Florin's SID

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Nu le plang insa se vaita singuri. :lol:

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

bibiloi
gigi pedala
Posts: 176
Joined: 12 Jun 2007, 11:33
Auto:
Location: Iasi

Post by bibiloi »

Cei de la klado asteapta sa treaca cei 7 ani de garantie, sa vezi atunci ce operativi vor fi.
Kia Cee'd 1.4 BEST GSL Piston Gray - comanda pe 15 iunie, serie venita pe 3 septembrie, ridicata in data de 28-09-2007 ora 12.15 BT-04-EKV ex:B-71-KAO

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

:lool:

Esti tare. Am ras pe burta.

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Florin's SID

Post by helici_florin »

revin cu informatii. de bine.
acum tst de pe pda, asa ca voi fi scurt.

am 16.800 km cu masina. inca nu am facut nici o revizie. merge bine, fara probleme. consumul e cam maricel, darr nu exagerat. dar si eu am talpa grea. 6.4 mixt, 70% exterior. cam asa estimez. pe exterior am talpa grea. apropo, zilele trecute, pe iasi-tg. frumos am depasit 2 ceed-uri care cred ca erau impreuna. ii salut dak intra pe forum. eu am nr BT-05-EKT.

dar masina poate scoate si consum decent: iasi-galati = 4,8% cu 4 persoane si portbagajul plin ochi. (am mers intai in delta, dupa care la mare). masina s-a comrtat excelent.

singura problema majora: inca imi mai trancane in volan-partea stanga la gropile mai pronuntate. eh, si cate un zbarnait in bord. atata tot.

am innoit masina si cu huse speciale pt ceed.. facute la comanda. m-au costat 250 lei + 20 lei montajul. acum sunt putin mai scupe, dar merita. cei ce nu imi stiau masina au crezut ca e tapiseria.

masina trage ok si cu 6 persoane in ea.

cam atat deocamdata. amintesc k am 1.6 diesel 115 cp. nr BT-05-EKT. poate ma mai saluta si pe mine careva in trafic.

gata. bafta. va salut
Cee'd Pewter Beige , 1.6 DSL 115 cp BASE + optionale
uneori Vw Passat '02 1.9 TDI 131 CP
Albume

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Florin's SID

Post by Akbhar »

Ne poti arata niste poze cu husele?
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Florin's SID

Post by helici_florin »

da, o sa fac si poze. dar nu acum chiar , pt ca nu am nici prea mult timp (urmeaza restantele) si sunt si putin cracanate .... ca de o luna de cand le-am pus nu le-am mai aranjat deloc .... si a fost si drumul la mare.

adica trebuie sa le intind pe tapiserie sa le aranjez sa stea drept ...

aaaa, de fapt ... n-am la ce sa vi le arat cat sunt de frumoase. mai bine le fac poze si inainte de a le aranja, si dupa. ca sa vedeti diferenta, cum stau pe scaune dupa un drum de 1500 km.
Cee'd Pewter Beige , 1.6 DSL 115 cp BASE + optionale
uneori Vw Passat '02 1.9 TDI 131 CP
Albume

helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Florin's SID

Post by helici_florin »

am si imbatranit de cand nu am mai postat la jurnal

postez acum : Tocmai am facut de vizia la a mea ceed diesel de 20 mii km. Am facut-o in suceava, si rezultatul a fost nici bun nici rau. Foarte bun din pct de vedere al pretului (500 lei = schimb ulei 4.5 litri - 0.5 litri ii am in sticluta in portbaga- filtru ulei, filtru aer, filtru polen. NU am vazut sa fi schimbat filtrul de motorina. Are ceed asa ceva ?). Dar putin dezorientat din cauza ca : filtrul de motorina, nu au schimbat. Eram primul disel care am fost la revizie la service in suceava, si na, poate au uitat , sau poate nu stiam. Daca a facut cineva revizia la disele si stie ceva de existenta unui filtru de motorina, pls sa-mi zica. A 2-a chestia care parca ma gadila asa pe la subconstient este ca au bagat in motorul diesel doar 4.5 litri ulei. Stie cineva, daca tre sa mai pune si cealalta jumatate, pana la 5 litri ? (ca mi-au dat-o baietii, in caz ca mai am nevoie de completat in urma verificarii la joja, care inca nu am facu-o :D )

Imi incepuse sa scartie (urat tare) plastucul ala din stanga pedalei de ambreiaj , pe care se odihneste piciorul stang. Dar l-au dat aia jos, l-au spreiat cu un spray special cu vaseline incolora, si s-a potolit, sper definitiv.

Mi-am mai strans si frana de mana, dar tot nu mi se pare mare branza schimbat . Pot spune ca frana de mana la ceed, nu se poate compara cu frana de mana la un passat. Nici la feelingul care il ai cand o tragi, nici la eficienta. Punct.

Dupa revizia de la suceava, inca mai am coloncanitul de la volan (parca se trantesc 2 tigai una de alta cand trec prin denivelari - linii de tramvai). Nu prea au stiut cu ce se mananca acest cloncanit cei de acolo. Oricum m-a uimit ca seful de service era un gagiu tinerel, sub 25 ani. Si sincer sa zici , cam nu prea stia cu ce se mananca ceed-ul, nush cum naiba .. dar cam asa era.

momentan am vreo 19.600 cu masina. Merge super ok, trage frumos. Dar consumul mi se pare CAM MARE. Pe exterior scot cam 6-6.5 si pe interior (in iasi - f aglomerat) scot cam 7.5-8. Daca ar fi cu 1 litru mai scazut as fi super incantat. Dar asta e.

Acum ma gandesc serios (dupa o discutie cu petry) sa merg la bucuresti la IMG la o interventie pe garantie pt cloncanitul din volan (am inteles ca ea si-a rezolvat aceasta problema acolo);

Bineintels ca nu imi lipsesc greierasii. Mai apare cate unul la bord in dreapta. Am sa incerc poate metoda "radiera".

Ce pot sa mai zic de masina , ca trage super misto cu 5 persoane in ea (1.6 dsl 115 cp), dar consumul pe exterior, cu 5 persoane, drum dificul (multe curbe stranse, urcusuri si coborasuri) a fost de 7, sau chiar peste 7%. De cand conduc mai alert, rar mai sunt depasit de cate o masina.

As vrea sa achizitionez o grila xR, daca stie cineva un dealer, importator, magazin, unde pretul sa fie sub cel de la dealeri (aprox 7 mil) sa-mi spuna. As fi real interesat.

Pt cei care au ridicat masina in jur de luna ianuarie-februarie, si nu au sesizat cloncanitul in volan, si vor sa verifice daca au sau nu problema, sa mearga pe un coboras (de obicei la cladirile care au parcare subterana) unde au bare din alea metalice (din fier-beton) pe-acolo unde "calca" roata, bare pt a nu aluneca sau pierde aderenta pe timp de iarna. Acolo se observa cel mai bine si mai usor acel cloncanit. Adica cel putin eu asa i-am convins pe cei de la service ca masina mea CLONCANE urat tare. Initial ei ba au zis ca nu aud nimic, ba ca asa e normal ca e suspensia tare, ba ca nush ce. Pana cand am zarit un astfel de coboras, si au zis ca ... e groasa "galagia" si ca undeva e o problema, dar bineinteles ca nu au remediat-o.

Daca cineva e real interesat de poze cu husele de la auto-pro (din iasi) , sa imi dea un semn pe messenger, si promit ca in momentul ala cobor sa le pozez. Altfel mai iau cu altele si uit de ele. Pretul acum la auto pro este cred de 270 lei, si livreaza si prin curier. Le fac in functie de optiunile interioare (reglaj lombar, tetiere active sau nu, etc).

gata, ma opresc aici. In concluzie, masina merge super ok, doar ca am inca acel cloncanit din volan (care il am inca de cand am ridicat masina de la dealer), si consumul putin cam mare pt un diesel ...
Cee'd Pewter Beige , 1.6 DSL 115 cp BASE + optionale
uneori Vw Passat '02 1.9 TDI 131 CP
Albume

helici_florin
Posts: 314
Joined: 13 Jun 2007, 20:33
Auto:
Location: Iasi
Contact:

Re: Florin's SID

Post by helici_florin »

Dupa aproape 13 ani revin pe aici. Nu am mare lucru de spus. Masina nu a avut probleme, am acum 213.000 km. De cand a iesit din garantie (cam din 2013) am bagat in ea unul sau doua seturi bielete antiruliu si acum in 2021 am schimbat toate amortizoarele + flansele amortizor. ATAT!!! Ah, in toamna lui 2020 am reconditionat caseta de directie. In rest masina nu a mancat nimic bani. Si nu m-a lasat niciodata in drum. Fluiera turbina de vreo 2-3 ani, dar nu manaca ulei si trage de rupe, asadar nu-mi fac griji ca o ia pe ulei. Nu stiu cati posesori mai sunt pe aici din 2007-2008. Dar eu sunt unul dintre ei. Acum schimband amortizoarele (trancaneau rau de tot) masina e ca noua, nu se mai aude nimic inauntru :)), deci o mai pot tine inca 5 ani linistit :)))
Cee'd Pewter Beige , 1.6 DSL 115 cp BASE + optionale
uneori Vw Passat '02 1.9 TDI 131 CP
Albume

User avatar
ionutp
Admin
Posts: 992
Joined: 22 Aug 2019, 12:14
Auto: Sportage 2014 2.0 DSL AT
Location: Bucharest

Re: Florin's SID

Post by ionutp »

Foarte tare, asta ar trebui sa citeasca cei care "au auzit" ca masinile nu sunt fiabile. :D
Kia Sportage 2014 2.0 DSL 136CP AT AWD

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”