Reparatie CASCO cu regres pe RCA

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
nici

Reparatie CASCO cu regres pe RCA

Post by nici »

Salut,
Aseara am avut parte de un accident, nu foarte grav. Un nene cu carnet profesionist a trecut pe rosu la semafor si eu l-am lovit cu fata in partea lui laterala dreapta. In urma accidentului am urmatoarele daune: masca fata julita rau (a fost botita dar si-a revenit), capota botita si miscata din locul ei, aripa dreapta fata indoita si putin julita si un far putin miscat.
Am sunat la service si mi s-a recomandat sa repar pe CASCO iar ei sa isi recupereze banii de la RCA-ul vinovatului. E primul accident al meu (sper sa nu mai am parte de dobitoci in trafic), nu prea stiu cum se procedeaza.
Daca sunt piese botite, dar nu f grav, se inlocuiesc sau se indreapta? Capota de exemplu are o indoitura cat palma in loc, deci cred ca s-ar cunoaste daca o indreapta. Insa restul suprafetei zici ca nu are nimic.
Procedez bine reparand pe CASCO? Am contract la FATA asigurari, am sunat si au zis ca e ok, se rezolva. Masina e de 5 luni, vreau sa arate ca noua.
Daca as rezolva direct cu RCA-ul vinovatului cred ca la constatare o sa incerce sa se scoata cat mai ieftin ca na... RCA-ul e 4 mil pe an, nu 20 cat e CASCO.
Orice sfat e binevenit.
Merci, Nicu.

dox
Posts: 286
Joined: 23 Jul 2008, 10:37
Auto: Kia Cee'd 1.4 gsl
Location: Bucuresti

Re: Reparatie CASCO cu regres pe RCA

Post by dox »

pot sa iti zic ca la casco se inlocuiste orice piesa in primul an de cand ai achizitionat masina, deci o sa arate ca noua, cel putin asa mi-a spus mie agentul care constata dauna.
ODO: 100000km din 06.2008

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: Reparatie CASCO cu regres pe RCA

Post by psystem »

Cred ca depinde de asigurator. La mine de exemplu nu mi-au inlocuit aripa(nu era foarte avariata).


Bafta

PS: scuze ca te dezamagesc, insa nu cred ca un service de la noi poate sa iti faca masina sa mai arate ca noua(spun din experienta).
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reparatie CASCO cu regres pe RCA

Post by Ogy »

-la ce firma este rca-ul?
-la img ti-o scoate ca noua ...din experienta iti spun!
"Fata" astia cu cine au decontare directa?
-si la mine aripa usor avariata a necesitat doar reparatie nu si inlocuire

quelloo
Posts: 4407
Joined: 22 Oct 2008, 21:51
Auto: Kia Proceed 2.0 DSL
Location: Bucuresti - Dristor si ocazional Titan

Re: Reparatie CASCO cu regres pe RCA

Post by quelloo »

Personal eu te sfatuiesc sa repari pe RCA-ul aluia daca nu vrei sa platesti in draci la anu la casco. Sigur o sa-ti creasca prima. Iar cu inlocuitul pieselor eu zic ca depinde de service, cei de la rca o sa-ti dea o lista cu serviceuri agreate de ei si dupa ce o vei primi poti sa intrebi oamenii care au ajut de a face cu ei despre cum lucreaza.
Proceed Cassa White 2.0 DSL Style... + pachet sport (the works...)
http://picasaweb.google.com/quelloo69/Q ... directlink

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Reparatie CASCO cu regres pe RCA

Post by Akbhar »

Daca face pe regres nu plateste nimic suplimentar. Cel putin asta se intampla in majoritatea contractelor de Casco.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

nici

Re: Reparatie CASCO cu regres pe RCA

Post by nici »

O fac pe casco (FATA) si ei sa se decurce cu RCA-ul vinovatului. O sa ii despagubeasca aia de la RCA. De aia platesc casco, sa nu mai alerg eu. RCA-ul il are la Transilvania. Atat BT Transilvania cat si FATA asigurari au decontare directa cu service-ul KIA. Am fost la IMG. Eu am ramas multumit de fiecare data cand am avut nevoie de ei. Cred ca o sa schimbe capota si masca fata plus alte bare de otel pe sub masca. Daca se schimba nu vad de ce nu ar iesi ca noua. O aripa e f putin indoita, nu a sarit vopseaua de pe ea.
Eh... asta e, se mai intampla. Ma oftic doar ca tre sa alerg din cauza unui bou. O sa va spun ce se va constata. Oricum bine ca nu e nimic mecanic. Doar fier.

dox
Posts: 286
Joined: 23 Jul 2008, 10:37
Auto: Kia Cee'd 1.4 gsl
Location: Bucuresti

Re: Reparatie CASCO cu regres pe RCA

Post by dox »

@psystem & Ogy

ce ati avut la aripa? am si eu o mica infundare, nu s-a luat vopseaua..se poate face usor?
ODO: 100000km din 06.2008

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Re: Reparatie CASCO cu regres pe RCA

Post by psystem »

La mine poti sa vezi in JB(nu mai stiu la ce pagina).

Bafta
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reparatie CASCO cu regres pe RCA

Post by Ogy »

la mine vezi in poze la accidente ...alege ce accident vrei tu :)
-daca are la bt asigurari fa prin ei chiar daca ai regres sau alte smenuri cu casco
-eu am reparat pe rca ultimul accident dar era la allianz ...m-am dus cu ochii inchisi.

nici

Re: Reparatie CASCO cu regres pe RCA

Post by nici »

Maine ma duc la constatare. O sa scriu cum a decurs. Si eu sunt curios, e prima data cand ma bag intr-o chestie de asta. Ar cam trebui sa inlocuiasca tot ce e botit.

nici

Re: Reparatie CASCO cu regres pe RCA

Post by nici »

Miercuri am fost la FATA sa constate daunele un "inspector" (Liviu) de-al lor. A bajbait el masina, masca... a zis ca e intreaga. I-am zis ca a impins barele de otel de dinauntru de le-a strambat, sigur e rupta pe dinauntru. Pana la urma a zis ca aia e la schimbare dar m-a surprins ca nu a dat capota la schimbat. Cum am mai zis nu e stramba rau dar e miscata din balamale. I-am zis ca daca nu iese linie cum era noua la el vin.
A, si nu mai zic ca nu a vrut sa scrie in constatare nea inspectorul si barele de sub masca desi le-a vazut. Cica o sa trimita mecanicul poze si nu e nici o pb. La fel si cu capota, cica nu e batuta in cuie solutia data de ei, se poate schimba daca mecanicul zice ca nu se poate altfel.
Miercuri pe 12 ma duc sa las masina in service la IMG la D-l Ninel, amabil de altfel. Mi-a zis ca o sa incerce sa indrepte capota si daca nu iese bine le scrie ca solutia e inlocuire. Sper sa se intample asa. Ce draq, de ce dau bani la casco, sa traga de ei ca de elastic cand e vorba de despagubire? Le-am zis ca oricum si-i recupereaza ca nu e vina mea.

nici

Re: Reparatie CASCO cu regres pe RCA

Post by nici »

In caz ca va fi cineva interesat va informez pe scurt cum a decurs reparatia:
Dupa constatarea facuta de inspectorul de la FATA, am fost la service la IMG si le-am lasat masina. Cei de la service au demontat bara fata, farurile si au facut o reconstatare care suna cam asa:

Pe langa constatarea facuta de FATA:
1. masca fata - inlocuire
2. aripa dreapta - reparatie (f f putin indoita)
3. capota - reparatie

Au mai fost constatate urmatoarele:
1. capota motor - inlocuire (fata de reparatie cum specificase inspectorul)
2. balamale capota - inlocuire
3. panou masca fata - inlocuire
4. armatura bara fata - inlocuire
5. ambele faruri (prinderi rupte) - inlocuire
6. suport armatura - reparatie
7. absorbant soc bara - inlocuire

Cu alte cuvinte au schimbat ce era indoit, vopsitul a iesit f bine, nu se cunoaste nimic. Total de plata ~125 mil. Cei de la FATA au platit intr-o saptamana.
Am apreciat promptitudinea si timpul scurt in care s-a desfasurat totul. De la accident m-am programat peste 2 sapt la service, reparatia a durat o saptamana si am mai asteptat inca una pentru plata. In total o luna. Multumit f mult de asiguratorul de la FATA. Recomand ca firma de asigurare CASCO.
Un minus le-as da celor de la tinichigerie de la IMG; (lufturi inegale, au uitat sa imi bage si o mufa de alimentare far, un surub de la capota nu era strans). Cred ca le montase un baietas care nu parea f meserias in ale mecanicii, mie imi parea mai degrab ucenic. Dar le-am mai aratat pe ici pe colo ce sa mai faca si a iesit ok. Am avut noroc ca au schimbat tot si nu au indreptat nimic.
In rest D-lui Ninel Goanta care preia comenzi nota 10.

Numai bine va urez si drum fara incidente.

ady85btz
Rock'n'Rolla
Posts: 1178
Joined: 05 Feb 2008, 16:03
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reparatie CASCO cu regres pe RCA

Post by ady85btz »

Am si eu 2 dosare de dauna deschide la Asirom.Unul in valoare de 4400 ron(il fac pe casco) si altul de 8400 ron (il fac pe casco cu regres pe RCA). Serviceul unde am bagat masina nu are decontare directa cu Asirom. Suma este foarte mare si nu o pot plati si apoi alerga pe la Asirom pentru recuperare banilor.Masina a intrat ieri in service si este gata cam in 10 zile.Inginerul de la service mi-a dat cele 2 devize.Ce ar trebuie sa fac acum? Eu ma gandesc sa merg zilele urmatoare la Asirom,prezint situatia impreuna cu cele 2 devize si-i rog ca atunci cand masina este gata sa vireze banii respectivi in contul celor de le service.Ce parere aveti?
Kia Cee'd 1.4 GSL the BEST :smt077 Machine Silver :smt077
"The Power to Surprise"
Jurnal de bord
Album foto
Image

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”