geamul de la sofer se blocheaza

Cum se rezolvă diverse probleme
crys_bb
Posts: 193
Joined: 29 Feb 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

geamul de la sofer se blocheaza

Post by crys_bb »

va salut cu respect.....pe data de 24.10.08 pe la 11 seara ma intorceam acasa......vreau sa cobor putin geamul ....si surpriza de proportii.....nu vroia sa coboare....mai incerc(cu gandul ca nu am apasat bine pe buton)...tot nimic trag pe dreapta...opresc muzica(am oprit si subwoof...tot) sa vad daca scoate acel sunet cand geamul e actionat si ar fii blocat de ceva...nimic....il incerc pe cel din dreapta si mergea fara probleme.... ma gandesc ca am avut masina parcata cateva ore la platza romania...sa nu fii fost vre-un destept sa il forteze...ies afara ...nici o urma...nimic.....urc inapoi in masina plin de draci si incep sa ii aplic cativa lovituri pentru "incurajare"...tot nimic....resemnat plec spre casa si pe drum tot incercam butotnul...tot nimic...deja incepeam sa ma gandesc la o programare in service si la faptul bun ca s-a blocat inchis nu deschis sa il pandesc noaptea pe geam pe sidulica.....ajung la bloc...incerc iar....nimic...o parchez si zic sa mai fac o ultima incercare.....apas si MINUNE....coboara geamul (s-a strigat bingo :lol: )...l-am mai urcat si coborat de cateva ori si a mers fara probleme...acum sper sa nu mai faca asa....
...a mai patit cineva "faza" asta?
Fericitul detinator al unei KIA C'EED dakar yellow(alias motanul mustar)-1.4 - 109cp B-XX-YCR
aftermarket - statie + subwoofer

- pleoape + faruri negre....(originalele modificate)

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: geamul de la sofer se blocheaza

Post by Arnold12 »

Dap, rezolvarea este in manualul de utilizare :wink:


P.S - pagina 3/18. Succes
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

crys_bb
Posts: 193
Joined: 29 Feb 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: geamul de la sofer se blocheaza

Post by crys_bb »

unde arnold?eu nu am gasit(desii este in lb engleza) unde scrie ce sa faci cand nu mai functioneaza deloc geamul?
Fericitul detinator al unei KIA C'EED dakar yellow(alias motanul mustar)-1.4 - 109cp B-XX-YCR
aftermarket - statie + subwoofer

- pleoape + faruri negre....(originalele modificate)

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: geamul de la sofer se blocheaza

Post by Arnold12 »

Stai sa caut si in cel in engleza si iti spun.

P.S. - este tot la pagina 3/18 in dreapta.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Re: geamul de la sofer se blocheaza

Post by Stefan47 »

Niste silicon n-ar strica sa incerci...eu am avut problema ca nu se mai inchidea automat ( intampina greutati cand il urcam ) si am trecut intr-o zi pe la MIT si mi-au dat cu putin silicon si s-a rezolvat, urca si coboara normal acum. Au zis k e normal sa se mai stranga mizerie :)
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

Neuron
BIG DADDY
Posts: 18
Joined: 16 Jun 2008, 12:40
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: geamul de la sofer se blocheaza

Post by Neuron »

Am patit si eu ceva asemanator cam la 2 saptamani dupa ce mi-a venit masina (deci nu e vorba de adunat mizerie cel putin in cazul meu) mergeam cu masina , am inchis si deschis geamul fara probleme, am parcat si ... surpriza - nu se mai ridica geamul. am tot incercat - nimic. Cel de pe dreapta mergea fara probleme.
In final am iesit din masina , am inchis-o cu cheia, am deschis-o din nou si a mers fara probleme, de atunci nu s-a mai intamplat, am zis ca o fi "ametit" CB.
KIA Cee'd 1.4 Best - Machine Silver - "SILVER SURFER" - B 01 PPA

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: geamul de la sofer se blocheaza

Post by Ogy »

identic cu neuron am patit si eu doar ca pe la 30 de zile s-a intamplat de cand aveam masina
-cea mai rapida rezolvare se scoate si se baga din nou cheia in contact
-doar o data mi s-a intamplat

crys_bb
Posts: 193
Joined: 29 Feb 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: geamul de la sofer se blocheaza

Post by crys_bb »

mersii pt sfat arnold dar nu a mers atunci cu butonul ridicat peste 1 sec......cati nervi aveam trageam de el incat am crezut ca raman in :? :? mana cu "minunatia" de buton...si incercasem si cu cheia scoasa apoi bagata in contact....nu reactiona deloc....nu mi-a mai facut asa....nush ce are...daca mai repeta fitzele de sidulica de oras il bag in service de nu se vede :?
Fericitul detinator al unei KIA C'EED dakar yellow(alias motanul mustar)-1.4 - 109cp B-XX-YCR
aftermarket - statie + subwoofer

- pleoape + faruri negre....(originalele modificate)

crys_bb
Posts: 193
Joined: 29 Feb 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: geamul de la sofer se blocheaza

Post by crys_bb »

@stefan47 de ce cu silicon?....in manual spune sa nu astupi scurgerile usii cu nimic....ci chiar sa le cureti pentru a nu sta apa in portiera si sa rugineasca
Fericitul detinator al unei KIA C'EED dakar yellow(alias motanul mustar)-1.4 - 109cp B-XX-YCR
aftermarket - statie + subwoofer

- pleoape + faruri negre....(originalele modificate)

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Re: geamul de la sofer se blocheaza

Post by Stefan47 »

Image

Mie AICI mi-au dat cu silicon, iar geamul n-a mai intampinat greutati la ridicare.
Dar se pare k voi aveti alte probleme cu geamul, nu de mizerie :(
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

crys_bb
Posts: 193
Joined: 29 Feb 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: geamul de la sofer se blocheaza

Post by crys_bb »

da...dar noi nu avem logan restilizat :P.....avem sidulici:P.... \:D/ :orcass:
Fericitul detinator al unei KIA C'EED dakar yellow(alias motanul mustar)-1.4 - 109cp B-XX-YCR
aftermarket - statie + subwoofer

- pleoape + faruri negre....(originalele modificate)

User avatar
Stefan47
Rapidistu'
Posts: 426
Joined: 24 Apr 2008, 07:22
Auto: Kia Ceed 1.4
Location: Bucuresti

Re: geamul de la sofer se blocheaza

Post by Stefan47 »

Offtopic...CORECT (e sandero :lol: ) dar era un exemplu, n-am gasit o poza cu sidulica la indemana :oops:
Proud Owner of Kia Cee'd 1.4 16V ~120 HP BEST...ODO +68.000 km
Upgrades: Carbon Sport air-filter, Magnaflow exhaust, HID Xenon, Llumar all-around, Crunch GTR Bass Pack, Pager alarm, bad-boy look, black headlights, full red taillights, TCM Turbo remap, 17" OZ Racing, XR Body kit, Morimoto Bi-Xenon Lens + Angel Eyes

crys_bb
Posts: 193
Joined: 29 Feb 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: geamul de la sofer se blocheaza

Post by crys_bb »

de data asta se admite :lol:
ce am descoperit azi...cu foarte mare "placere"...se aude un sunet ciudat cand urca si coboara geamul zici ca are nisip la cheder
are cineva vre-o idee cum o pot verifica daca am mizerie stransa pe la usa...fara a desface interiorul?
Fericitul detinator al unei KIA C'EED dakar yellow(alias motanul mustar)-1.4 - 109cp B-XX-YCR
aftermarket - statie + subwoofer

- pleoape + faruri negre....(originalele modificate)

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: geamul de la sofer se blocheaza

Post by Akbhar »

Lasi geamul jos si cureti cheredul cu betigase de urechi. Poti sa vezi si daca gaurile de scurgere din partea de jos a portierei sunt murdare.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

crys_bb
Posts: 193
Joined: 29 Feb 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: geamul de la sofer se blocheaza

Post by crys_bb »

ms pt idee....o sa incerc :D
Fericitul detinator al unei KIA C'EED dakar yellow(alias motanul mustar)-1.4 - 109cp B-XX-YCR
aftermarket - statie + subwoofer

- pleoape + faruri negre....(originalele modificate)

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”