Schimbare becuri

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
Post Reply
DaDiRo
Moderator General
Posts: 435
Joined: 13 Jun 2007, 17:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Schimbare becuri

Post by DaDiRo »

@Malte: Eu am luat Philips Blue Vision W5W de la ASPAD, le-am montat si vreau sa iti spun ca am o lumina chiar mai alba decat cea de pe faza scurta de la Xtreme-power. Sa nu te sperii cand o sa vrei sa le cumperi de culoarea lor prea albastra, fiindca odata montate pe masina nu se vor vedea prea mult si nici nu iti albastreste oglinda farului, iar lumina este alba, curata. Oricum, farurile vor arata mai bine cand o sa ai faza scurta aprinsa, fiindca nu se va mai obseva diferenta de culoare intre pozitie si faza.
Bafta!
Cee'd 1.6 GSL EX Classic+, KB/ RB - B 73 SXM
Album
Carduri de membru

DragosKIA

Re: Schimbare becuri

Post by DragosKIA »

Mi-am luat si eu x-treme power H7 si W5W Blue Vision pt pozitie. Nu le-am montat inca, dar sunt multumit de ce spune @DaDiro; eram stresat ca o sa am lumina albastra pe pozitie; asta mi-a zis si @Neuron, ca lumina e alba si pe pozitie, in ciuda culorii lor (fizic ele au culoarea albastra)
Sunt putin nemultumit de pretul pe care l-am dat pe ele : H7 a fost cam 92 lei / blister cu 2 buc la www.philips-shop.ro, un pret superbun =D> , dar la pozitie W5W 19 lei/blister cu 2 buc :shock: la www.karmaprotect.ro, desi pe site pretul e de 12 lei, dar pt ca am batut drumul pana acolo, le-am cumparat :x (la philips-shop e 9.90 lei/ blister); ideea e ca W5W Blue Vision nu prea se mai gaseste, iar karma profita.. :roll:

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Schimbare becuri

Post by scubli »

@DragosKIA: Setul de H7 Blue Vision erau ok ca oferta, veneau cu 2 x W5W Blue Vision cadou ;)

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Re: Schimbare becuri

Post by Malte »

DaDiRo ,mersi pt precizari,o sa pun si eu w5w bluevision,dar cand o sa gasesc;am fost de doua ori la Carrefour la interval de vreo zece zile si n-am gasit,erau singurul sortiment care lipsea de pe raft,o sa mai caut (pretul era de 10 lei pt doua becuri).
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Schimbare becuri

Post by scubli »

@Malte: De ce nu le cumperi de aici: http://www.philips-shop.ro/ ?

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Schimbare becuri

Post by Ogy »

astea mai am sa le iau pt pozitii, ca in rest am luat toate natiile de leduri -pe un led, pe 4 leduri , pe un led retezat in cap si tot asa dar nimic nu imi place ...sper ca astea de la philips sa isi faca treaba -mentionez ca cele stock sunt mult mai bune decat tot ce am incercat pana acum (pe led) doar ca au o lumina mai galbena (in ton cu faza scurta momentan)
-cam cat costa un far cu xenon? ...daca a aparut pt cee'd

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Schimbare becuri

Post by scubli »

Ogy wrote:-cam cat costa un far cu xenon? ...daca a aparut pt cee'd
Gasesti la diverse preturi(>250lei), dar kit xenon. Original nu cred ca a aparut.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Schimbare becuri

Post by Ogy »

Far xenon nu este acelasi lucru cu kit xenon. (stiam ca sti)
Multumesc de informatie

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Re: Schimbare becuri

Post by Malte »

scubli ,de acolo voiam sa iau si pt faza scurta,dar am gasit la Carrefour,pt pozitii nu ma grabesc,oricum am inteles ca ajuta mai mult la design,sa se vada tot farul alb,daca nu gasesc,o sa iau de pe site,totusi,sa fac comanda doar de 10 lei ?!?
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Schimbare becuri

Post by scubli »

Pune si tu o intrebare daca au limita (ca suma) la comenzi :)
Nu stiu daca se poate sau nu comanda un produs de 10lei.
La Carrefour ai gasit la pret mai bun fata de Philips Shop ?

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Schimbare becuri

Post by Ogy »

In Carrefour orhideea xtreme power alea la 45 ron bucata dar nu au w5w
In Carrefour baneasa nu am gasit nimic interesant
Am luat de la un magazin din cartier kit BV 2xH7 +2x w5w
-sa zicem ca sunt multumit dar nu isi merita banii -120ron
-diferenta nu este semnificativa -cel putin la lumina zilei...noaptea parca bate mai bine dar nu super extra -deci daca nu ai ce face cu banii ia si tu daca ai ceva mai important nu are rost

Neuron
BIG DADDY
Posts: 18
Joined: 16 Jun 2008, 12:40
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Schimbare becuri

Post by Neuron »

daca daci comanda trebuie sa platesti transportul prin curier. Il platesti oricum, indiferent de valoarea comenzii. Ideea e sa cumperi suficient de mult (ca valoare) cat sa merite sa platesti curieratul. Suma pt curierat e aceeasi (din cate am vazut) pe o comanda, indiferent cat de mult valoreaza ea ca bani.
KIA Cee'd 1.4 Best - Machine Silver - "SILVER SURFER" - B 01 PPA

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Schimbare becuri

Post by scubli »

@Neuron: Ai dreptate, dar cat de mult poate sa-l coste transportul din Bucuresti pana in Constanta ?:) sau poate chiar sa roage pe cineva sa le cumpere direct din Bucuresti

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Re: Schimbare becuri

Post by Malte »

Nu-i bai si nu-i graba,dupa cum am mai spus,chestia e ca mie mi se pare o imbunatatire evidenta pe faza scurta (xtreme power),Ogy,tu ai luat blue vision pe faza scurta,din ce vad ca ai scris,pesemne ca de-aia nu e asa mare diferenta fata de becurile stock.Alta chestie,cand cautam becurile in Carrefour,m-a abordat cineva,care zicea ca si-a luat becuri osram pt faza scurta,care se numeau ceva de genul blue cool (nici el nu mai stia precis),din Metro si cica toti prietenii credeau ca are xenoane.
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

Charisman
Posts: 6
Joined: 12 Nov 2008, 13:10
Auto:

Re: Schimbare becuri

Post by Charisman »

Salut,
aveti idee daca kitul mentionat atat de des in acest topic (H1 BlueVision + W5W si H7 Xtreme-Power si HB4 pentru proiector ceata) este valabil si pentru Kia Sportage?
Va intreb pentru ca in manualul Sportage, la puterea becurilor sunt trecute valorile:
> faza scurta / faza lunga - 55W/60W
> pozitii - 5W
> faruri ceata - 35W

iar pe site-ul philips-shop.ro unde sunt prezentate becurile avem asa:
> H7 (scurta, nu?) - 55W, deci asta ar fi ok
> H1 (lunga, nu?) - doar 55W... mi-ar trebui de 60W, cred
> W5W (pozitii) - 5W, deci si astea ar fi ok
> HB4 - 51W, aici e diferenta mare fata de specificatia de 35W din manual.

Ma poate ajuta cineva cu un sfat competent?
Multumesc.

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”