Cum se scoate capacul tabloului de sigurante de langa volan?

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
alaexus
Posts: 203
Joined: 17 Nov 2007, 18:56
Auto:
Location: Bucuresti

Cum se scoate capacul tabloului de sigurante de langa volan?

Post by alaexus »

Am pus intrebarea, astept raspuns....
1,4 GSL EX CLASSIC, OIL BLUE
B-73-POW
Album foto: http://picasaweb.google.ro/alaexus/

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Ai citit cartea masini?

Am pus intrebarea, astept raspuns....
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Munual, capitolul 6-10: bagi degetele in locas si tragi.

PS: Vai de saracele masini....
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

@Akbhar - bravo, cred ca esti printre putini care au citit manualul :D
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

Ciolin
Mezinu'
Posts: 152
Joined: 18 Jul 2007, 23:11
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Ciolin »

mie mi l-a tras cel care mi-a montat alarma si mi-a rupt cateva cleme. acum mai am 3 parca dar sta bine si nu vibreaza urat. e cam ciudat sistemul oricum, cel putin la mine mai face fite si in consecinta, incerc sa-l desfac cat mai rar. :)
Kia Cee'd 1.6 CRDi Base - Oil Blue B 89 RYO

boglaw
Moderator
Posts: 197
Joined: 11 Jun 2007, 10:35
Auto:
Location: Bucuresti

Post by boglaw »

trebuie sa tragi destul de tare pana iese.si in locurile unde intra clemele sunt niste agrafe imbracate cu material textil care de obicei cad, inainte sa pui la loc capacul, pune si agrafele alea fiindca sunt bune anti zbarnaieli.
Kia Cee'd GSL 1.4, b-67-VVI, 2008, ~110.000 km

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

..ihi... - @Arnoid: asta nu scrie in manual ! - tre sa tragi cu....URA !! (vedeti cum cititi!!) :D

PS: da' cel mai bine e sa nu incerci dacat daca ai neaparata nevoie! :P
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

alaexus
Posts: 203
Joined: 17 Nov 2007, 18:56
Auto:
Location: Bucuresti

Post by alaexus »

Sa nu ma intelegeti gresit...am citit manualul din scoarta in scoarta. Nu scrie nicaieri ca tre sa tragi cu ura! Eu am incercat asa de curiozitate sa vad cum arata dar mi s-a parut ca opune rezistenta si nu am vrut sa rup ceva pe-acolo. Inteleg ca se si intampla lucrul asta. O sa vad atunci cand o sa am nevoie.
1,4 GSL EX CLASSIC, OIL BLUE
B-73-POW
Album foto: http://picasaweb.google.ro/alaexus/

scosmin
Killed In Action
Posts: 371
Joined: 20 Jul 2007, 22:04
Auto:
Location: Focsani/Iasi
Contact:

Post by scosmin »

La mine capacul ala era sursa de bazaieli dupa ce mi s-a montat alarma. si odata am auzit cum o clema metalica a cazut prin bord (cand treceam peste denivelarile de la intrarea intr-o localitate :) ).
Am desfacut capacul (tragi de el, si daca ti-e mila mai faci parghie si cu o surubelnita ceva ca sa aplici forta mai uniform). Am reusit sa-i pun toate bucatelele metalice pe acele degete (ma mir cum le-am gasit prin bord, bagand degetele in partea inferioara a acestuia) , chiar am incercat sa bag niste hartii si am pus si niste tampoane adezive... desi bazaiala apare mai rar acum, ma bate gandul sa intervin din nou in viitorul apropiat, cand voi gasi o solutie mai viabila.

Aaa si magarii cu alarma mi-au zgariat bordul in partea de jos centru sub consola (nu se vede decat daca te apleci la acel nivel) cred ca au desfacator de bord artizanal gen ranga ceva :) )
Kia Cee'd 1.6 CRDi LX BEST PewterBeige(TM) C:19.07.07, S:03.10.07, L:20.10.07. T3h album
Kia Sportage 1.6 T-GDI GT-LINE MT CanyonSilver(TM) C: 30.06.2017 L:09.09.2017

alaexus
Posts: 203
Joined: 17 Nov 2007, 18:56
Auto:
Location: Bucuresti

Post by alaexus »

Aaaa...desfacatorul artizanal de care zici este o scula universala caracteristica noua, romanilor. Daca ceva nu se desface cu vorba buna, cu o ranga sigur o sa cedeze...Vorba lui Murphy: cand ceva nu merge, ia un ciocan mai mare. :lol:
1,4 GSL EX CLASSIC, OIL BLUE
B-73-POW
Album foto: http://picasaweb.google.ro/alaexus/

Player7
Posts: 65
Joined: 24 Oct 2007, 12:20
Auto:
Location: Baia Mare
Contact:

Post by Player7 »

Sincer ai eu am incercat sa il deschid (si am citit si manualul ala) si cand am vazut ca nu iese, de frica sa nu-l rup, cand am trecut pe la dealer l-am rugat pe agentul de vanzari (care are si el un cee'd al lui) sa il deschida si a tras omu ce a tras si mi-a zis sa intreb in service si am lasat-o balta. Si asa de tare m-am bucurat sa vad intrebarea asta .... si asa dezamagit sa mi se zica sa trag mai tare .... speram as fie vreo smecherie... shit happenz
Kia cee'd SW LX BEST 1.4 GSL Kompass Blue
Plecat din Zilina:26 Oct 2007
Platit integral: 01 Nov 2007
Livrat: 14 Nov 2007

scosmin
Killed In Action
Posts: 371
Joined: 20 Jul 2007, 22:04
Auto:
Location: Focsani/Iasi
Contact:

Post by scosmin »

Incercati sa evitati service-ul pentru chestiunile minore pe care le puteti face singuri pentru ca in 80% din cazuri va va parea rau ca ati apelat la meseriasi care nu au niciun interes sa acorde prea mult timp unor actiuni mai migaloase... de ce sa se chinuie Gicu de la service sa scoata capacul in cateva zeci de secunde cand el il poate scoate instant tragand de el ca animalu' ca doar nu e banul lui (noroc ca nu esti de fata ca ai face infarct). D.P. lui de vedere rezultatul e acelasi iar efectele secundare nu le suporta el.

PS: magarii cu alarma din povestea de mai sus sunt oamenii de la Service-ul KIA. Pe langa buleala din partea de jos a bordului mi-au zgariat si materialul cu care e imbracat stalpul stanga, cred ca au vrut sa faca semn cu un creion ascutit cam pe unde se termina bordul, si au reusit sa zgarie acel material. Bineinteles ca zgarietura imi sare in ochi de cate ori ma urc in masina...
Kia Cee'd 1.6 CRDi LX BEST PewterBeige(TM) C:19.07.07, S:03.10.07, L:20.10.07. T3h album
Kia Sportage 1.6 T-GDI GT-LINE MT CanyonSilver(TM) C: 30.06.2017 L:09.09.2017

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”