Bucurestiul in prag de haos

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...

Sunteti de acord? Da sau Nu.

Poll ended at 07 Mar 2008, 16:27

DA
20
77%
NU
6
23%
 
Total votes: 26

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Bucurestiul in prag de haos

Post by Gerula »

Sa-mi bag picioru'. Am scris de mi-a venit rau si cand sa trimit:bang, erroare! Des Merdes!
Pe scur: Preainteleptul Udriste, sistematizatorul capitalei a propus ca parcarile de resedinta sa fie "la liber".
Va place ideea?
Asta intr-un oras in care claxoanele celor blocati in parcare urla in fiecare miez de noapte, unde a gasi masina pe janta e la ordinea zilei, unde bordurile strecurate cu abilitate prin parbriz au devenit o culme a rafinamentului celor case zilnic se lupta pentru un loc de parcare. Solutia, ca si zvonul ca parcajul de resedinta este de fapt platit numai intr-un anumit interval orar este menita sa produca haos si tulburari grave ale linistii publice. Bleah :!:
Unde sunt solutiile mult trambitate in campania electorala?
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Sunt de acord pentru ca de multe ori se intampla sa ai treaba intr-un loc/sa vii in vizita si sa nu poti parca masina pentru ca respectivele locuri de parcare sunt arondate unor persoane si nu ai voie. Atunci unde parchezi? Dai roata la bloc pana ti se acreste?

Locurile de parcare asigurate de ADP sunt insuficiente (nici macar 10% din necesar). La un bloc cu 25 de masini sunt maxim 6-7 locuri. In afara acelor fericiti ceilalti ce fac? Lasa masinile in strada? Nu mi se pare corect ca cineva care sta in bloc de sa zicem 10 ani, are loc de la ADP pentru ca il reinchiriaza in fiecare an, iar eu, proaspat mutat sa las masina cine stie unde. Respectivele locuri apartin domeniului public si deci ar trebui folosite in mod egal (in cazul ideal) de toti cetatenii.

Deci solutia nu mi se pare rea.

In alta ordine de idei, maretii alesi ai urbei toaca frunza la caini, planteaza/replanteaza borduri intr-o veselie, fara a incerca amenajarea unor locuri de parcare. Fonduri cu siguranta sunt/pot fi stranse, doar sa existe bunavointa.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Eu intrebam de solutii. A pune oamenii sa se omoare pt. un loc de parcare nu e o solutie.
Nu ca vreau sa te combat, departe de mine gandul, dar pune-te si in situatia in care ai un loc de parcare pe care-l platesti la ADP-ul de sector si ai nevoie de el intrucat pleci si vii zilnic de la servici.
Sunt de acord ca sunt destui cei care ocupa aceste locuri de parcare cu adevarate epave pe care nu le misca cu lunile.
Hai sa-ti mai zic una: Sunt multe situatiile in care din disperare si pentru ca primariile nu miscau un deget, locatarii au pus mana de la mana si au transformat o parte din spatiul verde al blocului in parcare. E normal ca aceasta sa treaca in domeniul public si sa fie folosita de toata lumea?
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

.indie.
Posts: 332
Joined: 25 Oct 2007, 17:55
Auto:

Post by .indie. »

Eu va sfatuiesc sa luat nr de inmatriculare ale epavelor nemiscate cu lunile si sa trimiteti mail la adp-ul sectorului in care stati.
Anul trecut am facut o cerere la adp sector2 unde stau si masinile au fost ridicate. Surprinzator, dar chiar am scapat de ele :D
Acum ma pregatesc iar sa fac o cerere pentru niste masini nemiscate de vreo 2 ani care sunt in spatiul interior blocului (blocul avand o forma de U)
Masinile alea sunt niste epave (nu mai au toate piesele, una nu mai are scaune,etc)
Last edited by .indie. on 26 Feb 2008, 18:22, edited 1 time in total.

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Gerula, iti inteleg indignarea, totusi trebuie sa recunosti ca nu e corect fata de ceilalti locatari ca doar cativa sa foloseasca locurile respective de parcare, iar restul sa parcheze pe unde apuca. Pentru cei care au amenajat locuri de parcare in spatii private e ok sa isi rezerve locurile. Dar sa nu se creeze sentimente de falsa proprietate pe zonele comune.

Ce solutii vad eu:
1. marirea numarului de locuri de parcare (extinderea unde este posibil a parcarilor, amenajarea de parcari supra-etajate in anumite zone).
2. marirea taxei pentru rezervarea locului in zonele aglomerate. 60lei/an mi se pare o suma derizorie. In acest fel s-ar incuraja renuntarea la rable care ocupa locul inutil si s-ar descongestiona zonele din jurul blocurilor.
3. interzicerea parcarii in zonele rezidentiala a masinilor de firma. De multe ori vad autoturisme de la firme de distributie, microbuze, dube, chiar si camioane, parcate in jurul blocurilor. Cei care au masini de serviciu nu ar trebui sa le foloseasca in interes propriu.

A doua masura isi gaseste aplicatibilitate doar daca se realizeaza mai intai prima, altfel e total ineficienta.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

c.ciprian
forumist convins
Posts: 437
Joined: 30 Nov 2007, 17:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by c.ciprian »

  1. In spatele blocurilor puteti cere sa se puna semnul de interzis cu exceptia riveranilor. La incalcarea acestei restrictii puteti suna la 0219544 (politia rutiera)
  2. Nu sunt de acord cu distrugerea spatiilor verzi!
  3. Vecinii care cred ca li se cuvine un loc de parcare neplatit sunt de-a dreptul nesimtiti.
  4. Fotografiati rablele si reclamati la ADP
PS Pe siteul politiei rutiere puteti face reclamatii online. Raspunsul vine in scris sau telefonic.

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

am loc de parcare pe care il platesc la primarie an de an. de ce sa-si puna altul masina pe locul meu?
in alta ordine de idei daca te duci la serviciu cu masina si stii ca nu gasesti loc de parcare fara piatra in parbriz, nu-i mai cuminte sa folosesti transportul in comun?
si daca firma mea plateste 10 locuri de parcare nu-i normal sa-si tina masinile proprii acolo?
si poate imi explica si mie de ce parcarea de la unirea e incarcata doar 40% in conditiile in care nu poti sa te misti cu masina pe stradutele adiacente?
de ce o firma nu poate sa se duca la patronii parcarii si sa zica: am 10 masini ale angajatilor, vreau ca in loc de 4 lei/ora sa-mi dai tariful de 1 leu/ora, si eu iti garantez 10 masini x 5 zile x 10 ore = 500 lei/ saptamana sau 2.000 lei/luna, fata de nimic!
atat doar ca in bucuresti nimic nu se face cu cap, sau cu interes. iar firmele din zona in loc sa bage astea la cheltuieli si sa scape de impozitare prefera sa plateasca la negru si sa-si trateze angajatii ca pe sclavi.

revenind la intrebarea de mai sus: NU, este parcarea mea si o vreau libera atat timp cat platesc pentru ea.
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

si inca ceva: eu vin de la serviciu intre 19.00 (cel mai des) si 21.00 (cateodata). ce fac fara un loc de parcare al meu? dupa ce muncesc de behai mai caut si loc de parcare noaptea, pentru ca restul vecinilor sunt acasa de la 17.00?
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

User avatar
Gerula
taraboste
Posts: 979
Joined: 09 May 2007, 09:21
Auto: KIA Ceed 1,4 GSL 2007
Location: Bucuresti

Post by Gerula »

Ar mai fi o solutie: Concesionarea locurilor de parcare.
Costa cat costa dar macar nu se mai cearta nimeni.
A,...era sa uit. Sa nu credeti ca stirea nu a avut efect, ba chiar imediat. Aseara cand am ajuns in parcare am observat ca parte din locuri erau renumerotate si delimitate cu vopsea proaspata galbena.
Mos Gerula

Cee'd 1.4 "Ltd Edition" Dakar

bobbo1981
Posts: 350
Joined: 16 Jun 2007, 08:19
Auto:
Location: Galati

Post by bobbo1981 »

Eu sunt din Galati, iar la noi problema poate nu este la fel de acuta ca la Bucuresti.
Cu toate astea nici eu nu sunt de acord cu locurile de parcare platite. Adica daca eu ma mut intr-un bloc unde toate locurie de parcare, evident mai putine decat ar fi necesar, sunt deja rezervate eu nu voi putea niciodata sa am un loc al meu pt ca ele deja sunt ocupate.
Poate si eu muncesc la fel pana la ora 19 sau 21 dar asta nu este un criteriu de rezervare a locului de parcare.
Acestea sunt un spatiu comun, atat timp cat se afla pe domeniu public. Si eu platesc aceleasi impozite la stat.

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

bobbo1981 wrote:Acestea sunt un spatiu comun, atat timp cat se afla pe domeniu public. Si eu platesc aceleasi impozite la stat.
sigur, impozitele sunt ceva, iar plata locului de parcare altceva. in afara de impozit, mai platesc si parcarea. daca ai avea loc de parcare platit, ai avea cu totul alta optica. :lol:
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

bobbo1981
Posts: 350
Joined: 16 Jun 2007, 08:19
Auto:
Location: Galati

Post by bobbo1981 »

Probabil ca tu nu vrei sa intelegi ceva. Acel loc de parcare este un bun comun. Si mie mi se pare o prostie ca statul, care suntem tot noi sau primaria cine o fi, sa inchirieze acel loc doar unuia dintre noi. Pe ce criteriu adica ? Ar trebui sa avem amandoi aceleasi drepturi.

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by sorinh »

1. ala nu este bun comun, este locul primariei, orice ai spune.
2. de ce sa-l dea pe degeaba cand poate sa mai faca un ban cu care sa amenajeze un loc de joaca pentru copii sau sa mai schimbe o bordura (asta este o optiune la misto).
3. avem aceleasi drepturi, dar eu am un drept suplimentar platit separat. sau poate nu intelegi ca locul ala ma costa suplimentar?
4. anul asta s-au schimbat 4 locuri la mine la bloc, din cauza de neplata. deci se poate. te duci la primarie, vezi daca este cineva care nu si-a platit locul, dupa care l-ai luat.
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

bobbo1981
Posts: 350
Joined: 16 Jun 2007, 08:19
Auto:
Location: Galati

Post by bobbo1981 »

Nu stiu cum o fi la voi in Bucuresti dar ma bucur ca nu stau acolo.
Ai vrea sa-mi zici si mie cine e primaria si pe cine reprezinta ea, ca tot zici ca locurile de parcare sunt ale primariei. SUNT ALE NOASTRE ALE LOCUITORILOR ORASULUI NU ALE PRIMARIEI.
Oricum nu are rost sa ma contrazic cu tine ca ne contrazicem degeaba. Evident aici o sa fie 2 tabere. Cei ce au un loc de parcare platit si cei ce nu au.

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

Cum zice si bobbo1981, nu sunt locurile primariei, e bun comun, primaria doar le administraza.

Sumele platite sunt infime cu valoarea unui loc de parcare. La un bloc nou costul unuia este de ~10.000E. 100Ron/an e mult prea putin.

X lucreaza de la 10 la 19 si vrea loc platit ca sa isi poata parca masina seara. Pai.... si eu la fel. Uneori vin de la servici si la 20 sau chiar la 23. Daca ma duc la primarie si fac cerere, mi se aproba pentru ca eu vin mai tarziu de la servici? Nu cred.

Daca locurile platite ar fi macar la 60% din necesar, atunci nu as avea nimic impotriva lor. Dar in cazul de fata chiar mi se par inutile.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”