XCeed 1.4 T-GDI City BlueFlame

Alexander_
Posts: 6
Joined: 19 Oct 2019, 12:16
Auto: CEED GT Line 1.4 T-GDI 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Ceed SW 1.4 T-GDI 6MT GT Line

Post by Alexander_ »

Cosmin D wrote: 23 Oct 2019, 19:53 Oare sa aiba cei la IMG ceva pe stoc? Oricum nu cred ca as putea transfera avansul si tichetul de la MIT la IMG..Nu ar strica însă sa întrebi, dacă ai timp, daca ar avea ceva pe stoc.
La sfârșitul lunii Septembrie aveau pe stoc 3 Ceed GT Line 7DCT, una roșie, una albastră și una Orange Fusion, ultima fiind rezervată dar dosarul de finanțare nu era aprobat. Configurații identice, preț de listă aprox. 22.100 Euro.
Recomand să vorbești cu Alexandru Manucu, este de departe cel mai ok dintre toți așa-zișii vânzători de mașini Kia.
Baftă!

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: Ceed SW 1.4 T-GDI 6MT GT Line

Post by Cosmin D »

Salut Alex. Multumesc. Dealerul IMG?

Alexander_
Posts: 6
Joined: 19 Oct 2019, 12:16
Auto: CEED GT Line 1.4 T-GDI 7DCT
Location: Bucuresti

Re: Ceed SW 1.4 T-GDI 6MT GT Line

Post by Alexander_ »

Cosmin D wrote: 24 Oct 2019, 13:04 Salut Alex. Multumesc. Dealerul IMG?
Salut! Da, International Motors Group din Jilava.
Varianta pe roșu e pe autovit, dar aveau și pe albastru cu aceeași configurație.

https://www.autovit.ro/anunt/kia-ceed-I ... bcebde871b

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: Ceed SW 1.4 T-GDI 6MT GT Line

Post by Cosmin D »

Merci mult. O sa i sun daca nu rezolv cu MIT SAPT viitoare. O stiu pe cea rosie de pe autovit. E cu acel sistem de infotaiment vechi de 7 inch si parea cam scumpa dar poate mai lasa la pret

User avatar
ciorelu
Posts: 96
Joined: 26 Apr 2019, 18:41
Auto: kia ceed
Location: bucuresti

Re: Ceed SW 1.4 T-GDI 6MT GT Line

Post by ciorelu »

Astazi trebuia sa ajung la cei din Jilava sa discutam despre comanda și statusul ei. Din păcate nu am mai reușit să ajung, dar am sunat dealerul. După 20 de min de discutii, pot sa zic mai aprinse, am ajuns la concluzia că ești la mana lor și nu ai ce sa faci. Mi s-a spus că Poliția trebuie să înregistreze actele, etc...și după se pot scoate nr rosii. Știu că instituțiile statului se mișcă extraordinar de greu, din cauza birocrației, oamenilor incompetenți, nepotisme, samd dar amânarea de pe o zi pe alta îți consuma răbdarea.
Într-o notă mai pozitivă, după 2 ore m-au sunat și mi-au comunicat că e TOTUL GATA. Politia și-a făcut treaba, colegul de la IMG a plecat sa ia numerele și mâine dimineață mă duc să ridic mașina.

Sincer mă așteptam la mai mult profesionalism din partea lor, exceptând instituțiile statului- nu o sa se schimbe prea curând ceva, e mult de munca la asta.

Gustul amar lăsat după 3 luni și jumătate de așteptare, 2 mașini, configurații peste configurații, drumuri, bani cheltuiți pe drumuri, stat la cozi pentru diverse acte, etc mă vor face sa scriu la final un feedback foarte detaliat, cu poze, mailuri, etc direct către KIA Romania.
Poate nu rezolv nimic, dar vreau sa știu că am făcut ceva în privința asta.
Din fericire pentru ei, îmi place mult prea mult KIA, de aceea am renunțat la Skoda, VW, Ford. Greșeala mea, poate in altă țară nu dai de astfel de probleme....

Revin mâine cu niste poze cu mașina :)

User avatar
Nesta3
Moderator General
Posts: 5235
Joined: 17 Mar 2009, 05:31
Auto: Kia Sportage QL
Location: Bucharest

Re: Ceed SW 1.4 T-GDI 6MT GT Line

Post by Nesta3 »

Pai si care e nemultumirea in legatura cu perioada de asteptare?Presupun ca v-au spus ca atat dureaza.Restul, cum ati spus, birocratie, iar IMG/KIA nu se poate pune cu ea.
Zic sa va bucurati de masina.
Felicitari
EX : 2008 Kia Proceed 1.4MPI Best

EX : 2016 KIA SPORTAGE 1.6GDI STYLE

2021 Peugeot E-2008 GT LINE
2013 Nissan Qashqai+2 Techview Edition

User avatar
ciorelu
Posts: 96
Joined: 26 Apr 2019, 18:41
Auto: kia ceed
Location: bucuresti

Re: Ceed SW 1.4 T-GDI 6MT GT Line

Post by ciorelu »

Pai hai sa iti zic care e problema cu asteptarea:
In data de 16.10.2019 am incheiat contractul pentru XCeed (tot atunci a fost si introdus ticketul), pe 18 masina era platita integral. Mi s-a spus ca dureaza 48 de ore sa valideze ticketul si dupa se iau numere rosii in cateva ore. Sa spunem ca pe 18, hai 21 (nepunand la socoteala weekendul) ar trebui sa fie totul gata. Dar au aparut si alte "scuze" de genul: factura ce trebuie sa ajunga de la KIA Romania, Politia trebuie sa valideze actele, etc.
Si dupa 21, au urmat 22,23,24, etc. Poate nu se cunosc toate datele problemei dar nu mi se pare corect fata de un consumator aceasta abordare.
Parere mea.

Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: Ceed SW 1.4 T-GDI 6MT GT Line

Post by Cosmin D »

Nesta3 o sa ti spun care e problema din punctul meu de vedere. Lipsa de profesionalism si implicare a dealerilor si importatorilor. Dacă la colegul a fost vorba de birocrația cu numerele, la perioada de așteptare Kia si importatorii sa o sunt de toată jena. Mi s-a comunicat un termen da si am intrebat daca e realist (sfarsitul lui Octombrie), însă mi se spune de abia acum ca termenul nu va fi respectat si nu mi se da o data estimativa de fabricatie (E imposibil ca fabrica sa nu poata da această informație). Mai mult mi se spune că nu se stie pur si simplu cand va fi produsă masina. Si eu si Ciorelu am comandat masina in august, eu cu promisiune de fabricatie pe Septembrie. Apoi, eu sunt dispus la un compromis, la o masina din stoc dar in bugetul inițial, si mi se trimit bombe cu opționale de peste 30 la sută din valoarea mașinii si preturi cu mii de euro peste bugetul meu. Eu am lucrat in auto si sotia lucreaza pe logistica comenzi la o altă marca. Eu asa bataie de joc nu am vazut . Zeci de configurări si reconfigurari, drumuri inutile, timp si nervi pierduti.

Flavyus
Posts: 1929
Joined: 19 Jan 2017, 11:04
Auto: Sportage2017 2DSL GTL4x4HP 6AT
Location: Bucuresti

Re: Ceed SW 1.4 T-GDI 6MT GT Line

Post by Flavyus »

Pai in contract ce termen maxim ai?

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk


Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: Ceed SW 1.4 T-GDI 6MT GT Line

Post by Cosmin D »

termenul e deja depasit. Fara sa intru in detalii pentru a nu-i polua omului topicul, problema e nu ca l-au depasit ci ca pierd ticketul rabla pentru ca ei nu stiu cand se produce, nici acum, cand trebuia deja livrata..e tragicomic :shock:

User avatar
ciorelu
Posts: 96
Joined: 26 Apr 2019, 18:41
Auto: kia ceed
Location: bucuresti

Re: Ceed SW 1.4 T-GDI 6MT GT Line

Post by ciorelu »

Exact. Din cauza intarzierilor, se pierde ticketul Rabla, deci vreo 800 Euro din pretul masinii. Tocmai ce mi s-a coumincat ca in lotui ce trebuie sa ajunga pe 15 noiembrie, masina mea nu se afla si ca nu au nici un raspuns privind statusul comenzii mele. Sunt sanse sa ajunga chiar si dupa sarbatori, deci ce vorbim...

In alta ordine de idei, azi am fost si am ridicat intr-un final XCeed-ul. Am petrecut ceva timp inauntru si am facut doar 19 km dar pot sa zic ca mi se pare mai reusita decat SW si consider ca este o alegere mai buna.
Sfaturi primite de la dealer: In prima mie de km, fara liniute, poti sa o turezi sa mergi mai tare, dar sa nu abuzezi. Combustibil, alternand intre 95 si 99 si un drum mai lung, in afara Bucurestiului. Prima revizie la 1 an sau 15.000 km si o sa imi trimita pe mail un link cu accesorii comercializate de ei, din pacate fara preturi. Acestea se comunica ulterior.
Peste 1 saptamana-2 o sa fie cateva oferte la roti de iarna (deja montate anvelopele pe jante tabla/aliaj) si o sa imi comunice, intr-timp mai caut si pe net. Ca o paranteza, stiu ca a mai fost discutat intr-un alt topic, in top raman Nokian, BFGoodrich si Hankook.

Am pus si cateva poze, scuzati performanta camerei de la telefon.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Coroama Daniel
Posts: 41
Joined: 25 Mar 2019, 13:38
Auto: Kia Ceed Sw
Location: Timisoara

Re: Ceed SW 1.4 T-GDI 6MT GT Line

Post by Coroama Daniel »

Frumoasa masina, sa ai parte de ea cat mai mult si fara incidente

Trimis de pe al meu MAR-LX1A folosind Tapatalk


Cosmin D
Posts: 133
Joined: 08 Oct 2019, 11:09
Auto: Xceed 1.4 T GDI CITY
Location: Bucharest

Re: Ceed SW 1.4 T-GDI 6MT GT Line

Post by Cosmin D »

Man arata excelent pe Blue Flame si jantele de 16 chiar arata foarte bine desi aveam ceva dubii. Sistemul de infotaiment nou de 8 inch pare mai elegant integrat in bord decât la Ceed datorită butoanelor capacitive. Mare plus. Nu stiu daca si la Ceed My2020 vor adopta acest layout mai inspirat. Sunt curios. Afișul temperaturii de la Climatronic este vizibil si in soare sau nu au remediat problema de la Ceed?
Superba masina, daca mi ar fi propus si mie o asa varianta la comanda o luam pe loc. Sa te bucuri de ea fără incidente si sa ti aduca numai bucurii.

User avatar
ciorelu
Posts: 96
Joined: 26 Apr 2019, 18:41
Auto: kia ceed
Location: bucuresti

Re: Ceed SW 1.4 T-GDI 6MT GT Line

Post by ciorelu »

Legat de consola de 8'', am impresia totuși că este suficient de mare, cea de 10'' fiind parca prea mare pentru dimensiunea bordului, a habitaclului cu totul.
Am văzut-o live și mi-a lăsat aceasta impresie.
Nu am sesizat până acum o problema cu afișajul temperaturii când e soare, dar revin cu prima ocazie, deși parca nu e vreo diferență între asta și Ceed MY2020.
Mulțumesc tuturor pentru urari. Cosmin, sper să găsești ceva pe stock, ce îți place și să fii mulțumit! Toate cele bune!

alex167
Posts: 7
Joined: 29 Jul 2019, 10:43
Auto: Outlander 2.2 DiD
Location: Oradea

Re: Ceed SW 1.4 T-GDI 6MT GT Line

Post by alex167 »

@Ciorelu, felicitari pt achizitie. Te rog fa o poza si cu interiorul portbagajului, sa vedem cat e de mare. Eu nu am dealer Kia in oras, n-am cum sa vad prea curand pe viu.

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”