La ce curs se achita facturile (avans, rest plata, etc.) ?

Forum cu de toate despre Kia cee'd
User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ogy »

Am sunat acum la dealer si cica masina incepe sa se fabrice in data de 1 aprilie...eu i-am cerut si un contract sa-mi trimita prin mail...acum sa vedem

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by ady85btz »

azi am achitat si eu integral masina.am vorbit cu dealeru si mi-a zis ca urmeaza sa semnez contractul de vanzare-cumparare.acum ramane sa vad cand ma duc pentru a-l semna
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ogy »

Poti sa faci ca mine si sa il pui sa ti-l trimita pe mail.
Ai sa mori de ras de cate greseli contine acel contract.

cosmin800331
Posts: 18
Joined: 11 May 2008, 08:37
Auto:
Location: Galati

Post by cosmin800331 »

Cred ca am sa iau masina 50/50 adica jumatate din bani ii dau eu si jumatate prin credit auto. Pe 5 ani as dori sa fac creditul.
Intrebari pentru cei care au luat masina prin credit auto:
1. Achitarea avansului se face in baza unei facturi-proforma, nu?
2. Avansul poate fi de ~50% din valoarea masinii?
3. Cand vine seria sasiului se emite o a doua factura-proforma pentru restul de plata, nu?
4. Din momentul cand se emite cea de-a doua factura, in cat timp trebuie virati banii?
5. Care banca e cea mai ieftina la credit auto?

cosmin800331
Posts: 18
Joined: 11 May 2008, 08:37
Auto:
Location: Galati

Post by cosmin800331 »

Cred ca am sa iau masina 50/50 adica jumatate din bani ii dau eu si jumatate prin credit auto. Pe 5 ani as dori sa fac creditul.
Intrebari pentru cei care au luat masina prin credit auto:
1. Achitarea avansului se face in baza unei facturi-proforma, nu?
2. Avansul poate fi de ~50% din valoarea masinii?
3. Cand vine seria sasiului se emite o a doua factura-proforma pentru restul de plata, nu?
4. Din momentul cand se emite cea de-a doua factura, in cat timp trebuie virati banii?
5. Care banca e cea mai ieftina la credit auto?

cosmin800331
Posts: 18
Joined: 11 May 2008, 08:37
Auto:
Location: Galati

Post by cosmin800331 »

Of, iar e dublu-post! E o problema cu site-ul!

al_de_sus
Posts: 35
Joined: 29 Apr 2008, 01:17
Auto:
Location: Pitesti/Bucuresti

Post by al_de_sus »

la fel am procedat si eu, cu un credit auto pentru o parte din masina. creditul l-am luat de la libra bank. ei au un target pe cabinete stomatologice si e mai usor sa iau de acolo. nu m-am ocupat eu personal de achizitie , ci tata, asa ca mai multe detalii pot sa-ti dau pe seara cand ajung si eu acasa si ma uit pe contract/proforma. iti raspund la ce stiu pana acum.
1. dap, se face o factura proforma pentru avans ca sa "inceapa productia"
2. s-ar putea sa fie posibil, desi la mine chiar daca putea sa dea mai mult initial, avansul a fost de 15%.
5. cea mai ieftina banca e cea care iti da creditul :D
Pro_cee'd 1.4 GSL BEST Cassa White AG 84 DAV
1->2-->3--->4---->5----->Rachetaaaaaa!!!!

smotocel
Magic Blue
Posts: 217
Joined: 24 Apr 2008, 16:41
Auto:
Location: Deva
Contact:

Post by smotocel »

eu tinand cont ca o iau cu "banii jos", adica am dat deja un avans de 3000 de euro, sunt foaaarte interesat de evolutia ron-euro. stau cu ochii pe BNR dupa ora 14 si vad care este cursul pentru a 2-a zi. pina acuma cel mai convenabil curs este cel de luni. daca nu mai scade putin marti, luni sunt cu restul de bani sa o achit integral.

ahhh... dealerul din Deva ma "taxeaza" cu BNR +1%. 8)

p.s. oricum cea mai interesanta faza din partea dealerului a fost chiar in ziua in care urma sa dau avansul .... am fost, am discutat, am facut o "pre-rezervare" (adica verbal, pune-o deoparte pentru mine ca vin cu avansul in 2-3 zile, el avea deja facuta comanda pentru 2 BEST-uri pentru a fi pe stoc si doar una era Abyss Blue) dupa care am plecat ramanand sa vad ce cum misca euro. dupa vreo 2-3 ore m-a sunat dealerul sa-mi spuna ca, cursul euro din ziua urmatoare este mai mare si m-ar avantaja sa platesc azi. la fel mi-a recomandat sa nu vin cu restul de bani decit cind consider ca euro este convenabil ca si curs pentru mine. oricum, eu zic, ca este o abordare pro-client din partea lui.

Marius78
Posts: 29
Joined: 24 Apr 2008, 20:18
Auto:
Location: BUCURESTI

Post by Marius78 »

Eu am facut comanda la KIA Motors de pe Cantemir in Bucuresti si mi-au spus ca se plateste la cursul BRD din ziua platii.

Ianifox
Posts: 38
Joined: 07 Aug 2007, 12:16
Auto:
Location: Focsani

Post by Ianifox »

revin cu un comentariu despre modul in care am achitat eu:
la ghiseu la Banca Romaneasca spun - vreau sa achit aceasta factura (factura trimisa prin mail de dealerul KIA si pe care era mentionata modalitatea de calcul a paritatii RON-EUR)
cu toate astea se face calculul la cursul BNR si plata in consecinta! fara a solicita eu ceva in mod expres!
sun la dealer si intreb daca e OK si primesc raspuns afirmativ!
nu am platit nici un comision!
cert este ca in momentul in care m-am dus sa imi ridic masina de la dealer am trait niste momente din cele mai ciudate! poate cu alta ocazie detalii!
la rece stand si gandind, dealerii profita de niste neatentii si ne jecmanesc pe fata!
nu pot sa cred ca Uzina de la Zilina cunoaste vreun curs la vreo banca din Romania in afara celei Nationale!
nu pot sa cred ca din pretul stabilit de comun acord intre Uzina si distribuitorul general pe Romania nu prevede si o cota de profit pentru acesta din urma!
si de asemenea nu pot sa cred ca diferenta (semnificativa de altfel dintre cursurile BNR si orice alta banca comerciala) se duce in alta parte decat in buzunarele smecherilor de dealeri romani, care mai asteapta si cadouri din partea clientilor cand predau cate o masina, ca si cand ne-am duce la furat pe banii nostri!
una peste alta, sunt convins ca marea majoritate a posesorilor de cee'd au platit o diferenta fata de cursul BNR si e vorba de cel putin 150 EUR!
Kia Cee'd 1,4 GSL LX BEST Pewter Beige (Comanda 06.10 - SIAB)
http://spreadsheets.google.com/pub?key= ... P0GSEU-LCw

ovex
Posts: 17
Joined: 09 May 2008, 07:20
Auto:
Location: Tg-Mures

Post by ovex »

Am achitat masina in 2 transe.
09.05.2008 - 35.000 RON ( 9.381 euro, curs euro 3,730)
12.05.2008 - 9.229 RON ( 2.471 euro, curs euro 3.735)

pe factura proforma scrie asa : Plata se va efectua in contul Larix Auto Trading SRL, nr...., deschis la ING BANK TG. MURES la cursul de vanzare la HVB BANK din ziua efecturari platii.
Kia Cee'd 5DR 1.4 GSL LX MT Best *MARS RED* MS 69 MWM
Album poze

ovex
Posts: 17
Joined: 09 May 2008, 07:20
Auto:
Location: Tg-Mures

Post by ovex »

diferenta fata de cursul BNR din data platii este de 130 euro.
Kia Cee'd 5DR 1.4 GSL LX MT Best *MARS RED* MS 69 MWM
Album poze

smotocel
Magic Blue
Posts: 217
Joined: 24 Apr 2008, 16:41
Auto:
Location: Deva
Contact:

Post by smotocel »

daca maine cursul BNR va fi mai mic decat cel de azi, platesc maine, daca e mai mare platesc azi restul de 8839 EUR. la mine dealerul calculeaza BNR + 1%.

16 mai (curs valabil luni) 3,6573 + 1% = 3,6938
19 mai (curs valabil azi) 3,6347 + 1% = 3,6710

diferenta la 8839 EUR este = 201,5292 RON

de banii astia imi fac RCA-ul (aproximativ) sau un plin de benzina....

virgil_
Posts: 84
Joined: 08 May 2008, 15:13
Auto:
Location: Bucuresti

Post by virgil_ »

Mi sa spus sa achit la cursul Bancii Romanesti. Am vazut ca contul dealerului in banca este in RON, si nu in Euro. Banuiesc ca in momentul platii are loc transfer bancar din ron in euro, la cursul bancii, de la dealer catre kia. In orice caz banii platiti avans stau in RON in cont ! Asta inseamna ca pana nu apare factura finala cand treb. sa plateasca dealerul, nu conteaza cursurile la care am platit avans (-uri) de-a lungul timpului pana la factura finala. Conteaza NUMAI cursul din ziua cand plateste dealerul - cand imi da factura finala. Degeaba am platit 50% din masina cand era un curs mai mic acum o luna...
Daca rationamentul meu nu este si real va rog sa raspundeti ce cursuri se folosesc de-a lungul timpului de la prima plata a avansului pana la factura finala.
Cee`d_SW - 1.4 GSL MT START Piston Grey + optionale

smotocel
Magic Blue
Posts: 217
Joined: 24 Apr 2008, 16:41
Auto:
Location: Deva
Contact:

Post by smotocel »

eu m-am dus cu "banii jos" direct la dealer. am dat avans si pe factura scrie in felul urmator:

"Avans: 11116,60 ron (adica 3015 eur)
Rest de plata: 8839 eur (11854 - 3015) platibili la cursul BNR + 1% din ziua platii" (cind vreau eu sa platesc)

cu alte cuvinte nu se face recalculare pentru cei 3015 eur platiti deja, iar la rest de plata e doar suma ramasa in euro. dupa cum spuneam si mai sus, acum astept curul euro.

Post Reply

Return to “Generalităţi”