Vietnam's blue vehicle

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
alexcercel
Moderator
Posts: 189
Joined: 28 Jun 2007, 16:42
Auto:
Location: Vaslui
Contact:

Post by alexcercel »

Nu cu cutter-ul, cu timpul - lol
Cee'd LX Best 1.4 Machine Silver :: B-70-YIM
>> Jurnalul bordului meu :D <<
Minisite Design

gogu
Moderator General
Posts: 439
Joined: 02 Jun 2007, 01:47
Auto:
Location: New York

Post by gogu »

da, cu timpul si cu caldura :)
LX 1.4 GSL OilBlue/Rainbow Blue cu varii optiuni
>>Poze cu masina mea<<
Image

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by radu84 »

Aceasta problema apare la toate cee'd-urile din cate am observat. In usi este o ceara care se prelinge prin scurgerile lor. Cu o solutie pentru geamuri se curata f usor. Pulverizezi in toate locurile, apoi stergi cu o carpa si a disparut.

http://img444.imageshack.us/my.php?imag ... 114qd3.jpg
http://img228.imageshack.us/my.php?imag ... 115cj6.jpg
http://img404.imageshack.us/my.php?imag ... 116ar6.jpg
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

Malte
Posts: 495
Joined: 22 May 2007, 14:03
Auto:
Location: Constanta

Post by Malte »

Vietnam,uite te salut eu cu flashuri tocmai de la Cta,le vezi ? [smilie=pdt_piratz_14.gif] .Si nu te supara pe faza cu zgariatul,am auzit si eu o vorba,ca masina nelovita si mireasa nef..... nu exista.Acum,sa speram ca prima parte a zicalei sa se confirme cat mai rar.
Kia ceed 1,4 gsl,machine silver,comanda 20.06,seria la "shashiu" 05.09,ridicata pe 03.10.07.

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Aha de aici venea lumina aia de la rasarit care mi se pune direct pe ochi?!? Erai tu care imi bagai faza lunga... :D
Si apropo de asa zisa zgarietura nu este o problema pentru ca "aproape" nici nu se vede.
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

User avatar
Vietnam
Skywalker
Posts: 653
Joined: 23 May 2007, 21:23
Auto: Sportage 2.0 DSL AT AWD HP
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Vietnam »

Am ajuns la 3000 km. Nimic de semnalat. Viteza medie 19 km/h, consum 9.4 ( presupun ca de vina este si frigul dar si faptul ca zilele astea m-am bagat in seama cu ceva plecari in tromba si bagat depasiri la greu). Masina este magnifica la peste 3000 ture si din pacate a inceput sa-mi placa chestia asta spre disperarea consumului care creste precum Fat-frumos. Mi-am schimbat pantofii si am impresia ca simt parca ceva mai multe vibratii in pedala. Zilele astea am fost numai pe la clienti cu vile in constructii care sunt dotati cu drumuri de tara (off road). O "placere" sa mergi cu 20km/h prin toate hartoapele si noroaiele patriei. Pentru ca a fost "saminta" cuminte" am dus-o la spalat. Si am admirat-o cam 20 secunde cum straluceste in soare. Dupa care s-a pus praful si si-a pierdut din stralucire. Cu aceasta ocazie am observat urmatoarele:
- pe capota una bucata gaurica in vopsea (cam de 1 mm diametru) -a disparut doar vopseaua albastra cred ca a aparut de la cribdura
- una bucata zgarietura micuta pe usa stanga - a mea adicatelea ( presupun ca a aparut de la deschiderea usii direct intr-un zid de beton ( s-a intimplat de doua ori)
- ditamai urma de riciiala acolo unde am dat in buturuga ( vezi posturile de mai sus). Acum se vede in toata splendoarea. Se vad niste urme albe dar vopseaua nu pare afectata, cei de la spalatorie au zis ca se poate curata ( dar nu au explicat cum si cu ce)
-zeci de mii de mici si fine zgarieturi pe capota fata, laterale etc. Nu se observa decat daca esti maniac si stai cu capul la 20 de cm de tabla masinii dar ele exista.

Bun in rest ce naiba sa va spun? ABS-ul rectioneaza minunat iar zgomotul de tevi mici si subtiri scapate pe drum ma incanta nespus :?. L-am folosit de citeva ori ( de trei ori la stop si de mai multe ori la gropi transvensale cu adincimi variind intre 5 si 25 de cm). ESP-ul inca nu l-am folosit ( spre fericirea mea). In continuare masina se comporta normal.

M-am intilnit azi pe Calea Grivitei cu un Ceed argintiu cu numere rosii de Arges. L-am depasit, ca era pe banda doi iar eu pe trei dupa care l-am vazut cum tasneste si apare brusc in spatele meu. Asa trebuie condus tata, ca masina are forta si nu conteaza un litru in plus cand trebuie sa arati ce poate masinuta!!! :P

Singurele momente in care regret Tico este momentul in care ajung acasa si trebuie sa-mi gasesc loc de parcare. Ieri m-am invirtit cam 20 de minute prin zona dupa care m-am suparat si am bagat masina intr-un spatiu minuscul de a trebuit sa ies pe usa dreapta ... din spate.
Cam atit pentru azi. Apropo acum va scriu de la birou, ca eu cam asa ajung acasa dupa ora 21. Toate cele bune si conduceti cu atentie!
CEE'd 1.4 Base GSL LX MT Abyss Blue 2007-2014
Sportage 2.0 DSL AT AWD HP ( 184 CP) SAND TRACK 2014 -

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Da unde te grabesti asa tare de ai media aia? :P
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

media aia ...o am si eu in 200 de km facuti numa in orash. fara nici un exterior

shtirlitz
pictoru
Posts: 572
Joined: 02 Jun 2007, 09:00
Auto: kia cee'd 1,4
Location: iasi
Contact:

Post by shtirlitz »

la mine media e de 17 si tot numai in oras :oops:
Image

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

La frati'miu, la inceput, stiu ca avea media de 24km/h pana la prima iesire din oras
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

medie de 9,4 am si eu, si am diesel.
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

1qSkyppy

Post by 1qSkyppy »

poi de fapt, asta e consumul real in oras, nu cel combinat cu exteriorul si care iti da media...

narcisus77
Posts: 160
Joined: 27 Jul 2007, 12:40
Auto:
Location: Bucuresti

Post by narcisus77 »

Si eu scot tot cam 9 in oras, daca stau numai la semafoare.
Ieri am resetat fortat CB-ul si dupa juma de ora de mers in aglomeratie aveam 9 dar acum dimineata dupa inca un drum pana la serviciu am 7.7 :)
Cee'd 1.6 CRDi LP Piston Grey BASE + optionale - km ~60.000

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Pai noi vorbeam de media de viteza ... nu de cea de consum, Plus ca ... se pare ca o faceam pe topicul lui Vietnam :roll:
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

narcisus77
Posts: 160
Joined: 27 Jul 2007, 12:40
Auto:
Location: Bucuresti

Post by narcisus77 »

Aaaa la viteza am peste 20 :) - 25 chiar.
Cee'd 1.6 CRDi LP Piston Grey BASE + optionale - km ~60.000

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”