Societati de asigurare CASCO

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
Post Reply
xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Post by xp »

Maine merg sa inchei asigurarea si va pot da mai multe detalii .

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

misuspita wrote:(OT: de ce dracu nu-i zice franciza?)
Pentru ca sunt chestii diferite: franciza vs. fransiza
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Mie la 11.926 mi-u calculat de plata 510 Euro indiferent cum platesc. 0% fransiza.
Am sunat la FATA sa vad daca lucreaza cu ei si la ambele numere apelate imi spune "numar nealocat". Asa ca acum sunt ultra suspicios.
Nu mi-a placut ca desi partea mailului referitoare la asigurare e detaliata si lamuritoare fata de multi altii gen BT (vai de CASCO al lor plin de frasize si fara vandalism), totusi nu scriu si ei acolo numele firmei, o adesa, numele compet al celui pe care ar trebui sa-l contactez...
Pe net am gasit firma lor ca fiind din 2001 dar la eip e site zice ca sunt din 2002... Adresele iar nu corespund si tot asa. In plus am sunat sa vb cu cel care mi-a trimis oferta si nu raspunde...

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Post by xp »

MihaiM wrote:Mie la 11.926 mi-u calculat de plata 510 Euro indiferent cum platesc. 0% fransiza.
Am sunat la FATA sa vad daca lucreaza cu ei si la ambele numere apelate imi spune "numar nealocat". Asa ca acum sunt ultra suspicios.
Nu mi-a placut ca desi partea mailului referitoare la asigurare e detaliata si lamuritoare fata de multi altii gen BT (vai de CASCO al lor plin de frasize si fara vandalism), totusi nu scriu si ei acolo numele firmei, o adesa, numele compet al celui pe care ar trebui sa-l contactez...
Pe net am gasit firma lor ca fiind din 2001 dar la eip e site zice ca sunt din 2002... Adresele iar nu corespund si tot asa. In plus am sunat sa vb cu cel care mi-a trimis oferta si nu raspunde...
Persoana care m-a contactat si a fost fffamabila o poti contacta aici
Adriana - Loredana Grigore
Broker

ASIGEST BROKER DE ASIGURARE-REASIGURARE SA
ROMANIA

Piata Victoriei, Str. Louis Blanc, nr.1, Et.6-7,sector 1, Bucuresti

Tel/fax: +40 21.230.41.54/230.40.85/230.41.79

Mobile: +40 740 90 23 25

a.grigore@asigest.ro
www.asigest.ro

adriana.grigore@asigur.com
www.asigur.com


ASIGEST Broker de Asigurare - Reasigurare S.A.
J40/18869/1994
CUI 6311898
RBK 043/2001 Autorizat de Comisia de Supraveghere a Asigurarilor
Cap. Soc. 100.000 RON

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

multumesc xp (in curand VISTA downgrade) :P

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Post by xp »

xp wrote:Maine merg sa inchei asigurarea si va pot da mai multe detalii .
Astazi am fost si am incheiat asigurarea :ce am discutat cu cei de la ASSIGEST BROKER a respectat si cei de la FATA .Cei de la FATA nu aveau riscul de vandalism dar vazind ceam discutat cu cei de la ASSIGEST BROKER au facut aceasta mentiune in asigurare . Valoarea totala a asigurarii este de 419ron*4rate in care este inclusa si asigurarea pasagerilor 20ron *4 rate.Eu sunt multumit de aceasta asigurare .Suma asigurata fiind 44333 RON .

mihaizzz
Posts: 85
Joined: 23 May 2007, 18:48
Auto:

Post by mihaizzz »

Luna asta imi expira contractul CASCO facut la Generali si trebuie sa fac altul tot la Generali sau in alta parte, sa vedem... Am cateva intrebari, poate ma puteti ajuta si pe mine cu informatii ...

1. Daca am o dauna in acest an pe polita casco ce sta sa expire, cu cat sa ma astept sa imi creasca polita daca o fac tot la Generali?

2. Daca aleg alta societate de asigurari, se va mai tine cont de dauna aceasta sau se va tine cont doar de valoarea masinii dupa un an de folosinta?

3. Service-ul IMG cu ce societati de asigurare are contract de decontare directa?

4. Ceva societati recomandate sau dimpotriva, de evitat ?

Multumesc frumos !
KIA Cee'd, 1.4 BASE + optionale, Piston Grey
PH-09-SKU
KM: ~40000

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

Ca si @xp am mers si eu pe mana celor de la FATA. Sper sa n-am nevoie de ei :)

Din ce am auzit, Allianz ar fi cei mai buni platitori. Despre restul parerile sunt impartite. Unii sunt mltumiti altii nu sunt. Ca o concluzie personala, daca e vorba de sume mici nu prea apar probleme. Daca insa e vorba de sume mari incepe circul.

Am avut la Generali insa brokerul prin care dealerul mi-a facut CASCO m-a contactat mai tarziu decat aveam eu nevoie pentru reinnoire asa ca, uitandu-ma pe net am ales FATA. N-au tinut cont ca am avut o dauna la Generali (o oglinda).

IMG are decontare cu Omniasig, Generali, BT, BCR .... La BT nu au vandalism.

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Post by misuspita »

Mersi Akbhar. Puteam si eu sa caut da' nu m-a dus mintea :P
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

lupnegru
Posts: 6
Joined: 16 Jul 2008, 06:56
Auto:
Location: Bucuresti

Post by lupnegru »

Salut,

@mihaizzz - la pct 3 dupa cum urmeaza: BCR, BT Asigurari,Omniasig,Allianz si Generali - astea sunt la IMG cu decontare directa
======================
cum sa fie oare - 1.4 BEST - Abyss Blue

lupnegru
Posts: 6
Joined: 16 Jul 2008, 06:56
Auto:
Location: Bucuresti

Post by lupnegru »

Asa si apropo vedeti ca la BCR au o promotie pana in septembrie la masinile noi daca se face cu ei ( e mai eftin ca la ceilalti si in plus exista si optine de scoatere a francizei , da se plateste mai mult in acest caz )

toate bune,
======================
cum sa fie oare - 1.4 BEST - Abyss Blue

User avatar
vas36
Posts: 84
Joined: 21 Jul 2008, 17:10
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by vas36 »

xp wrote:
xp wrote:Maine merg sa inchei asigurarea si va pot da mai multe detalii .
Astazi am fost si am incheiat asigurarea :ce am discutat cu cei de la ASSIGEST BROKER a respectat si cei de la FATA .Cei de la FATA nu aveau riscul de vandalism dar vazind ceam discutat cu cei de la ASSIGEST BROKER au facut aceasta mentiune in asigurare . Valoarea totala a asigurarii este de 419ron*4rate in care este inclusa si asigurarea pasagerilor 20ron *4 rate.Eu sunt multumit de aceasta asigurare .Suma asigurata fiind 44333 RON .
Salut!Spune-mi, te rog,in ce locatie ai incheiat asigurarea,a venit cineva la Br?
Kia Cee'd SW,Best,abyss blue/GL 10 UCU
ODO 150k/121k pe GPL

xp
Posts: 881
Joined: 18 May 2008, 17:47
Auto: kia ceed 1.4 best 2008
Location: Braila

Post by xp »

Salut!Spune-mi, te rog,in ce locatie ai incheiat asigurarea,a venit cineva la Br?[/quote]
Pe bulevardul Dorobantilor intre Str.Scolilor si Bariera Calarasilor este sediul Fata .Acolo am incheiat asigurarea .
Ia legatura cu cei de la ASSIGEST BROKER stabileste detaliile si i-ti vor comunica ei locatia si modalitatea de incheiere a asigurarii .Se poate incheia si online .[/b]

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

vas36 wrote: Salut!Spune-mi, te rog,in ce locatie ai incheiat asigurarea,a venit cineva la Br?
Si eu mi-am facut asigurarea tot printr-un broker (Neobroker). Daca te intereseaza da-mi mesaj pe privat si iti dau adresa si numarul de telefon.
Mitsubishi Lancer 1,6 din 22.09.2007
Imagehttp://www.mitsu.ro
Image Image
Kia Cee'd 1,6 DSL MT Base din 25.10.2007 http://www.clubkia.ro
Dacia LOGAN 1,4 din 28.06.2006
Dacia Berlina 1410 din 1994

catt
Posts: 200
Joined: 07 Jul 2008, 00:04
Auto: KIA
Location: Iasi
Contact:

Post by catt »

Voi sunteti siguri de FATA asigurari ?
Eu n-am reusit sa contactez filiala locala - nr. tel nealocat , nici prin email, nereusit inclusiv catre Bucuresti
E asa un club inchis ?
cee'd 2008 piston grey
CEED 2019 1.4 t-gdi Star Dark Pentametal

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”