Instalatie GPL !?!

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Dennis »

@sany, din ce oras esti? Si de ce te tot cramponezi de Tomasseto?
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

Sany
Posts: 67
Joined: 30 Jan 2008, 00:06
Auto:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Sany »

Dennis wrote:@sany, din ce oras esti? Si de ce te tot cramponezi de Tomasseto?
Eu sunt din Vaslui. Asta imi recomanda nea' instalatoru, spune ca sunt cele mai bune.

nicul
ideolog
Posts: 215
Joined: 31 May 2007, 22:05
Auto: -
Location: --

Re: Instalatie GPL !?!

Post by nicul »

sany, lasa recomandarile lui nenea instalatoru', e normal sa-ti bage pe gat ce e mai <bun>.
La Kia bagau pe gat ulei Aral si unii au avut probleme cu motorul.
Cei de la Buzau sunt profi, au montat pe multe cee'd-uri, pretul e decent 2750, reviziile ti le poti face la tine.

Plus ca a aparut un nou ECU My11 care face trecerea mai lina, pe fiecare injector in parte.

Diferenta am auzit ca ar fi la consum, BRC consumand mai mult un pic, dar sunt mai flexibile, permit mai multe setari,
de exemplu, se poate regla sa permita cateva injectii de benzina la revenirea la relanti

Parerea mea e sa nu mai pierzi vremea, eu am regretat ca nu am pus dupa primii 5000 de km...

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: Instalatie GPL !?!

Post by dulaul »

Salut,

Am sunat la Buzau si mi-au spus ca un BRC secv 24 e mai scump la intretinere iar la o comparatie in cazul in care se strica injectoarele preturile erau astfel:
- un injector BRC 4 mil
- toata rampa cu cele 4 injectoare de la Landini Renzo Omegas Plus costa tot 4 mil

Dintre cei care v-ati montat GPL, nu mai are nimeni instalatie Tomasetto Stag 4 ?
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by mrs »

Eu am BRC MY11 cu noile injectoare si sun multumit.
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

User avatar
octav_ceo
Posts: 374
Joined: 14 Apr 2009, 22:26
Auto: Ceed 2009
Location: Brasov
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by octav_ceo »

eugenflorinmanea wrote:@Octav cati km mai ai pe GPL?
Am vazut ca a aparut o noua instalatie de la BRC- care pe langa gaz introduce si putina benzina pentru protectia scaunelor de la supape.
http://www.instalatii-gpl-auto.ro/insta ... 24.11.html
salutare @eugenflorinmanea
am cam 17 k pe gpl. cred ce deja s-a cam amortizat investitia. acum sunt pe profit. dupa ce am pus instalatia nu m-am mai documentat deloc de instalatii. cred ca acum sunt mai evoluate. cred ca solutia ta e mai evoluata.
sa inteleg ca te bate gandul la un gpl? ce mai stai? la aproape 6 lei benzina, e foarte bine sa alimentezi cu 3.4 lei gpl-ul. eu nu inteleg de ce oamenii nu aleg variata asta cat mai repede. sau poate cand benzina va trece de 10 lei?
la cat de performante sunt instalatiile acum, diferenta nu e sesizabila.
am un prieten cu o honda si la testul dinamic pe benzina a scos 143 cai la 7200 rpm din cei 150 ce ii avea in talon. pe gpl, avea 131 cai la 5800 rpm. mai sus nu mergea pe gpl. any way, cei aproape 9% cai pierduti fata de ce scoatea pe benzina sunt insesizabili pt el.
cand voi schimba masina, daca o voi schimba, tot pe una pe benzina cu gpl voi trece.
drumuri bune!
1.4 GSL City Machine Silver
achizitionata in 13 aprilie 2009

din 1 octombrie 2011 BV-80-CEO
din 17 februarie 2011 si pe GPL
ODO GPL: ~ 120K km
ODO: ~ 140K km

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

@ Sany
dupa cum observi sunt destule ceed-uri cu BRC si nimeni nu a avut probleme
eu am peste 54.000 km de cand am instalat noua alimentare si in afara de revizii si mici reglari la inceput, nimic de semnalat.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

User avatar
alex79
Posts: 586
Joined: 13 Sep 2009, 20:28
Auto: Kia Ceed 1.4 Best
Location: Bacau
Contact:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by alex79 »

Pentru cine face putini kilometri(ca mine) investitia se amortizeaza probabil in 3-4ani. In aceasta situatie probabil sunt mai multi colegi de forum. Deci decizia nu o poti lua asa usor. In plus decartezi la achizitie vreo 2700 de lei ceea ce nu e putin in vremurile astea. Evident la cat creste pretul benzinei ori mergi pe jos ori fugi in padure.
Fratia Ceed-ului
ODO 101800 km
BC-05-YSL Kia Ceed Best 1.4, 109CP, NGK Iridium, Jante aliaj Dezent F/L 15"
Cauciucuri iarna Nokian WR D3 185/65/R15

Sany
Posts: 67
Joined: 30 Jan 2008, 00:06
Auto:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Sany »

Oferte gasite: Tomasetto Stag 4 Plus completa cu montaj 2400 lei, Tomasetto Stag 300 premium - 3600 lei si Brc (am inteles ca in ultimul timp au avut probleme si nu prea ma atrage) - 2850 lei. Nu inteleg ce are varianta premium de este cu 1200 lei mai mult, cu ce ma ajuta pe mine efectiv? Daca sunt plusuri care sa merite , fac un efort. Astept informatii. Multumesc! 

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Dennis »

Sany wrote:Brc (am inteles ca in ultimul timp au avut probleme si nu prea ma atrage)
@sany, asta tot nea instalatoru' ti-a zis-o? Scuze ca il/te contrazic dar eu in 34.000 km n-am prea avut nici o problema.Precum vezi colegul @sender are peste 54.000km facuti fara probleme.
Si poate sunt si altii cu mai multi km parcursi pe GPL.Tu cati km estimezi ca parcurgi anual?
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

Sany
Posts: 67
Joined: 30 Jan 2008, 00:06
Auto:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Sany »

Dennis wrote:
Sany wrote:Brc (am inteles ca in ultimul timp au avut probleme si nu prea ma atrage)
@sany, asta tot nea instalatoru' ti-a zis-o? Scuze ca il/te contrazic dar eu in 34.000 km n-am prea avut nici o problema.Precum vezi colegul @sender are peste 54.000km facuti fara probleme.
Si poate sunt si altii cu mai multi km parcursi pe GPL.Tu cati km estimezi ca parcurgi anual?
16000-17000 km pe an, dar as face mai multi daca nu m-ar constrange pretul benzinei. De aici si nevoia unei instalatii gpl. Revenind, care e diferenta in practica intre Stag 4, BRC My11 si Stag 3000 premium? Toate sunt compatibile si fac aceiasi treaba, de ce sa dau mai mult?

Sany
Posts: 67
Joined: 30 Jan 2008, 00:06
Auto:

Re: Instalatie GPL !?!

Post by Sany »

Am facut programare la Buzau pentru un BRC 24/11 cu my09 la pret de 2850 lei. Desi nu am reusit sa inteleg de ce dau 2850 lei pe aceasta instalatie si nu 2400 lei pe un Stag 4 plus :) .

dulaul
Posts: 429
Joined: 12 Apr 2009, 15:28
Auto:
Location: IASI

Re: Instalatie GPL !?!

Post by dulaul »

Pai @Sany calculele pe care mi le-am facut eu sunt cam de genul asta:
1. revizia costa 200 lei la BRC si 100 la Tomaseto, preturi practicate in Iasi de catre GPL Auto Iasi
2. performantele dintre ele sunt apropiate
3. pretul schimbarii unui injector la BRC este 400 lei iar la Tomaseto toate cele 4 injectoare costa 400 lei, cand sa dus primul injector la BRC urmeaza imediat si celelate deci costuri duble
4. taximetristii au la greu Tomaseto si nu se mai plange nimeni
5. probabil la BRC functioneza mai bine masina de marketing decat la Tomaseto
6. sunt interesat de o instalatie populara in acest moment montata pe cat mai multe masini iar asta e Tomaseto, cel putin asa se deduce din galeria de AICI

Daca cineva are alta parere in ajutorul celor nehotarati va rog sa postati cat mai curand.

Va doresc cat mai multi kilometri !

dulaul
Kia Cee'd 1.6 GSL City, isg, GPL,Pewter Beige
Poze
Jurnal de bord Image

Image

sender78
Posts: 908
Joined: 10 Dec 2008, 12:39
Auto: Kia Ceed
Location: Cluj

Re: Instalatie GPL !?!

Post by sender78 »

Fara sa doresc a jigni pe cineva, dar pe ce supararea cer 200 la revizie BRC cei din Iasi?
Sufla in injectoare, asculta cu diapazonul vaporizatorul, arunca cu descantece.....ce ii fac instalatiei?

Eu zic sa mai cautati putin prin inprejurimi sa gasiti ceva mai normal ca pret adica maxim 100.

Legat de pretul injectoarelor, cele de la Tomasetto, daca nu ma inseala memoria sunt produse OMVL, fiind mai mult electrovalve decat injectoare dar sa le spunem injectoare daca ei asa le numesc si fata de cele de la BRC sunt mai ieftine si mai putin performante fiind proiectate sa rezite cam 100-120.000 km maxim, pe cand BRC-ul produce injectoarele iar acestea tin cam 200-250.000km. Materialul din care sunt confectionate injectoarele difera si el, mai precis BRC-ul este din otel, pe cand OMVL-ul este dintr-un aliaj de cupru si zinc.

Calibrarile sunt mai des intalnite la Tomasetto, la aprox 75.000, pe cand BRC-ul are nevoie de o calibrare pe la 150.000.

Acum cred ca se intelege si diferenta de pret.
Oricum sunt sigur ca in tara, Bacau, Piatra Neamt, alte localitati, gasiti si un pic mai ieftin.
Kia Cee'd 1.4 GSL
Piston Grey


Image

ionutz
Posts: 446
Joined: 09 Jun 2008, 23:05
Auto: KIA CEED
Location: Pitesti

Re: Instalatie GPL !?!

Post by ionutz »

Eu am instalatie BRC de 1an de zile si reviziile m-au costat asa: rev I = 35 lei, rev II=45lei(aceasta a fost facuta chiar acum 2sapt)
Referitor la durata de viata a injectoarelor BRC, in manual la instalatia mea scrie ca injectoarele au o durata medie de viata de 500.000KM
Kia Ceed (2008) 1,4 GSL - BEST culoare: Black Pearl
Kia Sportage (2018) FL 1,6 T-GDI, AT 4x4, GT-Line culoare :Penta Metal

Post Reply

Return to “Generalităţi”