Bisisica

Totul despre al vostru Kia cee'd şi poze bineînţeles!
Post Reply
rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bisisica

Post by rayman »

Update de JB

~17000 Km, all good. N-am mai spalat-o de ceva vreme si arata… fabulos!

In week-end am dat o tura pana la cota 1400, unde m-am intalnit cu doi mosi.
Mosi Martini, that is. :D

Pics:

Image Image
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bisisica

Post by rayman »

M-am lenevit...
N-am mai adunat kilometrii cu atata spor ca pana acum, am acum vreo 18500. Deh, batranetea asta...

Luni i-am bagat azoate in pneuri. Parerea mea e ca se simte o diferenta, denivelarile mici fac mai putin zgomot parca. Nu stiu daca e placebo, si vis-a-vis de asta, nici nu prea conteaza; daca eu is fericit din ceea ce simt, n-am nevoie de calcule si grafice. Asta merge mana in mana cu impresia "cu benzina de 98 trage mai bine". Daca mie asa mi se pare, inseamna ca trage :) - asta e pentru toti carcotasii care vor sa-mi strice mie bucuria :wink:

Mi-am luat si un aspirator de masina din carfur (sau cora, nu mai stiu), un stiftulet de plastic ieftin si cam scump, care insa isi face treaba destul de bine, chiar daca mi-e teama sa nu sece bateria daca il folosesc prea mult.

Si cam atat. Is plictisit & deprimat, am examene (olimpiada de toamna...) si mi-e o mare sila de toate. Hmmm.... cred ca o plimbarica de vreo 6-700 km in week-end (ca in vremurile bune - hihi) ar putea sa rezolve asta.

Si in final, iat-o pe Bisisca dupa ce i-am tras o sapuneala...

Image
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bisisica

Post by rayman »

Salut,

Revin pe JB cu pragul psihologic de 20K KM depasit. Am aproape 20500.

In week-end-ul trecut am comis-o iar, cu o plimbarica de cateva sute de kilometri. Am plecat de acasa sambata, tarziu ca de obicei, cu directia: Deva.
Bucuresti-Pitesti-Dedulesti :) Am bagat cativa mici, umplut burtica, drept urmare m-am molesit. Am mers ca un bosorog catre Valea Jiului, unde m-a prins noaptea, cu ploaie, ceata, aglomeratie, ajungand in Deva undeva pe la ora 10. Great... Nu mai era nimic de facut/vazut.

A doua zi am mers catre Sebes, apoi catre Sibiu, cotind-o la un moment dat spre Transfagarasan. A fost a doua oara cand l-am facut anul asta, si de data asta promit si mai solemn ca data trecuta ca nu mai calc prin partea cu Vidraru pana n-or reface soseaua.
Vremea a fost foarte frumoasa, soseaua a fost libera, o placere sa conduci pana la Balea.

Cateva poze:
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

SeKAh
Posts: 815
Joined: 03 Jun 2007, 16:37
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Bisisica

Post by SeKAh »

Pozele sunt superbe! Ai unul din cele mai frumoase jurnale de bord de pe forum :wink:

Drum bun in continuare si noi poze la fel de reusite!

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Re: Bisisica

Post by mykep »

absolut superbe peisajele :shock:
Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bisisica

Post by rayman »

Phew.... Hai ca in sfarsit am mai ajuns si pe aci...

Inainte de toate vreau sa va multumesc pentru aprecierile pozitive; sa stiti ca ma motiveaza :)

Bisisica merge brici, am aproape 22300 KM... Din nou am ratat momentul magic 22222, dar asta e, asteptam cu interes 33333 :) poate la anu'...
Am lasat-o in grija prietenei doua saptamani cat timp eu am fost plecat in alte tari cu apa calda, si cred ca i-a placut! Am gasit-o cu un consum de 8.8, lucru mare in oras. Se vede ca don'soara are piciorul mai usor ca mine.

In week-end-ul care vine sper sa o iau iar razna prin tara :) Ce pacat totusi ca am admirat toamna in toata splendoarea ei pe meleagurile altora... :(
Am programat si escapada de revelion, Bisi o sa ma duca voioasa pana in Austria... abia astept.

Si daca v-au placut fotografiile pana acum o sa mai pun cateva, chiar daca n-au legatura cu Bisi. Cateva "de toamna" si cateva din avion.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image


Gata, asta'i tot deocamdata... daca mai vreti mai gasiti aici :)

Cheers!
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

radu84
BACK IN BUSINESS
Posts: 668
Joined: 15 May 2007, 22:41
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Re: Bisisica

Post by radu84 »

WOW! Absolut superbe pozele!
Kia Cee'd kompass blue 1,4 GSL - CT 22 BAU
Album foto
ODO : 22.500km+

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Re: Bisisica

Post by mykep »

:shock: damn !!! Felicitari.
Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Bisisica

Post by scubli »

@rayman: Superbe pozele, imi plac la nebunie.
Tot asa in continuare =D>

OT: Arunca o privire aici: http://www.artlimited.net/
Mi-ar face placere sa-ti dau o invitatie :)

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bisisica

Post by rayman »

Salutare! Revin cu un update maruntel de JB... ~23500 km pana acum. Asa cum am promis, in week-end am luat-o iar razna prin tara, si de data asta am ales Valea Jiului. Am plecat de sambata dimineata, sperand sa ajungem pana la Lacul Vidra, via Petrosani, cu escala in Tg. Jiu si alte opriri mai mici.

Tare frumoasa e Valea Jiului in culori de toamna tarzie, aramiu cat cuprinde. Insa pe alocuri Jiul e sinistru, plin de haine agatate prin copaci - cineva imi spunea ca sunt din casele inundatilor…

Dinspre Petrosani catre Voineasa (Vidra e undeva la mijloc) drumul incepea promitator, insa… cam liber. Si cum drum bun si liber nu prea gasesti pe meleagurile noastre, semnele rele n-au intarziat sa apara :) Intai niste carpituri, apoi o gropitza, doua, noua, pana cand am ajuns sa fac slalom in treapta I. Se insera, eram obosit si nervos din cauza asta si am facut ceea ce urasc cel mai mult: cale intoarsa. Bine ca prevazatoarele pasagere ochisera deja 2-3 pensiuni pe langa Petrosani, si am innoptat acolo.

A, era sa uit… Inainte de a abandona obiectivul, am dat nas in nas cu un bolovan cazut pe sosea, si intr-un nemaipomenit moment de inspiratie am ales sa trec peste el :( si am cam zgariat-o pe dedesubt. Ma rog, nu par a fi semne de avarie, dar… n-a sunat deloc bine.

Duminica… a fost ziua mea, am adunat un sfert de secol. :)

La intoarcere am lasat-o mai moale cu acceleratia, sau mai bine zis am incercat sa merg cat mai constant, si am reusit un consum de 6l/100 din Petrosani pana in Bucuresti, cu 4 persoane si bagaje. Pe autostrada rar am depasit 120. Eu ma declar multumit.

Promit sa vin si cu dovezi (poze), cred ca unele au iesit destul de frumusele, insa pana acum n-am apucat sa le iau la puricat, si mai am cateva sute si din strainatatzuri, treaba grea…

In week-end-ul asta am un drum de facut prin jud. Arges, la tara, sper sa prind vreme buna…


Si la final, o scurta povestioara de Bucuresti: aseara era sa o "pup" pe Bisisica, in doua ocazii diferite, cu doua masini ce valorau fiecare de multe ori cat ea: un Mercedes cu un barbos cu fata de preotel la volan si un Aston Martin cu un smecheras ce conducea ca "nigga' in the hood" cu scaunul dat pe spate, aproape la orizontala. L-am compatimit, saracu' abia ajungea la volan.
Amandoi s-au "impins" in mine ca nesimtitii de pe banda I pe a II-a, fiindca banda lor se pierdea sub rotile masinilor parcate. N-o sa inteleg niciodata tactica asta, ce mama naibii greu e sa il lasi sa treaca pe ala care merge in durerea lui regulamentar?!... Basca, ala cu Aston Martin (care dupa 10 secunde de claxon & 5 flash-uri a schitat un "sorry" mic din avarii) ma impingea peste un autocar de pe a III-a banda, cat pe ce sa se urce ala peste mine.

Eh, C'est la vie…

Cheers!
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

bobilu
Posts: 90
Joined: 28 Jan 2008, 11:39
Auto:

Re: Bisisica

Post by bobilu »

salut,
ce aparat foto ai? (si eventual ce lentila :wink: )
Proceed 1.4 Start+ (optionale Best + ESP, scaune fata reglabile vertical si tetiere active, proiectoare, cheie cu 3b ... etc)

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bisisica

Post by rayman »

Salut,

@bobilu: un D40 cu 18-55-ul din kit si prime-ul de 50mm f/1.8.
Hopefully, o sa pun mana si pe un tele in curand (55-200 VR).

24000 KM, nicio problema majora... In afara de faptul ca URASC traficul in Bucuresti si ii urasc pe toti dementii de pe strazi. Multumesc totusi celui de sus ca pana acum m-a ajutat cu reflexe bune... :D

Am pus cap la coada lista de achizitii pentru iarna asta:
1. gume de iarna, Goodyear UG 7+
2. nuca pt schimbator - de mult vreau, acu' nu mai scapa.
3. volan imbracat in piele - mi se pare cam subtire volanul, si cred ca o sa ma ajute la grip... sa vedem care'i treaba cu nenea ala din Craiova :)
4. Becuri Philips pt faza scurta - am citit impresii pozitive pe forum

Sper sa-mi mai ramana bistari si de-un cozonac de craciun :)

Si acum, pentru ca vad ca se poarta, fac si eu o listutza cu ce ma deranjeaza dupa 24000 KM.

1. Suspensiile ar putea fi mai blande.
2. Zgomotul la coloana de directie - acu' sincer sa fiu, m-am cam obisnuit cu el, nici n-a mai avansat...
3. Greu de controlat acceleratia in treapta I - sunt momente in care e prea "jos" pentru a II-a, si intr-a-ntaia trebuie sa fac tot felul de giumbuslucuri ca sa merg lin, rev matching, ambreiaj patinat, kkturi... :(
4. Intra Greu intr-a-ntaia, desi s-a mai lasat.
5. Mi se pare mie, sau directia e ceva mai rigida... Pentru ca la inceput parca imi era mai usor sa virez cu podul palmei.
6. Scartaie plasticele volanului - ce naiba, nici la oltcit nu se auzea nimic cand viram... din pacate lasa o impresie de "ieftin"
7. Scartaie plasticele din portiera - manerul.
8. Am niscaiva greierasi - uneori pe piatra cubica incep sa concerteze live... Nu stiu exact unde sunt, s-ar putea sa fie si maruntisurile din masina.
9. Miros cam imputzit de la A/C dupa o perioada mai lunga de nefolosinta - dureaza vreo 30 sec, timp in care imi muta nasul la spate.
10. Un mic zgomot (clanc) la eliberarea ambreiajului.
11. Cand rulez pe o suprafata perfect plana se aude un zgomot de la roti (e cam asa: (nu radeti) fiu-fiu-fiu-fiu...) ca un suierat ritmic;
12. Fata de primele mii de km, cand cu A/C decuplat nu se simtea NICI O TREPIDATIE, acum la relanti e ceva... foarte putin intr-adevar, insa e o mica trepidatie.
13. Aici e o chestie ciudata ce se petrece uneori in trafic si care ma aduce la disperare, o sa dezvolt intr-un post urmator.


Ca puncte pozitive, nu doar despre masina:
1. Sunt bucuros ca pana acum n-am schimbat nicio piulitza, n-as fi crezut, la ce drumuri avem.
2. Sunt bucuros ca n-am pupat-o niciodata cu altele prin trafic, desi s-au ivit destule ocazii.
3. Imi place cum accelereaza la turatiile mai inalte :D peste 3500 RPM e chiar fun!
4. Consumul este... cum sa zic... pentru toate gusturile :) Daca merg babeste pot scoate consum f bun - < 6 in afara, 9-10 in oras, daca merg mai sportiv se duce naibii tot :) Hai sa zicem ca asta ar fi si la negative, si la pozitive.

Ce parere aveti?
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Bisisica

Post by Akbhar »

Sa te duca fara probleme inca de 100 de ori pe atat.

Dezvolta punctul 13, te rog.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

bobilu
Posts: 90
Joined: 28 Jan 2008, 11:39
Auto:

Re: Bisisica

Post by bobilu »

Excelent. :) Eu am tot asa.
Cred ca daca mai ai putina rabdare...sa te concentrezi pe un Nikon 70-300mm VR ;).
Eu am un Sigma 18-200VR si pot zice ca de la 105mm la 200mm diferenta e f mica.
In fine, eu acum nu mi-as mai luat tele. O sa vreau sa imi iau un ob cu deschiderea diafragmei de 2.8 constanta.(gen un 17-50mm)

Dar, na...poate ca stii toate astea ! :D.
Proceed 1.4 Start+ (optionale Best + ESP, scaune fata reglabile vertical si tetiere active, proiectoare, cheie cu 3b ... etc)

rayman
Posts: 522
Joined: 05 Jan 2008, 03:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Bisisica

Post by rayman »

Eu dupa ce am luat 50-ul visam numa' f-uri mici... :) m-au calmat insa preturile.
Era cat pe ce sa iau un 70-300 de la un nene, insa n-avea AF-S :( am si batut drumul de pomana dis-de-dimineata, ca mi-a zis ca are...

Adevarul e ca nu caut tele pt pozat pasarele, ci pentru ca m-ar ajuta la portretele facute pe strada - mi-e cam nustiu cum sa le bag camera in ochi oamenilor de la 2 metri... De la 5-6 incolo mai merge :mrgreen: .

Cheers!
Cee'd 1.4 Best, Piston Gray, codename BISISICA, ODO: >74 000 KM din 2.04.2008
clic aici sa vezi ce-am mai pozat

Post Reply

Return to “Jurnal de bord”