Za car!

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Za car!

Post by Ogy »

Salut sau buna!...inca nu mi-a dat tacanitul care ma conduce un nume, dar a zis ca o sa mearga cu mine cat de curand poate la o biserica unde imi va gasi si un nume.
Sunt frumoasa, atragatoare ....imi place sa stau la mangaiat.
Nu imi place sa stau la semafoare, nu imi place sa fiu depasita, de aceea cred eu ca mi-am gasit un stapan pe masura.
Desi aveam ieri doar 60 si ceva de km la bord, stapanul nu m-a menajat de loc, dar nici cu mine nu imi este rusine de aceea in zona Arcul de Triumf -Casa Presei Libere am descurajat intentiile unui Spark ajungand chiar si la 5500 rpm, am mai dat rusine prin aglomeratie la un treiar cabrio...dar am zis ca e condus de o femeie si poate ca deaia.
Aseara m-am mai jucat cu un Peugeot 407 si cu un matiz modificat (un slalom printre masini de la Victoriei pana la Unirii...
Stapanul mi-a zis ca promit multe si in curand ma va baga si la cateva liniute intre prieteni ...de inceput o Skoda Octavia si un Opel Tigra.
Acum stau cuminte in parcare si il astept sa ma scoata din nou la o plimbare cum doar el stie sa o faca.
Sunt setata din fabrica ...stapanul meu doreste sa ma conduca doar...nu are intentii sinucigase de aceea dotarile mele il tin in siguranta pe sosea....inca nu i-am aratat ce stie sa faca ESP-ul dar cine stie.
De consumat, consum doar 10.4-10.7 l/km si am o viteza medie de 18 km doar prin Bucuresti.
De metionat ca nu carai si nu fac mofturi atunci cand mi se schimba treptele, iar gropile si damburile le inghit de parca nici nu ar fi.
"Muzica" cu care vin dotata este de domeniul fantasticului, basii mei rasuna infiorator pentru ceilalti participanti la trafic desi stapanul ma tine cu geamurile inchise. Cand "muzica" este data incet ii menajez urechile stapanului de ceilalti participanti la trafic . Se si sperie saracul cand vede cate un camion ceva trecand pe langa el ca nu il aude ....sirenele le mai aude dar din cand in cand ...am observat ca se spala in urechi dar cred ca i-am dat impresia ca are nevoie de un control la medic....
L-am surprins din prima clipa cand m-a vazut, iar prietena lui nu are nimic impotriva ....
Desi unii din prietenii si colegii stapanului meu sunt carcotasi, nu isi pot lua ochii de la mine, iar cuvintele de lauda nu contenesc....sper sa nu fiu deocheata...stiti voi inca nu am avut parte de botez.
Cand ma vedeti in trafic sa stiti ca sunt foarte atenta cu ceilalti participanti si salut sau raspund la salut si la celelalte/ceilalti frati/surori.
Ideea este: ma primiti si pe mine in club?

aktymel
susuletz'
Posts: 553
Joined: 02 Feb 2008, 11:09
Auto:
Location: Pitesti
Contact:

Post by aktymel »

oo da... trebuie sa recunosc .. ai imaginatie nu gluma :D cum te vezi vorbind din perspectiva unei masini ?? :P suuper tare ... ;) multa bafta la alergat pe sosele ... atentie la radare... si incearca totusi ... sa nu o mai turezi atata inca de pe acum .. ca e si ea mica :D las-o sa mai creasca un pic ...
Welcome in the Club :D :partyman:
Kia Cee`d 1.4 16 V , 109 Hp, piston gray Best + optionale after market--> ODO 32.000+

Image

ImageImageImageImageImageImageImageImage

MrDjBthu

Post by MrDjBthu »

te primim si daca vrei iti fac cunostinta cu Rodrigo al meu , dar lui in mare ii plac modelele coupe :P
oricum vedem poate iese ceva ^^

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

Welcome!
Incantator sa auzi numai vesti bune din partea posesorilor de cee'd. Sa o stapanesti si folosesti sanatos. Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 978
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

L-am intrebat pe al meu Da-Car si zice el ca drum bun sa-ti urez, de greieri sa nu fii napadita, sa-ti mearga roata si benzina indeajuns sa-ti fie. Calca strada cu blandete si sa nu fii lacoma. Daca te va zari in traffic semn iti va face.
Felicitari! Si...numai bine.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ogy »

Va multumesc. :)
Si acum .....
http://pajura.net/kia/DSC00384.JPG
http://pajura.net/kia/DSC00385.JPG
-am vrut sa o intorc intr-o zona unde mai era si alta masina....practic pe langa ea....dar acolo se afla un mic stalpulet (acesta nu mai exista) ...eu eram concentrat sa o bag fix pe langa ala si practic dupa ala ma ghidam...mergeam super incet ...si totul impactul l-am simtit ...cu alte masini doar mut obstacolele mai incolo cu asta le daram...-era o gluma desigur
-oricum fara cuvinte ...singurul vinovat sunt eu.
Intrebare cam cat m-ar costa reparatia deoarece nu vreau sa umblu la casco pentru un nimic ...
ma si bufneste rasul ...inainte ii vedeam pe altii cu asemenea busituri ...si ziceam :mama ce prosti ...fac parte din acel grup sigur
-a si sa nu uit multumesc domnisoarelor din cauza carora era sa fac un alt mare accident pe la romana ....mentineti-va dracu banda!

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ogy »

Am gasit la un service profesional de indreptat si vopsit si ma costa cam 500 ron ...as face treaba asta si dupa sa comand accesoriul lipsa de la proiector...intrebarea este ...pierd garantie ceva?

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

La multi ani tu si masinuta ta ! si....incet cu pianu' pe scari, ca-i pacat !
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ogy »

Dap multumesc...i-am cam dat-o in clape....
Prietena mea se pricepe foarte bine la a pune nume la anumite obiecte:
Masina surorii mele a botezat-o Dezirica -un peugeot 207.
Masina lu' tata socru Matilda - se stie de ce...un citroen.
Masina noastra Fiona -fundu mare, urechi mari....nu mai zic ...:)
Cu reparatia ramane sa ajung Luni la politie sa fac rost de autorizatie de repartie. Sa vorbesc cu service-ul IMG sa vad poate o rezolv cu banu' jos.
Daca e vorba sa fie o suma mai mare decat ma astept si sa trebuiasca sa folosesc casco...atunci Fiona o sa aiba parte de un tratament mai urat (niste gauri de aerisire in bara spate).
Cred ca o sa imi aprovizionez masina si cu un ciocan ...pentru urmatoarele eventuale accidente. Un prieten cu un 407 asa face ...cand ii spun aia ca ii dezmembreaza, chituiesc etc el o baga frumos la umbra si ii aplica tratamentul demn de schimbat piesa respectiva...nu de reparat.
FOARTE IMPORTANT:
La achizitionarea unui astfel de autovehicul ...unde vizibilitatea din spate este foarte redusa este foarte bine sa va montati si un set de senzori de parcare ....operatia este mai ieftina decat repararea unei eventuale lovituri.
Oricum ma bucur ca i-am dat-o eu si nu a fost altul care sa i-o dea!
Cred ca si ea considera acelasi lucru.
Pana rezolv problema am o pata pe creier dar nu la fel de mare ca atunci cand stateam si o asteptam.
A ajuns si ea saracuta la 275-276 km are o medie de 21 km si consum de 9.6 l/km ....
Cati mai multi km cu ale voastre masini, iar daca se intampla ceva inevitabil...multumiti-va ca sunteti sanatosi ....ele sunt doar niste fiare!

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

Ogy wrote: ...unde vizibilitatea din spate este foarte redusa este foarte bine sa va montati si un set de senzori de parcare ....operatia este mai ieftina decat repararea unei eventuale lovituri.
si eu am patit-o cu bara din spate (23 mil inlocuirea!! ) !

acu'...montarea unor senzori de parcare e relativ usoara, mai ales daca alegi wireless...dilema mea este: pot astia sa "vada" un popic/teava/sina cale ferata de 5-8 cm proiectie frontala si 30-50 cm inaltime ( pt ca vad ca asa se practica mai nou :( ) ? :shock: as dori o confirmare/infirmare de la cineva care ii are montati deja...
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ogy »

Din pacate dupa un search rapid pe tata google am dat de o discutie pe aceasta tema...
Majoritatea senzorilor te anunta de la minim 30 cm de obstacol ...partea proasta este ca te anunta in continuare acelasi lucru nu creste avertizarea sonora in intesitate ....si au scapari la anumite garduri cu zabrele ...iar de un pilon romanesc de fier nici nu se pune problema ...doar sa te rogi sa fi cu senzorul pe el...de aceea recomand cu caldura un sistem de parcare asemanator...
http://www.comenzi.ro/product_info.php? ... ts_id=1493
-dupa cum am zis mult mai ieftin decat o reparatie ...sau mai multe ...

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ogy »

Moderatorii sa ma amendeze ...pentru posturi consecutive...au trecut cele 10 minute....
-pun un articol care face cat toate posturile pe aceasta tema:
http://www.automarket.ro/stiri/top-10-g ... -8147.html
-punctul 3 din acel articol!
-iar aici o lista intreaga de produse pentru cei care agreaza aceasta marca:
http://www.jarrive.ro/viperalarme.html

justevil
Posts: 309
Joined: 27 Apr 2008, 20:36
Auto:
Location: CT
Contact:

Post by justevil »

MrDjBthu wrote:te primim si daca vrei iti fac cunostinta cu Rodrigo al meu , dar lui in mare ii plac modelele coupe :P
oricum vedem poate iese ceva ^^
eu zic sa nu se cunoasca mai bine ...
eu am vrut sa nu-i fac cunostinta cu bordura, dar nu am reusit sa ma pun in calea fericirii lor :?

@Ogy: Felicitari pt masinuta :)
Tinem pumnii pentru 0 evenimente triste de acum incolo :)
CT 11 ESN - revin dupa pauza :D

lazar2007
ProCeeder
Posts: 152
Joined: 25 Apr 2008, 20:26
Auto:
Location: Bucuresti/Tunari
Contact:

Post by lazar2007 »

BINE AI VENIT IN CLUB!!!
Spune-i stapanului sa-ti faca poze cat mai curand, "pozne" in trafic cat mai putine si sa ne vedem la intalniri. :wink: Perlutza mea (neagra) soseste in doua saptamani si poate organizam ceva. :D
Kia Pro cee'd 1,6 GSL MT Black pearl B-83-LZR
http://picasaweb.google.com/bogdanlazar2007/KIAProCeeD
Jurnal: viewtopic.php?t=2427

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Ogy »

Astazi am incercat sa vad daca pot face esp-ul sa actioneze...in curba de pe Calea Victoriei catre Aviatorilor ...aveam o viteza relativ mare, masina s-a mentinut pe traseu fara sa actioneze esp-ul ...desi carosabilul era umed dupa o mica ploaie ....dupa care am mai facut niste drumuri pe centura ....super stabila frate! trecea tiru pe langa mine la cativa cm si nu simteam nimic ...sa ma atraga sau ceva ....nota 11 ....nu putem inchiria si noi o pista pe Baneasa undeva sa ne dam? :)

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”