Top Benzinari(i) in Romania.

De toate pentru toţi
saib
Posts: 77
Joined: 26 Aug 2008, 13:58
Auto:

Top Benzinari(i) in Romania.

Post by saib »

Am deschis acest topic ca fiind unul de interes general si mai mult ca sigur si voi ati avut probleme cu benzina din anumite statii.
Cea mai buna benzina acolo......
Cele mai bune servicii le-am intalnit acolo......
M-au furat acolo :( :( :( ......
Asteptam pararile voastre.
Numai bine. Conduceti cu grija.
Kia Ceed Best 1,4 So Reed VL-06-EOE xxxx VDO
Kia Ceed Style 1,6 Pewter Beige +geamuri fumurii+cheie pliabila+scaune incalzite Vl - 27 - BEK



Image

kyky
Posts: 51
Joined: 09 Nov 2007, 23:34
Auto:
Location: iasi

Re: Top Benzinari in Romania.

Post by kyky »

1. Rompetrol
2. vezi pozitia nr 1
1,4 best MARS RED
comanda 12 oct 2007
ridicata 20.12.2007

User avatar
mykep
On Air
Posts: 824
Joined: 15 May 2007, 11:26
Auto:
Location: Brasov
Contact:

Re: Top Benzinari in Romania.

Post by mykep »

Cea mai buna benzina : MOL
Cele mai bune servicii : OMV
Deocamdata nu pot spune ca am fost furat.
Kia Cee'd 1.4 GSL Abyss Blue, Best + Opt
BV 77 MKP
ODO 71.000 KM

aimbot
Posts: 50
Joined: 18 Sep 2008, 15:44
Auto:
Location: Craiova

Re: Top Benzinari in Romania.

Post by aimbot »

1. Petrom E PROASTA DE PICI.Am bagat de la bisnitarii astia de 2 lei care vind aqva qorensis la pret de motorina si mi-au blocat supapele de la pompa de injectie...ma costa 2000 de euro alta...noroq k am reusit sa o fac...ufff...prin ce am trecut vruiam sa ii dau in judecata dar mi-a spus un papagal de avocat p kre nu-l tineau balamalele sa se ia cu ei k nu am cum sa ii castig...k se ia probe si alte alea...hm...parca ma enervez doar knd ma gandesc....

Akm p bune topul ( dupa mine ) este: 1.Rompetrol
2.OMV
3.MOL
Kia Pro Ceed, 1.4 Best, Cassa White.

sonty
incercator
Posts: 734
Joined: 02 Jun 2007, 14:25
Auto:
Location: craiova

Re: Top Benzinari in Romania.

Post by sonty »

mai exista un topic in care s-a discutat mult si bine despre ce producatori foloseste fiecare si, ca si in primele post-uri din acesta, raspunsurile sunt contradictorii. unii zic una, altii alta. as sugera sa mentionam si pozitia benzinariei despre care se vorbeste. astfel top-ul fiecaruia ar capata o relevanta pentru cei din acelasi oras.
in ceea ce ma priveste experimente am facut pe vremuri cu oltcit-ul. cu ceed-ul am bagat in majoritate MOL de pe rocada veche, iar mai nou am bagat si mult laudatul rompetrol de la benzinaria tot de pe rocada. ocazional am mai bagat si MOL de pe severinului. benzina a fost toata de 95. comportamentul masinii mi se pare fix identic, dar o sa ma intorc la MOL ca mi se par mai prietenosi si au si cap la furtunul de la compresor asa ca pot sa-mi fac presiunea in pneuri. asadar...
1. MOL rocada
2. rompetrol rocada.
oltCEE'D 1.4 BEST, machine silver. cu roti si volan.
comanda 26.06. serie 4.09. achitat 7.09. livrare 20.09. toate in 2007.
DJ 50NTY
oltcit special, 0.652. de-o varsta cu mine.

saib
Posts: 77
Joined: 26 Aug 2008, 13:58
Auto:

Re: Top Benzinari in Romania.

Post by saib »

Acest topic vrea sa cunoasca si benzinariile cu probleme din tara si orice alta problema legata de combustibil, deci sa evitam benzinariile in care se gaseste combustibil de proasta calitate.
Lukoil nu a incercat nimeni? Mie mi se pare foarte bine echilibrata cifra octanica la ei.
Kia Ceed Best 1,4 So Reed VL-06-EOE xxxx VDO
Kia Ceed Style 1,6 Pewter Beige +geamuri fumurii+cheie pliabila+scaune incalzite Vl - 27 - BEK



Image

alcatraz

Re: Top Benzinari in Romania.

Post by alcatraz »

@saib, trece si tu in semnatura motorizarea, culoarea, nr. ( pt. cei care nu se uita in album) si la avatar locul de domiciliu

aimbot
Posts: 50
Joined: 18 Sep 2008, 15:44
Auto:
Location: Craiova

Re: Top Benzinari in Romania.

Post by aimbot »

@sonty, vad k esti din craiova....petromul despre care vb este cel de la Jiusi de pe caracal ( aia mica de acolo din intersectie cum intrii p caracal).De la rompetrol bagam numai de pe rocada, de la omv numaide pe calea bucuresti.Knd imi ajunge masinutza nici nu ma gandesc sa bag din alta parte in afara de OMV si Rompetrol.
Kia Pro Ceed, 1.4 Best, Cassa White.

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Top Benzinari in Romania.

Post by Akbhar »

Nu va recomand benzinaria Petrom din Ploiesti Vest (langa sediul RAR). Am facut un plin acolo si benzina a fost proasta: la relanti motorul avea un tremurat mai pronuntat ca de obicei si parca a consumat si mai mult. Plus ca au reusit sa imi bage si 49 de litri de benzina in rezervor, cand abia se aprinsese martorul din bord. Din calculele mele mi-au bagat cam cu 5l in plus.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

User avatar
Bonzai2
Master Of Puppets
Posts: 811
Joined: 11 Jun 2008, 02:28
Auto: Mazda Cx5
Location: All around the world
Contact:

Re: Top Benzinari in Romania.

Post by Bonzai2 »

1.Rompetrol
2.Petrom
3.Nu mai conteaza ca pe astea 2 le gasesc oriunde.
.
.
.
n.Ultima sigur va fi Lukoil de unde am bagat de 99(sau cum so chema la ei) si parca aveam gazolina
Mazda Cx5 2.2 D AWD 175 CP Revolution - Red Soul
Ex : Kia Cee'd 2.0 GSL Style- Kompass Blue
http://picasaweb.google.com/Bonzai222/ElCid#
Nu conteaza cat de lung ai parul, important e ce si cum gandesti

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Re: Top Benzinari in Romania.

Post by spdblue »

Pentru mine MOL ramane de referinta. Scumpi si buni. Folosesc numai CO 98. Comportament extrem de bun al motorului, raspunde fara probleme, acceleratie excelenta, consum excelent in exterior, in localitate cam papa... Nu ma tenteaza alti distribuitori. Poate daca voi avea nevoie vreodata prin tara de altceva. Drum bun si numai bine.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

sorinh
Posts: 769
Joined: 29 Jun 2007, 13:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Top Benzinari in Romania.

Post by sorinh »

semi off topic
eu lucrez la o firma care face afaceri cu (printre altele) rafinarii, si din informatiile colegilor mei, cea mai bine pusa la punct este petromidia (vorbesc dpdv al controlului proceselor si al calitatii produselor) nici brazi, arpechim, vega sau teleajen nu stau prost, dar midia are advanced process control implementat, fata de petrom si lukoil. ce se intampla mai tarziu in benzinarie, tine de furtisagul local. o alta informatie este ca OMV vrea sa scape de rafinarea din arpechim si sa faca doar un hub pentru desfacerea productiei din brazi, asa ca investitiile pe dezvoltarea productiei acolo au fost micsorate. luat de la o benzinarie corecta, combustibilul rompetrol ar trebui sa fie cel mai corect.
am mers cu masina de serviciu care are motor pentru 95, si la benzinarie am pus 98. a mers mai zgomotos si mai tremurat decat cu 95, deci conteaza (pentru confort) si sa bagi ce-i trebuie, nu sa fortezi nota. despre performante nu pot sa zic, ca am mers tot cu 100kmph.
1.6 DSL LP Base Pewter Beige + optionale
vrrrrroooooommm !!!!!! vrrrrroooooommm !!!!!!
www.erepublik.com

User avatar
Ogy
Cel mai ghinionist!
Posts: 5213
Joined: 29 Feb 2008, 16:06
Auto: Kia cee'd 1.4 base + opt.
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Top Benzinari in Romania.

Post by Ogy »

Primul plin la rompetrol efix95 parca, restul de la o benzinarie Petrom (si numai de acolo bag) tot 95. (poate la o intanire sa-mi spuneti/aratati si mie ce tremurat poate sa se auda la motorul asta )
Dar cat de curand am sa incerc si ce spuneti voi cu mol si omv dar niciodata lukoil.

pogo
Posts: 122
Joined: 30 Jul 2007, 09:34
Auto:
Location: Timisoara

Re: Top Benzinari in Romania.

Post by pogo »

Majoritatea carburantilor de la OMV sunt de la Petrom.
La fel e si cu MOL, doar citeva sortimente (EVO si uneori Tempo Plus 98) vin din Ungaria, restul sunt de la Petrom. Stiu ca intentioneaza sa-si mai faca niste depozite ca sa aduca totul din Ungaria, dar mai dureaza. Acum cred ca au un singur depozit - la Brasov.
cee'd EX+ 1.6 DSL

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Top Benzinari in Romania.

Post by Akbhar »

Benzina obisnuita (CO 95) e cam toata din Romania. Difera doar aditivii introdusi si cantitatea de apa/impuritati din tancurile benzinariilor. Vedeti ca la casa exista o lista cu locul de proveninenta al carburantilor. O sa vedeti ca intr-o anumita zona din tara sunt cam toate de la acceasi rafinarie.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

Post Reply

Return to “Cafenea”