Jante pentru cee'd

Eleroane, kituri de caroserie, folie, geamuri fumurii, xenoane, roţi / cauciucuri, huse...
Post Reply
Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Jante pentru cee'd

Post by Akbhar »

Te referi la latimea jantei adica J6, J6.5 sau J7, exprimata in inch-i.
Conform calculatorului de pe http://www.carbibles.com/tire_bible_pg2.html ai urmatoarele posibilitati, in functie de dimensiunea anvelopei:
- 185/65R15: poti folosi jante cu J intre 5 si 6.5
- 195/65R15: J intre 5.5 si 7

Cu cat marimea este mai mare, cu atat janta este mia lata si anvelopa va fi mai "cracanata".
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jante pentru cee'd

Post by ady85btz »

vreau sa le pun cu (,) cauciucurile de vara si nu prea ma pricep la dimensiuni,latimi,etc :oops:
care ar fi cea mai indicata pentru 185/65/R15?
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Jante pentru cee'd

Post by Akbhar »

J6, la 6.5 esti deja la limita.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jante pentru cee'd

Post by ady85btz »

Mersi :smt058
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jante pentru cee'd

Post by Ogy »

Va rog sa-mi spuneti si mie cum ii sade mai bine?
Multumesc anticipat.
Multumesc lui Pasareyo pentru deranj si osteneala.
http://picasaweb.google.com/pasareyo/OgyS#
Mie imi plac foarte mult primele, problema este ca sunt prea elegante pentru masina mea... :(

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Jante pentru cee'd

Post by spdblue »

@Ogy nr. 1 si 3 arata excelent.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

proc74
Posts: 472
Joined: 19 Apr 2008, 10:27
Auto: Ceed/Sportage
Location: Constanta

Re: Jante pentru cee'd

Post by proc74 »

mie imi place mai mult cum ii sta cu nr. 3.
Sportage 1.6GDI Style+
Ex.Ceed best - kompass blue
CT 12 BNK

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Jante pentru cee'd

Post by Akbhar »

2 - e un porcusor gras, nu bicicleta. :D My 0.02$.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

bogdanf
Posts: 222
Joined: 06 Sep 2008, 08:41
Auto:
Location: Piatra Neamt
Contact:

Re: Jante pentru cee'd

Post by bogdanf »

Mie imi plac 2 sau 5 (nu sunt la fel 2 si 5?). Dar cred ca important e cum iti place tie.
Kia Cee'd Sporty Wagon - Machine Silver - 1.4 GSL MT Best
Jurnal de bord
Harta posesorilor de KIA din România
Album foto
Image

lookas
Posts: 71
Joined: 21 Nov 2007, 14:22
Auto:
Location: Timisoara

Re: Jante pentru cee'd

Post by lookas »

Ionutz_br wrote:Mie mi-ar place asa ceva:(mat black) :D http://www.ozracing.ro/at-team/wheels/r ... rono-ht/ro# dar stie cineva cam ce preturi au? Ca pe site nu arata. :(
Oz Crono pe 16" erau 202 euro acum 2 saptamani, cand m-am interesat la mai multe firme.
Sunt din categoria celor usoare (7.1kg pe 16"), dar ti-as recomanda sa incerci o simulare pe masina ta inainte sa le iei... pe masinile cuminti (fara modificari la discuri de frana si etriere) dezamageste putin imaginea rezultata... pare masina cocotata pe niste picioruse subtiri si mai vezi si toate maruntaiele din spatele jantei...
Ai in albumul de mai jos cateva poze cu ele, poate te ajuta:
http://picasaweb.google.com/lookas.tm.r ... eri_jante#
Kia Cee'd [06.2008] | 1.4GSL Start + opt. | Pewter beige | ODO 24500
< Album foto > | < Jurnal >

Ionutz_br
Posts: 39
Joined: 10 Mar 2009, 17:15
Auto:
Location: Braila
Contact:

Re: Jante pentru cee'd

Post by Ionutz_br »

Ms mult @lookas. Mie mi-ar place pe 17" sau pe 18". Dar am inteles ca merg sa pui si de 18" pe pro_ceed, dar ii trebuie distantiere??? Asta nu stiu sigur, poate imi explici si mie te rog kre e treaba cu distantierele.
Viitor posesor de Kia ProCee'd

djniki4
Posts: 639
Joined: 10 Jun 2008, 15:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Jante pentru cee'd

Post by djniki4 »

@ionutz_br nu iti trebuie nici un fel de distantier, daca pui pe 18 trebuie sa pui neaparat talon de 35,ca sa nu ai probleme cu vitezometru,latimea anvelopei poate varia de la 215 la 235 insa ai mare grija la ET-ul jantelor(adica cu cat ET-ul e mai mic cu atat janta e mai scoasa in afara, deci daca e mic atinge aripa din spate). Ideala pentru jantele de 18 e dimensiunea 215/35/R18, latimea jantei sa nu fie mai mare de 8J , ET-ul sa nu fie mai mic de 40 ca altfel iti atinge aripa din spate. Poti pune si anvelope de 225 insa doar daca gasesti jante pe 18 cu latimea de 7.5j si ET mai mare sau egal cu 40.

Poti pune si cu talon de 40 insa o sa ai probleme cu vitezometru...sfatuieste-te cu cel de la care cumperi jantele. Eu nu recomand 18 in Romania, nu bag mana in foc dar la maxim 1 luna tre sa le echilibrezi si la maxim 3 luni strambi una(pt ca suspensiile dupa ceed sunt foarte dure in comparatie cu alte masini).

catalin1984

Re: Jante pentru cee'd

Post by catalin1984 »

djniki4 wrote:@ionutz_br nu iti trebuie nici un fel de distantier, daca pui pe 18 trebuie sa pui neaparat talon de 35,ca sa nu ai probleme cu vitezometru,latimea anvelopei poate varia de la 215 la 235 insa ai mare grija la ET-ul jantelor(adica cu cat ET-ul e mai mic cu atat janta e mai scoasa in afara, deci daca e mic atinge aripa din spate). Ideala pentru jantele de 18 e dimensiunea 215/35/R18, latimea jantei sa nu fie mai mare de 8J , ET-ul sa nu fie mai mic de 40 ca altfel iti atinge aripa din spate. Poti pune si anvelope de 225 insa doar daca gasesti jante pe 18 cu latimea de 7.5j si ET mai mare sau egal cu 40.

Poti pune si cu talon de 40 insa o sa ai probleme cu vitezometru...sfatuieste-te cu cel de la care cumperi jantele. Eu nu recomand 18 in Romania, nu bag mana in foc dar la maxim 1 luna tre sa le echilibrezi si la maxim 3 luni strambi una(pt ca suspensiile dupa ceed sunt foarte dure in comparatie cu alte masini).
Te contrazic, si cu argumente:

http://www.carbibles.com/tyre_bible_pg2.html aici ai un calculator foarte inteligent care iti spune exact care e oscilatia dintre jantele cu care vine masina stoc si cele pe care vrei tu sa le pui.

Ca idee: Eu am avut 185/65/15 si acum am 215/45/17 rezulta o diferenta in circumferinta de 11.94mm si un procent de 0.61% de crestere a circumferintei( pana in 2.5-3% e ok) si merg in realitate cu 0.43 mile pe ora mai rapid decat zice vitezometru, iarasi neglijabil

La tine: Daca ai 205/55/16 si vrei sa iei pe 18" vei lua ceva de genul: 225/40/18 iarasi rezulta o diferenta de circumferinta de 16.65 mm si deci un procent de 0.84% neglijabil din nou in plus viteza v-a fi cu 0.59 mile pe ora mai mare decat cea aratata.

Tot aici in pagina http://www.carbibles.com/tyre_bible_pg2.html poti sa calculezi cu cat mai iesite in afara vor fi rotile pe 18" fata de cele pe 16" cu care a venit masina.

Sfatul meu: Daca circuli zilnic prin Bucuresti cu masina v-a trebui sa fii foarte atent la gropi pentru ca deja de la 17" in sus nu prea mai ai multe gume cu care sa te joci.

Alt sfat:

Daca vrei ca peretele gumei sa vina perfect drept si nu janta sa iasa in afara si sa o zgarii la fiecare bordura aplica metoda mea:

Eu am 215 latimea anvelopei cu latimea jantei 7j, la 225/17" nu trebuie sa depasesti 7.5j, la 8j iti spun din experienta ca incepe sa iasa janta mai in afara anvelopei.

Practic la tine la 225 40 pe 18" ar fi un maxim de 8j ok!

Bafta, lectura placuta pe http://www.carbibles.com/tyre_bible_pg2.html

catalin1984

Re: Jante pentru cee'd

Post by catalin1984 »

Ideala pentru jantele de 18 e dimensiunea 215/35/R18, latimea jantei sa nu fie mai mare de 8J
fals total fals....la un calcul mai atent o sa observi ca circumferinta rotii fata de un 205*55*16 scade cu -76.03 mm si procentual cu -3.83% ceea ce se traduce in faptul ca mergi cu 2.68 mile pe ora mai incet decat cu jantele pe 16%"
Eu nu recomand 18 in Romania, nu bag mana in foc dar la maxim 1 luna tre sa le echilibrezi si la maxim 3 luni strambi una(pt ca suspensiile dupa ceed sunt foarte dure in comparatie cu alte masini).
Ne spui asta pentru ca ai tu singurul ceed cu jante pe 18" din Romania, care s-au dezechilibrat la 1 luna si le-ai strambat dupa 3 luni?

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Jante pentru cee'd

Post by Ogy »

Daca mai stiti cee'd-ul tunnat de cei de la kiker parca ?(sau cum le zice)
Este si acum la Mit Motors in reprezentanta din Baneasa. Are jante: 225/40/R18 sa ma corecteze cei care stiu, daca nu e asa. Cel putin ET40 si R18 sunt sigur.
Am sa le fac poza cand ajung pe acolo.

Post Reply

Return to “Styling, exterior şi interior”