[INFO] Kia cee'd, pro cee'd, cee'd sw in mass-media

Forum cu de toate despre Kia cee'd
Post Reply
lnvisible
Posts: 465
Joined: 09 Dec 2008, 23:20
Auto:
Location: Bucuresti ... God damn it!

Re: Drive Test Automarket

Post by lnvisible »

La 20.000/ 20 si un pic ai destule optiuni peste ceed.
Nu e o masina de fitze si asta s-a discutat de 100 de ori, cine vrea toate dotarile posibile si imposibile se orienteaza spre marci care le ofera si ajunge sa plateasca pentru ele 2 ceeduri :lol:
Ideea e ca daca masina asta e un hit acum, peste 5-10 ani kia se va bate cu nemtii si prejudecata de masina coreeana = cah dispare. De ce sa pui 100 de mii de optiuni si motorizari de avion pe o masina cu care inca n-ai testat bine piata? Mie mi se pare corect sa desavarsesti conceptul abia dupa ce ai fidelizat segmentul de cumparatori si ti-ai castigat o cota de piata care sa justifice investitia si sa-ti garanteze vanzari.
A fost Pro'ceed CRDI 115 HP

User avatar
asdfgh
Posts: 488
Joined: 15 Jun 2007, 15:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Drive Test Automarket

Post by asdfgh »

Sunt de acord cum au caracterizat tinuta de drum -> aici pentru urmatorul ceed (facelift sau ceed2) ar mai trebui niste ajustari. Nu e suficient sa faci suspensia tare ca sa ai o tinuta de drum buna! Ca si rafinament si sportivitate, sincer, nu se compara cu liderul clasei -ford focus.

Dar in rest articolul pare scris de un incepator care este fan al masinilor diesel si eventual germane... in ideea ca nu stie sa fie obiectiv. La oameni daca li se pune ceva in fata, chiar daca e bun, daca nu e si scump nu vad adevarata valoare.

Poate vreti sa mai cititi niste perle de pe automarket.ro ca sa vedeti cat de profi e site-ul asta:

- Citroen C4 1.6 HDI - Modelul francez s-a achitat cu brio de sarcini si a confirmat ca este o masina sportiva, cu un consum mic dar cu suspensii prea rigide pentru Romania -> C4 e una din cele mai confortabile si probabil ca inca nu au observat diferenta intre cuplu de diesel si sportivitate...nu cred ca se pune problema de sport la C4 HDI, in nici un caz mai mult ca la un Ceed 1.4...

- test fiesta 1.4 TDCI -> nota design 8
- test fiesta 1.4 benzina -> nota design 9 : ) ) lol... nu iesea la adunare punctajul

- ...concluzie Peugeot 207, 1.6 HDI de 90 de cai putere reprezinta o alegere buna datorita stabilitatii, datorita motorului foarte nervos, .... :shock:

samd
Kia Cee'd 1.4 Best, Pearl Black (2 oct 2007) 206.000KM -> vandut
Kia Sportage 2.0CRDI Style 136cp 4x2 (7 oct 2016) 75.000KM +
Kia Ceed 1.4TGDI 7DCT GTLine(7 feb 2020) 4000KM +

User avatar
asdfgh
Posts: 488
Joined: 15 Jun 2007, 15:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Drive Test Automarket

Post by asdfgh »

Kia Cee'd 1.4 Best, Pearl Black (2 oct 2007) 206.000KM -> vandut
Kia Sportage 2.0CRDI Style 136cp 4x2 (7 oct 2016) 75.000KM +
Kia Ceed 1.4TGDI 7DCT GTLine(7 feb 2020) 4000KM +

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Drive Test Automarket

Post by bumblebee »

LeCCa wrote:sistem de navigatie are si ceed, la fel si piele full. iar ceed iti ofera chestiile astea de la un pret mult mai mic. desigur, ii lipsesc niste chestii, depinde de tine daca iti vei folosi la dotari aftermarket cei 2,3000 de euro ramasi in mana , in comparatie cu alte marci consacrate.

ma refeream la luminile de interior, albastre si rosii Cap_PDT_01_02
Cee'd are un sistem de navigatie destul de slab si vechi.
Nu are mai multe facilitati din ce are RT (hard ca sa poti asculta si muzica in timp ce ai CD-ul cu navigatie, cititor de carduri, asistenta prin GPS, etc)
Nici nu stiu sincer daca Cee'd are navigatie color, am vazut doar monocroma.

Iar piele full iti zic sigur ca Cee'd nu are (full inseamna scaune + bord + usi)
Kia Cee'd 1.4 best

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Drive Test Automarket

Post by Akbhar »

Ce compacta non-premium are "RT (hard ca sa poti asculta si muzica in timp ce ai CD-ul cu navigatie, cititor de carduri, asistenta prin GPS, etc)"? Exista oricum head-unituri aftermarket care fac asta destul de bine.

Si de ce ai vrea piele pe bord? Mahon inteleg, dar piele?
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

User avatar
asdfgh
Posts: 488
Joined: 15 Jun 2007, 15:12
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Drive Test Automarket

Post by asdfgh »

bumblebee, ce vrei tu de fapt sa zici?
Era un post mai sus in care s-a punctat cat se poate de clar si de ce nu are momentan - scris de misuspita
Orice firma auto are tehnologia necesara sa faca o masina cu dotarile astea, dar ideea este sa faci un pachet cat mai competitiv. Nu poti tu, Kia, sa faci dintr-o data o compacta supertehnologizata de 25000E ca nu o sa ti-o cumpere nimeni. In momentul de fata atat e Ceed-ul, pt viitor poti sa te gandesti cum ar sta motoarele astea pe ceed 2:

http://www.automarket.ro/stiri/conceptu ... 18304.html
http://www.promotor.ro/noutati-auto-mas ... al-3945528

Ca si info - exista un sitem de navigatie color clarion ca optional pt ceed pe kia.de
Image
Kia Cee'd 1.4 Best, Pearl Black (2 oct 2007) 206.000KM -> vandut
Kia Sportage 2.0CRDI Style 136cp 4x2 (7 oct 2016) 75.000KM +
Kia Ceed 1.4TGDI 7DCT GTLine(7 feb 2020) 4000KM +

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Drive Test Automarket

Post by rayman »

Eu nu pot decat sa admir reusita astora de la KIA sa scoata o masina NOUA (nu la a x-spea generatie) care se poate bate cu atatea modele consacrate.
Una e sa dezvolti ANI intregi o platforma, sa scoti nu stiu cate modele, sa inveti, sa imbunatatesti, etc, si alta e sa vii pe piata cu un model cu adevarat NOU.

Bube, hibe? are cateva, nu contest. Expresia consacrata e "Bolile copilariei". Insa are si destule calitati, va spun sincer ca eu abia astept modelul urmator. SAU ceva Forte, vine in europa oare?..
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Drive Test Automarket

Post by bumblebee »

bumblebee, ce vrei tu de fapt sa zici?
Explicam de ce Cee'd a primit doar nota 4 la tehnologie, de aici a inceput discutia, nu?
Unii erau foarte contrariati.
Ca si info - exista un sitem de navigatie color clarion ca optional pt ceed pe kia.de
Ala este un sistem aftermarket, deci se poate pune pe multe alte masini cu spatiu 2DIN, nu-i ceva specific Cee'd.
Kia Cee'd 1.4 best

cmg_george

Re: Drive Test Automarket

Post by cmg_george »

Din cate stiu eu nu figureaza ca pachet after market ci ca optional :) (in germania evident) dar asta ii alta poveste.
Eu sunt contrariat de note uitandu-ma si la alte teste facute de ei si notele aferente :)

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Drive Test Automarket

Post by bumblebee »

E un fel de optional aftermarket.
Sistemul ala nu e facut special pentru Cee'd, se gaseste si pe siteul Clarion.

Oricum, Automarket e o chestie relativ nou aparuta, au si ei destule scapari.
Mie imi plac, oricum.
Kia Cee'd 1.4 best

andreii2000
Posts: 50
Joined: 12 Jan 2009, 15:29
Auto:

Re: Drive Test Automarket

Post by andreii2000 »

Iata cine scrie acest minunat test: http://www.automarket.ro/blog/toma/

Un anume toma, care are pe fundal un BMW de 100 de ani (dar probabil are 2 sau chiar 4 tevi de esapament in spate si toba zgomotoasa) pe care e cocotata o pitipoanca.

Se vede imediat ce om de calitate este si ce pareri deja formate are despre industria auto.

A venit direct din spatele blocului sa-si dea cu pareare despre masini.

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Drive Test Automarket

Post by bumblebee »

BMW-urile ca ala din spate chiar sunt cam legendare :)
Kia Cee'd 1.4 best

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Drive Test Automarket

Post by SeKAh »

Mie imi place BMW-ul asta de 100 de ani :P

Image
Image

Image
Image

andreii2000
Posts: 50
Joined: 12 Jan 2009, 15:29
Auto:

Re: Drive Test Automarket

Post by andreii2000 »

Atunci de ce v-ati luat KIA Cee'd de 0 ani daca va place un BMW de 30 de ani ???

Au devenit deranjanti in trafic cocalarii care circula in BMW-uri din astea coaja, impopotonate cu tot felul de briz-brizuri, cu sepci pe cap (si nimic in cap), care au un tupeu fantastic pentru ca de multe ori sunt membrii ai diverselor gasti de cartier.

Nu vreau sa ofensez pe nimeni, e doar crunta realitate.

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Drive Test Automarket

Post by SeKAh »

Mai, eu sunt curios cati cocalari din astia vor umbla cu Kia Ceed peste 20 ani :wink:
Pun pariu ca n-o sa-si aduca nimeni aminte de Kia Ceed peste 20 ani, cu exceptia noastra, a fostilor proprietari.

Post Reply

Return to “Generalităţi”