[Jurnal de bord] Kiutza lui Misu

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Re: [Jurnal de bord] Kiutza lui Misu

Post by Gerula »

Felicitari pentru concluziile despre masina.
Spre uimirea si rusinea mea abia acum imi dau seama ca userul este: "Mişu Spiţă"
Si nu misuspita cum eronat si telenovelistic intelesesem. Sorry.
Drum bun Mişule cu roşcovana ta cu tot :D
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: [Jurnal de bord] Kiutza lui Misu

Post by misuspita »

Spre uimirea mea, pana sa imi spui chestia asta nici nu ma gandeam ca se poate interpreta si asa (mi hermana, mi suspita :lol: ), dar ai dreptate, Mişu Spiţă se citeste de fapt. Mişu e simplu de la ce vine si Spiţă de la porecla mea din liceu... de atunci nick-ul meu de net a ramas asa, da' fara diacritice, ca era mai greu la internet cafe-uri sa schimb tastaturi sau limbi.

Mersi de aprecieri si ...ne mai auzim.

Aaaa, recitind ce-am scris si in celelalte posturi mi-am dat seama ca pe greier l-am clonat, am scris de doua ori despre el si se pare ca am mintit asupra locatiei... da' eram convins ca era la oglinda :P . Ma rog, memoria e finita si supusa eroziunii se pare :wink:
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: [Jurnal de bord] Kiutza lui Misu

Post by misuspita »

Io-te ca mi-am adus aminte ca am si eu un jurnal de bord.

Masinuta e infometata, baga kilometrii in ea fara numar, fara numar. Am ajuns la 7600km. Consumul nu mi s-a lasat, ca in cazul altor useri de pe forum, adica imi consuma tot 10-11 in oras (pardon, Bucuresti) si cam 5,8-6,5 in afara, in functie de cat de greu am piciorul.

Singura schimbare notabila a fost ca nu i-am mai dat sandvich de la Lukoil ci copanele Efix. Poate e doar efectul imaginatiei, dar de cand i-am schimbat meniul, e mai sprintena, parca accelereaza mai bine. Indiferent daca efectul e real sau doar imaginat, voi ramane pe aceasta benzina, chiar daca poate doar ma amagesc. Efix 95 ramane.

Altfel, ce sa mai zic? Se apropie iarna cu pasi repezi si trebuie sa ma decid daca ii pun "botosei" sau raman pe tenesi de vara. Fondurile personale sunt momentan directionate spre altceva, asa ca(,) cred ca o sa ii schimb incaltarile doar daca voi fi nevoit sa fac iesiri din Bucuresti. Am fost saptamanile trecute la Brasov, si pe Predeal imi arata -3 grade. Drumul uscat, am mers oricum mai precaut. Ce sa zic? Anvelopele merg ok si la temperatura aia, daca e uscat asfaltul. Pe zapada probabil ca e mai greu sau imposibil, dar .... vom vedea. In rest, stie cineva ce alte pregatiri de iarna sunt necesare? Antigel in radiator, ceva? Sau alte chestii de genul asta?
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: [Jurnal de bord] Kiutza lui Misu

Post by Akbhar »

Nu e necesara nici o pregatire deosebita. Antigel ai deja. Asa ca drum bun si uscat!
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: [Jurnal de bord] Kiutza lui Misu

Post by misuspita »

Mersi de info Akbhar
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: [Jurnal de bord] Kiutza lui Misu

Post by Bonzai2 »

Akbhar wrote:Nu e necesara nici o pregatire deosebita. Antigel ai deja. Asa ca drum bun si uscat!
Si lichid de parbriz care sa reziste la temperaturi cu minus
misuspita wrote:Singura schimbare notabila a fost ca nu i-am mai dat sandvich de la Lukoil ci copanele Efix. Poate e doar efectul imaginatiei, dar de cand i-am schimbat meniul, e mai sprintena, parca accelereaza mai bine.
Mie benzina de la lukoil mi s-a parut cea mai proasta si am bagat din aia de 98,de fapt nu mie mi s-a parut proasta ci masinii care gafaia cand ii dadeam acceleratii scurte.Efix 95 mi se pare mai buna decat cea de la petrom 95 si la fel cu cea de 99 de la petrom dar mai ieftina ca pret.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: [Jurnal de bord] Kiutza lui Misu

Post by misuspita »

Gata. bagat si lichid de iarna la stargatoare. Spre deosebire de cel de vara pe care l-am luat din Cora cu 7 lei la 5l, pe asta de iarna m-am gandit ca e mai sigur sa il iau "de firma". Am mai auzit povesti cu lichide ieftine care desi inghetau la -40grade (pe eticheta), la un ger mai domol (pana in -10) au inghetat fara frica... asa ca am luat de la OMV un lichid de-ala minune cu 32RON 5l. Teflon, alea-alea, sterge mai bine, mai curata, mai uscata :D . Sper sa nu ma fi inselat.

Si acum... strangem din dinti si speram sa nu vina gheata si zapada mare prin Bucale, ca daca da, va trebui sa trecem la bocancei, si nu prea ma incanta cheltuiala asta acum. Dar, daca trebuie... o voi face. Siguranta e mai importanta decat 1000 de lei.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: [Jurnal de bord] Kiutza lui Misu

Post by Bonzai2 »

misuspita wrote:pe asta de iarna m-am gandit ca e mai sigur sa il iau "de firma". Am mai auzit povesti cu lichide ieftine care desi inghetau la -40grade (pe eticheta), la un ger mai domol (pana in -10) au inghetat fara frica.
Am patit-o eu cu lichid de iarna din cora ,din ala la 7 lei 5 l la - 20 si mi-a inghetat.Anul asta incerc cu Jetx ,tot asa cu teflon si alte minunatii,sa vedem ce poate.
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

User avatar
Radoo
as himself
Posts: 271
Joined: 15 Sep 2008, 22:06
Auto:
Location: Baia Mare
Contact:

Re: [Jurnal de bord] Kiutza lui Misu

Post by Radoo »

Felicitari pt. alegerea facuta. Sa ostapanesti sanatos fara incidente si cat mai multi km =D>

In legatura cu lichidul de racire eventual poti sa verifici nivelul si sa completezi daca e cazul. Mie din septembrie si pana acuma mi-a scazut la minim, fapt pt. care am fost la dealer sa-mi completeze. Referitor la zapada, eu am urcat cu cauciucurile din fabrica la Cavnic (Maramures) pe zapada si s-au comportat ok asa ca am hotarat sa nu le schimb iarna asta.

Drumuri bune si sa auzim de bine

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: [Jurnal de bord] Kiutza lui Misu

Post by misuspita »

Mersi de sfaturi si de felicitari.

M-am gandit, m-am tot gandit dar pana la urma am hotarat ca siguranta personala e mai importanta decat cateva sute de lei. Mai ales ca trebuie sa merg pe la munte si fiindca e prima mea iarna ca sofeour, m-am gandit ca e mai bine sa nu risc. Ok, mi-am luat inima-n dinti si am cumparat un set de anvelope de iarna. Nu ceva cine stie ce scump. Debica Frigo Directional, 185/65/15, 160 RON bucata. Plus echilibrare (montajul era gratuit) m-a ajuns la fix 700 RON. Diferenta am simtit-o din start.. nu stiu cat de bune sunt aceste Debica fata de alte marci, insa diferenta intre cauciucurile de vara si cele de iarna am simtit-o imediat. Mult mai multa aderenta pe temperatura actuala (2 grade C). Daca si pe zapada se comporta asa cum am mai citit, inseamna ca e de bine. Sa vedem mai incolo.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: [Jurnal de bord] Kiutza lui Misu

Post by misuspita »

Yo ho ho! Am revenit!

Kiutza a facut si primul ei drum pe zapada. Bcuresti-Brasov-Toplita-Borsec-Toplita- si eventual inapoi :D . Cauciucurile s-au dovedit a fi o alegere excelenta, mai ales ca am apucat sa le testez si pe flescaraie cat si pe zapada/gheata. Aderenta foarte buna, singurul loc unde a patinat un pic fiind pe o panta de vreo 20 de grade, in Borsec, viteza 1, gheata sub strat proaspat de zapada. Ma rog,cu un pic de acceleratie am trecut si de bucata respectiva, dar m-a bucurat ca nu s-a lasat, a mers constant inainte, chiar daca mai pierdea aderenta. Nu stiu cum se comporta altele mai scumpe, da mie mi-s de-ajuns astea. Chiar sunt multumit de ele

Ceea ce m-a uimit (desi e logic) a fost consumul. 5,4 l/100km!!! Incredibil de mic, dar normal, daca te gandesti ca mai mult de juma din drum am mers cu 70-90 km/h viteza maxima, pentru ca nu am vrut sa ma risc la vitejii pe carosabil la -2°C. Tinand cont ca s-a ieftinit si benzina, deja e chilipir sa te dai cu masina. 120 RON plinul? Mai ca-mi vine pentru ca sa rad... Am ajuns la Toplita cu juma de rezervor, adica echivalentul unui bilet de tren clasa II... :D Pacat ca nu o sa tina mult situatia asta, sigur ne rezolva ai nostri guvernanti, sau se termina criza si creste pretul petrolului. Cat despre drumul inapoi in orasul drag mie... sa vedem ce se intampla la intoarcere, ca am auzit povesti dragute despre trafic si accidente, la televizor. Sper sa descopar ca fabuleaza, ca de obicei, ca altfel, nu mi-e frica de abilitatile mele ca sofer ci de ale altora... mai degraba de lipsa lor.

Inainte de plecare am verificat si lichidul de racire... era 1 cm sub minim, asa ca am completat cu ceva antigel luat de la Rompetrol. Pana acum, ce sa zic? Sa o tine tot asa, ca nu am nimic de reprosat. Ba din contra, de fiecare data cand ma sui la volan, o fac cu placere, si abia astept data viitoare cand trebuie sa plec undeva.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Re: [Jurnal de bord] Kiutza lui Misu

Post by mykep »

misuspita wrote:Tinand cont ca s-a ieftinit si benzina, deja e chilipir sa te dai cu masina. 120 RON plinul? Mai ca-mi vine pentru ca sa rad... Am ajuns la Toplita cu juma de rezervor, adica echivalentul unui bilet de tren clasa II... :D Pacat ca nu o sa tina mult situatia asta, sigur ne rezolva ai nostri guvernanti, sau se termina criza si creste pretul petrolului. .
In afara de asta se tot zvoneste, nu stiu cat este de adevarat ca de la 1 ianuarie vom gasi numai benzina euro 5 la pompe, care bineinteles va fi mai scumpa, undeva la 3,5/l. Mie mi se pare mare tampenie, atata vreme cat eu am motor euro 4 sa ma oblige ei sa bag euro 5.
Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

Teddy
Sageata Blue
Posts: 1536
Joined: 03 Nov 2007, 20:33
Auto:
Location: HD,Petrosani
Contact:

Re: [Jurnal de bord] Kiutza lui Misu

Post by Teddy »

@misuspita :
Sa te bucuri de masina de fiecare data ca`n prima zi :smt023 Drum bun si Sarbatori Fericite !!!

@mykep:
Eu cred ca o sa fie tot euro 4 dar la pret de euro 5 :smt017 ...

Drum bun si Sarbatori Fericite !!!
Cee`d 1.4 START+opt.(13) kompass blue HD-09-CTM
ALBUME: http://picasaweb.google.com/TeddyKyty

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: [Jurnal de bord] Kiutza lui Misu

Post by misuspita »

Multumesc de urari :D

Daaa, am auzit si eu chestia asta cu benzina Euro 5. Mi se pare o miselie, sa fie introdusa din 1 ianuarie, tinand cont ca UE recomanda sa se introduca in (parca) septembrie 2009, in cazul asta noi fiind mai catolici ca popa, cum se zice. Ma rog, vom trai si vom vedea. Poate totusi ne lasa in pace un pic. Mai ales ca nu stiu cate masini noi sunt vandute cu sisteme EURO 5, ca sa existe o astfel de masura. Dar e Romania, si aia cu rafinariile trebuie sa isi scoata cumva parleala, daca tot au fost fortati sa ieftineasca preturile. Vom trai si vom vedea.

Intr-o alta ordine de idei, Ta-daaa! Am prins si eu in poza ODO-ul, ca de cand ma chinui:
Image

Acum are deja vreo 9200, se pregateste de mai mult, ca vede Brasovul din nou maine. Altfel, ce sa zic? Consumul ala minune a crescut la 5,7 pana la intoarcerea in Bucuresti, pt ca desi am vrut sa o iau pe Cheia, am uitat si am mers pe Predeal. Proasta decizie. Am prins toata coloana de masini care se intorcea la Bucuresti, asa ca daca de la Toplita la Bucuresti am facut 3 ore, de la Brasov la Bucale am facut 6 ore. Iu-hu! Sa-ti bati copii, nu alta. Asa ca maine la Brasov, obligatoriu merg pe Cheia. Sper sa fie la fel de curatat drumul ca DN1, dar nu cred sa fie probleme.

Cam atat pentru acum. Va urez Sarbatori fericite si sa nu bagati prea mult la matz ca cauzeaza! :P
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: [Jurnal de bord] Kiutza lui Misu

Post by misuspita »

Mica corectura... "de la Toplita la Brasov am facut 3 ore", nu la Bucuresti... altfel ma inscriam la campionatul de raliuri.

Plus ca am uitat ceva. Ma deranjeaza o miiica mititica chestie la masina... Nu o incadrez la capitolul probleme ci doa la categoria anofel... problem mic si iritant cand apare :) . Am observat drumul acesta, fiindca fiind foarte multa mizerie, umezeala si masini pe sensul opus, am avut ocazia sa folosesc stergatoarele din plin. Asa ca am vazut ca atunci cand tragi maneta, de improscaie si cu lichid si merg si stergatoarele vreo 3-4 ori, se poate intampla ca stergatoarele sa nu-si duca pana la capat cursa, ramanand inca vreo 5 cm pana la final. Asa ca trebuie sa mai dau o data sa stearga, ca sa revina la locul lor obisnuit. Chestia asta se intampla f rar, dar se intampla.

Evident, ma bucur ca astea e singurul lucru care il pot zice de rau despre masina, dar mi-am adus aminte de el si nu puteam sa-mi tin gura :D
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”