Trutzy SW- Jurnal e bord- !

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
trutzydany
Posts: 117
Joined: 09 Jul 2008, 22:30
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Trutzy SW- Jurnal e bord- !

Post by trutzydany »

Salut !!!
nu am mai avut timp sa intru de 2 zile pe forum!! :cry:
Kia Cee'd 1.4 GSL Best SW 109 CP Piston Grey
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2716
asfrsf
Album foto http://picasaweb.google.com/danielgarto ... iaCeeDSW02

trutzydany
Posts: 117
Joined: 09 Jul 2008, 22:30
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by trutzydany »

intre timp a venit si masinuta ,da de 2 zile :D !!!
iar acum incerc sa-mi fac un jurnal de bord ,dar nu stiu cum si nu stiu cum sa atasez poze ??!!! :cry:
poate ma ajuta si pe mine cineva!!! :?
si as mai dori sa cumpar si eu un sticker alb reflectorizant (clubKIA.ro),platesc oricat !!! :wink:
Kia Cee'd 1.4 GSL Best SW 109 CP Piston Grey
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2716
asfrsf
Album foto http://picasaweb.google.com/danielgarto ... iaCeeDSW02

trutzydany
Posts: 117
Joined: 09 Jul 2008, 22:30
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by trutzydany »

daca am gresit unde a postat rog moderatorii sa ma ierte si sa stearga acest topic !!
nu este nici-o suparare !!! :wink:
Multumesc frumos si anticipat pentru ajutorul si intelegera din partea voastra!!! :)
Ce vreti sunt incepator si eu !!! :!:
Kia Cee'd 1.4 GSL Best SW 109 CP Piston Grey
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2716
asfrsf
Album foto http://picasaweb.google.com/danielgarto ... iaCeeDSW02

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Post by arka »

pentru poze este explicat aici :viewtopic.php?t=113
iar aici : viewtopic.php?t=518&start=0 , vezi cum sta treaba si cu sticker - ul.
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

trutzydany
Posts: 117
Joined: 09 Jul 2008, 22:30
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by trutzydany »

iar pentru jurnal de bord ???? un tutorial ceva ???? :?
Kia Cee'd 1.4 GSL Best SW 109 CP Piston Grey
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2716
asfrsf
Album foto http://picasaweb.google.com/danielgarto ... iaCeeDSW02

trutzydany
Posts: 117
Joined: 09 Jul 2008, 22:30
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by trutzydany »

:lol: :P :D gata am reusiiiiiiiiiiiiitttttttt!!!!! cu jurnalul de bord!!
dupa indelungi cautari si incercari!!! e vreti sunt calculatoarele stau mai prost !!!! :lol:
deh incepator :!: :)
Acum o sa incerc cu albumul de poze !!!
Revin in cat mai repede posibil sa va spun daca am reusit. :!: :?: :)
Kia Cee'd 1.4 GSL Best SW 109 CP Piston Grey
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2716
asfrsf
Album foto http://picasaweb.google.com/danielgarto ... iaCeeDSW02

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

Felicitari si la cati mai multi km-tri cu SW-ul. Arata tare bine.
Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

trutzydany
Posts: 117
Joined: 09 Jul 2008, 22:30
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by trutzydany »

@spdblue:merci frumos!!! :)
am vazut si eu albumul tau si mi-a placut foarte tare culoarea si pozele !!
Drum bun si numai bine ! :D
Kia Cee'd 1.4 GSL Best SW 109 CP Piston Grey
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2716
asfrsf
Album foto http://picasaweb.google.com/danielgarto ... iaCeeDSW02

trutzydany
Posts: 117
Joined: 09 Jul 2008, 22:30
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by trutzydany »

intrebari :?: : e recomandat sa mergem la un ervice dupa prima mie de km? adica dupa rodaj!!
e obligatoriu sau doar un moft??
cat costa o verificare inainte de prima revizie ??!!
aceasta "revizie"(verficare) va fi mentionata in caietul cu revizii??
multumesc frumos si anticipat pentru raspunsurile si sfaturile voaste!! :)
Kia Cee'd 1.4 GSL Best SW 109 CP Piston Grey
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2716
asfrsf
Album foto http://picasaweb.google.com/danielgarto ... iaCeeDSW02

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Post by misuspita »

Salutare si felicitari pentru masina.

Cand ai curiozitati sau nelamuriri e indicat sa incerci functia de cautare, pentru ca in 99% din cazuri cineva a mai avut aceeasi problema ca si tine si deja s-a raspuns la ea, in cazul in care exista rezolvare.

In cazul intrebarii tale, nu se specifica nicaieri ca trebuie sa mergi dupa prima mie de km la service, cine iti zice asa minte. Ia-te dupa manual si dupa graficul trecut acolo, nu poti da gres. In cel mai rau caz, daca simti nevoia, fa revizia ca in cazul conditiilor solicitante:
Urmaþi „Planul normal de service“ dacã vehiculul nu este utilizat ?n condiþii grele, ca cele enumerate mai jos.
Altfel, ?n condiþiile pe care le enumerãm, trebuie sã urmaþi „Planul de
service pentru condiþii solicitante“.
• Conducere frecventã pe distanþe scurte.
• Conducere ?n zone cu praf sau nisip.
• Utilizare intensivã a fr?nelor.
• Conducere ãn zone contaminate cu sare sau materiale corozive.
• Conducere pe drumuri grele sau noroioase.
•Conducere ?n zone montane.
• Perioade extinse de funcþionare cu motorul merg?nd ?n gol.
• Perioade lungi cu temperaturi reci sau extrem de umede.
• Mai mult de 50% din timp ?n oraº, la peste 32?C.
Deci daca in mod normal mergi la revizie la 12 luni sau 15.000km, in conditii solicitante, mergi la revizii la 7.500 de km.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

trutzydany
Posts: 117
Joined: 09 Jul 2008, 22:30
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by trutzydany »

azi am fost pana in targ la vin sa-mi iau pachetul legislativ(trusa sanitara,triunghi,stingator,vesta reflectorizanta),+un parasolar,2 lavete din piele moale pentru geamuri si caroserie!!!
Cam 100 si ceva de RON toata treaba !!
Parasolarul e cam mare dar e mai bun decat unul mic acopera in totalitate fiecare coltisor al parbrizului!! :)
Am mai cumparat de la un magazin un Ajax sau Clin de geamuri cu amoniac!!
Dauneaza cu ceva geamurilor sau garniturilor???
Tin sa precizez ca pe eticheta arata ca poate fi folosit si pentru autoturisme!!!
Recomandati altceva??!
Consumul a scazut in cei 30 si ceva de km de la 16, la 12!!
Bine nu am decat vre-o 50 de km rulati in total !!! :))
:P
Kia Cee'd 1.4 GSL Best SW 109 CP Piston Grey
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2716
asfrsf
Album foto http://picasaweb.google.com/danielgarto ... iaCeeDSW02

trutzydany
Posts: 117
Joined: 09 Jul 2008, 22:30
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by trutzydany »

AVENTURILE UNUI BUN CETATEAN PLATITOR DE TAXE SI IMPOZITE!!
Am lipsit de pe forum cateva zile, munca ce sa fac??!!! :)
Azi am fost sa platesc toate taxele de inscriere a masinii!!
Sa va povestesc : m-am pregatit de seara cu copii dupa toate actele(buletin,factura,CIV etc,)si azi de dimineata am plecat de la mine din Chirigiu spre RAR de pe Grivita(Bucurestii Noi) ,traficul a fost infernal,am ajuns acolo si in 2 minute am avut folia de securizare pe CVI!!! Zero lei cost!!! :) !!
Dupa asta am plecat tocmai in 13 Septembrie(vis a vis de fosta benzinarie FIX,acum Agip) la Administratia financiara si am depus actele petru calcularea taxei de poluare,5 minute si primit din partea lor un biletel de ordine si rugamintea sa revin miercuri sau joi ,deci 2-3 zile!!!
Dupa asta am fost pe Kogalniceanu sa platesc impozitu si sa o ia in evidenta !!!
Bine inteles ca am colindat toate strazile pentru a gasi un loc de parcare si dupa 15 minute de colidat stradute am gasit in sfarsit dar foate departe!!! :evil: !! Am fumat o tigara cat am mers pe jos de unde am lasat masna pana la Taxe si ipozite de pe Kogalniceanu !! :x
Aici cu toate ca era 10 dimineata ,aglomeratie ca la balamuc,cozi infernale,miros de transpiratie,aer irespirabil si "doamnele de la ghiseu" acre ca de obicei!!
Nu mai spun ca toate formularele ajutatoare afisate pe pereti ,ca sa-ti faci o idee cum sa completezi acele stufoase cereri si formulare sunt depasite cu iformatii foarte vechi si ne reactualizate!!
Dupa stat la coada la 2 ghisee (timp 1 ora si ceva) serios vorbesc ,pentru ca doamnele mai fac si ele o spaga si mai baga si prin fata pe altii care dau spaga,bineinteles ca am facut scandal,si chiar o doamna de la ghiseul nr.8 ,vopsita alastru in :evil: cap m-a recunoscut :lol: ,de data trecuta de cand am vandut BMW-ul si cand am facut-o "praf tandari" ,deoarece e incompetenta!!!! Stie ea de ce !!! :lol:
Am plecat la CEC-ul de pe Calea Victoriei. Aici iar"distractie" :evil: m-am invartit aproape 10 minute pe stradutele ale intortocheate in care masinile sunt parcate si pe stanga si pe dreapta si pe care trebuie sa mergi cu 5km/h ca sa nu-ti pierzi oglinzile!!
Am renuntat si am ajuns iar pe Victoriei si am parcat in fata CEC-ului pe prima banda .Am lasat masina si am intrat inauntru am stat 5 minute la coada iar cand am ajuns sa platesc doamna de acolo mi-a zis ca mai i-mi trebuie o foita de la taxe si impozite !! Am inebunit . :x A m iesit afara si aici surpriza un politist pe motor se apucase de scris :lol: ,ce sa mai fac am incercat sa-l induplec dar nimic omu' ferm pe pozitii ca-mi da amenda.OK! am zis ,asta mai lipsea!! Dupa ce am mai pirdut 10 minute cu el am plecat iar la Taxe si impozite sa-i cer desteptei de la Ghiseul nr.6 chitanta lipsa. Am parcat iar la dracu in praznic pe strada Cobalcescu !!! :x !!! Am fumat iar o tigara pe drum ,plin de nervi si ametit de la caldura de afara,am ajuns iar pe Kogalniceanu!!! Binenteles ca acum cozile erau de 2 ori mai lungi,dar cineva s-a induplecat si mi-a lasat in fata . I-am zis "doamnei' care era problema ,iar ia foarte calm i-mi explica ca nu mai am de plata impozit la masina asta ca se compenseaza de la cea veche deoarece platisem pe tot anul atunci din cauza "incompetentei de la ghiseul nr.8 !!
Zic :merci frumos si o injur si p'asta !!! :x :lol:
Ies afara caldura mai mare ma luase cu ameteli de la atatea tigari fumate si nemancat !!
Am luat un taxiu si am plecat iar la CEC pe Victoriei ,aici am platit taxa de talon,inscriere + amenda luata mai devreme !!! :x :lol:
am iesit afara luat alt taxiu si mers sa-mi recuperez masina lasata de izbeliste pe strazi ,la Cobalcesu!!! :?
Cam asa am "trait si petrecut" eu azi in incercarea mea de a inscrie o masinuta si de a fi un bun cetatean platitor de taxe si impozite !!!
De aceea tin sa multumesc tuturor primarilor ,parlamentarilor ,etc pentru toate aceste "aventuri si amintiri" placute !!!! :evil: ,pentru ca nu mai avem birocratie si gasim toate cele neceare" intr-un singur loc" si la un "ghiseu unic" si in mod special tin sa multumesc primarului de sector 5 "Care este !!!! Marian Vanghelie" pentru ca la taxe si impozite avem si aer conditionat fromos montat pe pereti ,plin de praf si jegos si NEFUNCTIONAL!! si datorita aerului condtionat ,aerul era foarte frumos mirositor si de o "calitate" mai rar intalnita !!! :evil: :x
"Multumesc!" si tuturor cetatenilor platitori de taxe si impozite din sectorul meu "drag "si "infect",care la alegerile locale au primit de la nea Marian Vanghelie telefoane mobile doar ca sa-l voteze si care asa au si facut,ei fiind foarte constiinciosi si ascultatori !!! Cum altfel??!!! :x :evil:
O sa am iar cosmaruri pentru inca 4 ani !!!! :?
Cam atat !!! :P
Sper ca nu v-am plictisit cu ce am scris dar vroiam sa ma descarc putin sa previn si pe alti cetateni paltitori de taxe si impozite !!!
Platim ca prostii atatea taxe si ei nu ne ofera un loc de parcare !!! :x
Nu ne mai impuneti "dragi si inteligenti" "conducatori" de tara si orase sa platim taxele si impozitele intr-un anumit loc ,lasati-ne macar sa le platim la toate institutiile poate asa vom gasi singuri un loc de parcare si nu ne vom mai ingramadi ca oile intr-un singur loc si in centrul Bucurestiului !!!
:evil:
Plec pe afara,cu catelul sa ma "racoresc" la minte un pic !!
O sa revin cand o sa ma duc cu toate actele la "faimosul" loc al politiei din Pipera !!!
------------------------------VA URMA !!!!----------------------------------------- :lol:
Kia Cee'd 1.4 GSL Best SW 109 CP Piston Grey
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2716
asfrsf
Album foto http://picasaweb.google.com/danielgarto ... iaCeeDSW02

rexpopuli
Rege al poporului
Posts: 216
Joined: 10 May 2008, 16:48
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by rexpopuli »

ca sa te simti bine, azi am trait si eu la indigo aventura ta.. si asta pentru ca si eu locuiesc in sectorul analfabetului de Vanghelie(sper sa crape in chinuri toti care l-au votat)
Cee'd SW 1.4 GSL Classic cu ESP,senzori parcare,jante 16 tip A,cheie pliabila, climatronic, pachet piele,Rainbow Blush,geamuri fumurii,hidrofobic, antiUV,plasa bagaje,oglinzi pliabile,geamuri electrice spate...Dar cel mai important: PEWTER BEIGE! B 95 KOP
http://picasaweb.google.com/rexpopuli2008

trutzydany
Posts: 117
Joined: 09 Jul 2008, 22:30
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by trutzydany »

:D
M-am linistit acum!!
Credeam ca sunt eu ghinionist !!! :P
Am uitat sa precizez, ca menda a fost de 100RON in 48/h+ 2 puncte!!!
Asta din partea "casei" !!! :P :lol:
Kia Cee'd 1.4 GSL Best SW 109 CP Piston Grey
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2716
asfrsf
Album foto http://picasaweb.google.com/danielgarto ... iaCeeDSW02

trutzydany
Posts: 117
Joined: 09 Jul 2008, 22:30
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by trutzydany »

----------------------------EPISODUL 2--------
(si ultimul........sper) :P
Buna seara !!!
Azi am reusit in sfarsit sa inscriu masina !!!
Am mers de dimineata cu bonuletul de la "taxa de poluare" si ce sa vezi doamna de la ghiseu mai m-a amanat(era calculata taxa dar nu era semnata "de shefu" foaia) :x cateva ore mai tarziu cand am revenit tot nu era semnata si doamna vazand ca ma apuca toti dracii ma linisteste si pleaca personal sa o semneze la "shefu" !!!
Revine in 5 minute si cand sa ma duc sa o platesc la alt ghiseu (ca asa e Romania) ce sa vezi......??!!! "Pauza de masa"!!! Raman inauntru si stau si privesc toti functionarii cum isi scot pachetelele frumos ambalate de acasa si in cateva momente izul de "salam de vara" acapareaza toata incaperea!!! :x :lol:
Trece pauza si platesc !! :)
Plec in Pipera sa incerc sa o inmatriculez,drumul un calvar !!! :evil:
Ajung, ntru pe poarta si ma asteptam sa gasesc imediat un loc de parcare ,pentru ca citisem in prealabil pe net ca au o parcare imensa de 400 de locuri de parcare!!! Fac 2 ture si nu gasesc nimic,totul full, cu toate ca o alta parte a aimoasei parcari era goala!!! :?:
Mai dau o tura si surpriza unloc amarat! parchez !!! :P
Fericit ,normal,nu?, noi bucurestenii am ajuns sa ne bucuram de un loc de parcare ca, copiii cand primesc daruri de Craciun! :P
Intru inauntru si ce sa vezi ,aer conditionat,curat pe jos,bonuri de ordine,scaune pentru toata umea,birou de informatii,pentru moment am crezut ca m-am teleportat iar in Phoenix,Arizona,SUA unde mi-am petrecut aproape 2 ani din viata. :)
Iau un bilet de ordine si vad 795! Ma uit pe afisajele electronice ...456!
Zic asta e si ametit de la caldura de afara ies si traversez strada sa mananc la "Bufet-ul" de vis a vis ! Aici in timp ce asteptam comanda(eram rupt de foame),ora 14:30, un domn de la alta masa se baga in seama cu mine deoarece era nemultumit de "ospataritele"care il ignorase de ceva vreme cu "luatul comenzii" i-mi da un bonulet de ordine cu nr 500 si ceva !! Fericit mananc repede si plec,multumind omului pentru biletel !! :)
Plec depun actele!!totul ok!!
Incepe asteptarea de 2 ore ,intre timp la o tigara afara cineva ma intreaba daca mai are sanse sa ia numerele si talonul astazi ???!!,deoarece era foarte tarziu. ii zic ca nu stiu dar,i-mi aduc aminte de faza cu biletelul de ordinede la bufet si bag mana in borseta si ii dau biletul meu cu 795!! Omul i-mi multumeste si fuge inauntru ca sa vada pe un de a ajuns numaratoarea sa nu treaca de el !!
Trec 2 ore si i-mi iau numerele si talonul!! :P
B-99-KSW (Kia Sporty Wagon) :P
Le pun si plec acasa!!
Cam asa s-au petrecut lucrurile si aventura mea cu inscrsul masinilor si cu functionarii din institutiile patriei noastre dragi!!! :)
P.S.: si asa de fina ca si concluzie:
"TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL" (Mircea Badea) :lol:
Kia Cee'd 1.4 GSL Best SW 109 CP Piston Grey
Jurnal de bord viewtopic.php?t=2716
asfrsf
Album foto http://picasaweb.google.com/danielgarto ... iaCeeDSW02

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”