Nelamurire CASCO

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Nelamurire CASCO

Post by misuspita »

Multumesc de raspunsuri.

@marius - da, zgarietura si "cuiul" sunt pe aceeasi parte a masinii. Zgaretura a trecut de stratul de lac si e ca dimensiuni 20X3mm. Nu cred ca merge polish, deoarece am intrebat pe cineva de la spalatorie si mi-a zis ca nu se poate face. Plus ca tabla are o miiica ondulatie in zona, semn ca ce a cazut pe ea a fost destul de greu. "Cuiul" nu a strapuns tabla, dar a trecut de stratul de lac, vopsea si a ajuns la grund, posibil tabla. Oricum umblu de ceva vreme cu ea, si daca era sa se faca rugina, avea timp pana acum, insa nici o urma.

Ar mai fi 2 cucuie mici pe masina de la castane cazute asta toamna, dar sunt mici si nu ma complic cu ele.

Problema cu 4 iulie e fundamentala. Ma insor :). Si pana atunci am de umblat cu masina peste tot sa rezolv ce e de rezolvat, de-aia nu imi permit sa o las. Asa ca eu o sa trag cat mai tare sa facem reparatiile dupa data respectiva, alta alternativa nu-i. decat daca printr-o minune cereasca, intr-o saptamana rezolva toata treaba, cu constatat, reparat si platit :D
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

kriszta15
Posts: 290
Joined: 06 Apr 2009, 21:03
Auto:
Location: Oradea

Re: Nelamurire CASCO

Post by kriszta15 »

din pacate dureaza mai mult "toata treaba, cu constatat, reparat si platit ", decat 1 saptamana, poate trece 1 luna,2... #-o
...mai bine lasi dupa data de 4 iulie...
bafta

bumblebee
Posts: 720
Joined: 03 Dec 2008, 17:28
Auto:

Re: Nelamurire CASCO

Post by bumblebee »

Si eu zic tot dupa data aia, nu e nici o graba, lovitura aia nu fuge nicaieri :D
Kia Cee'd 1.4 best

lazar2007
ProCeeder
Posts: 152
Joined: 25 Apr 2008, 20:26
Auto:
Location: Bucuresti/Tunari
Contact:

Re: Nelamurire CASCO

Post by lazar2007 »

ONtopic: Au dreptate colegii mei ante-postanti. :) Daca ai fi avut vandalism, le scoteai ca un singur eveniment si plateai doar 100 de euro fransiza. In cazul tau in schimb este mai complicat. Pana si cu relatii e greu.
offtopic: eu astept de 14 zile un accept de la Omniasig si se dau disparuti (ba in concediu, ba nu raspund la telefoane, etc.). Cum scap de contractul cu ei, ma trec la Tiriac. La cum au inceput sa se inmulteasca "nebunii" in trafic, prefer sa platesc mai mult dar sa rezolv mai rapid si civilizat un posibil dosar de dauna.
Succes!
Kia Pro cee'd 1,6 GSL MT Black pearl B-83-LZR
http://picasaweb.google.com/bogdanlazar2007/KIAProCeeD
Jurnal: viewtopic.php?t=2427

kriszta15
Posts: 290
Joined: 06 Apr 2009, 21:03
Auto:
Location: Oradea

Re: Nelamurire CASCO

Post by kriszta15 »

desi oferta la Omniasig suna atractiv:
http://www.omniasig.ro/new/casco_pentru ... _furt.html
cu tarife cum stau? ...ca la plati m-am lamurit...

lazar2007
ProCeeder
Posts: 152
Joined: 25 Apr 2008, 20:26
Auto:
Location: Bucuresti/Tunari
Contact:

Re: Nelamurire CASCO

Post by lazar2007 »

595 Euro - prima de asigurare: din fericire fara fransiza pentru ca am facut contractul anul trecut, inainte sa o faca obligatorie. Din pacate contractul e semnat pe toata perioada leasing-ului:3 ani. Sunt legat de ei vrand nevrand. :(
Kia Pro cee'd 1,6 GSL MT Black pearl B-83-LZR
http://picasaweb.google.com/bogdanlazar2007/KIAProCeeD
Jurnal: viewtopic.php?t=2427

lnvisible
Posts: 465
Joined: 09 Dec 2008, 23:20
Auto:
Location: Bucuresti ... God damn it!

Re: Nelamurire CASCO

Post by lnvisible »

@lazar2007

Sau nu. Am aflat eu azi ca nu are importanta pe cati ani ai facut polita, ea se poate rezilia :D . Si eu am primit minunata hartiuta cu fransiza 150 de euro la al doilea eveniment din an, dar am ales sa nu ma mut la uniqa. De la Unicredit mi-au spus azi ca e posibil sa schimbi compania de asigurari oricand daca nu esti multumit de ei.
Last edited by Ogy on 10 Jun 2009, 22:47, edited 1 time in total.
Reason: Cititi va rog regulamentul acestui forum si folositi cat mai des butonul POST REPLAY si uitati de cel QUOTE. Multumesc
A fost Pro'ceed CRDI 115 HP

kriszta15
Posts: 290
Joined: 06 Apr 2009, 21:03
Auto:
Location: Oradea

Re: Nelamurire CASCO

Post by kriszta15 »

da, poti rezilia contractul de casco oricand, daca tu esti proprietarul masinii.
dar pe leasing proprietarul e societatea de leasing, la care tre sa ceri aprobarea.

lazar2007
ProCeeder
Posts: 152
Joined: 25 Apr 2008, 20:26
Auto:
Location: Bucuresti/Tunari
Contact:

Re: Nelamurire CASCO

Post by lazar2007 »

Multumesc pt vestile bune! :D Cum imi iau masina inapoi din service, fac o vizita la Unicredit pt schimbare. :!:
Kia Pro cee'd 1,6 GSL MT Black pearl B-83-LZR
http://picasaweb.google.com/bogdanlazar2007/KIAProCeeD
Jurnal: viewtopic.php?t=2427

pro cee'd
Posts: 13
Joined: 28 Feb 2009, 01:28
Auto:

Re: Nelamurire CASCO

Post by pro cee'd »

Salut,

As vrea sa va impartasesc din cunostintele mele:

1. Daca faci calcul e mai rentabil sa alegi sa nu ai fransiza. Este imposibil sa nu ai macar doua evenimente pe an, eu am polita cu 600 de euro pe an fara. Nu inteleg de ce alegeti sa platiti la fiecare eveniment fransiza desi trebuie sa recunoasteti ca aveti cel putin doua evenimente pe an, deci, in final platiti mai mult de 800 euro pe an, deci mai mult decat cei care aleg sa plateasca mai mult pe contract fara fransiza. Ma rog...
2. Exista service auto unde eu am reparat mai multe parti avariate, totul in maxim o saptamana, desi erau doua dosare( asta pt. insuratel) insa nu vreau sa fac reclama, am scris eu intr-un topic locatia...
3. poti schimba oricand asiguratorul, trebuie sa faci o cerere si sa aduci ceva argumente.

Succese!

lnvisible
Posts: 465
Joined: 09 Dec 2008, 23:20
Auto:
Location: Bucuresti ... God damn it!

Re: Nelamurire CASCO

Post by lnvisible »

@pro c'eed: eu am avut zgarieturi multiple pe masina pe toate partile, am revopsit mai mult de jumate din ea pe un singur dosar, iar omniasig mi-a dat acceptul fara comentarii. E drept ca mi l-a dat dupa muuulte zile, dar am inteles ca e nasol rau cu toti asiguratorii acum, iar despre Uniqa chiar nu stiu nimic.
A fost Pro'ceed CRDI 115 HP

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Nelamurire CASCO

Post by marius_gl »

@kriszta15: Presupunand ca acel contract e pe 1 an, platibil trimestrial (cum e cazul meu), daca eu nu-mi mai platesc urmatoarea rata si-i instiintez pe respectivii ca-i salut din mers, contractul nu devine nul de drept? Cred ca denuntarea unui contract se poate face de catre oricare din parti, nu? Si, bineinteles, in conditiile in care imi gasesc alt asigurator si-mi fac contractul in asa fel incat sa nu raman "descoperit" nici o zi, cu instiintarea prealabila a firmei de leasing(proprietar)! Nu vad ce motive ar avea sa-mi impuna un anume asigurator, atat timp cat conditiile celuilalt contract sunt similare contractului anterior! Zic si eu, pentru ca asta vreau sa fac, daca o sa gasesc ceva mai bun!
Kia Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

kriszta15
Posts: 290
Joined: 06 Apr 2009, 21:03
Auto:
Location: Oradea

Re: Nelamurire CASCO

Post by kriszta15 »

ideea e buna si posibil de realizat, depinde ce raspuns primesti de la societatea de leasing.
mult succes

User avatar
Vincze Szilard
Posts: 1641
Joined: 23 Sep 2008, 13:43
Auto:
Location: Cluj
Contact:

Re: Nelamurire CASCO

Post by Vincze Szilard »

eu am la asirom si acolo miau zis ca daca fac o zgarietura undeva in luna X si in luna X+1 mai am o zgarietura iar in luna X+2 alata si ma duc dupa acea la ei platesc doar o singura franciza deoarece mi se face un singur dosar pt toate cele 3 zgarieturi
numa sa am dovada pe ele
Kia CEED SW 1.4 BEST
ODO: 110 000 + ceva

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Nelamurire CASCO

Post by misuspita »

Ok. Am fost azi la constatare, am zis ca am gasit ambele evenimente deodata, le-a facut pe un singur dosar. Reparatiile se pot face pana in 2 ani de zile de la data accidentului. Deci... am scapat de stress.
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”