Pret revizii....

Inclusiv campaniile de rechemări
pis2008
Posts: 177
Joined: 10 Mar 2008, 19:17
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by pis2008 »

@virusvex
Pe mine la IMG cu reducere 15% si fara fitru de polen m-a costat 362,54 ron (Kia Cee'd benzina 1,4). Pretul filtrului de aer pe factura este 98,77ron. Deci probabil ca vei cheltui 263,77. Daca mergi si cu uleiul tau e si ai ieftin! Postez imediat detaliile reviziei.
Dacia 1310 - alba
Mars Red, 1,4 Benzina - BEST
Comanda(avans) 20.04.2008
Anuntare serie 09.06.2008
Venita in tara 12.06.2008
Achitata integral 18.06.2008
In posesie din 20.06.2008
ODO ~ 15200

B - 05 - K Y V

pis2008
Posts: 177
Joined: 10 Mar 2008, 19:17
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by pis2008 »

Efectuat revizie pentru 15.000km sau 1 an.
Incep prin a recunoaste ca-s PROST! De ce spun asta? Simplu! Acum 2 saptamani masina avea 14.800km si am tinut-o de luni pana vineri in parcare, sambata duminica am plecat si am ajuns la 15.080km. M-am gandit ca din cauza serviciului n-am cum sa ajung la revizie si iar am tinut-o in parcare. Joi in a 2-a saptamana sun sa ma programez, speram sa reusesc pentru vineri caic vinerea e "zi scurta". M-au programat luni dar suprize surprize mi-au zis ca pot sa merg cu masina linistit numai sa nu trec de 16.000. Asta m-a bucurat cel mai tare si d-aia zic ca-s prost ca-m tinut-o 2 saptamani in parcare aiurea. In fine sa trecem peste...


Programat joi pentru luni ora 15:00 la IMG JIlava la Dl. Cristi Florea.
Luni ora 14:50 eram acolo. Dl. Cristi Florea era ocupat si am fost preluat la 15:05 de Radu Cristian-Daniel (un domn extrem de serviabil).
S-a intocmit un "contract de reparatie" unde au fost specificare operatiunile ce urmau a fi facute, costurile (fara 15& reducere) si solicitarile mele (vibreaza oglinda retrovizoare, cloncanit volan, bazait boxa spate), precum si o lista de verificare service (toate verificarile ce se efectuaza masinii).
La ora 15:25 masina a foat preluata de un domn mecanic(la fel de serviabil si dispus sa-mi raspunda la toate intrebarile).
S-au schimbat:
filtru ulei 33,32ron
filtru aer 98,77ron
ulei SP 5w30/208L 3,3l 184,45ron
mai apare pe contractul de service: revizie 15198km 109,86ron
TOTAL (fara 15% si fara filtru polen) 426,52ron

Mentionez ca filtrul de polen nu l-am dorit eu (l-am schimbat eu seara cu miconAir cu carbon activ cc1285-80000872 special facut pentru Kia cee;d si pentru Hyundai I30, cand am umblat la filtrul original am avut surpriza ca tot micronAir scria pe el).
De asemenea am intrebat si se poate merge cu uleiul propriu eu am gasit uleiul folosit la masina noastra la 32ron bidonul de 1L, nu au comentat nimic ca-mi pun singur filtru de polen si ca nu-l vreau pe al lor, si de asemnea nu comenteaza al filtru K&N, desi, citez, "nu recomandam".
Am intrebat cu ce completez lichidul de racire caci iarna trecuta din dorinta de a nu face prostii am completat cu un pic de apa distilata si a fost ok, dar pentru viitor mi s-a spus ca se foloseste ARAL sau VALVOLINE cu precadere valvoline dar ca in pricipiu nu conteaza ca-s clasificate pe culori si ca sa completez cu orice "la culoare".

Prin urmare factura se prezinta astfel: Valoare piese: 316,66ron
Manopera 1h: 109,86ron (in contratul de reparatii aparea ca "revizie 15198km)
Reduceri: 15%
Total: 362.54ron achitati

La pretul din service 362.54ron se adauga pretul filtrului de polen cu carbon activ de 80ron. Deci am iesit la 440ron ( de care sunt f. multumit).
Monetionez ca IMG s-a comportat extrem de bine. Au remediat cloncanitul din volan (au strans ceva pe dedesupt) mi-au reparat oglinda interioara (si nu mai bazaie) mi-au demanstrat ca-s nebun si boza nu bazaie) au vrut sa-mi umble la bancheta spate pentru a nu aparea "cloncanit de amortizor" si n-am vrut pentru ca la mine bancheta inca nu face zgomot. Au strans foarte multe repere la sasiu, au verificat franele, luminile (mi-au reglat farurile), directia, esapamentul, bucse, eventuale jocuri. Sunt foarte multumit de ei. Dl. Goanta a avut amabilitatea sa se uite si la "julitura" pe care o am pe partea stanga si mi-a explicat ce trebuie sa includ pe dosarul de dauna (pe care sper sa-l finalizez saptamana asta). Voi reveni cu detaliile si impresiile dupa vopsirea "juliturii".

Ceva sfaturi din experianta voastra cu unde sa merg sa revopsesc? Doresc sa iasa la culoare si fara gazari sau scursuri!
Dacia 1310 - alba
Mars Red, 1,4 Benzina - BEST
Comanda(avans) 20.04.2008
Anuntare serie 09.06.2008
Venita in tara 12.06.2008
Achitata integral 18.06.2008
In posesie din 20.06.2008
ODO ~ 15200

B - 05 - K Y V

ION GABRIEL IONUT
Posts: 66
Joined: 31 Jul 2008, 08:38
Auto:
Location: Targoviste

Re: Pret revizii....

Post by ION GABRIEL IONUT »

Fratilor!!!??? Dar de ce nimeni nu vorbeste de acea stupida revizie la caroserie??? Se face o data la un an! E trecuta si in cartea de service! Asa mi s-a spus, ca trebuie sa fac si aceasta revizie, care costa, nu prea mult, 150-170 lei!
IGI SAN cu Cee'd 1.4 GSL MT LX BEST, Pewter beige.....peste 1000km (Full casco)
http://iongabrielionut.blogspot.com/

catt
Posts: 200
Joined: 07 Jul 2008, 00:04
Auto: KIA
Location: Iasi
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by catt »

filtrul de polen disponibil in service nu e cu carbon activ , corect ? la un pret de peste 100 ron din ce stiu ..
@pis2008 de unde ai comandat micronAir ? (si confirma te rog codul produsului)
prin filiera clubkia ? tocmai am descoperit si forumul asta
cee'd 2008 piston grey
CEED 2019 1.4 t-gdi Star Dark Pentametal

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by Akbhar »

ION GABRIEL IONUT wrote:Fratilor!!!??? Dar de ce nimeni nu vorbeste de acea stupida revizie la caroserie??? Se face o data la un an! E trecuta si in cartea de service! Asa mi s-a spus, ca trebuie sa fac si aceasta revizie, care costa, nu prea mult, 150-170 lei!
Cine ti-a cerut banii astia? La prima revizie am cerut sa se bifeze si inspectia anuala la caroserie. Nu a costat nimic, daor s-a bifat in caietul de garantie. Cum se justifica banii aia?
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

ION GABRIEL IONUT
Posts: 66
Joined: 31 Jul 2008, 08:38
Auto:
Location: Targoviste

Re: Pret revizii....

Post by ION GABRIEL IONUT »

Dealerul! I-am cerut multiple explicatii si toate au fost penibile! Eu sunt din Targoviste, iar revizia o fac la Pitesti, poate cineva din localitate, sa ma lanureasca si pe mine! Cineva care a facut revizia la serviceul acela nou!
IGI SAN cu Cee'd 1.4 GSL MT LX BEST, Pewter beige.....peste 1000km (Full casco)
http://iongabrielionut.blogspot.com/

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: Pret revizii....

Post by mrs »

Dupa cum spuneam astazi am fost la IMG pt revizie.Cost total cu reducere 362,89 fara filtru polen.....Am ramas impresionat de calitatea personalului,chiar am fost invitat impreuna cu baietelul meu de catre directorul de service la o vizita in service ,un om foarte de treaba.......Prin atitudinea lor dau dovada de mult profesionalism.......uitasem s-a facut si inspectia antiperforare.......duceti-va cu incredere la IMG.
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

ionutz
Posts: 446
Joined: 09 Jun 2008, 23:05
Auto: KIA CEED
Location: Pitesti

Re: Pret revizii....

Post by ionutz »

Eu am facut revizia la pitesti si m-a intrebat daca vreau si inspectia antiperforare ca luna viitoare oricum fac anul.Am spus ca DA, si a costat 40lei(manopera)+spary vaselina 200ml=16lei(cica a dat cu el a zis mecanicul...dar cel de la receptie a zis ca masina nu e zgariata, deci nu a dat cu nimic :lol:, eu cel putin nu am vazut cu toate ca am stat prin geam cu ochii pe el)+materiale auxiliare=10.5lei(banuiesc ca manusile..).
Cost TOTAL=66.05lei(TVA inclus)
Sincer mie mi se pare o aberatie revizia asta antiperforare,ca in final doar se uita la ea, ca daca Doamne fereste era zgariata pe dedesubt ma mai ardeau un pic la bani...
Kia Ceed (2008) 1,4 GSL - BEST culoare: Black Pearl
Kia Sportage (2018) FL 1,6 T-GDI, AT 4x4, GT-Line culoare :Penta Metal

lookas
Posts: 71
Joined: 21 Nov 2007, 14:22
Auto:
Location: Timisoara

Re: Pret revizii....

Post by lookas »

Si eu era sa plec din service fara stampila pe inspectia antiperforare, dar rasfoind carnetul sa vad daca nu au scris vreo notita cum ca am insistat sa pun un ulei mai bun decat al lor, dar adus de mine, am vazut ca nu e stampilata prima inspectie antiperforare.
Inspectia s-a facut, atat pe sub masina, cat si pe exterior, interior usi, capota, etc. Am solicitat stampilarea si s-a rezolvat, evident, fara extra-charge.
Kia Cee'd [06.2008] | 1.4GSL Start + opt. | Pewter beige | ODO 24500
< Album foto > | < Jurnal >

kim
Posts: 18
Joined: 07 Apr 2009, 09:01
Auto:
Location: Buzau
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by kim »

prima revizie la 13239 km(depasit cu 3000) graficul. Rol car Buzau. 320 ron (schimbat ulei+filtru ulei+filtru aer). Cel de polen si restul operatiunilor( verificare directie, frane, motor etc) cand am schimbat bara fata(deh, am avut 2 incidente). Super multumit. Tot la ei o sa ma duc si acum. Fitre am gasit aici www.ingaraj.ro . Mai am prieteni care au cumparat de aici pentru alte modele si au fost multumiti de raportul calitate/pret. Singura nelamurire e uleiul. La prima revizie mi-au pus un Valvoline 5w-40. Am si acum jumatate de bidon. Din ce am citit pe aici am inteles ca uleiul castrol ar fi cel mai bun. Faza e ca nu prea gasesc prin bz. Cred ca tot o comanda pe internet va rezolva treaba.
Cee'D 1.4 LX Best Blue Kompass
ODO 96650 km si tot creste :)

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by ady85btz »

prima revizie se face la 1 an sau 15.000 km....eu asa stiu :o
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: Pret revizii....

Post by psystem »

Rol car Buzau

E service autorizat Kia?
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

singlecrys
fidelu'
Posts: 649
Joined: 01 Sep 2008, 14:48
Auto: Kia Ceed 2018 si Sportage 2019
Location: Tulcea

Re: Pret revizii....

Post by singlecrys »

Service Hyundai cumva?
Dentist pasionat de mountainbike
JURNAL BORD:TL 08 SRS
*INSCRIE-TE AICI ...pentru Harta posesorilor de cee`d/ceed din Romania
,,La noi, dintii fac diferenta"

miyhai
Posts: 19
Joined: 03 Sep 2008, 14:37
Auto:
Location: Romania
Contact:

Re: Pret revizii....

Post by miyhai »

Prima revizie la IMG Jilava, pt ceedul meu, 13000km.Cost total 363.04 lei cu filtrul meu de habitaclu.
Iata devizul:
manopera 1.1ore, cost total 92.80(FTVA).
filtru ulei: 28(FTVA)
filtru aer: 83(FTVA)
ulei SYnpower 5w30/208l: 3.3l=155.10 (FTVA)
TOTAL: 358.90+50.56(TVA)=427.09 aplicat 15% reducere, achitat 363.04 lei
Costul separat al filtrului de polen 45 de lei. Filtru compatibil ceed Valeo. Cine doreste un numar de telefon al unui magazin cu piese compatibile sa mi zica. Zona unde e amplasat e Colentina, intersectie cu doamna Ghica.Tot acolo aveau si filtru ulei 18 lei, filtru aer 84(cu tot cu tva)si pun pariu ca aduceau ce ulei vroiau la pretul mai mic decat la Kia.Toate compatibile, nu originale KIA.

Impresii generale: Programare 23.06.2009, la ora 10, intrat masina pe rampa la 10.11, iesit masina din service la 10.52, achitat si plecat 11.10.
Bineinteles ca mi s a parut cam putin ca durata revizia cu totul, mai ales ca nu s-a "grabit" mecanicul cu activitatile in jurul masinii. A verificat articulatii, bucse, verificat lumini si indicatori bord, le am spus ca portiera dreapta fata se inchide mai greu decat celelalte si mi au sugerat sa nu umble la ea ca apoi sa nu troncane. NU au comentat nimic ca am venit cu piesele mele, ba mai mult erau multi altii care veneau cu placutele lor, de exemplu. Stampila au pus-o atat pe revizia normala cat si pe cea antiperforare, desi am infundata aripa fata dreapta.
In concluzie in afara de faptul ca s-a cam "frecat menta" pe banii mei, dar mi se pare normal in Romania, recomand IMGul ca profesionalism si responsabilitate.
Am sa ma duc si la casco tot la ei. Atunci am sa va relatez alte impresii.
Drum bun si turatie placuta.
Kia Cee'd Best 1.4l GSL MT LX, PEWTER BEIGE, PH-24-CST,
16000km+ si inca foarte multumit.

cee'd'acă
Posts: 10
Joined: 06 Jun 2008, 10:24
Auto:

Re: Pret revizii....

Post by cee'd'acă »

Am facut prima revizie la ODO 11000 la Willy&Co Cluj.
Super multumit!!! Baietii accepta piese de "acasa", daca esti de-al casei.
Bravo!!! =D>

Post Reply

Return to “Garanţie, revizii”