RCA in leasing

Norme legale care ne afectează, unde ne facem asigurările, de unde credit, radare, gropi...
c.ciprian
forumist convins
Posts: 437
Joined: 30 Nov 2007, 17:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

RCA in leasing

Post by c.ciprian »

Voi ce stiti? RCA-ul trebuie facut de proprietar sau utilizator? Mie nu prea imi convine sa platesc 650 RON, ca si cum as fi persoana juridica (atat mi-a facturat OTP Leasing)

User avatar
psystem
Geologu'
Posts: 1776
Joined: 16 May 2007, 13:53
Auto:
Location: Focsani

Post by psystem »

Chiar daca nu iti place, asta e. Proprietarul masinii nu esti tu ci firma de leasing....in concluzie platesti taxe mai mari(plus TVA).
KIA Cee'd 1,4 GLS, 07/07/07, Mars Red, Base + Cateva optionale ODO: 121.000+ Km///album\\\///JB\\\
DACIA Logan 1,4 MPI+GPL, 01/06/10, Bej Laureate ODO: 76.000+ Km
DACIA Duster 1,5 dCi 4X4, 11/12/13, Laureate, Gris Comete ODO: 0.050+ Km

expeditor
Posts: 160
Joined: 30 Dec 2007, 15:47
Auto:
Location: iasi
Contact:

Post by expeditor »

???
Pai si eu tot leasing...persoana juridica, tot OTP ,dar 425 RON!La OTP Guarancia!
De unde suma asta???
kia ceed sw 1.6 crdi hp + optionale,Pewter Beige.Merge!
http://picasaweb.google.com/ghe2ghe2000/Dolly
B-80-ABW

c.ciprian
forumist convins
Posts: 437
Joined: 30 Nov 2007, 17:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by c.ciprian »

Mda... asta este pretul pentru persoana juridica la Omniasig. OTP Leasing NU a adaugat TVA.

andreea
Posts: 284
Joined: 07 Feb 2008, 13:02
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by andreea »

Acum am fost si eu instiintata prin SMS de cei de la OTP de emiterea politei RCA in val de 589 RON (la omniasig).... mi se pare cam mult. Pentru persoana fizica ar fi fost 288 RON.

expeditor
Posts: 160
Joined: 30 Dec 2007, 15:47
Auto:
Location: iasi
Contact:

Post by expeditor »

Cel putin ciudat...3 oameni, trei valori diferite la RCA?Toate leasing la OTP, 2 RCA Omniasig...da nici alea egale!Intrucit am ceva ''cunostinte'' in domeniu, imi puteti da pe PM detalii?Gen: unde leasing ,pers.fizica/juridica(desi leasing este pentru PJ:pentru PF mai corect se spune rate!), suma platita fara si TVA si cel mai important numarul politei RCA.Macar de amorul artei , sa vedem ce si cum!( nu ca o sa cistigam ceva in RO!) :evil:
kia ceed sw 1.6 crdi hp + optionale,Pewter Beige.Merge!
http://picasaweb.google.com/ghe2ghe2000/Dolly
B-80-ABW

andreea
Posts: 284
Joined: 07 Feb 2008, 13:02
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by andreea »

Eu am incheiat contractul de leasing pe persoana fizica la OTP insa RCA-ul se plateste pentru persoana juridica (masina fiind proprietatea bancii). M-am uitat pe site la omniasig si taxa rca pt o masina de pana in 1400 pentru persoane juridice este de 589. Singura nedumerire este de ce au ales omniasig pt rca, este cel mai scump... nu m-a intrebat nimeni unde vreau sa-l fac, m-au intrebat doar de casco.

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Dennis »

Nu se adauga TVA la RCA si casco.
RCA-ul nu trebuie platit neaparat la societatea unde s-a incheiat polita casco.
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

User avatar
Sorcee'd
dromaderu'
Posts: 384
Joined: 09 Oct 2007, 13:13
Auto:
Location: Ploiesti
Contact:

Post by Sorcee'd »

dennis,te contrazic.RCA-ul il incheie ei,unde vor ei,iar la casco se adauga si tva.iti stau la dispozitie cu o copie dupa o oferta de la motoractive,daca vrei.
andreea,de ce crezi ca nu aleg societatile de asigurare cu tarife,sa zicem,mai accesibile?cu cit e mai mare suma,cu atit creste si valoarea procentului,nu?
iar daca te duci la ei si le spui ca vrei sa-ti faci rca la X si casco la Y ti se spune simplu,ori ca nu se poate(varianta finutza),ori sa te duci la alta societate de leasing(varianta mai putin finutza si care arata ca au clienti suficienti incit sa-si permita sa dea zexe citorva care mai stiu ce vor),sau,cum mi s-a spus mie,ca trebuie sa am relatii foarte sus,si la ei si la societatea de asigurare pe care o doream eu!!!!! stupid,penibil,de cacao!si tinind cont ca vroiam sa fac leasing la ei pentru sorento,am adunat toate motivele contra (atitudine,bani dati in cei trei ani,peste 700 euroi pe an diferenta de la casco,semnaturi si parasemnaturi,etc,etc)si am decis sa-l iau cu banii jos.stiu,sunt un caz fericit pt. ca pot face lucrul acesta,dar daca puteti,ocoliti leasing-ul.pe banii nostri tot tu trebuie sa te rogi de ei si sa le inghiti mizeriile(cu extrem de mici exceptii pe care sunt sigur ca le voi citi dupa mesajul meu) :D
Perseverare diabolicum
Cee'd 1.6/122 gloabe,negrutza cu o groaza de optionale(13),PH 73 PWR
Sorento 2.5 CRDI/AT Executive,PH 68 PWR,si asta tot cioara

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Post by Akbhar »

De ce nu ii rugati sa va dea in scris ca nu se poate incheia polita RCA/Casco decat la o anumita societate de asigurari? O sa vedeti ca vor refuza din cauza de OPC si legea concurentei.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

andreea
Posts: 284
Joined: 07 Feb 2008, 13:02
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by andreea »

Pe mine de Casco m-a intrebat de RCA nu si am banuit ca au facut la omniasig pt ca acolo am vrut eu casco. Pt RCA nu a adaugat TVA-ul, am decontul in fata si este fix cat e pe site la omniasig. De casco nu stiu inca daca e cu TVA sau nu (tind sa cred ca nu) aveam o rata calculata la cca 50 euro pe luna.

c.ciprian
forumist convins
Posts: 437
Joined: 30 Nov 2007, 17:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by c.ciprian »

Eu am incheiat leasing la OTP unde am fost intrebat la ce firma vreau sa fac asigurarea. Preturile sunt cele de pe site-ul Omniasig pentru persoane juridice. Nu mi s-a adaugat TVA la nici una din asigurari.
Asigurarea, atat RCA cat si CASCO, este a proprietarului (OTP Leasing) nu a utilizatorului (eu). Eu doar le "decontez" cheltuielile.

panzer
Moderator
Posts: 1201
Joined: 03 Jul 2007, 16:22
Auto:
Location: Bucuresti

Post by panzer »

E chiar curios cum le decontezi cheltuielile?

Nu este pe baza de factura? Adica ei iti refactureaza RCA si CASCO fara TVA?

Eu am facut leasing pe persoana juridica la OTP Leasing.
Puteai sa optezi pentru ASIBAN sau OMNIASIG la casco. Am ales omniasig din cauza de decontare directa cu MIT Motors si de frasiza zero. Cotatia pt leasing pe 3 ani cu plata trimestriala a fost de 139 euro. (lx best)

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Dennis »

@sorcee'd: am leasing persoana fizica la BCR leasing si casco si RCA la BCR asigurari.
rata anuala casco a fost fixata la 640 euro, platesc trimestrial 160 euro prin virament bancar catre ei...nici vorba de factura, nici vorba de TVA aplicat la suma respectiva. de asemenea, RCA-ul il platesc la BCR leasing,fara TVA aplicat, pentru ca daca il plateam la alta societate de asigurari trebuia platita o suma de bani catre BCR asigurari in cazul in care ies cu masina din tara (aprox. 50 euro pt. perioada de 15 zile).
cam asta ar fi povestea mea...
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

florin001
Posts: 76
Joined: 29 Aug 2007, 11:07
Auto:
Location: Bucuresti

Post by florin001 »

Asigurarile, indiferent ca este RCA sau Casco, sunt scutite de TVA, vezi Codul fiscal, legea 571/2003
Kia cee'd 1,4 BEST Silver
15000 km

Post Reply

Return to “Legislaţie, asigurări, banci, info trafic”