Alexcercel's silver machine

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

[quote="alexcercel"]
Si o veste proasta... a aparut greierasul din partea superioara a consolei si la mine... quote]

Libresse, Libresse :oops: :oops: Intre Parbriz si plansa bord catre dreapta cam la 7-10 cm de stalp
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

alexcercel
Moderator
Posts: 189
Joined: 28 Jun 2007, 16:42
Auto:
Location: Vaslui
Contact:

Post by alexcercel »

Atunci scuze pt. greseala :oops: Nu stiam ca si SLZ are limitator. Mersi pentru informatie :)

Stiu, ca ai mai mentionat solutia asta - lol - dar nu aveam la indemana cand a inceput sa faca, iar acum, facand rar, nu prea are rost sa-i pun....
Cee'd LX Best 1.4 Machine Silver :: B-70-YIM
>> Jurnalul bordului meu :D <<
Minisite Design

alexcercel
Moderator
Posts: 189
Joined: 28 Jun 2007, 16:42
Auto:
Location: Vaslui
Contact:

Post by alexcercel »

Am facut iar un test de consum de la plin la plin si acum a consumat, exact cum scrie si pe CB, 8% :( Nu mai inteleg nimic. Culmea e ca bonurile de la calculul precedent erau toate (am calculat si din extrasul de la banca < platesc benzina doar cu cardul, pe firma)...

Anyway, aprox. 3200 acum si sunt super multumit in continuare. Singura bubita e sunetul (cloncanitul) de la directie, pe damburi scurte, dar ori m-am obisnuit eu cu el, ori se aude din ce in ce mai incet si rar :?:

Am o intrebare pt. cei care ma pot ajuta: daca sunteti din Bucuresti, si aveti drum pe la MIT, ma puteti ajuta cu achizitionarea unei tavite pt. portbagaj? Eu as veni pana in Buc. sa o cumpar personal, dar parca sa dau 130-140 RON pe drum... Si inca o intrebare: pt. cei care ati cumparat covorase, ca cele cu care au venit unele masini direct de la dealer, cat v-au ajuns? Dealer-ul local imi cere 300 RON pe ele, dar cred ca e exagerat pretul!
Cee'd LX Best 1.4 Machine Silver :: B-70-YIM
>> Jurnalul bordului meu :D <<
Minisite Design

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Mie mi le-au dat moka.

Tavita pentru portbagaj ai idee cat e? As vrea si eu una.
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

mie mi-a cerut oficial 250 ron pentru covorase ceed originale. nu e cu suparare, dar mi se par mai bune altele gasite in comert, asa ca am dat 80 ron in cora
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

E posibil sa fie mai bune, insa cele originale se potrivesc perfect. Au si sistem de prindere pentru cele din fata astfel incat sa nu se duca prea in fata sub pedale.

Mie imi plac.

Totusi, cat e tavita pentru portbagaj?
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

@psystem: sunt perfect de acord ca cele originale sunt facute special, si in general nu ma scumpesc la tarate, dar am avut o strangere de inima, cand am citit pe forum ca cei mai multi au primit covorasele cadou, mie sa mi se ceara bani... :cry: si atunci mi-am zis pas, lasa ca se gasesc covorase de toate felurile si pentru toate buzunarele.
si astea au sistem de prindere (o gaica pentru boltul din podea) au gaici si covorasele spate, si mai exista si piesa a cincea, de pus pe centru spate.
poze gasesti in jurnalul meu. :lol:
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Le-am vazut. Arata bine. Si mie mi se pare cam mult 250 RON pe niste covorase pe care majoritatea le-au primit gratis.
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

alexcercel
Moderator
Posts: 189
Joined: 28 Jun 2007, 16:42
Auto:
Location: Vaslui
Contact:

Post by alexcercel »

Exact! Iar la mine in oras cer 300 RON! Nu am idee cat e tavita aia...
Cee'd LX Best 1.4 Machine Silver :: B-70-YIM
>> Jurnalul bordului meu :D <<
Minisite Design

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Inca o intrebare. Voi vorbiti de tavita care vine peste mocheta sau sub ea(cea compartimentata)?

Eu as vrea mai mult cea compartimentata de sub mocheta, insa nici cea de deasupra nu ar fi rea(doar sa nu coste mai mult de 150 ron). Cam asta ar fi pretul psihologic. ;)
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

gcristi
Posts: 140
Joined: 15 May 2007, 14:48
Auto:

Post by gcristi »

Eu am luat covor de cauciuc pt. portbagaj de la Metro cu 80-90 lei care se decupeaza dupa forma portbagajului f. bine si este de o calitate buna - fabricat din Cehia parca.
Se gasesc doua modele de 90 respectiv 160 lei in functie de marime.
Cauciucul pus cu bicarbonat de sodiu(alimentar) in apa isi pierde din mirosul ala specific in 4-5 ore.
CRDI 90LP Base+optionale(ESP, proiectoare ceata, etc) - pewter beige

alexcercel
Moderator
Posts: 189
Joined: 28 Jun 2007, 16:42
Auto:
Location: Vaslui
Contact:

Post by alexcercel »

Eu ma refeream la acea tavita ce vine pe deasupra nu sub placa portbagajului.

Azi am tras o sperietura groaznica. In Iasi. Un microbuz de persoane, semnalizeaza si iese direct, fara sa se asigure. Il evit, dar ca sa il pot evita a trebuit sa accelerez, pt. a avea timp inainte sa ma lovesc de cel de pe contrasens. Dupa microbuz, masinile care erau in fata mea erau oprite. Am franat cat am putut si m-am oprit. In fundul Loganului. Asa am crezut prima oara. Cred ca m-am oprit la mai putin de 5 milimetri! Multutmesc lui Dumnezeu! Binenteles dobitocul cu microbuzul a plecat imediat ce a reusit sa treaca de mine. Oricum, chestia e ca s-a oprit masina extrem de repede. Ma alatur lui Skippy in urarea de bine celui care a inventat ABS si EBD si orice care ajuta masina sa se opreasca cat mai repede :)
Cee'd LX Best 1.4 Machine Silver :: B-70-YIM
>> Jurnalul bordului meu :D <<
Minisite Design

1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

aaaaaleluia. bine ca ai scapat intreg si u si masina. Oricum, soferii de microbuz, taximetristii si papucarii....sunt o natie aparte carora nu le-as duce dorul pe sosele.

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Post by doringvd »

:wink: ai scapat de o belea....numai de service scriai vre-o 200 de posturi de acum incolo.. :lol:
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

alexcercel
Moderator
Posts: 189
Joined: 28 Jun 2007, 16:42
Auto:
Location: Vaslui
Contact:

Post by alexcercel »

Hai sa mai updatez si eu putin jurnalul :)

In ultima vreme am mai adaugat cateva chestii la masina:
- subwoofer
- alarma
- pedale sport

Subwoofer - e un Blaupunkt GTt 1200, tub, amplificat de o statie tot blaupunkt GTA 2 Special Mk II. Cum suna? Hm... subliniaza faptul ca tre' sa schimb boxele care, dupa cum am spus de cand am luat masina, nu au medii joase... Oricum e un inceput :) Sa speram la mai mult in viitor ;) Montat la Rodav Vaslui, cost 150 RON pt. manopera. Montaj bine facut, multumit de lucrare.

Cu ocazia asta am apucat sa vad cum e facuta masina si pe sub praguri, etc: e super fromus organizat totul, toate clemele sunt ori imbracate ori foarte bine ancorate - cam greu sa zdrangane in timp :)

Alarma - Maat 679 HandsFree - 500 RON pt. alarma si montaj.

"Fapta" a avut loc la Klado Iasi. Nu am avut voie sa stau cu ei cand au instalat alarma. Cu toate ca au lucrat frumos pe exterior (nu se vede nici o zgarietura, nimic, pe plastice) ceva dardaie in bord. Tind sa cred ca au lasat ceva in "suspensie" pe acolo... Modulul ala mai mare sau mai stiu eu ce... Tre' sa ma duc pt. o verificare. Oricum nu e ceva grav. Apare un clcik, cum se bate un plastic de alt plastic pe drumuri proaste, de asta si zic ca eu cred ca nu au ancorat bine ceva pe acolo...

Oricum, alarma e super, iar sunetul pe care il face la armare/dezarmare se potriveste Cee'd-ului :) In opinia mea (si aici imi cer scuze celor ce ar putea fi ofensati) acel bip e mult mai potrivit masinii decat click-ul pe care l-am auzit la Piranha. Stiu ca nu e un detaliu important dar mie mi se pare interesant mai ales ca eu aproape ca uram tiu-tiu-ul pe care il facea alarma pe care o avea pe Matiz.

Hands Free - e foarte "cool", sa zic asa :) Si sincer mi se pare si practic.

Pedale - sparco, acest model: http://www.motor-world.co.uk/images/hires/8839.jpg
Image

In rest totul bine si frumos :) Masina are aprox. 4500 Km, consum in jur de 8% (putin peste, majoritate in oras, dar cand merg in afara merg in jur de 140 deci nu e mare diferenta de efort fata de oras - scade consumul dar prea putin si sincer nu imi mai pasa prea tare).

A... si am observat ceva ciudat: la viteza maxima afisajul mic isi schimba textul (lol)
Image
Cee'd LX Best 1.4 Machine Silver :: B-70-YIM
>> Jurnalul bordului meu :D <<
Minisite Design

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”