum sa protejam bebelusii de accidente

Post by blajanm »

@scubli Am bagat la cap si scaunul este deja cumparat
Cee'd 1.4 Best Pewter Beige
BV-09-BLJ Image
Poze http://picasaweb.google.com/mitza24/Kiu ... arstaDe1Zi#
ODO:45000+
Numarul 43 din MAREA Coloana

User avatar
horiailie
Posts: 8
Joined: 29 Jan 2010, 15:24
Auto:

Re: Cum sa protejam bebelusii de accidente

Post by horiailie »

Eu am folosit pana a stat fetita bine in fund un cosulet in care pozitia copilului era cu spatele la sensul de mers si l-am montat in locul din dreapta spate. Evident statea si prinsa in centurile cosuletului. Dupa ce a stat in fund, am cumparat un scaun Pierre Cardin care e super ok si in care sta foarte bine, iar de dormit nu mia zic... e ca un drog. Se pare ca scaunelul impreuna cu Eros Ramazoti&Anastasia sunt un somnifer excelent.

Multa bafta si km multi cu copilasii in siguranta.

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Cum sa protejam bebelusii de accidente

Post by scubli »

blajanm wrote:@scubli Am bagat la cap si scaunul este deja cumparat
Foarte bine ai facut :D

trutzydany
Posts: 117
Joined: 09 Jul 2008, 22:30
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cum sa protejam bebelusii de accidente

Post by trutzydany »

salut !!!
Foarte interesant topicul !!
Si eu am o fetita de 4 luni si din prima zi am folosit scaunelul (scoica ) special pt bebelusi !!
La vara o sa-i cumpar un scaunel cu orientare pt inainte !!!
Trebuie sa fi un parinte inconstient sa ai copil in masina si sa nu-l ti intr-un scaunel special si credeti-ma pe cuvant aproape in fiecare zi vad parinti ca tin copii pe scaunul din fata (garantat nu au dezactivat macar airbagul),sau pe bancheta din spate ,in piciare intre cele 2 scaune din fata (ca sa vada pe unde merge mami si tati ),tinuti in brate , etc. si lista poate continua !!!
Eu as da amenda si chiar 1 luna de inchisoare cel putin ,pt acesti " criminali cu premeditare" !!!!
Asta e parerea mea !! Daca am sau nu dreptate va las pe voi sa spuneti !!!
Drum bun si aveti grija de copiii vostri !!! :)
Kia Cee'd 1.4 GSL Best SW 109 CP Piston Grey
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2716
asfrsf
Album foto http://picasaweb.google.com/danielgarto ... iaCeeDSW02

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: Cum sa protejam bebelusii de accidente

Post by mortymer »

pana la 1 an a stat intr-o "scoica", acum sta in asta http://picasaweb.google.com/gabi.morari ... 5752147378 ... a fost mai greu la inceput... l-am pus prin casa ca sa vad cum reactioneaza... se mai aseza in el, a vazut ea ce misto sta cand i-l dau pe spate... si acum sta singurica in spate in el... rezista cam 2 ore maxim in el legata... daca aveam bani, luam varianta cu isofix... dar diferenta, la acelasi model de scaun, era de la simplu la dublu, intre cel care se prinde in centura si cel care are si isofix... pana la 4 ani / 18 kg sper sa fie ok...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

tibitu
Posts: 145
Joined: 13 Feb 2008, 20:10
Auto:
Contact:

Re: Cum sa protejam bebelusii de accidente

Post by tibitu »

se poate fixa scaunul pe bancheta spate,locul din mijloc? mi se pare o solutie buna astfel fiind departe fata de o posibila lovitura laterala din ce parte ar fi ea.
ex : Pro ceed,machine silver,1.4
actual : Magentis 2.0 crdi

mortymer
Posts: 477
Joined: 04 Jun 2008, 20:18
Auto: kia cee'd 2009
Location: Mainz / Bucuresti

Re: Cum sa protejam bebelusii de accidente

Post by mortymer »

tibitu wrote:se poate fixa scaunul pe bancheta spate,locul din mijloc? mi se pare o solutie buna astfel fiind departe fata de o posibila lovitura laterala din ce parte ar fi ea.
nici cele cu isofix nici cele care se fixeaza cu centura nu se pot monta pe mijloc... daca esti ambitios, poti pe cel care se fixeaza cu centura... scoica, pentru o-1 an / 13 kg trebuie sa o fixezi si cu spatarul scaunului din fata ... orice scaun ai pune, ideal e in dreapta spate...
matiz e/ac rosu super 18.12.2003 - B-03-JOF
cee'd city 1.4 gsl so red 30.12.2008 - B-05-JOF
sica: http://picasaweb.google.ro/gabi.morariu/Sica#

cipsdan
Posts: 16
Joined: 11 Jun 2009, 19:56
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cum sa protejam bebelusii de accidente

Post by cipsdan »

Tre sa iau un scaun de masina pentru al meu bebe, varinata 9-18 kg.
Cine ma poate ajuta cu o recomandare de model ? Daca se poate chiar cu isofix.
Kia Cee'd SW 1.6 DSL best silver

Skyppy
Posts: 755
Joined: 07 Oct 2008, 20:58
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Cum sa protejam bebelusii de accidente

Post by Skyppy »

bani sa ai, ca piata geme. Ceva decent, gasesti si de la primii pasi. Ai bani si nu ai ce face cu ei, ia chico.

proc74
Posts: 472
Joined: 19 Apr 2008, 10:27
Auto: Ceed/Sportage
Location: Constanta

Re: Cum sa protejam bebelusii de accidente

Post by proc74 »

cipsdan wrote:Tre sa iau un scaun de masina pentru al meu bebe, varinata 9-18 kg.
Cine ma poate ajuta cu o recomandare de model ? Daca se poate chiar cu isofix.
Am eu unul de vanzare. E de la Chicco. Aproape nefolosit (arata excelent).
Sportage 1.6GDI Style+
Ex.Ceed best - kompass blue
CT 12 BNK

Post Reply

Return to “Cafenea”