Consultanta asigurari.

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Consultanta asigurari.

Post by scubli »

M-am gandit la un lucru. Daca aveti orice nelamurire legata de asigurari si cam tot ce tine de ele va rog sa postati intrebarea si/sau nelamurirea aici. Maica-mea lucreaza in domeniu (Allianz-Tiriac) de ceva timp si s-a oferit prin mine, ca interlocutor, sa va ajute si indrume in anumite situatii legate de asigurari.

Voi raspunde cat de repede pot. Asta inseamna cat timp dau un telefon si discut intreabrea/nelamurirea. :)

Numai bine.

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Consultanta asigurari.

Post by Ogy »

Sa imi mai fac casco anul asta la aceiasi firma?
Anul trecut am avut 3 evenimente.
Unul l-am reparat pe rca-ul vinovatului si doua pe casco (unul cu regres avea ala rca la o firma de firma si una din vina mea).
Sa zicem ca sunt aproximativ 10000lei daune pe anul trecut (cele doua care le-am facut pe casco). Cam cat m-ar costa o polita casco la allianz pentru suma asigurata de 52100lei ? :)
Mentionez ca am reparat pe rca prin allianz (toata treaba -reparatia/predarea- a durat 4 zile) rezultatul fiind extrem de multumitor.
Multumesc anticipat.
Pentru alte detalii pe privat.

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Consultanta asigurari.

Post by Akbhar »

Cel mai simplu e sa ceri la broker-ul care ti-a incheiat asigurarea o noua cotatie pentru anul in curs. Daunele pe regres nu cred ca se considera malus, deci ai avea un singur eveniment. La Generalii, in cazul unui eveniment cota creste cu 15%, posibil tot atat si la Allianz.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Consultanta asigurari.

Post by scubli »

@Ogy: Daca treci la o alta firma cu casco-ul, "istoria" accidentelor nu se transfera, pe viitor se vor centraliza aceste date, dar acum se poate trece fara probleme la o alta firma.
La calcul casco se tine cont doar de daunele din vina asiguratului(cel putin asa e la Allianz),si dupa o dauna in functie de marimea ei se face calculul(nu se mai da reducere sau chiar se poate aplica majorare daca dauna a fost mare).
Pt. a face un calcul pt casco am nevoie de buletin,permis de conducere si certificatul masinii+cartea de identitate a masinii.(daca masina e pe persoana fizica)daca e pe persoana juridica am nevoie de certificat inmatriculare firma +actele masinii-certif inmatr+carte identitate.

Daca vrei, iti poate face si o calculatie pt. casco, dar e nevoie de actele specificate mai sus.

Numai bine :)

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Consultanta asigurari.

Post by Ogy »

Multumesc de raspunsuri.
@scubli la cerintele alea raspund ca in bancul ala... Ba! tu vrei sa-mi furi calul! (daca il sti). :)
Momentan vad ce cotatie imi da astia, daca nu imi convine poate trec la altcineva.
Dar avand in vedere ca au fost seriosi si prompti, nu vad de ce nu as ramane la ei.

Clauds
Posts: 218
Joined: 05 Jun 2007, 12:34
Auto:
Location: Brasov

Re: Consultanta asigurari.

Post by Clauds »

Acum aproximativ 4 luni (Noiembrie 2008) am platit un pret pe masina ... sa zicem aproximativ 20.000 euro.
Acum aceasi masina are un pret mult mai mic (noua la reprezentanta ... exact cum am cumparat-o si eu) - aproximativ 17.000 euro - datorita crizei, reduceri dealer etc.
Evident am incheiat o polita casco cand am luat masina ... full casco pt valoarea de 20.000 euro.
Intrebare: cum fac ca la implinirea unui an, cand trebuie sa refac polita casco, sa platesc si eu mai putin pt. acest casco ? ... pt. ca sincer ma omoara suma asta / anual. Sunt aproximatv 4000 RON ... Stiu - este foarte util si nici nu ma gandesc sa nu am casco ... dar cum sa fac sa platesc mai putin ?
Pentru ca in primul rand valoarea masinii a scazut drastic - de noua ... dar cei de la asigurari precis nu vor tine seama de acest aspect CI vor tine seama doar de pretul de achizitie minus devalorizarea pe un an de zile.
Si doi la mana, inafara de acest full casco nu mai exista si alt tip de casco ? stiu si eu ... o varianta mai ieftina ? din care sa scot anumite clauze de care, sa zicem ... ca nu as avea nevoie ?
Deci, in concluzie, cum se poate micsora semnificativ cota anuala de plata pentru o asigurare casco ? pareri, opinii ...
(Stau la casa, am garaj, circul aproximativ 12.000 km /an ... nu frecventez zone rau famate, vandalism etc ...)

Ajax26
Posts: 481
Joined: 15 May 2007, 10:15
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Consultanta asigurari.

Post by Ajax26 »

In cazul tau cred ca poti jongla din fransize sa vezi cum iesi. Exista un tip de CASCO limitat la Generali dar din pacate nu asigura avariile accidentale - practic iti asiguri masina doar la Incendiu, furt, evenimente naturale şi socio-politice asa ca nu se merita.
Daca nu ai nevoie de vandalism la Asiban exista varianta mediana care nu acopera acest risc si care este normal putin mai ieftina.
Cere oferte de la mai multe societati sau apeleaza la un broker. Sunt variante si mai ieftine pe piata si o sa gasesti sigur ceva sa-ti convina.
Kia Cee'd 1,4 GSL Piston Grey
Base + some stuff
B-04-AJX

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Consultanta asigurari.

Post by scubli »

@Obscuru:
Exista mai multe variante de acoperire la casco,si implicit si pretul difera. Se pot alege variante de casco fara furt sau alte clauze. Pt calcul este nevoie de certif. auto+civ auto-pt pers. juridica , iar pt. pers fizica in plus buletin si permis auto. Acestea sunt la Allianz. Suma asigurata se stabileste in functie de auto+dotari si vechime. Pt. valoarea masinii, se stabileste pretul din catalog + uzura masinii, catalog al Allianz-ului.

Tin sa precizez ca Allianz-ul acum face casco-uri ca-n vest, cu tot cu asistenta rutiera si toate cele, asa ca preturile si caluzele difera total fata de alti asiguratori.

Numai bine.

Dony
Posts: 39
Joined: 03 Sep 2008, 09:44
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Consultanta asigurari.

Post by Dony »

Salut! Am si eu nevoie de un sfat.Am CASCO full la BCR, fara fransiza si in august implinesc 1 an de la incheierea contractului.Problema este ca masina mea a fost indoita putin in parcare si zgariata.Pt aceste lucruri am deja o constatare.Insa cam la cateva luni mi-am zgariat portiera dreapta fata si este serios vizibila si nu m-am dus la constatare.Portiera a fost zgariata dintr-un ghinion de-al meu(nu a fost blocata bine usa garajului).Oricum intreabarile mele sunt:
-imi fac poze pt noul contract?
-pot sa nu-mi fac constatarea acuma si incerc sa o fac pe noul contract?
-cat de seriosi sunt astia de la BCR?
Constatatorul mi-a zis atunci ca masina o pot repara pana la 2 ani max de la constatare.Cat de mult sa ma incred in el?
La prima dauna am avut urmat constatari:portiera haion putin indoita la buza(pe o lungime de 5 cm si cu o adancime de 3mm)(este vizibila bine); bara fata putin zgariata pe ici pe colo; pasaj(aripa dreapta spate) indoit putin (se repara fara taietura), portiera dreapta spate are o zgarietura(cu indoirea portierei) pe orizontala care merge chituita...se vede doar din profil(dupa vopsire nu se va mai vedea).Eu am estimat toata treaba cam la 2000 RON sper.

Multumesc de sfaturi!
kia Cee'd 1.4 GSL MT Best , Kompass Blue , 109 caluti, ODO=19000 km, folie geamuri pe spate

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Re: Consultanta asigurari.

Post by marius_gl »

@Dony: Pana la urma, sa inteleg ca ai facut constatarea primului eveniment, nu ai facut reparatia si a venit alta buba, nu?
Punctual:
- daca ai avut dauna, la reinnoirea contractului se fac poze; ( a fost cazul meu);
- stiam ca reparatia trebuie sa se faca in 30 zile de la constatare; 2 ani ti sa spus???
- sunt seriosi in sensul ca iti dau acceptul de plata repede si fara comentarii, daca reparatia se produce intr-un service agreat; cu toate astea iti vor creste prima de asigurare in anul de contract urmator celui cu reparatia!
Kia Rio Sedan Dynamic 1.4 GSL

User avatar
scubli
"ambiguus"
Posts: 3644
Joined: 16 Dec 2007, 14:56
Auto:
Location: Oradea si/sau Sighetu Marmatiei
Contact:

Re: Consultanta asigurari.

Post by scubli »

1. In primul rand vreau sa subliniez faptul ca eu nu pot da un raspuns in ceea ce priveste BCR Asigurari. Fiecare firma are propriile reguli,dar niciodata nu se merge pe vorbe !! doar pe ceea ce este scris !! ATENTIE !!

2. Masina trebuie reparata , e pacat sa umbli cu ea "sifonata" mai ales daca ai casco-full .

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”