CIA Kee'd

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
mirciulika2007
Posts: 50
Joined: 11 Dec 2007, 14:50
Auto:
Location: Bucuresti

CIA Kee'd

Post by mirciulika2007 »

Am comandat masinuta pe 7 decembrie, pe 5 februarie (parca) am fost anuntat ca au produs seria sasiului si ca "you will pay for this!" sau cam asa ceva.
Intre timp am studiat atent manualul in limba romana, apoi m-am decis ca mai bine studiez manualul in engleza (nu ca as fi mai smecher ca altii, dar parca e mai clar in engleza, plus ca nu risc sa pricep aiurea vreo traducere aproximativa...).

In vreo 2-3 zile o sa fac plata integrala, o sa comand alarma (avand o mare gama de optiuni, intre Piranha si Piranha), senzori de parcare nu comand inca, mi se par prea scumpi (8 milioane! la dealer, cand io am vazut pe net si cu 2-3 milioane).
In fine, dupa ce voi ridica masina va incepe propriu zis jurnalul de bord, cu poze si alte impresii. Pana atunci e jurnal de birou :roll:
Kia Cee'd SW 1,4 Best, Pewter Beige
Up and running!
Jurnal de bord

razvan2002
Ministru'
Posts: 157
Joined: 02 Jul 2007, 22:07
Auto:
Location: Bucuresti

Post by razvan2002 »

Sa ai bafta!! Unde ai comandat ca mie in Baneasa mi-au zis ca au o singura alarma si aia 7.5 mil.

User avatar
Sorcee'd
dromaderu'
Posts: 384
Joined: 09 Oct 2007, 13:13
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Post by Sorcee'd »

mirciulika2007,vezi ca poti sa-ti pui si alt tip de alarma,ce ti-au spus aia e bullshit.ca EI nu monteaza decit piranha,e alta mincare de peste.vezi ca este un topic pentru alarme,citeste-l(e destul de lung,intr-adevar) ca altfel risti sa-ti iei peste minutza de la admin.... :)

tipitip: s-a ?nt?mplat ceva ?i nu ?tiu eu?
Perseverare diabolicum
Cee'd 1.6/122 gloabe,negrutza cu o groaza de optionale(13),PH 73 PWR
Sorento 2.5 CRDI/AT Executive,PH 68 PWR,si asta tot cioara

mirciulika2007
Posts: 50
Joined: 11 Dec 2007, 14:50
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mirciulika2007 »

Razvan: Pai de Piranha mi-au zis ca e 7,5 mil.

Sorceed: pai nu am deschis topic cu alarme, asa ca nu cred ca adminu' trebuie sa se alarmeze ;)
O sa ma uit pe thread-ul cu pricina, mersi de sugestie :)
Kia Cee'd SW 1,4 Best, Pewter Beige
Up and running!
Jurnal de bord

razvan2002
Ministru'
Posts: 157
Joined: 02 Jul 2007, 22:07
Auto:
Location: Bucuresti

Post by razvan2002 »

Nu mai tin minte daca era ce zici tu sau nu .. oricum tipu era de treaba ...si a zis asa "eu spun ce am acum... " ...eu vroiam si senzori de parcare ...si aia sunt montati de un tip de la mitshubishi care e tot la ei si aia mi s-au parut scumpi ...dar tipu a zis ca recomanda Falcon ... si citez"nu pierzi garantia, sunt okie, dar nu pot sa dau in scris" ... ce se spune cu pierdutul garantiei e ca sa te feresti de carpaci ... citeste topicul cu alarme si o sa vezi cine si ce probleme a avut unde .... mai tine si de noroc uneori ... evita firmele de garaj ca ai mai multe sanse sa iti iei teapa ... peste tot ai sansa sa dai de un incompetent ...dar daca e firma mare se rezolva.... multa bafta

mirciulika2007
Posts: 50
Joined: 11 Dec 2007, 14:50
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mirciulika2007 »

Razvan, la cat de grijuliu o sa fiu cu masina asta cred ca o sa calc mai tare pe acceleratie numai la vederea unui "garaj" :D
Eu am comandat si vorbit la MIT Motors Militari.

Pe de alta parte, vad ca baietii de la Raiffeisen se cam mocaie. Vinerea trecuta am cerut un credit auto de la ei (nici macar o suma mare) si nici pana azi nu mi-au dat un raspuns (desi pe site se lauda ca in 48 de ore iti aproba!). Ce inseamna firma nemteasca cu filiala romaneasca... :shock:

Daca se mai gandesc mult, imi bag picioarele. In functie de evolutia situatiei voi avertiza si pe altii daca e cazul sau nu sa apeleze la astia pentru credite auto :D
Kia Cee'd SW 1,4 Best, Pewter Beige
Up and running!
Jurnal de bord

mirciulika2007
Posts: 50
Joined: 11 Dec 2007, 14:50
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mirciulika2007 »

Mda, se confirma ca astia de la Raiffeisen sunt neseriosi.
Pe site scrie ca in 48 de ore iti aproba/respinge creditul auto, cand am fost la ei mi-au spus tot de vreo 2-3 zile, azi imi zic ca "nuuu, pai e credit cu ipoteca, trebuie sa ne mai mocaim nitel, dureaza o saptamana si ceva".
Vopseste nemteste! :o
Kia Cee'd SW 1,4 Best, Pewter Beige
Up and running!
Jurnal de bord

Bogdang
Posts: 258
Joined: 27 Oct 2007, 13:02
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Post by Bogdang »

Eu am inceheiat un credit auto la Volksbank in aceasta saptamana....super ok
Tot prin ei in fac si cascom la Generali....conform calculelor facute de ei imi va iesi o polita de 1800...suspect de putin ce-i drept,. Avantajul e ca odata ce ai credit auto asiguratorul nu-si permite sa se codeasca la despagubire fiind pusa in joc relatia sa cu banca... deci eu as recomanda combinatia asta
Cee'd best Pweter Beige - CJ-81-RAK

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by radu84 »

Sper ca asa sa fie !
Exact aceeasi combinatie am si eu. Dupa devizul estimativ al service'ului am dauna totala, caz in care banii de la Generalli ar trebui virati la Volksbank.
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

Bogdang
Posts: 258
Joined: 27 Oct 2007, 13:02
Auto:
Location: Cluj Napoca
Contact:

Post by Bogdang »

si tu cu ce te vei alege....?
Cee'd best Pweter Beige - CJ-81-RAK

mirciulika2007
Posts: 50
Joined: 11 Dec 2007, 14:50
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mirciulika2007 »

Stai putin Radu, cum adica sa vireze toti banii la banca? Pai tu nu ai platit un avans ceva, ai pus si tu niste banuti acolo, nu ii pierzi right?
E normal ca banca sa-si recupereze banii, dar avansul tau ti se cuvine. Oricum, bancile nu risca nimic la creditele astea auto, avand ipoteca pe masina si asigurare platita de client.
Kia Cee'd SW 1,4 Best, Pewter Beige
Up and running!
Jurnal de bord

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by radu84 »

Eu raman cu "epava".
Ceea ce nu este chiar asa de rau. "Epava" mea poate fi reparata.
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

mirciulika2007
Posts: 50
Joined: 11 Dec 2007, 14:50
Auto:
Location: Bucuresti

Post by mirciulika2007 »

Am platit integral masina saptamina trecuta, dupa o experienta cam nefericita cu Raiffeisen - nu va recomand, se misca f greu - chiar daca pe site scrie ca in 48 de ore iti dau un raspuns la o cerere de credit auto, in realitate dureaza vreo 2 saptamani! :shock:

In fine, mai sunt cateva zile si ar trebui sa ma anunte cand sa ma duc s-o iau. Am inteles ca acum e pe la Pitesti si trebuie carata in Bucuresti. Sper sa dureze putin montarea alarmei Piranha :D (o alarma excelenta, singura pe care o monteaza astia de la MIT Motors).

Senzori de parcare nu mai pun, e cam mult 8 milioane. Poate mai incolo, daca se poate face intr-un service autorizat (sa nu pierd garantia, desigur :P )
Kia Cee'd SW 1,4 Best, Pewter Beige
Up and running!
Jurnal de bord

mirciulika2007
Posts: 50
Joined: 11 Dec 2007, 14:50
Auto:
Location: Bucuresti

A venit!

Post by mirciulika2007 »

De pe 7 martie am intrat in posesia Ceed-ului SW. Vruuummmmmmmmmmmmmm :D

Am beneficiat vineri dupa amiaza de traficul de vis de la Baneasa, la intrarea in Bucuresti, de orele de neuitat petrecute ca sa treci de Podul Grant ... in fine, un adevarat paradis circulatia in Bucuresti. :shock:

Masina merge super, suspensiile sunt mai misto decat ma asteptam (dupa ce am citit ca suspensiile pe gaz te cam zgaltaie...), motorul e atat de silentios ca uneori am senzatia ca se opreste - uneori, chiar se opreste cand mi-e lumea mai draga :P eu fiind incepator.
Kia Cee'd SW 1,4 Best, Pewter Beige
Up and running!
Jurnal de bord

mirciulika2007
Posts: 50
Joined: 11 Dec 2007, 14:50
Auto:
Location: Bucuresti

A venit!

Post by mirciulika2007 »

De pe 7 martie am intrat in posesia Ceed-ului SW. Vruuummmmmmmmmmmmmm :D

Am beneficiat vineri dupa amiaza de traficul de vis de la Baneasa, la intrarea in Bucuresti, de orele de neuitat petrecute ca sa treci de Podul Grant ... in fine, un adevarat paradis circulatia in Bucuresti. :shock:

Masina merge super, suspensiile sunt mai misto decat ma asteptam (dupa ce am citit ca suspensiile pe gaz te cam zgaltaie...), motorul e atat de silentios ca uneori am senzatia ca se opreste - uneori, chiar se opreste cand mi-e lumea mai draga :P eu fiind incepator.
Kia Cee'd SW 1,4 Best, Pewter Beige
Up and running!
Jurnal de bord

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”