Aer conditionat

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
cconiac
Posts: 135
Joined: 13 Jun 2008, 21:51
Auto:
Location: BRU
Contact:

Re:

Post by cconiac »

apachioara wrote:Vestea buna ca nu e de hartie si e cu carbon activ (o mai fi activ dupa asta?). Vestea buna e ca, se pare, doar praful s-a spalat de pe el, carbonul a ramas (e tot gri filtrul).

Nu am cum sa cred ca Cee'd are filtru cu carbon activ dupa ce am stat in spate la DAC, ROMAN, RABA si am inhalat fumul negru albastrui specific.

Chestia neagra de pe filtru este praful si o mica parte din depunerile provenite de la gazele de esapament.

Se pare ca nu a gasit nimeni pana acum filtru cu carbon activ pentru Sidulica...

Am incercat sa masor prin magazine poate s-ar potrivi un MAN insa degeaba. Cee'd are filtru de habitaclu prea subtire.
Cee'd 1.4 Best - Black Pearl - 2008 - membru al ANTI-fan clubului Siemens-VDO

gabz
wiiiiiii
Posts: 269
Joined: 12 Nov 2007, 00:47
Auto:
Location: Craiova

Re: Re:

Post by gabz »

cconiac wrote: Nu am cum sa cred ca Cee'd are filtru cu carbon activ dupa ce am stat in spate la DAC, ROMAN, RABA si am inhalat fumul negru albastrui specific.
pt asta exista "recilcular" :0)

on topic: sigur nu are cu carbon activ. e o zona in craiova unde se deverseaza deseurile..."weceurifere" si daca uit sa dau pe recirculare cand ajung in zona.., e moarte curata
_____________
1.4 GSL Best- Kompass Blue-nici un optional, ca doar am primit-o in 2 saptamani :p

tukyy84
Posts: 105
Joined: 24 Aug 2007, 17:05
Auto:
Location: Romania
Contact:

Re: Aer conditionat

Post by tukyy84 »

Salut lume.Am si eu o intrebare,cand dau drumul la AC imi vine un miros urat mirositor,un miros asemanator busuiocului :),oare care sa fie cauza ?

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Aer conditionat

Post by Akbhar »

Poate fi si din cauza filtrului de polen imbacsit, care a prins mizerii si acum miroase urat. Curata-l/schimba-l (scrie in manual cum) si vezi daca se schimba ceva.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

tukyy84
Posts: 105
Joined: 24 Aug 2007, 17:05
Auto:
Location: Romania
Contact:

Re: Aer conditionat

Post by tukyy84 »

Am sa incerc sa-l curat ca cei din service mi-au cerut 100 lei pt a-l curata.Mersi

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Aer conditionat

Post by scubli »

@tukyy84

Eu am curatat filtrul pe la vreo 7.000km cu un aspirator ce are si functia de a sufla aerul si s-a curatat perfect. Spor. :)

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Aer conditionat

Post by Bonzai2 »

@tukyy84
La 100 ron iti iei unul nou si ti-l inlocuiesti tu singur ca dureaza maxim 5 min (demontare+montare)
Mie cei de la IMG mi-au pus un filtru de polen (original Kia) dar care dadea in masina un miros de te dadea pe spate.Dupa vreo 3000 km am crezut ca o fi infundat ceva si l-am desfacut si curatat(era curat oricum) si cand l-am mirosit mirosea el a plastic ordinar si tot acel miros mi-l dadea in masina.

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Aer conditionat

Post by Joco »

@tukyy84
Poate au cerut 100 ROL pentru a curata sistemul de aer conditionat si nu filtrul de habitaclu.....
Cu 100ROL iei doua filtre noi si ti-le montezi in 2 minute.

Joco

mrs
JUCATORUL
Posts: 524
Joined: 25 Oct 2008, 15:53
Auto: kia ceed 1.4 benzina+gpl(brc)
Location: bucuresti

Re: Aer conditionat

Post by mrs »

JOCO... de unde iei 2 filtre cu 100ron??? cred ca trebuie sa-l schimb si eu...ms
kia ceed 1.4 best pewter beige 14oct.2008 GPLodo 230000km +kia ceed gt line 1.6crdi 2017 97000km

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Aer conditionat

Post by Joco »

@mrs
De la ingaraj.ro. Vine prin curierat cat ai clipi :)

Joco

dox
Posts: 286
Joined: 23 Jul 2008, 10:37
Auto: Kia Cee'd 1.4 gsl
Location: Bucuresti

Re: Aer conditionat

Post by dox »

Pot schimba eu filtrul de habitaclu? sau o sa am probleme la garantie? E aberant cat e unul nou in service-urile autorizate.
ODO: 100000km din 06.2008

cconiac
Posts: 135
Joined: 13 Jun 2008, 21:51
Auto:
Location: BRU
Contact:

Re: Aer conditionat

Post by cconiac »

Il poti schimba linistit.

Eu am cumparat filtrul de habitaclu cu 37 de lei si nu miroase deloc urat.
Este HERTH+BUSS JAKOPARTS.

Oare cand vor invata service-urie KIA ca adaosul de 300% la unele consumabile se numeste lipsa de respect la adresa clientilor?
Cee'd 1.4 Best - Black Pearl - 2008 - membru al ANTI-fan clubului Siemens-VDO

User avatar
Razvan_G
sultan of swing
Posts: 664
Joined: 01 Oct 2008, 20:14
Auto: KIA Cee'd City 1.4 GSL
Location: Oradea

Re: Aer conditionat

Post by Razvan_G »

O intrebare... de cand cu vremea asta nasoala mi se tot abureste parbrizul. Am facut un drum de Oradea - Beius (60 km) si din 5 in 5 minute trebuia sa dau pe dezaburizatorul pentru parbriz (se aprinde AC-ul si merge pe ventilatie maxima).
E pus pe AUTO clima, la 21 grade... parca anul trecut nu se aburea in halul asta. Sugestii? Cum ar trebui sa pun sa circule aerul?
KIA Cee'd City 1.4 GSL, Oil Blue + senzori de parcare, scut motor

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Aer conditionat

Post by scubli »

@Razvan_G: Rezolvare simpla, trebuie curatat filtrul de polen care e deja prea murdar sau schimbat. ;)
Da-mi un telefon cand ai timp, daca nu te descurci, si rezolvam treaba.

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Re: problema instalatie aer conditionat !!!

Post by xp »

psystem wrote:Si eu am observat aceasta problema.

Am sa inncerc sa o explic mai bine: aerul nu mai este dirijat catre pozitia "in fata". Vine puternic pe sus si pe la picioare insa cand este comutat pe pozitia "in fata", parca este blocat( am senzatia ca aerul este fortat catre fata insa o clapeta pare blocata).

Rezolvarea babeasca pe care am gasit-o eu: invart de rotita repede catre ambele capete, sau il las in pace ceva vreme si isi revine.

Sper ca am explicat cat de cat pe intelesul tuturor.

Nu are legatura cu filtrul de polen.

Bafta
Cum ai rezolvat problema ?
-Kia Ceed-1.4-BEST-so red-90.000 km

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”