Ceed'ul cu cei mai multi km+probleme majore

Forum cu de toate despre Kia cee'd
ciprian75

Ceed'ul cu cei mai multi km+probleme majore

Post by ciprian75 »

Ar fi interesant sa vedem cam cati km au "samantele" prin Romania si de aceea va rog sa postati aici PE SCURT si binenteles ON TOPIC ( sa nu se ajunga la replay-uri de genul "Buna, se merita cumparata masina asta, cam ce probleme are ?"), mai ales cei cu multi km( si probabil cu mai multe probleme).
Incep eu.

Ceed'ul fratelui meu are 51k km din mai 2007.
Probleme : bielete schimbate odata si se pare, necesita schimbare din nou.
In rest, vopsea si tabla cam sensibile, plus ceva "scartieli" la usa si scaunul soferului(in interiorul scaunului) si haion.

mitzux
Posts: 149
Joined: 14 Jun 2008, 17:47
Auto: Ceed SW CRDi /VW Golf VI TDI
Location: Germany

Re: Ceed'ul cu cei mai multi km+probleme majore

Post by mitzux »

>48000 km fara probleme, vezi jurnal de bord. Piese schimbate: nici una, nici macar placute de frana, consumabilele normale la 20 si 40k. consum mediu 6,1% la aprox 50% Autostrada, 30% oras si 20% sosele normale. Fara scartaieli, greierasi, troncanituri, batai. cum am spus si alte posturi masina e ok. Nici urmele de uzura nu sunt vizibile,pe bord, manere, clape, butoane nu se vad urmele de folosinta.
m
Cee'd SW (2007),LX+W+S, 115 CRDI, albastru baltic-Vandut 04.03.2016 la 196000km
Golf VI (2012), Style, 1.6 TDI, Tornadorot
ODO >63000 km

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ceed'ul cu cei mai multi km+probleme majore

Post by Ogy »

Si locatia cred ca poarta o parte din vina.
Multi km si de acum inainte iti urez.

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Re: Ceed'ul cu cei mai multi km+probleme majore

Post by mykep »

29000 km, schimbat bielete de bara stabilizatoare fata, amortizor dreapta spate, care a crapat din nou intre timp. cate un greieraj pe ici colo, normal zic eu la ce drumuri avem.
Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

mitzux
Posts: 149
Joined: 14 Jun 2008, 17:47
Auto: Ceed SW CRDi /VW Golf VI TDI
Location: Germany

Re: Ceed'ul cu cei mai multi km+probleme majore

Post by mitzux »

@Ogy Multumesc si tie si masinutei tale la fel!
Si locatia cred ca poarta o parte din vina.
Nu stiu ce influenta are locatia, dat fiind urmatorul exemplu:
Kia Cee'd 1,6 DSL LP ~35000 km a tatalui meu este in aceiasi conditie ca si a mea, nu probleme, nu scartaieturi, nu nimic - si este rulata in ro, ce-i drept destul de putin in oras.
m
Cee'd SW (2007),LX+W+S, 115 CRDI, albastru baltic-Vandut 04.03.2016 la 196000km
Golf VI (2012), Style, 1.6 TDI, Tornadorot
ODO >63000 km

frantic
Posts: 522
Joined: 27 Jul 2008, 12:10
Auto:
Location: Campia Turzii
Contact:

Re: Ceed'ul cu cei mai multi km+probleme majore

Post by frantic »

Din pacate are o importanta destul de mare. In general strazile din orase sunt execrabile si, daca circuli preponderent pe ele, e imposibil (indiferent de masina) sa nu apara sunte in habitaclu sau alte probleme.
Doar cand mai faci cate-o iesire prin lumea civilizata realizezi cat de mult conteaza calitatea drumurilor pt. comfortul zilnic. E aiurea insa cand te intorci si realizezi ca in viitorul apropiat nu vei gasi asa ceva si la noi.

Offtopic:Ii urasc de-a dreptul pe toti cei care ar fi putut face ceva in acest sens, in cei 20 de ani scursi de la revolutie, dar n-au facut absolut nimic. :smt070
Pro_cee'd 1.4 GSL (Piston Grey): CJ-77-EGO
Galerie foto
Jurnal de bord

matcs
Posts: 111
Joined: 14 Jan 2009, 00:28
Auto:

Post by matcs »

sunt din cta si am o kia ceed din 11 dec 2007,1.4benzina, 32000km. nu am schimbat nimic la ea, decat ulei,filtre de ulei,polen, cel de aer nu a necesitat schimbat, si lichidul de frana care a fost inlocuit doar din borcan, fara aerisire. aici am efectuat si cele 2 revizii. ma nemultumeste faptul ca nu stiu ce sa cer de la aceste revizii, intrucat nu s-a mai verificat nimic in plus. pur si simplu m-au intrebat daca am vreo problema...problema cu ce? sa ploua in ea, sa se rupa vreo roata???deci am zis nu, pt ca dupa parerea mea, nu am nici o pb. desi am greierasi prin masina, suspensia e zgomotoasa si uneori se aud zgomote de sub volan cand trec peste sine de tramvai sau denivelari mici si dese, cand motorul e rece se aude un zgomot despre care eu cred ca e de la culbutori(zgomotul dispare dupa ce motorul se incalzeste,turatia scade sub o mie). nu ma ingrijoreaza prea tare aceste probleme deoarece din ce am citit pe forumul acesta sunt caracteristice modelului. dar ma deranjeaza! si mai ales nu vreau sa se intensifice.
de aceea va rog pe aceia care se pricep mai bine ca mine sa-si dea cu parerea daca sunt probleme grave sau nu(mai ales cu zgomotul de sub volan), si sa ma sfatuiasca cum sa procedez la service, ce sa le cer sa verifice (conform garantiei).
multumes anticipat , astept sfaturile voastre si sper ca nu am fost offtopic...bafta!

Ioana
Posts: 150
Joined: 02 Oct 2007, 22:50
Auto:
Location: BucureÅŸti

Re: Ceed'ul cu cei mai multi km+probleme majore

Post by Ioana »

am implinit 30000 din 23 iulie 2007. in afara de filtre n-am schimbat nimic la ea. a fost nevoie sa merg la service sa o resofteze pentru ca mi se dezactiva ESP-ul in mers. au curatat si contactul franei (!!!!) pentru ca se presupunea ca se face un contact imperfect pe undeva. evident ca ESP-ul se dezactiveaza in continuare la o frana mai importanta asa ca trebuie sa merg inapoi cu ea. greierasul este in continuare cu mine in toate calatoriile. ma gandesc deja sa-i dau un nume.
1.6 CRDi TX Comfort Black Pearl

vlad2215
Posts: 67
Joined: 26 Jun 2007, 18:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ceed'ul cu cei mai multi km+probleme majore

Post by vlad2215 »

Am trecut si eu de 30k...in afara de un greieras in bord pe piatra cubica nicio problema, n-am schimbat nicio piesa.
Doar consumabilele la revizii si completat putin antigel.
Masina face zilnic intre 5-50km in Buc la diferite ore si in afara de o fuga in Austria a vazut doar drumurile minunate ale patriei.
Frana de mana a mai slabit putin, stergatoarele din fata cred ca anul asta o sa trebuiasca schimbate, insa in rest nu vad semne de uzura.
Doar la exterior am adunat diferite urme de chei pe ambele parti....am invatat sa nu le mai pun la suflet ca deh, traiesc in Bucucresti
Per total la banii dati pe masina a depasit asteptarile....regret doar ca n-am mai asteptat macar motorul de 1.6 pe benzina....in special pe autostrazi ma simt putin inferior,insa cum nu avem prea multe....imi trece repede :D
Cee'd 1.4. LX Best... SO RED...B-46-CER

jazzy_jef_78
Posts: 3
Joined: 22 Jan 2009, 17:26
Auto:

Re: Ceed'ul cu cei mai multi km+probleme majore

Post by jazzy_jef_78 »

Am si eu 32 mii km. Fara probleme, fara griji, Ceed-ul de 1,6 diesel merge impecabil. Si prin toata Romania, si prin Ungaria si Austria.
Am in schimb un nou calator cu mine, un mic greieras in bord, ca de piesa desfacuta, si care se trezeste la drumuri denivelate. Sper sa nu se faca mare, ci sa ramana mic si delicat.

Apropo, stiti careva, la revizia 2, la 40 mii km, se schimba obligatoriu placutele de frana ? Evident , daca nu-s tocite.....

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Ceed'ul cu cei mai multi km+probleme majore

Post by Akbhar »

Nu e obligatoriu. In principiu eu le-as schimba cand incepe sa se auda senzorul de uzura.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

andrei11
Posts: 16
Joined: 20 May 2008, 22:13
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: Ceed'ul cu cei mai multi km+probleme majore

Post by andrei11 »

Buna, sunt din Timisoara si am si eu un ceed 1,4 sw.Are 20k si in legatura cu greierasi sa stiti ca si eu am unul de multa vreme. L-am gasit si sunt curios daca ati incercat vreo unul sa vedeti daca este in acelasi loc. Incercati in momentul in care auziti vibratia sa tineti de oglinda retrovizoare.

mihaizzz
Posts: 85
Joined: 23 May 2007, 18:48
Auto:

Re: Ceed'ul cu cei mai multi km+probleme majore

Post by mihaizzz »

Ceed 1.4, din august 2007, 33k de km si nicio problema. Foarte multumit. Am condus cam 60% in bucuresti, restul prin tara si pe afara.
KIA Cee'd, 1.4 BASE + optionale, Piston Grey
PH-09-SKU
KM: ~40000

GeorgeC
Posts: 408
Joined: 08 Aug 2007, 11:23
Auto: Kia Ceed 1.4 LX 2007
Location: Timisoara

Re: Ceed'ul cu cei mai multi km+probleme majore

Post by GeorgeC »

CEED 1.4 HB din 11.2008 - 39000 km, schimbat amortizor dreapta spate. In rest masina merge superb, sunt foarte multumit de ea. Cand am pus gumele de iarna m-am uitat si la placute...cred ca mai fac linistit 20000 km cu ele.
ODO : 40100 km
1.4 LX + scaune incalzite, jante 16, scaune inaltime si lombar, parasolar, proiectoare, volan in piele + maciulie cromata, presuri originale... Pewter beige + rainbow blush ; comandata in 25.08.2007 primita pe 18.11.2007

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Ceed'ul cu cei mai multi km+probleme majore

Post by Razvan_G »

GeorgeC wrote:CEED 1.4 HB din 11.2008 - 39000 km
Cred ca ai vrut sa spui 11.2007, ma indoiesc ca ai facut 40k in mai putin de 3 luni :)
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

Post Reply

Return to “Generalităţi”