let's cee'd, baby!

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
lookas
Posts: 71
Joined: 21 Nov 2007, 14:22
Auto:
Location: Timisoara

let's cee'd, baby!

Post by lookas »

Ca mandru sfatuitor ce am fost si proud honorific owner ce sunt, ma laud eu in locul parintilor pt noul membru al familiei.
Eu le-am zis sa ia un Cee'd 1.4GSL Start+optionale pewter beige, insa din ce mi-a descris maica-mea la telefon in prima zi, credeam ca mi-au luat o sora ("vai cat e de frumoasa", "gangureste de nici nu o auzi", "e o grasuna").

Ideea s-a nascut cand am realizat noi ca 18 ani, e cam mult pt o Dacia 1310 (desi merge si azi foarte bine... are doar cateva probleme majore la directie, frane, transmisie, tren de rulare, sistem de lumini). Si ca sa dam si noi o mana de ajutor la salvarea planetei, am zis sa fie masina noua, cu emisii reduse si cu microcontrolere, senzori, actuatori, orice astfel incat sa nu ii mai poti face nimic cand te lasa in mijlocul drumului.

L-am tarat pe taica-miu dupa mine la test drive la Bravo, Focus hb, C4 hb, Megane sedan, Lacetti sedan, Cee'd hb (de 3 ori), am facut noi comparatii si calcule si am (vorba profului de mate din liceu) incercuit intr-un dreptunghi suma de 13 mii de euro, carburant benzina. Eu am incercat sa fortez si ESP la "must have" iar ai mei se intreaba si azi oare ce e dracia aia. Contrar sfatului medicului, am luat la rand reviste auto, forumuri de profil, SIAB 2007, intrebat cunoscuti, cochetat chiar si cu ideea de second hand si clasa mai mare... tot tacamul, si, normal, in final am ales... sa nu luam nimic :) asta era in 2007... mai asteptam, poate mai ies facelifturi, poate mai modificam bugetul, poate se mai aplica "patchuri" la modelele existente...

Parca au pandit ai mei momentul sa fiu plecat din tara si fix atunci s-au decis ca Cee'd trebuie sa fie. Sa le trimit eu pe mail configuratia si se descurca ei cu comanda.
Na, cu greu mi-am scos cutitul infipt adanc in spate si m-am adunat de o configuratie:
echivalentul unui Best plus ESP, tetiere active, reglaj lombar si pe inaltime, pachetul piele si senzatie de crom pe volan si schimbator de viteze, lampa lectura si suport ochelari, claxon dual, cheie pliabila 3 butoane, anvelope 195/65R15, incalzire scaune fata si stergatoare, proiectoare ceata. Cadou, presuri originale (dar nu din cauciuc).
Cu o mica reducere, 13522 Euro.


24 aprilie - Comanda si platit avans.
10 iunie - Primit serie sasiu. Pe 13 iunie DragosKIA imi confirma ca masina se afla intr-un transport feroviar cu 180 de cee'd-uri in gara Progresul din Bucuresti. Suna ai mei pe 16 iunie sa testeze... zice dealerul ca masinile n-or ajuns in tara inca. De unde am dedus ca s-a schimbat putin geografia de cand plecasem si nu mai era Timisoara in aceeasi tara cu Bucurestiul.
18 iunie - Achitat integral si confirmare ca masina e prin Pitesti.
18 iulie - 10km la bord, impecabil pregatita pentru livrare, prima cheie, nebunie...
Dupa calculele mele, primita in 59 de zile lucratoare (60 maximul contractual)


Cheltuieli si cumparaturi initiale:
- RCA la OTP Garancia - 190 ron/an
- CASCO la OTP Garancia - 612 euro/an pt SA de 13600 euro - full, incluzand vandalism si furt (fransiza 0 la daune, 15% la furt total).
- tavita portbagaj de le @themircea
- cateva produse de la Mafra, testat pana acum laveta si solutie ce indeparteaza insectele de pe caroserie
- Pronto pamatuf pt bord, parasolar


Deocamdata trebuie sa mai aflu de pe-aici sau din alte locuri:
- cum degresati plasticul negru, acela mai dur din anumite portiuni de pe interior (pe langa butoanele de pe usi, consola centrala, etc, unde raman amprente). Am citit cateva experiente cu solutii frumos mirositoare sau de curatat care au ajutat la exfolierea vopselei pe bord si dupa ce le-am citit, parca amprentele nu se mai vad asa tare pe bord la noi :)
- recomandari pentru presuri de cauciuc
- un loc unde se pune azot in pneuri in Timisoara/Arad
- alegere PDA/GPS; aici dau cu banul intre Asus A696 si Mio P560


Am reusit sa merg cu ea vreo 800 km, 2 zile si cateva poze din cei 1100 km si 2 luni cat are pana acum :)
Deci am fost plictisitor de cuminti, schimbat putin peste 3000, dus de cateva ori in 4000.
Fara zgomote in puntea spate, sau coloana de directie, fara greierasi.
N-as vrea sa starneasca invidii, as vrea sa creada toti ca e o masina ieftina; insa starneste, si nu arata deloc cheap.
Putin mai rigida decat majoritatea modelelor concurente, dar excelent feeling la volan.
Imi pare rau ca am chinuit-o pe drumul Timisoara-Buzias-Lugoj.
As vrea sa-i injur pe aceasta cale pe cei care ar fi putut face ceva pentru drumurile din judetul Timis si nu au facut-o.


O singura poza, deocamdata. Alte nebunii pe parcurs. Mi-e dor rau s-o conduc, dar multinationala ma tine departe de ea.
Hasta la victoria siempre!
Kia Cee'd [06.2008] | 1.4GSL Start + opt. | Pewter beige | ODO 24500
< Album foto > | < Jurnal >

abulurd
Posts: 96
Joined: 09 Sep 2008, 17:01
Auto:
Location: Bucuresti

Re: let's cee'd, baby!

Post by abulurd »

Felicitari, sa te bucuri cat mai mult de ea si sa nu ai parte de incidente nedorite.
Pro_Cee'd 1.6 GSL MT CITY - KOMPASS BLUE

B 19 HKO

http://picasaweb.google.com/bogdn.dinca

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: let's cee'd, baby!

Post by scubli »

Felicitari pt. alegere si sa aveti parte de multi km fara probleme :D

P.S. Pune mai multe poze.

BogdanTimisoara
Posts: 231
Joined: 23 Jun 2008, 12:59
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: let's cee'd, baby!

Post by BogdanTimisoara »

lookas wrote:Deocamdata trebuie sa mai aflu de pe-aici sau din alte locuri:
- cum degresati plasticul negru, acela mai dur din anumite portiuni de pe interior (pe langa butoanele de pe usi, consola centrala, etc, unde raman amprente). Am citit cateva experiente cu solutii frumos mirositoare sau de curatat care au ajutat la exfolierea vopselei pe bord si dupa ce le-am citit, parca amprentele nu se mai vad asa tare pe bord la noi :)
- recomandari pentru presuri de cauciuc
- un loc unde se pune azot in pneuri in Timisoara/Arad
- alegere PDA/GPS; aici dau cu banul intre Asus A696 si Mio P560
Solutiile frumos mirositoare (odorizantele lichide) trebuie tinute cat mai departe de plasticele masinii, am vazut la o Octavia ce dezastru poate face o picatura de Ambipur, iti vine sa plangi. Deci atentie ce odorizant folosesti si unde il atarni.
Azot se pune in Timisoara la Ralsi Anvelope, pe strada O. Balea, sub podul de la iesirea din Timisoara spre Sacalaz. Inainte de pod faci dreapta si intorci sub pod. http://www.ralsianvelope.ro
Eu am un Mio P550 (deci antecesorul lui P560) si sunt foarte multumit. Nu as putea sa te sfatuiesc ce sa alegi, nu am termen de comparatie, dar se spune ca Mio ar avea semnalul ceva mai bun decat Asus. Si eu am facut alegerea in functie de "review"-urile altora, pe net.
Bafta!
Kia Cee'D SW Pyston Grey, 1.4 GSL Best
TM 74 KIA ODO +86.000 km

mihaita1988
Posts: 384
Joined: 10 Jul 2008, 14:13
Auto:
Location: Valcea Bucuresti

Re: let's cee'd, baby!

Post by mihaita1988 »

Sa o stapanesti sanatos si fara incidente ! Asteptam mai multe poze...dupa ce termin rodajul o sa fac si eu un JDB :p


PS Esti un bun povestitor...;)
Kia Cee'd 1.4 GSL 109 CP Black Pearl
Daewoo Nubira II SX 1.6 105 CP - 2002

ID Messenger : mihaita_baloteanu

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: let's cee'd, baby!

Post by Teddy »

Felicitari pentru masinuta,drum bun si multi km fara incidente :smt023
P.S. Cat este azotul la voi???
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

BogdanTimisoara
Posts: 231
Joined: 23 Jun 2008, 12:59
Auto:
Location: Timisoara
Contact:

Re: let's cee'd, baby!

Post by BogdanTimisoara »

Nu stiu cat e azotul, eu am luat anul trecut de la ei 4 cauciucuri de iarna pentru Matiz si montajul, echilibrarea si azotul erau incluse in pret. Dar voi afla anul asta mai incolo, cand ma voi duce cu 4 cauciucuri de iarna pentru Kia, asa ca voi plati distinct azotul si montajul.
Insa poti da un telefon la ei sa afli tot ce te intereseaza:

http://www.ralsianvelope.ro
Adresa: Str. Lt. Ovidiu Balea, nr. 57A, Timisoara, Timis, Romania
Tel: +40 256 475 766
Mob: +40 745 067 170
Fax: +40 256 475 766
Email: office@ralsianvelope.ro
Kia Cee'D SW Pyston Grey, 1.4 GSL Best
TM 74 KIA ODO +86.000 km

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Re: let's cee'd, baby!

Post by Gerula »

@lookas:


Felicitari pentru mandretea de masina.
E umpic rigida doar in primele cateva mii de km. dar o sa-i treaca.
Frumos textul, mai sunt cateva pagini similare pe forum la capitolul jurnal de bord, adevarate ode inchinate de fericitii proprietari.
Drum bun si...drumuri mai bune.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

singlecrys
fidelu'
Posts: 649
Joined: 01 Sep 2008, 14:48
Auto: Kia Ceed 2018 si Sportage 2019
Location: Tulcea

Re: let's cee'd, baby!

Post by singlecrys »

felicitari pt masina si pt asteptarea care pana la urma a dat roade...cand aj acasa poate pui mai multe poze!drum bun
Dentist pasionat de mountainbike
JURNAL BORD:TL 08 SRS
*INSCRIE-TE AICI ...pentru Harta posesorilor de cee`d/ceed din Romania
,,La noi, dintii fac diferenta"

User avatar
alexxed
Posts: 118
Joined: 16 Sep 2008, 18:41
Auto:
Location: Timșoara
Contact:

Re: let's cee'd, baby!

Post by alexxed »

lookas wrote: echivalentul unui Best plus ESP, tetiere active, reglaj lombar si pe inaltime, pachetul piele si senzatie de crom pe volan si schimbator de viteze, lampa lectura si suport ochelari, claxon dual, cheie pliabila 3 butoane, anvelope 195/65R15, incalzire scaune fata si stergatoare, proiectoare ceata. Cadou, presuri originale (dar nu din cauciuc).
Cu o mica reducere, 13522 Euro.
Uau, doar 1000 de € pentru toate alea în plus ? De la Asia Motors l-ai luat ?
lookas wrote: - cum degresati plasticul negru, acela mai dur din anumite portiuni de pe interior (pe langa butoanele de pe usi, consola centrala, etc, unde raman amprente).
Merge cu o bucată de piele întoarsă, se găsesc din alea de È™ters ochelarii.
lookas wrote: - alegere PDA/GPS; aici dau cu banul intre Asus A696 si Mio P560
Nu mai bine un telefon cu sistem de operare È™i GPS ? Are Nokia Maps sau îÈ›i pui TomTom, Route66, Google Maps sau ce preferi ?

Dacă tot îl dai jos de pe geam să nu-l fure, mai bine îl iei cu tine pe post de telefon, cameră foto sau gps pentru mers pe jos.

De exemplu Nokia E71:

Image
Last edited by alexxed on 14 Oct 2008, 17:11, edited 1 time in total.
Cee'd 1.4 GSL MT SW BEST Pewter Beige | Jurnal de bord

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: let's cee'd, baby!

Post by Akbhar »

OT: Cand am luat PDA-ul ma gandeam ca o sa tot fac sport scotand suportul de pe parbriz (ca sa nu dau hotilor idei). Surpriza a fost cand am vazut ca aparatul sta foarte bine langa mufa USB. Goose-neck-ul nu l-am folosit niciodata. Prinde semnalul bine, ecranul e vizibil, nu bate soarele in el. :D Me is happy.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

lookas
Posts: 71
Joined: 21 Nov 2007, 14:22
Auto:
Location: Timisoara

Re: let's cee'd, baby!

Post by lookas »

alexxed wrote:
lookas wrote: echivalentul unui Best plus ESP, tetiere active, reglaj lombar si pe inaltime, pachetul piele si senzatie de crom pe volan si schimbator de viteze, lampa lectura si suport ochelari, claxon dual, cheie pliabila 3 butoane, anvelope 195/65R15, incalzire scaune fata si stergatoare, proiectoare ceata. Cadou, presuri originale (dar nu din cauciuc).
Cu o mica reducere, 13522 Euro.
Uau, doar 1000 de € pentru toate alea în plus ? De la Asia Motors l-ai luat ?
Da, de la Asia Motors e luata masina... dar 1000 de euro in plus fata de ce? Pretul nu e surprinzator de mic, daca pleci de la Start 1.4 si tot pui optionale, cam la atat ajungi... (mai putin 160 euro reducerea).
Poate ai crezut ca e dieselul de 1.6... :) as fi vrut eu, dar la ritmul in care merg ai mei cu masina (si aici ma refer atat la km pe ora, cat si la km pe luna), la care adaugi pretul aberant al motorinei, nu am considerat ca merita diferenta de pret.

alexxed wrote:
lookas wrote: - alegere PDA/GPS; aici dau cu banul intre Asus A696 si Mio P560
Nu mai bine un telefon cu sistem de operare È™i GPS ? Are Nokia Maps sau îÈ›i pui TomTom, Route66, Google Maps sau ce preferi ?
Merci de sugestie. Insa am calculat asa:
-> aparat foto cu zoom cat de mare, focus manual, reglaje cat de mult se poate, pentru ca umblu mult si e pacat sa ratez atatea locuri cu o gluma de camera ce se poate gasi intr-un telefon, fie el si cel mai cel Samsung Omnia sau Iphone. Asta pentru folosinta saptamanala, si deja am un Canon S5 IS, ne e professional, dar nici eu nu stiu atatea despre fotografie incat sa am nevoie de unul. Nu e foarte comod de carat, dar accept compromisul.
-> telefon cat de mic sa nu incurce si care sa stie apel vocal/sms si minim 3 alarme ca sunt greu de trezit dimineata. Asta pt folosinta zilnica, si deja am unul.
-> imi mai trebuia functie GPS, ecran mare (pt o navigare lejera), wireless si eventual memo vocal, text. Asta pentru folosinta ocazionala, de cateva ori pe luna si la inceput in orasele necunoscute.

- cele 3 device-uri nu le folosesc cu aceeasi frecventa
- unele cerinte sunt contradictorii (telefon mic, ecran mare pt GPS)
- cand se defecteaza un device all-in-one ai ramas fara all.

=> imi pastrez telefonul, camera foto si mai iau ceva pentru functiile de care am nevoie in plus.
Asa ca mi-am cumparat Asus A696, PDA cu PGS...
L-am si testat... atat pe sosele, cat si in avion... eram curios de viteze de decolare/aterizare si altitudine/viteza de croaziera pentru Saab2000.
Pentru ca softul nu avea modul avion ca optiune, l-am pus ca pieton, si dupa putin timp, cand ne deplasam cu vreo 370km/h mi-a zis ca pietonul se deplaseaza cu viteza prea mare. Vreau sa comut in modul masina? Daca comutam, urmatorul mesaj ar fi fost ca am depasit viteza legala :)
O sa scriu despre el in topicul legat de PDA/GPS.
Image
Kia Cee'd [06.2008] | 1.4GSL Start + opt. | Pewter beige | ODO 24500
< Album foto > | < Jurnal >

lookas
Posts: 71
Joined: 21 Nov 2007, 14:22
Auto:
Location: Timisoara

Re: let's cee'd, baby!

Post by lookas »

Cu intarziere, dar sincer, merci tuturor de urari si informatii.
De fapt o mare parte din decizia de a ma increde in masina asta se datoreaza celor care au scris pe forum... degeaba am mai facut test-drive cu alte marci... nu faceam decat sa-mi argumentez de ce n-o cumpar pe aia.
Sper pentru toata lumea sa se bucure de masinile alese, indiferent de marca, iar service - doar la revizii.

Am reusit sa fac o scurta sedinta foto si rezultatul se poate vedea in semnatura.
Cred ca urmatoarele poze vor fi pe zapada, cand ajung din nou pe-acasa. Si cred ca bejul arata tare bine pe zapada. De fapt bejul asta arata bine cam peste tot :) si e mereu alta nuanta. Pentru exemplificare, am vazut un Cee'd noaptea in Atena (vad si ziua foarte multe, mai ales pro), si eram fascinat de culoare in semi-intunericul de pe strada, parea ca nu e de serie... pana la semafor cand am descoperit ca e pewter :)

In asteptarea albului zapezii, am luat cauciucuri de iarna (Dunlop Winter Sport M3 195/65R15 - 201 ron bucata, din Metro, fabricate in saptamana 28, anul 2008).:smt114
Din cauza asta am si amanat momentul umflarii cu azot. Am sunat la Ralsi si pt roti de 15 mi-au dat pretul de 10 ron/roata, dar au zis ca nu ridica masina cand dezumfla rotile...
Kia Cee'd [06.2008] | 1.4GSL Start + opt. | Pewter beige | ODO 24500
< Album foto > | < Jurnal >

lookas
Posts: 71
Joined: 21 Nov 2007, 14:22
Auto:
Location: Timisoara

Re: let's cee'd, baby!

Post by lookas »

Mi-am amintit ca am de resuscitat un jurnal...
Stiu ca sunteti alaturi de tristetea mea, venita din faptul ca sunt mai mereu plecat si nu apuc sa construiesc relatia aia de prietenie de lunga durata, bazata pe incredere si respect reciproc, intre mine si El Cid... dar va veni un timp si pentru asta.

Am avut si noi parte de 2 dintre cei mai cunoscuti greierasi la cee'd. Aparusera cand erau multe grade sub 0.
Primul, din familia piciorus-oglindicus-retrovizoreus, canta monoton pe la 3000rpm si l-am pus la conservare plasand o bucata de poli-nu-stiu-cum intre piciorul oglinzii si suportul lipit pe parbriz, cat sa nu mai atinga metal pe metal. (metoda degenerata din topicurile prezente pe tema asta)
Celalalt erau doi... el din familia inelus-metalicus-prince-de-caroseriorum, ea din familia plasticae-mochetae-care-capitonatoris-portbagajum. Stateau mereu impreuna si protestau prin cantec pitigaiat la toate gropile din asfalturile minunatei tari conduse de oameni cu spatii goale la fel de mari in cap.
I-am calmat infasurandu-l pe el intr-o banda de cauciuc, astfel nu mai are contact cu ea, si nici nu pot face copii... sper...
Pe cei care conduc n-o sai calmez, dar le promit ca vor vedea minimul de impozit de la mine cat vor trai ei.

Si problema cu deschiderea hayonului cand au fost gerurile din preajma inceputului de an... Din cauza ca nu prea a utilizat nimeni portbagajul, telescoapele (nu cele mai laudabile, de felul lor - dupa aprecierea tehnicianului de service) au stat mai mereu comprimate, temperaturile mici au facut uleiul mai vascos si uite-asa statea hayonul cum il puneai, nu schita nicio miscare de la el. S-a rezolvat in service, folosind un spray (nu stiu daca WD40).
La fel si cu inchiderea putin fortata a acestuia (nu legata de frig, asa era de la inceput). S-a rezolvat cu putina rabdare, prin reglarea urechii in care se "agata" hayonul la inchidere.
Kia Cee'd [06.2008] | 1.4GSL Start + opt. | Pewter beige | ODO 24500
< Album foto > | < Jurnal >

lookas
Posts: 71
Joined: 21 Nov 2007, 14:22
Auto:
Location: Timisoara

Despre consum...

Post by lookas »

Consumuri de test, pe trafic lejer, pe la 0 grade (nu acum, ci prin ianuarie :) ), schimbat in oras pana in 3000rpm, in afara 4-5000, masina pe jante de otel 15", anvelope Dunlop Wintersport M3 195/65 (greutate roata 18kg):

extraurban: 27.1km parcursi, viteza medie=50km/h, durata=32min, consum mediu=6.6l/100km
urban: 30.7km parcursi, viteza medie=48km/h, durata=38min, consum mediu=8.2l/100km


Si consumuri intre plinuri:
600km, 7.2 l/100km - extraurban, primii km din "la vida de El Cid"
482km, 8.1 l/100km - 1/4 urban
450km, 9.2 l/100km - aproape 1/2 urban
336km, 11.1 l/100km - 3/4 urban, iarna
330km, 7.4 l/100km - extraurban, iarna
432km, 9.3 l/100km - aproape 1/2 urban, iarna
467km, 8.5 l/100km - 1/2 urban, iarna
360km, 12.4 l/100km - urban, iarna
-------------------------
per total, in primii 3456 km, consum mediu 9 l/100km.
Kia Cee'd [06.2008] | 1.4GSL Start + opt. | Pewter beige | ODO 24500
< Album foto > | < Jurnal >

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”