Rezultate revopsire

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rezultate revopsire

Post by MihaiM »

oameni bn, care imi spune si mie cat dureaza de vopsit o piesa, cu tot cu acceptul asiguratorulu. Am si eu o bara spate de facut si mi-e asa de tarsa ca cel putin 1 saptamana raman fara masina (nu doar vopsea mai trebuie si indreptat la cald un cucui rezultat in urma buselii). Si asta daca nu mai apar surprize la demontare.

klawz
Posts: 160
Joined: 30 Aug 2007, 12:56
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rezultate revopsire

Post by klawz »

depinde la ce servis. Eu am avut de vopsit, cam anul trecut pe vremea asta, o aripa, palfonul si un montant de parbriz la MIT Motors si a durat mai mult de o saptamina. Si da, e diferenta de nuanta, nu e mare si nu se vede pe orice fel de lumina, da' tot e. Masina avea 3 luni vechime, deci pica faza cu decolorarea. Niste inculti.

User avatar
Radoo
as himself
Posts: 271
Joined: 15 Sep 2008, 22:06
Auto:
Location: Baia Mare
Contact:

Re: Rezultate revopsire

Post by Radoo »

Am vazut ca aici se vorbeste despre vopsea. M-ar interesa si pe mine daca stie cineva codul de culoare la SoRed, sau macar de unde l-as putea afla? :-k

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Rezultate revopsire

Post by Akbhar »

SoRed - cod Kia: HR (scrie si pe stalpul usii stanga fata)
- echivalent Dupont: X4707
- echivalent Spies Hecker: 774271
- echivalent Akzo Nobel: KIA3010
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Rezultate revopsire

Post by spdblue »

@MihaiM de 2 ori am fost nevoit sa-mi repar bara spate, am dus masina in service la ora 08.00, iar la orle 14.00 am plecat de acolo. Acum depinde si de vreme, daca afara ploua, sunt conditii nefavorabile pot sa-ti tina masina si pana a2-a zi.

Asa cum spunea si @Teddy vopseaua se mai decoloreaza.

Un alt amanunt este acela ca am vazut cee'd, culoarea la fel cu a mea, revopsit integral. Nu arata rau, dar nuanta de vopsea este ceva mai inchisa si nu se mai vede la fel de usor schimbarea de nuanta in functie de intensitatea luminii.
Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

critzulescu
Posts: 62
Joined: 15 Jun 2007, 20:57
Auto:
Location: Bucuresti si Rm-Valcea

Re: Rezultate revopsire

Post by critzulescu »

Ceed Pewter Beige din Oct 2007:

-iunie 2008 : schimbat bara fata + aripa stanga -> a iesit ca noua... nici vorba de nuantza diferita sau altceva
-feb 2009 : vopsit bara fatza, capota, portiera st-fatza si st-spate -> rezultatul, la fel, impecabil

Avand in vedere ca masina are aproape 1 an si jumatate si a stat numai in aer liber (nu am garaj) nu am observat nici o diferenta de culoare intre partile revopsite si cele originale.
Cred ca depinde foarte mult de service-ul in care te duci si de nivelul de pregatire al oamenilor. Pana acum, IMG nu m-a dezamagit, toate reparatziile fiind facute la ei si numai cu rezultate foarte bune.
1.4 EX + Optionale
P. Beige/Classic Black
Din Oct-2007
Galerie FOTO

bogdan4ice
Posts: 98
Joined: 20 Apr 2008, 21:32
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Rezultate revopsire

Post by bogdan4ice »

La mine se observa o diferenta de culoare la bara din spate fata de restul masinii desi cu aceeiasi vopsea s-au vopsit si aripa stanga spate, haion, aripa dreapta fata, capota si bara fata.
Lucrare facuta tot la IMG. Oricum daca voi mai avea probleme voi merge tot acolo, si cei de la service au observat diferenta dar nu am insistat pe acest aspect.
KIA Cee'd 1.6 115CP BASE, ESP, Scaune incalzite, Proiectoare, Cheie 3 butoane, Scaun reglabil pe inaltime cu tetiere active Pachet piele si crom culoare Pewter Beige.
http://picasaweb.google.ro/bogdan.ionas/4iceCeeD#

Stefan Laurentiu Dusa
Posts: 22
Joined: 08 Mar 2008, 10:29
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Rezultate revopsire

Post by Stefan Laurentiu Dusa »

Am avut-o zgariata de ,,binevoitori'' pe partea dreapta pana la tratament (ambele usi,aripa spate.bara fata,bara spate),initial am vrut sa o vopsesc KIA dar pe banii mei,dar cand am auzit ca ma costa 200 e de piesa,mi-a trecut!La alt service,mi-a fost teama ca nu va iesi culoarea!Am facut-o pe casco la IMG (cu peripetii,ptr. ca pana la urma s-a dovedit ca trebuia inlocuita si bara fata - era fisurata deasupra proiectorului si nu s-a vazut initial iar cei de la generali nu au dat acceptul decat cand am mers personal din nou la ei...bineinteles ca i-am penalizat si am facut casco vineri la bcr!sper ca ei sa fie mai seriosi!) dar nu pot spune ca sant multumit in totalitate,ptr. ca a iesit ceva mai deschisa nuanta piston grey...adica e un pic mai sidefata decat originalul #-o !Totusi,trebuie apreciat faptul ca respectivul vopsitor si-a dat silinta sa nu se observe si mi-a revopsit toata partea dreapta (inclusiv aripa fata,care nu fusese afectata)!
Sa aveti drumuri bune!
cee d SW -piston grey- 1,6 DSL MT -115 CP - B 68 DSL

zombi
Posts: 153
Joined: 07 Nov 2007, 18:57
Auto: KIA CEED 2008
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rezultate revopsire

Post by zombi »

Si eu am avut un incident,dar dupa vopsire nu se observa nici o diferenta, doar scame prinse in lacul protector - operatiune facuta la MIT Baneasa (o intreaga poveste) acum 5-6 luni. Un prieten care are PROCEED, dar care nu este forum-ist, are usa vopsita intr-o culoare mai deschisa decat restul masinii, cu toate ca este machine silver, parca nuanta de "metalizat" este mai pronuntata (vizibila, chiar deranjanta) - dar are programare pentru revopsire.
KIA CEED 1,4 Best-2008, kompass blue. ODO +170.000 Km
GPL Tomasetto

campbelfree
Posts: 77
Joined: 22 Jul 2008, 12:28
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Rezultate revopsire

Post by campbelfree »

Salutare, am maine programare la mit in grigore manolescu nr 21 pentru niste zgarieturi pe prtiera stanga fata revin cu impresii dupa ce ridic masina. A mai fost cineva la aceasta vopsitorie?
Cee'd_sw 1.6 GSL MT CITY MACHINE SILVER
COMANDA 19.09.2008
LIVRATA 20.11.2008
ODO 107500

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rezultate revopsire

Post by ady85btz »

@campbelfree : clubkia merge la img :mrgreen:
bafta si sa iasa ca noua
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

andreea
Posts: 284
Joined: 07 Feb 2008, 13:02
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rezultate revopsire

Post by andreea »

Luni la 9 mi-am dus masina in service pe Manolescu, marti la 12 m-au sunat ca e gata, aveam de vopsit usile din dreapta si usa stanga spate si aripa spate dreapta, erau zgarieturi de parcare, aripa era chiar urat. Vreau sa spun ca sunt super multumita, a iesot impecabil. M-am mirat ca a durat doar atat, stiam ca la Omniasig dau cam greu acceptul. Initial am vrut sa ma duc la IMG caci mi-a placut tare acolo la revizie, insa mi-au estimat minim 7 zile plus acceptul.
http://picasaweb.google.co.uk/bandreea/Kiutza
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Bosley
Posts: 144
Joined: 29 Feb 2008, 16:50
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Rezultate revopsire

Post by Bosley »

Ieri am ridicat masina de la IMG.
Aripa schimbata si revopsita ... A iesit foarte bine.
Tot cu Omniasigu si eu. Se pare ca au inceput sa lucreze repede .
Au dat acceptu de plata dupa doar 1 zi :).
Kia C'eed BEST Kompass Blue B-56-CDM
Iunie 2008

robespierre
Posts: 6
Joined: 03 Mar 2009, 23:06
Auto:

Re: Rezultate revopsire

Post by robespierre »

vopsit ceed city machine silver la raver service constanta, in urma unui accident soldat cu deteriorari: masca fata, portiere dreapta. rezultat perfect. aceeasi nota buna si pt. allianz tiriac/casco.

andreea
Posts: 284
Joined: 07 Feb 2008, 13:02
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Rezultate revopsire

Post by andreea »

@Bosley
Cat a durat operatiunea cu totul?

Post Reply

Return to “Generalităţi”