Parbriz ciobit/zgariat/crapat -reparatie

Cum se rezolvă diverse probleme
Post Reply
Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

ida01ro, ma bucur ca esti de acord cu mine. Personal, am constat de nenumarate ori ca doar in acest mod poti rezolva cate ceva prin tara asta. Daca te comporti ca un om normal si esti intelegator, esti luat de fraier.
Gata cu offtopicul.
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

BAU
Moderator General
Posts: 3291
Joined: 24 Jan 2008, 00:25
Auto:
Location: Bucuresti

Parbriz

Post by BAU »

@alex85
Incearca sa-l schimbi in garantie !!
Acum vre-o 8-9 ani abia luasem ultima mea Dacie Novasi dupa cca 1 luna mi s-a fisurat parbrizul din colt in colt ,pe toata lungimea la o distanta de cca 4-5 cm de chederul de jos .
Era iarna si era clar ca existau tensiuni in parbriz care s-au manifestat de la incalzirea parbrizului.
M-am dus in service cu o lupa la mine (filatelica ,mare ) -si bineinteles ca ei au zis ca sarise o piatra .
Le-am spus sa se uite pe toata lungimea fisurii si cu lupa si daca ei gasesc vre-o crapatura de piatra ,eu schimb toate geamurile pe banii mei si le platesc si lor ziua de munca .
Bineinteles ca l-au schimbat in 15 min. cu cheder cu tot .Ulterior nu am mai avut probleme pina acum un an cind l-am schimbat din nou din cauza unei pietre (pe banii mei )
Fii tare si obraznic . Incearca si asta ! Arata-le ca se simt deformari la baza parbrizului . Daca este asa cum spui ,trebuie schimbat in garantie !!!

alex85
Posts: 26
Joined: 13 Sep 2007, 11:46
Auto:
Location: BUCURESTI

Post by alex85 »

Al naibii parbriz avea o ciobitura cat negru sub unghie asa ca n-a mers sa-l schimb pe garantie si m-am dus la Casco unde n-am avut parte de "figuri " din partea lor.Urmeaza sa-mi vina parbrizul dupa cele spuse de cei de la service in 5-7 zile,dar dupa cum ii stiu eu cred ca vine in vreo 2-3 saptamani.
Daca ai Casco cu fransiza 0% e normal ca daca ai o paguba sa-ti reevalueze prima de asigurare in anul acesta? Eu stiam ca polita creste din anul urmator daca ai incidente cu masina.Mi-e mi-au zis ca-mi va fi comunicata o diferenta de plata la CASCO si asta nu mi-a convenit
KIA Cee'd 1.6 crdi Oil blue Ex Classic

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Probabil se refera la suma pentru reintregire: la incheirea politie Casco se stabileste o suma asigurata SA - cunatunul maxim al despagubirilor pe perioada de valabilitate a politei. Interventiile facute pe Casco se scad din SA. Astfel, daca reparatia parbrizului costa X, dupa reparatie, suma maxima care mai poate fi acoperita de polita Casco este SA-X. Daca se doreste, se poate reintregi suma asigurata platind o prima care sa mareasca SA la SA+X. Acest pas este optional, dar daca nu se efectueaza, societatea de asigurari va despagubi o suma mai mica in caz de daune multiple, a caror valoare depaseste SA.

Cei care au achizitionat masina in leasing/rate cu polita Casco cesionata bancii sunt obligati in contract sa plateasca reintregirea.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

Nick3i
Posts: 187
Joined: 09 Oct 2007, 17:40
Auto:
Location: Iasi / Vaslui

Post by Nick3i »

De curand mi-a sarit si mie o piatra (destul de mare) in parbriz ... si mi-a facut o gropitza in parbriz ... sper sa nu se apuce sa crape parbrizul ca nu as vrea sa il schimb ... cel putin nu acum.
Cu toate ca am observat ca se sgarie destul de usor geamurile la Ceed cred ca a rezistat destul de bine parbrizul la impact ... avand in vedere ca era destul de mare piatra.
Este vre'o solutie ceva care m-ar ajuta cu ceva ... sa acopere gropita facuta de piatra ? ... si sa diminueze efectele gropitei. Presupun ca in timp o sa imi crape ... as prefera cat mai tarziu sa se intample treaba asta:D
Kia Cee'd 1.4 LX BEST Kompass Blue B 75 WEU
Nick's Cee'd

Image

ionut75
Posts: 377
Joined: 08 Jun 2007, 14:21
Auto: Ceed
Location: PITESTI

Post by ionut75 »

Exista solutie pentru acoperirea gaurilor din parbriz.
Se injecteaza un fel de rasina sintetica care acopera gaura.
KIA CEE'D SW 1.6 GDI
Daca tot faci un lucru, atunci fa-l bine!

ZETU
Posts: 23
Joined: 01 Feb 2008, 22:52
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by ZETU »

astfel de probleme (cum sa-i mint pe cei de la casco ca s-a intamplat.. etc etc..) nu cred ca ar trebuii sa le vb aici public.. sau va multumeste ca au bagat franciza de 100euro si vreti sa o mai mareasca si pe asta.. :)
Image

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

Cred ca singurul care vb de cu sa ii minta pe cei de la casco esti tu.
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

Nick3i
Posts: 187
Joined: 09 Oct 2007, 17:40
Auto:
Location: Iasi / Vaslui

Post by Nick3i »

@ionut75 - unde as putea gasi asa ceva (sau doar in service se poate rezolva) si eventual poate stii vre'un nume de producator mai bun ...
Kia Cee'd 1.4 LX BEST Kompass Blue B 75 WEU
Nick's Cee'd

Image

fanescu
Posts: 6
Joined: 29 Mar 2008, 00:12
Auto:
Location: Iasi

Post by fanescu »

probleme similare sint si pe forum hyundai si problema aparea cand e frig afara si se coboara de pe bordura cu masina sau daca i se da cu aer cald puternic in parbriz....

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

parbriz tensionat fisurat

Post by manucu01 »

vineri, pe caldura destul de mare care a fost in iasi, dupa servici, fac cativa km in oras si in timp ce asteptam la un semafor, observ cu coada ochiului propagarea unei fisuri pe mijlocul parbrizului. nefiind vorba de nicio lovitura, suspectez tensionarea parbrizului din cauza caldurii si fisurarea sa din acest motiv. fisura pleaca de la marginea superioara a parbrizului, deasupra punctului de lipire a oglinzii retrovizoare, coboara aprox 20 cm, dupa care "vireaza" dreapta si se opreste dupa alti 20 cm. desi am CASCO, am sa incerc sa rezolv schimbarea parbrizului in garantie. va tin la curent
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

:shock:

Nasoala treaba. Nu am mai auzit pana acum asa ceva.

Multa bafta si sa ne zici si noua ce ai reusit.
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

pogo
Posts: 122
Joined: 30 Jul 2007, 09:34
Auto:
Location: Timisoara

Post by pogo »

Ieri mi s-a spart si mie din cauza unei pietricele sarite de pe drumurile patriei noastre dragi. :evil: Si mai si era prbriz cu protectie UV ...
cee'd EX+ 1.6 DSL

kaserpele
Posts: 67
Joined: 16 Feb 2008, 19:17
Auto:
Location: hunedoara ,PETROSANI

Post by kaserpele »

Daca ai CASCO se schimba! :!:
CEED SW 1.6 DSL 115 cp,BASE,machine silver+ceva optionale,livrare iunie,ceasul ticaie, timpul trece! HD-30-GHE

manucu01
Posts: 722
Joined: 02 Aug 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi

Post by manucu01 »

nu vreau sa il schimb pe casco, pentru ca nu este vorba de nicio piatra sau alta lovitura.
Cee'd 1,4 LX BEST black pearl IS-&9-MFM - 250000km
Opel Mokka 4x4, 1.4l 140CP
jurnal de bord: viewtopic.php?t=1126

Post Reply

Return to “Tips & Tricks”