[Sfat achizitie] Kia cee'd SW 1.4 109cp

Forum cu de toate despre Kia cee'd
d_razvan
Posts: 55
Joined: 11 Dec 2007, 12:51
Auto:
Location: Bucuresti

Post by d_razvan »

Tu cred ca ai avut la optional portbagajul de SW de iti incap atatea :) Hai sa fim seriosi ...tot respectul pt hatch, si eu mi l-as fi luat dar bagajele a 4 persoane , nu o sa le bagi tu in hatch decat daca fiecare persoana are in bagaj doar periuta de dinti si crema de pantofi...no offence dar e prima oara can ma enervez pe site-ul asta...
Kia Cee'd SW, 1.4 Best, Piston Grey B 29 BTV
http://picasaweb.google.com/drazvanm/KiaRC
Image

maresalu
Posts: 71
Joined: 07 Mar 2008, 23:23
Auto:
Location: Bucuresti

Post by maresalu »

Bine spus d_razvan..
exact din cauza asta am ales si eu SW...pt portbagaj.
E bun HB doar pt ca te descurci mai bine prin aglomeratia din orase, insa pana la a zice ca bagi bagajele a patru persoane in el e drum mult.
Eu am copil de 1 an de zile si lipsa spatiului in portbagaj m-a determinat sa aleg SW, mentionez ca inainte am avut Clio, care are ditamai portbagaju fata de Ceed HB si tot nu era suficient pt nevasta si bebe.
usor cu nervii ca viata e scurta!!!!!!! :evil:
Kia Cee'd SW 1,6 GSL CLASSIC Piston Grey
Comanda...22.02.2008
Seria.........16.05.2008
Ridicata.....23.05.2008

Player7
Posts: 65
Joined: 24 Oct 2007, 12:20
Auto:
Location: Baia Mare
Contact:

Post by Player7 »

Bogdang wrote:care xr????
We’ve seen the production version of the SW and prototypes of the hardtop Cabrio and the 3door hatch, but now we show you a top model called cee’d xR. Kia’s sporty version of the Cee’d should be equipped with a 2.0-liter Turbo engine pumping out approximately 200Hp.

http://www.tuningmag.net/?name=kia-ceed-xr
http://carscoop.blogspot.com/2007/03/ki ... p-gti.html

P.S. maaama ce discutii am generat mentionand HB-ul :)) :twisted:
Kia cee'd SW LX BEST 1.4 GSL Kompass Blue
Plecat din Zilina:26 Oct 2007
Platit integral: 01 Nov 2007
Livrat: 14 Nov 2007

Player7
Posts: 65
Joined: 24 Oct 2007, 12:20
Auto:
Location: Baia Mare
Contact:

Post by Player7 »

Player7 wrote:
Bogdang wrote:care xr????
We’ve seen the production version of the SW and prototypes of the hardtop Cabrio and the 3door hatch, but now we show you a top model called cee’d xR. Kia’s sporty version of the Cee’d should be equipped with a 2.0-liter Turbo engine pumping out approximately 200Hp.

http://www.topspeed.com/cars/car-news/- ... 30700.html
http://www.tuningmag.net/?name=kia-ceed-xr
http://carscoop.blogspot.com/2007/03/ki ... p-gti.html

P.S. maaama ce discutii am generat mentionand HB-ul :)) :twisted:
Kia cee'd SW LX BEST 1.4 GSL Kompass Blue
Plecat din Zilina:26 Oct 2007
Platit integral: 01 Nov 2007
Livrat: 14 Nov 2007

mirciulika2007
Posts: 50
Joined: 11 Dec 2007, 14:50
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mirciulika2007 »

klawz wrote:Eu am hatch de 1.4. Incape patut carut si bagajele a 4 persoane, plus cele 4 persoane lejer si copilul in scaunul lui; si masina trage bine. Deci, pe linga ca arata mult mai bine si e si mai ieftin, hatchu are destul spatiu pentru 3 persoane cu tot calabalicu aferent.
Hatchu (noroc!) nu arata mai bine decat SW, stimabile :D SW-ul e de departe mult mai aratos.
dupa cum am scris la inceput nu am bani de 1.6 ca mi-as fi pus de la inceput si nu mai deschideam aceasta discutie. ma vad nevoit sa aleg intre varianta scurta si SW ambele cu motor de 1.4 si as vrea sa fac o alegere buna de aceea am deschis acest topic pt a afla pareri ale detinatorilor de sw cu 1.4
SW 1.4 se descurca foarte bine, nu simti ca ar fi lenes motorul sau ca masina ar fi prea grea pentru capacitatea lui. Astept cu interes caldurile din vara, sa-l vad cu aerul conditionat la maxim cum face.
Trebuie tinut cont ca la un SW vara ai de racit un volum mult mai mare de aer decat la un hatchback (care are acest avantaj, chiar daca asta micu e mai uratzel el asa..., decat SW..., totusi mult mai frumos decat alte marci :P )

In afara de motor, o constatare personala: am masina de 3 saptamani si cel putin 10 oameni, in 10 ocazii diferite, au venit la mine, cand m-au vazut ca trebaluiam pe linga ea, sa ma intrebe ce-i cu ea, daca e pe benzina, cat costa, ca tare frumoasa e! Absolut autentic :)
Kia Cee'd SW 1,4 Best, Pewter Beige
Up and running!
Jurnal de bord

DaDiRo
Moderator General
Posts: 435
Joined: 13 Jun 2007, 17:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by DaDiRo »

Fratilor, lasati-o mai moale cu diferentele ENORME in depasiri intre cele doua motoare si cele doua variante. Am impresia ca "soferiti" nu sofati ... Am mers cu o gramada de tipuri de masini si de motorizari. Am mers (ce-i drept cu HB) atat de 1,4 cat si de 1,6. In oras nu am simtit nici cea mai mica diferenta, la dotari fix la fel si in aceleasi conditii (meteo, trafic). Iar faptul ca SW are (sa exageram putin) cu 80kg mai mult, chiar nu o sa se simta. Sa imi spuna mie unul care a mers cu orice masina ca a simtit diferenta intre o persoana sau doua, chiar si la depasiri ... BALIVERNE ... nu suntem la raliu ca sa simti fiecare gram in plus.
Sfatul meu: cumpara-l bre cu motor de 1.4 si nu o sa fii dezamagit. Diferenta aia de nici 10% atat la cuplu cat si la putere intre cele doua motoare nu ajungi sa o simti in utilizarea zilnica a masinii. Si, dupa cum zici, ai si copil, atunci chiar o sa mergi linistit si nu vei avea neoie de +10%

Bafta!
Cee'd 1.6 GSL EX Classic+, KB/ RB - B 73 SXM
Album
Carduri de membru

mpatachia
Posts: 96
Joined: 29 Jul 2007, 15:25
Auto: Kia ceed
Location: Ilfov

Post by mpatachia »

DaDiRo wrote: Si, dupa cum zici, ai si copil, atunci chiar o sa mergi linistit si nu vei avea neoie de +10%
Bafta!
corect, a mea nu a vazut mai mult de 120 km/h cand sunt cu bebe si cum fara el circul numai prin bucuresti...
Ceed Best Mars Red

maerean
Posts: 19
Joined: 25 Jan 2008, 17:37
Auto:
Location: Tg.MURES
Contact:

SW 1.4 best

Post by maerean »

eu sunt super multumit de masina. greutate este de 1358 kg ceea ce nu difera foarte mult de varianta scurta - aprox - 40-50 kg.
Nu cred ca influenteaza prea mult capaciatile motorului

nes
Posts: 57
Joined: 18 Feb 2008, 09:48
Auto:
Location: Botosani

Post by nes »

Si eu sunt de parere ca sw arata mai bine decat hatch-ul, dar asta depinde de gusturile fiecaruia... eu am hatch si WE asta am fost la munte. Au incaput bagajele a 4 persoane, multe kg de "ale gratarului", multe recipiente cu "licori bachice", si alte nimicuri de care nu avea nimeni nevoie (na..de ale femeilor :)) ) si pe deasupra am reusit sa inchid si usa portbagajului... Mie imi este suficient ... Problema se pune , parerea mea, altfel: in sw portbagajul e mai mare deci logic, se vor pune mai multe bagaje ---> greutate mai mare. Daca cineva vrea ca masina sa nu isi piarda din performante si cu portbagajul plin ochi, si cu toate 5 locurile ocupate, atunci nu stiu daca motorul de 1.4 va mai face fata cu brio.... Eu unul nu am observat mare diferenta cu masina plina, atat ca era mai lasata de spate, in rest merge motorasul :D. Prin serpentine, curbe nasoale chiar se lipeste mai bine de asfalt.
In concluzie , daca nu se apuca nimeni de mutat casa cu sw, cred motorul de 1.4 pastrandu-si performantele in limite modeste (in ceea ce priveste demarajul/depasiri etc) face fata "distractiei".
Kia Cee'd 1.4 Best, Oil Blue.

DaDiRo
Moderator General
Posts: 435
Joined: 13 Jun 2007, 17:27
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by DaDiRo »

@Maresalu': Uite, tocmai am fost la masa si ma uitam la culorile de interior. Eu cred ca o sa se potriveasca destul de bine cu piston grey, albastru cu negru se inteleg bine. In poze contrastul este putin mai mare decat in realitate, in special din cauza blit-ului.
Asa ca stai linistit, nu ai ce de sa te mai chinui degeaba!

Bafta!
Cee'd 1.6 GSL EX Classic+, KB/ RB - B 73 SXM
Album
Carduri de membru

maresalu
Posts: 71
Joined: 07 Mar 2008, 23:23
Auto:
Location: Bucuresti

Post by maresalu »

DaDiRo@ multumesc pt calmant! :wink:
Kia Cee'd SW 1,6 GSL CLASSIC Piston Grey
Comanda...22.02.2008
Seria.........16.05.2008
Ridicata.....23.05.2008

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ogy »

uite aici si rezultatele la un test
http://www.automobiletv.ro/promotion.php?id=11

alex_0722876565
Posts: 77
Joined: 25 Feb 2008, 09:40
Auto:
Location: Craiova , Dolj
Contact:

Post by alex_0722876565 »

Ogy wrote:uite aici si rezultatele la un test
http://www.automobiletv.ro/promotion.php?id=11
He , he ... Statistica reflecta unitatile vandute in luna FEBRUARIE a anului 2008, in raport cu valorile inregistrate in luna IANUARIE a anului 2008....vad ca cee'd ... este deja pe locul 4 in vinzari pe luna Februarie ...si Opel a ramas cam in urma ... se pare ca lumea incepe sa uite de mitul "masina nemteasca" ...ma refer la masini noi ... nu la mina2 ... :D

1. DACIA LOGAN 5.517 unitati
2. SKODA OCTAVIA 962 unitati
3. FORD FOCUS 719 unitati
4. KIA CEE'D 655 unitati
5. SKODA OCTAVIA TOUR 604 unitati
6. RENAULT MEGANE 575 unitati
7. OPEL ASTRA CLASSIC 483 unitati
8. VOLKSWAGEN GOLF 414 unitati
9. OPEL ASTRA 295 unitati
Hopa sus .. mititica .. si inca sint multi care nu stiu masina ... ma intreaba la servici la ce masina ai dat avans ... kia cee'd ,cum arata aia ... :shock: ....:)) ...

Sa revenim la subiect ... eu am ales 1,4 din motive clare si obiective ...sincer nu am nevoie de viteza/putere mai mare ( spun unii .. motorul de 1,6 te poate scoate din unele situatii limita , depasiri periculoase ... e.t.c ) ... :shock: dar de ce este nevoie sa fac depasiri periculoase ? de ce este nevoie sa te bagi la limita ? Am auzit o vb. spusa de un amic pompier ... la intrebarea prietenilor de ce si-a luat masina cu motor de 1,4 si nu 1,6 .. le-a raspuns ca a scos prea multe cadavre/raniti .. din masini puternice ... ai masini puternica te indeamna necuratul sa te dai la viteza .. dar din pacate nu este ca la jocuri .. sa poti sa dai din nou start ... la cursa ...
Sa va bucurati de masinile alese ...si fara evenimente ... dar eu sincer ... cind o sa vina masinuta si o sa stiu ca am in masina sotia , fata ... sincer o sa ma gindesc putin ... inainte de a apasa pedala ... prea mult :) decizia este a ta ...variata scurta este cu 25cm mai mica decit Opel Caravan ... si ala pare imens ... colegii nu este mica ? cind le-am spus cit are comparativ cu Opel de la servici .. nu le venea sa creada :)) ...de cite ori pe an am nevoie de porbagaj mare ? hai zii de 5/10 ori ... ok ... pot cumpara din acela de fibra care se monteaza sus ... pentru 5/10 iesiri .. :) ... dar daca 300 si ceva de zile sint in oras ... am ales sa fie mai micuta :) .. bafta tuturor ...
Kia ceed 1,4 Best,culoarea pewter beige, ridicata pe 23.05.2008 Oz Maraton Craiova ,contact:0722876565 ,mail yahoo alex_0722876565@yahoo.com

pinguin2008
Posts: 10
Joined: 20 Apr 2008, 12:37
Auto:
Location: Bucuresti

1.4 benzina

Post by pinguin2008 »

mi-am luat de curand un cee'd _sw pe benzina cu motor de 1.4 si e super. Sunt tare multumit de el. I-am facut o proba pe autostrada si merge ca unsa. Cu livrearea nu a fost probleme. A durat 3 saptamani. La fel si actele, s-au rezolvat repede. Felicitari domnului Alexandru de la IMT :wink:
kia cee'd sporty wagon 1.4 benzina 109 cp Black...prea tare masina :P

baloo
Posts: 92
Joined: 02 Oct 2007, 14:37
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by baloo »

Salve posesori si viitori posesori de Cee'd ( in ultima categori ma incadrez si eu ).
La fel ca si voi dupa lungi cautari si documentari am ales urmatorul ''membru al familiei'' si anume Cee'd SW 1.4 Piston Grey....motivele nenumarate : portbagaj , garantie , aspect etc ....
Comanda data si acum asteptare ...............pana prin iunie cred .
Si eu am ales la interior negru cu albastru tocmai pentru a da un pic de culoare :) si cred ca se potriveste de minune .
Kia Cee'd 1.4 SW Start culoare Piston Grey- jante tip C, AC, tetiere active,scrumiera,ESP,consola DLX,cheie briceag,scaune incalzite,pachet piele,proiectoare,pachet electric,USB,lampa lectura
B-18-DAJ
ALBUM FOTO:http://picasaweb.google.ro/jilavudan/Shrekuletzul
ODO 61200KM :)

Acum si cu GPL :)
Up and running
Consum 9%

Post Reply

Return to “Generalităţi”