Viitor posesor de Kia Ceed...sau poate nu :(

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Eu o am de 4. Nici eu nu am fost in service. :P
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

nici eu nu am fost in service pentru probleme ale masinii. si am 14.000 de km...
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

@Fuji:

1. "Baga" un search si vezi ce inseamna fi-a-bi-li-ta-te.
Majoritatea posesorilor nu au ajuns inca la prima revizie asa ca nu ai cum te pronunta asupra fiabilitatii modelului.
2. Alege orice marca vrei, cea mai "fiabila", du-te pe un forum care are legatura cu respectiva marca si ai sa vezi si acolo ce de probleme apar.
3. Alegerea in cele din urma iti apartine.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

gcristi
Posts: 140
Joined: 15 May 2007, 14:48
Auto:

Post by gcristi »

Eu am masina din august si nu am avut nici o problema cu ea pina acum(ce-i drept am numai 6.000 de km), dar sa nu uitam ca din toate problemele enumerate aici nici una nu a fost majora(din ce-am citit eu cel putin).
Imi amintesc de perioada cind a trebuit sa ma hotarasc ce masina, model sa aleg si pot sa-ti spun ca pe masura ce parcurgeam topicurile de pe forumurile consacrate eram tot mai nedumerit in alegerea mea datorita problemelor aflate(Skoda, C4, Renault, etc.).
Tendinta normala este sa expunem problemele aparute (multe nejustificate ce-i drept) decat sa ne laudam tot timpul de ce masina tare avem...
Ca sa te convingi citeste forumurile si daca gasesti o marca, model de masina care nu are probleme - probabil ca ai gasit masina mult visata.
Alegerea finala am facut-o pina la urma datorita faptului ca mi-a placut domnule masina la nebunie si sunt pregatit sufleteste sa fac fata tuturor problemelor care vor aparea.
CRDI 90LP Base+optionale(ESP, proiectoare ceata, etc) - pewter beige

cmg_george

Post by cmg_george »

peste 3000km si nu nimic sa reprosez la masinuta...din contra.Service nu a vazut incat.
Citeste atent threadurile de probleme si ai sa vezi ca putine sunt cazurile cand masina chiar a avut probleme. NU cred ca poti numi topicurile :"L-a lovit unu...","Am gasit-o zgariata..." ca fiind problema masinii nu?Acum cateva zile am citit si eu pe acolo cam 2-3 pagini de topicuri si am constata ca "problemele nu sunt reale".Chestii de genul: mi s-a parut ca nu mai merge nu stiu ce, si dupa controlul service-ului nu a aparut nimic...mai tot sunt. Suspensiile nu au nimic... asa se manifesta ele, sunt amortizoare pe gaz si nu ofera aceas calitate ca cele pe ulei.Problema sunt drumurile noastre.

doio77
Posts: 775
Joined: 25 Nov 2007, 17:14
Auto: 1.6 CRDI 128hp City 2014
Location: Bucuresti
Contact:

Post by doio77 »

daca stai sa-i asculti pe toti dupa forum nu iti mai iei masina:D, in primul rand daca iti place cum arata masina ,faci drv test cu ea si te simti bine in ea atunci o cumperi, oricum ai garantie, si sincer fiecare are stilul lui de condus, unii sunt incepatori si nu stiu cum se manifesta o masina, iar cu timpul o sa o cunosti k pe o prietena :)) o sa stii ce-i place si ce nu. bafta
1.6 CRDI 128hp City 2014 Planet Blue + optionale

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Pot spune ca eu am fost prin service:schimb colona+caseta directie. Problema aproape rezolvata.

Garantie pentru asta o am.

Concluzia mea? Daca as mai avea 12.000 de euro as mai strange 2000 si as lua aceasi masina cu mult mai multe optionale.

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

CML13
Posts: 70
Joined: 31 Jan 2008, 21:34
Auto:
Location: ploiesti

Post by CML13 »

Eu am comandat masina fara test drive, am citit 3 luni sute de analiza, topicuri reviste, etc, eram ametit de cap, nu mai stiam ce sa aleg(cea mai buna era un Rolls cu soferita :) ). Am pus punct cautarilor si am ales altfel, la cati bani dispun care este cea mai buna alegere, La ora aceasta inca sunt convins ca e Kia CEED SW, poate in viitor sunt altele, dar acum asta este :). Si inca o incurajare: in 5 ani de zile daca sunt probleme reale, ti-a schimba total pe garantie :lol:

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

am 6000 si am fost in service doar din cauza mea (prietenii stiu de ce )!
nu bate, nu troncane, nu are greierasi.
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

mandr
Posts: 54
Joined: 12 Mar 2008, 00:16
Auto:
Location: Dambovita

Re: Viitor posesor de Kia Ceed...sau poate nu :(

Post by mandr »

fuji wrote:Salutare tuturor!

Inainte de a intra pe acest forum eram foarte incantat de Kia Ceed pe care eram cat pe ce sa o cumpar. Numai ca dupa ce am vazut cate probleme are masinuta asta mi-am schimbat radical impresia. Masina imi place la nebunie atat la exterior cat si la interior dar oare se merita sa platesc mai putin pentru o masina care este abia la prima versiune si care,se pare, are destule probleme de fiabilitate plus posibile defectiuni care ar putea aparea in timp :(. Momentan sunt foarte confuz. Astept incurajari :)

Salutare colega, te inteleg perfect sunt aproape in aceeasi situatie , dar spre deosebire de tine mie mi-a sosit masina si trebuie sa o ridic in cateva zile. Am avut in 2003 un CLIO BICORP 1,5 DCI , LA 23MII KM. A PICAT INJECTIA 3mii euroi pe garantie. M-a dezamagit masinuta la 50mii km. scimbasem si amortizoare si bieleta si pivot. VARZA ! Am luat in leasing in 2006 o OCTAVIA 2 TDI aprox.140 CP ( dupa resoftare ! ) ghinioane si cu asta dar minore . Mi-a picat bordul defect din fabrica, peste 1mie km. s-a ars o siguranta am ramas fara curent s-a oprit motorul am carat-o pe platforma. Parte mecanica si motor SUPER ! Am predat leasingul in octombrie din alte motive. Am vrut o scimbare si am cautat pana am dat de asa zisa masina a anului si am zis ca este peste ce am avut ca dotari, design, garantie, etc. Am ales , am platit , sper sa nu ma fi-ntepat ! Mai asteapta putin sa incep sa merg cu ea. Fac vreo 4mii km. pe luna si-mi dau seama imediat ce-i poate pielea si zau daca o sa te mint cu ceva ! O sa -ti spun daca merita sau nu banii . E adevarat ca sunt si alte forumuri pline de topic-uri despre probleme si defectiuni, dar aia vand cu miile si e normal sa fie asa dar ptr. KIA ,care a vandut cu sutele iar masina ar trebui sa fie impecabila , este discutabila treaba asta. Cred ca daca am ghinionul sa-mi faca probleme softul, motorul sau injectia, la cat mi-am dorit masinuta asta, o sa recunosc ca am fost un fraier ca nu am ales o marca germana pentru 1mie de euroi in plus ! Sper sa nu avem probleme nici unul din noi . Multa bafta si te tin la curent !

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

@mandr - ce versiune ai comandat?
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

Cristi_G
Posts: 130
Joined: 29 Sep 2007, 23:29
Auto:
Location: Navodari
Contact:

Post by Cristi_G »

6500 km...masina absolut impecabila. Fa un drive test si pun pariu ca o vei comanda. Bafta!
Kia Cee'd 1.4 GSL LX, Black Pearl + GPL

mandr
Posts: 54
Joined: 12 Mar 2008, 00:16
Auto:
Location: Dambovita

Post by mandr »

Arnold12 wrote:@mandr - ce versiune ai comandat?
Te salut, am comandat 1,6, 115 CP. As fi vrut si eu 140 CP, dar STYLE-ul, sarea de 20 mii , cred ca e mult , totusi e KIA , mai puneam 2mii si luam PASSAT, sau GOLF 5 , versiunea GT 140 CP, 21MII (cu disc . ! ). Era totusi o diferenta!
Nu vreau sa ma mai gandesc pe ce puteam sa dau banii, a fost alegerea mea si-mi place f. mult masina, dar daca o sa am probleme majore cu ea si sa pierd timpul pe la incapabilii din service-uri, ADIO KIA si o sa-mi fac autocritica cat de fraier am fost pe toate forumurile. Sa afle toti ca nu e chiar asa cum se scrie prin ziare si daca vrei , cu bani, poti sa scoti si noul LOGAN SANDERO (parca ? ) masina anului 2009. De ce nu ?
Ma incanta totusi faptul ca la transmisie , la 1,6 CRDI, fiind pe lant nu am stressul ca la 60mii sau 90mii mai dau cateva sute bune de euroi sa o schimb !


Sa ne auzim cu bine si multi KM. fara incidente !

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

OFF Topic @mandr:
ce spui tu este hilar: cate reclame la kia ai auzit la radio si ai vazut la tv? banii bagati in publicitate nu au ajuns nici de un cico :)
plus ca reclamele (alea cateva) au fost atat de ambigue incat nu cred ca au facut pe careva sa se uite macar pe site la cum arata masina.
pur si simplu ceed a fost un prea mare salt tehnologic, calitativ si estetic al kia, pentru a trece neobservat. mai ales ca la noi fiatul 500 care a ajuns masina anului in europa este perceput ceva mai mult decat sapuniera din plastic cu care mergeam in tabere scolare.
closing the off topic
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Re: Viitor posesor de Kia Ceed...sau poate nu :(

Post by Gerula »

mandr wrote:E adevarat ca sunt si alte forumuri pline de topic-uri despre probleme si defectiuni, dar aia vand cu miile si e normal sa fie asa dar ptr. KIA ,care a vandut cu sutele iar masina ar trebui sa fie impecabila , este discutabila treaba asta. !
O sungura rugaminte: Poti sa verifici te rog inainte de a face afirmatii cate Cee'd-uri se produc pe an la fabrica din Zilina? Iti spun eu ca sa te scutesc de cautare: 300000. E adevarat ca se produc cu sutele, dar de mii. La 3 octombrie 2007 deja ajunsesera la 100.000 numai modelul Cee'd + Cee'd SW.
Si ca o completare: KIA Romauto a vandut 2000 unitati din modelul in cauza.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

Post Reply

Return to “Generalităţi”