Dacia/ Renault Sandero

De toate pentru toţi

Cum vi se pare masina?

Imi place si as cumpara'o
1
3%
Imi place si doar atat
8
23%
Mi'e indiferent, nu ma intereseaza
13
37%
Nu imi place
10
29%
Nu ma intereseaza, dar as cumpara'o daca pretul e bun
3
9%
 
Total votes: 35

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Dacia/ Renault Sandero

Post by andrei0241 »

Iata primele imagini cu noul Renault Sandero, un hatchback derivat din Logan, care va fi asamblat incepand din anul acesta sub marca Renault in Brazilia, iar de anul viitor, cu unele trasaturi diferite specifice marcii Dacia, si in Romania.

Nu doar ca arata infinit mai bine decat modelul sedan, dar noul Logan hatchback, numit pe piata sud-americana Renault Sandero, va pastra atuurile modelului initial, intr-o forma cu mult imbunatatita.

Lungimea masinii este de 4.02 metri, capacitatea portbagajului de 320 de litri, bancheta spate este in sfarsit rabatabila 60:40, iar spatiul pentru pasagerii spate pare a fi ramas intact. Sub raportul sigurantei, Sandero este dotat cu un sistem ABS Bosch 8.0 de ultima generatie, care echipeaza Megane II si Clio II. Masina mai este dotata si cu centuri de siguranta in trei puncte, structuri ranforsate sub bord si bare de otel in usi, pentru a implini normele de securitate cerute atat in Europa cat si in America de Sud.

In Argentina Sandero va fi propulsat de motoare pe benzina si diesel, in timp ce in Brazilia gama va include motorizari FlexFuel, bazate pe biocombustibili. Astfel, vor fi disponibile motorizarile de 1.6 16v, 1.5 dCi, precum si un motor de 1.0 16v prezent deja si pe Clio II in Brazilia. Tot acolo vor mai exista un 1.6 16v si un 1.6 8v FlexFuel.

Masina va veni pe piata sud-americana impreuna cu o garantie de trei ani in timp ce pretul, nepublicat inca, va apartine clasei mici. Sandero nu se va limita insa la aceasta piata, ci este un proiect global care are sanse de reusita chiar mai mari decat ale sedanului. In Europa, un model derivat din Sandero, fara indoiala Logan hatch, va imbogati gama Dacia incepand din 2008.

Image Image Image Image

Sursa
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Exteriorul mi se pare urat. In schimb as prefera ca interiorul sa fie pus intr-un Logan berlina sau MCV. Pare mai ergonomic si mai atent proiectat decat varianta actuala. Parca nu s-au mai gandit doar la reducerea costurilor.

Totusi, la un pret bun, ar putea fi un succes in vanzari.

Oricum nu se compara cu Sidulica. :D:D:D:D
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Mai pusesem la Poll si varianta cu "Nu ma intereseaza, dar as cumpara'o daca pretul e bun", insa vad ca nu apare si varianta asta :( @tcapote, poti modifica tu si adauga si optiunea aceasta ptr vot?

Si mie exteriorul mi se are urat, mai ales partea din fata. La partea din spate seamana cu masini populare in Brazilia (Fiat Palio. Vw Gol - nu Golf) si nu mi se pare ca ar arata rau, insa farurile par a fi de la alta masina. Interiorul mi se pare mai ingrijit decat cel de la Logan, iar fetele de usi chiar arata bine
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Arata mai bine ca loganul. :lol:
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

igor_tsr
Posts: 146
Joined: 11 Jun 2007, 21:37
Auto:
Location: Timisoara

Post by igor_tsr »

Eu zic ca arata mai mult a Clio decat a Logan. Bordul a ramas la fel de neergonomic ca si la Logan. Per total eu zic ca nu arata asa hidos si daca vine cu un pret bun cred-ca se va vinde binisor.
KIA cee'd 1.6DSL TX Comfort, Kompass Blue
Image

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by marius_gl »

Nu arata prea rau...Dar nu inteleg de ce i-au pus bandourile alea negre jos...Parca-i murdara de noroi...

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Jumate de Clio colata pe un spate de C3. Total insipida.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

arka
Posts: 555
Joined: 01 Jun 2007, 12:21
Auto:
Location: BACAU
Contact:

Post by arka »

o combinatie intre Logan si Clio total neinspirata, parerea mea ...
cee'd 1.4 base, oil blue, proiectoare, cotiera, cheie 2 butoane
golf 4, benzina 1.4
www.instructiunissm.com

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

:-k
PDT_Armataz_02_33
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

User avatar
asdfgh
Posts: 488
Joined: 15 Jun 2007, 15:12
Auto:
Location: Bucuresti

Post by asdfgh »

E avampremiera unui facelift firesc al gamei logan. Deja masina a trecut de tinerete si se vede asta si in vanzari. Trebuie sa modifice ceva, dar nu sunt sigur ca prin rotunjirea unor colturi o sa se rezolve. Masina e ok si o sa aiba priza la public probabil tot din cauza pretului. Pe langa MCV si acest model va avea cel mai probabil succes in vestul europei cand va aparea.
Interesant va fi de vazut care vor fi concurentii directi pt aceasta masina. Oricum nu are nici un atuu fata de Ceed.
Kia Cee'd 1.4 Best, Pearl Black (2 oct 2007) 206.000KM -> vandut
Kia Sportage 2.0CRDI Style 136cp 4x2 (7 oct 2016) 75.000KM +
Kia Ceed 1.4TGDI 7DCT GTLine(7 feb 2020) 4000KM +

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

In primul rand, datorita pretului ... Logan nu concureaza cu Cee'd. In teste, Logan era comparat cel mult cu Rio
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

Post Reply

Return to “Cafenea”