Cedez contract

Forum rules
1. Postarea în regim „bazar” (bunuri personale: "vând 4 capace", "am 10 pixuri de la mama din America, vând 9 din ele, etc.) este neîngrădită membrilor activi, orice altă situaţie necesitând acordul adminilor.
2. Contrareclama este interzisă (excepţie face situaţia în care se aduc argumente dovedite privind reaua voinţă şi/sau tentativa de fraudă din partea ofertantului!).
3. Offtopicul este interzis
4. „Ridicarea” anunţurilor prin posturi seci gen „up”, „valabil”, „nu vrea nimeni” se interzice.
5. Orice activităţi care aduc atingere legilor în vigoare sunt interzise.

Pentru orice detalii contactaţi Echipa Tehnică ( clubkia@clubkia.ro)
stefan K
Posts: 49
Joined: 19 Feb 2009, 11:47
Auto:
Location: Bucuresti

Cedez contract

Post by stefan K »

Cedez contract Kia Ceed 1,6 GSL MT BASE, culoarea alba . Masina trebuie sa soseasca in cursul lunii martie ,este achitata integral suma de 13.353 euro.Pentru detalii 0749109809.
Mazda 3 sedan ,1.6 TE.

cmg_george

Re: Cedez contract

Post by cmg_george »

Putem stii si motivul?

stefan K
Posts: 49
Joined: 19 Feb 2009, 11:47
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cedez contract

Post by stefan K »

Motivul este termenul de livrare si "interesul" celor de la Kia fata de client.Mai pe scurt ,am achitat INTEGRAL masina pe data de 1 octombrie 2008 cu termen limita de livrare 30 ianuarie 2009. Iata suntem in februarie si sub diverse pretexte mi s-a adus la cunostinta ca masina va intra in posesia mea abia in a doua jumatate a lunii martie.Am cerut returnarea sumei si am fost imformat ca voi primii banii la cursul din octombrie. La un calcul sumar pierd circa 6500 ron.Am fost la o firma concurenta ,care mi-a facut o oferta de nerefuzat (o reducere de 2500 de euro) si un termen de livrare de maxim doua saptamani.Cand am ajuns acasa pe email aveam deja seria caroseriei , La Kia nu am primit seria caroseriei nici acum,DUPA PATRU LUNI SI JUMATATE.Ma gandesc ca daca Kia trateaza clientii in acest fel la vanzare, mi-e groaza sa ma gandesc ce se va intampla daca ai probleme dupa achizitionare, respectiv service.
Mazda 3 sedan ,1.6 TE.

User avatar
dbajan123
Posts: 320
Joined: 12 Aug 2008, 14:58
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cedez contract

Post by dbajan123 »

ai perfecta dreptate ...renunta cat mai poti ...eu unu dc as putea sa dau timpu inapoi nu mi-as mai lua ceed si nu din cauza masini ci din cauza "KIA Romania"
PROceed [Piston Grey] B - 41 - W U M

WUM de la vuuuuum:)
Image

arlionok
Posts: 215
Joined: 14 Oct 2008, 13:57
Auto:
Location: Timisoara

Re: Cedez contract

Post by arlionok »

Si eu sunt foarte nemultumit de dealer-ul de la care am luat masina
- am o luna de cand astept sa vina cartea de identitate a masinii si cica nu a sosit de la Bucuresti, nu mi sa parut in regula si dau telefon la Kia Romauto care imi zic ca au trimis CI in 4 februarie la dealer. Vorbesc din nou cu ei si zic ca masina a fost luata de ei in leasing si acum CI e la firma de leasing ca sa inchida contractul. Chiar asa sa dureze o luna? Si acum tre sa ma duc la ei sa-mi dea alte numere rosii.
- am negociat cu ei sa primesc o nuca cromata care cica venise inainte de a veni masina si ca e la sediul de la service si cand vine un baiat spre showroom o aduce, ce credeti, am masina de o luna si nuca e inca pe drum. Ma enerveaza ca te mint cu nesimtire. Le-am zis ca ma duc eu sa iau nuca ca si asa tre sa fac rodajul, normal ca au gasit tot felul de motive sa nu ma duc.
Acum ma tot gandesc cum o fi cu reviziile mai ales ca eu am negociat primele 3 revizii gratuite (manopera+consumabile).
Kia Cee'D SW Kompass Blue, 1.4 GSL Best
http://picasaweb.google.com/arlionok/Ma ... MxkVc#[url]
Image

Piticu21
Posts: 268
Joined: 14 Dec 2007, 00:18
Auto:
Location: bucuresti
Contact:

Re: Cedez contract

Post by Piticu21 »

da si numele dealerului, numele firmei si asa mai departe. nu te opreste nimeni, din contra :d)
The one, The Only ONE

Kia Cee'd 1.6 CRDI - EX - low power + climatronic | Piston Gray
www.piticu.ro
www.blog-auto.ro

LeCCa
Posts: 713
Joined: 23 Oct 2008, 17:10
Auto:
Contact:

Re: Cedez contract

Post by LeCCa »

da, da-i in gat!
p.s. luati-va de la neoserv ploiesti, sunt baieti destul de seriosi pe partea de dealing.
KIA ProCeed 1.6 Black PH 22 LEK

stefan K
Posts: 49
Joined: 19 Feb 2009, 11:47
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cedez contract

Post by stefan K »

In cazul meu dealer-ul este International Motors Group , care da vina pe importator.Am trimis un email si la Kia Romauto si nu am primit niciun raspuns, plus ca am sunat la importator luni (16 februarie) ,fiind asigurat ca voi fi contactat in cel mai scurt timp posibil. Azi e joi si nu m-a cautat nimeni.De aceea am mers pe aceasta cale, poate cineva doreste un Ceed pe benzina livrabila in luna martie.Eu mi-as recupera banii la cursul actual, iar eventualul doritor de Ceed va scurta termenul de asteptare(de aproape 5 luni, in cazul meu).
Mazda 3 sedan ,1.6 TE.

stefan K
Posts: 49
Joined: 19 Feb 2009, 11:47
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cedez contract

Post by stefan K »

Daca nu se ofera nimeni sa preia acest contract, ma vad nevoit sa procedez in felul urmator:
1.Voi incepe o campanie de presa (relatand cum se comporta aceasta firma cu clientii) ,la tv si in presa scrisa
2.Ma voi adresa instantei de judecata, cerand daune interese
3.Voi trimite emailuri la firma Kia (Corea si Slovacia)
4.Voi posta pe forumuri, inclusiv cele straine.
5.Ma voi adresa OPC .
Nu sunt dispus sa pierd 6300 de euro (diferenta de curs valutar 1octombrie 2008-februarie 2009).Daca tineam banii astia in banca imi revenea si dobanda aferenta pe 4 luni si jumatate, in felul asta dobanda i-a revenit firmei Kia Romania.Deci si f.... si cu banii luati.
Mazda 3 sedan ,1.6 TE.

vlady_b
Posts: 211
Joined: 15 May 2007, 20:09
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Cedez contract

Post by vlady_b »

Incredibil.......pacat ca daca nu va prelua nimeni contractul vei pierde foarte mult timp sa-ti faci dreptate.
Succes la vanzare!
Kia RIO 1.4
Image

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Cedez contract

Post by Akbhar »

LeCCa wrote:luati-va de la neoserv ploiesti, sunt baieti destul de seriosi pe partea de dealing.
Poate tu ai avut o experienta buna cu ei, dar eu nu i-as recomanda. E adevarat ca au respectat cele asumate in contract, dar pe partea de atragere a clientului si interactiunea cu el mai au mult de lucru.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Cedez contract

Post by Bonzai2 »

Si eu am avut neplaceri cu dealerul IMG.Pana la urma m-am orientat spre MIT si totul a fost ok.

Bafta la vanzare.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

andreii2000
Posts: 50
Joined: 12 Jan 2009, 15:29
Auto:

Re: Cedez contract

Post by andreii2000 »

Cineva a vrut sa-si ia KIA si a mers la MIT acum cateva zile. Acolo erau o gramada de masini, dar niciuna disponibila, deoarece i s-a spus ca tot stocul de KIA din Romania s-a vandut in Germania.
Probabil ca in Germania se vand multe acum, datorita pretului mai mic si a faptului ca taxa de rabla la ei e 2500 de euro (vezi cele 1000 Sandero pe saptamina care se vand in Germanica).

Incep sa fiu ingrijorat si eu sunt la IMG si astept la sf lui febr. Sper sa nu imi faca necazuri.

stefan K
Posts: 49
Joined: 19 Feb 2009, 11:47
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Cedez contract

Post by stefan K »

Intr-o tara civilizata sunt convins ca nu se intampla ceea ce se intampla in Romania.Plus ca acolo se fac si reduceri consistente ,ca de, e criza.Aici trebuie sa te bucuri daca primesti un pres "cadou".Ei mizeaza pe faptul ca majoritatea clientilor lor fac parte din clasa medie (cei care nu-si permit sa cheltuiasca bani pentru a deschide o actiune in instanta si nici timpul necesar desfasurarii unui proces) si atunci isi permit sa te ignore si sa te umileasca.Azi am fost sunat de agentul de vanzari pentru a merge maine sa mi se faca o noua oferta.Voi refuza din start ,imi vreau doar banii inapoi, adica echivalentul in lei a 13.353 de euro la cursul actual.
Daca nu, voi deschide un proces si voi cere daune de mii de euro.In luna martie trebuie sa plec in Austria, voi inchiria o masina si vor suporta plata de inchiriere, deoarece masina mea, conform contractului, trebuia sa intre in posesia mea la finele lunii ianuarie.Plus alte daune ,dobanda de care nu am benificiat deoarece banii au stat in contul lor.
Apoi , voi trimite email-uri la firma producatoare si dupa aceea va urma o campanie de presa .
Pana la urma, in cea mai nefericita situatie, eu voi pierde circa 7000 ron . Intrebarea este : OARE CATI CLIENTI (bani) CREDETI CA VA PIERDE ACEST IMPORTATOR AUTO?
Mazda 3 sedan ,1.6 TE.

merlin
Posts: 7
Joined: 19 Apr 2008, 21:28
Auto:

Re: Cedez contract

Post by merlin »

Mai ieftin era daca luai in calcul "cu banii jos" una sh. Nu era in tipla dar plecai cu ea acasa.
Eu vreau sa o vand pe a mea cu 11.000 euro, DSL 1,6 115 CP, BASE + ESP + PIELE + Proiectoare ceata. 14 000 km/mai 2008
Cee'd So Red 115 CP

Post Reply

Return to “Bazar”