Boicot Benzinarii

De toate pentru toţi
ciprianeagu
Posts: 394
Joined: 31 May 2008, 23:28
Auto:
Location: Pitesti

Boicot Benzinarii

Post by ciprianeagu »

Urmatorul mesaj l-am primit pe mail:

in ultima vreme pretul barilului de petrol s-a redus la jumatate, astfel ca de la 140 dolari a scazut la 70 si totusi, benzina si motorina a scazut cu doar 1000 de lei. E bataie de joc pt ca guvernul tine taxele si accizele la fel de mari, iar statiile Peco nu vor sa renunte la preturile practicate, avand un profit urias. Daca ei isi bat joc de noi, haideti sa-i boicotam. S-A DECIS CA IN ZILELE DE 27,28 29 OCTOMBRIE TOTI SOFERII CARE VAD ACEASTA MIZERIE SA FACA FRONT COMUN SI NIMENI,PENTRU NIMIC IN LUME, SA NU ALIMENTEZE MASINA SI SA NU CUMPERE NIMIC DIN STATIILE DE CARBURANTI. SPERAM CA PRIN ACEST MOD DE PROTEST SA-I PROVOCAM SI SA VEDEM O REACTIE POZITIVA A ACESTUI GUVERN CARE CONTINUA SA ISI BATA JOC DE NOI!

Nu stiu daca va avea efect, dar merita incercat!
Pro_Cee'd 1,4 Dakar Yellow

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Boicot Benzinarii

Post by misuspita »

Ar fi interesant, insa nu stiu daca se vor sinchisi petrolistii din atata lucru. Chiar si daca nimeni nu s-ar duce sa alimenteze in zilele alea. Ca doar tot om avea odata nevoie de benzina....
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

Dennis
Ghost
Posts: 690
Joined: 30 May 2007, 11:51
Auto:
Location: Bucuresti

Re: Boicot Benzinarii

Post by Dennis »

Mie nu mi se pare decat inca o lupta pierduta din start, pentru ca, hai sa fim seriosi, daca ai nevoie de carburant te duci si alimentezi de la benzinarie.Eu in astea 3 zile voi face ~450 km...Mi-e usor sa nu calc 3 zile in benzinarie, pentru ca de regula merg de la plin la plin; iar un plin imi ajunge cam 5 zile, in ritmul in care folosesc eu masina.Asta nu inseamna ca ma alaturi acestui protest inventat de cineva care n-are alta treaba decat sa scrie mail-uri de genul asta.Nu inseamna nici ca nu sunt afectat de pretul carburantului.Si, vorba lui @misuspita, n-o sa se sinchiseasca nimeni de asta.
Daca se scumpesc alimentele ce facem? Primim un mail si incepem greva foamei?
LX Best 1.4 + GPL, machine silver, IF-07-SBI

catalin1984

Re: Boicot Benzinarii

Post by catalin1984 »

misuspita wrote:Ar fi interesant, insa nu stiu daca se vor sinchisi petrolistii din atata lucru. Chiar si daca nimeni nu s-ar duce sa alimenteze in zilele alea. Ca doar tot om avea odata nevoie de benzina....
Un exemplu bun il gasim la francezi in urma cu ceva ani:

Tariful la metrou s-a scumpit cu 0.2 franci (pe vremea cand nu era euro) si francezu revoltat cum este el, nu a mai mers cu metroul o zi!. Si cand zic nu a mai mers inseamna 99% dintre cei care il foloseau au luat o pauza.

rezultatul?

Fix de a doua zi biletele s-au ieftinit brusc.


Este o poveste adevarata.

Akbhar
Posts: 1356
Joined: 27 May 2007, 18:09
Auto:
Location: Ploiesti/Bucuresti
Contact:

Re: Boicot Benzinarii

Post by Akbhar »

Faceti o comparatie intre preturile la carburanti din celelalte state din UE si apoi din Romania si o sa observati ca aceasta actiune nu prea are sorti de izbanda. Texte de genul tara producatoare, resurse interne nu-si prea au sensul intr-o piata comunitara. Daca gasiti mai ieftin in alta parte puteti lua de acolo. Totul se bazeaza pe cere si ofera. Si cerere de benzina o sa fie. Daca o pauza de 2-3 zile e posibila, pe termen lung e imposibile/improbabila.

Plus ca variatia pretului petrolului brut influenteaza mult prea putin pretul final al benzinei. 1 baril de petrol are aproximativ 160l. Costa cam 85$ si din el se obtin cam 95l de benzina si produse secundare (cautati pe wiki). Deci un litru de benzina costa cam 0.55$. Fata de 1.4$ ( cat e un litru de benzina de 95 la noi) reprezinta ~40%. Restul sunt cheltuieli de prelucrare/transport, accize, taxe, adaosuri comerciale etc.
Kia Cee'd 1.4 LX Best, Kompass Blue ODO: 135.000km+
Assumption is the mother of all fuckups

Ric0
Posts: 71
Joined: 10 Jul 2008, 09:33
Auto:
Location: Cluj-Napoca

Re: Boicot Benzinarii

Post by Ric0 »

Comunismul a murit, dar spiritul a ramas in tzara... Si eu zic sa boicotam benzinariile cum putem..pentru ca in mod sigur daca cineva fura catziva banutzi la fiecare litru de combustibil asta ar insemna miliarde pe zi...

P.S. Suntem o tzara de fricosi care nu stim sa ne cerem drepturile !! Chiar daca in cazul de fatza e greu de facut ceva...
KIA CEE':D ,black pearl,1.4---> 109 HP CJ 11 HXJ

c.ciprian
forumist convins
Posts: 437
Joined: 30 Nov 2007, 17:06
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Boicot Benzinarii

Post by c.ciprian »

In Anglia am auzit ca statul a amenintat ca amendeaza benzinariile care au litrul mai sus de 1 pound.

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Re: Boicot Benzinarii

Post by ida01ro »

+1
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

User avatar
doringvd
Moderator
Posts: 1355
Joined: 07 Jun 2007, 11:15
Auto:
Location: BRASOV
Contact:

Re: Boicot Benzinarii

Post by doringvd »

cred ca prindea mai mult public o 'petitie online' semnata si data mai departe pe mail.
Cee'd 1.4 GSL LX MT Machine Silver ."Ltd. Edition"

Jurnal de bord: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=316

ODO 75000km Image

--------------------------
FOLOSESTE "SEARCH" INAINTE SA POSTEZI
POSTEAZA IN SECTIUNEA CORECTA
RESPECTA MEMBRII ACESTUI FORUM
--------------------------

ciprianeagu
Posts: 394
Joined: 31 May 2008, 23:28
Auto:
Location: Pitesti

Re: Boicot Benzinarii

Post by ciprianeagu »

Asa cum am mai zis, nici eu nu cred ca va avea vreun efect sesizabil imediat...dar merita incercat...eu unul consum doar 1/2 rezervor / saptamana, asa ca o pot face...
Pro_Cee'd 1,4 Dakar Yellow

User avatar
misuspita
cantaretzu'
Posts: 1039
Joined: 07 Oct 2007, 12:31
Auto: Proceed
Location: Bucuresti

Re: Boicot Benzinarii

Post by misuspita »

He, vad ca aceasta petitie a ajuns si pe TV. Acum vorbea la Antena 3 la stiri despre aceasta incercare si despre pretul nesimtit la benzina. Intr-adevar, problema e ca la fiecare mica/mare crestere de pret la petrol, automat a crescut si pretul carburantului, insa atunci cand barilul a scazut cu 50%, aceasta reducere nu se resimte in pretul la pompa.

Chiar daca sunt un pic pesimist in legatura cu coeziunea romanilor in a face lucruri de genul acesta, mi-ar placea sa poata reusi. Eu unul o sa incerc, pentru ca un plin ma tine daca nu ies din oras 2-3 saptamani. Asa ca oricum voi face pauza la carburant incepand de azi :P
Ex-Pro Cee'd 1,4 Best
Actual Ford Focus mk4 1.0 125CP

shpid3r
The One
Posts: 569
Joined: 02 Aug 2008, 21:14
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Boicot Benzinarii

Post by shpid3r »

intr-adevar nu putem face tot poporul sa renunte la benzina..
Insa nu este asa greu sa nu alimentati luni, ci s-o faci duminica seara. Stiti cum e, ca atunci cand se scumpeste, toata lumea face coada la pompe.

Ideea e ca benzinariile (ca orice piata de desfacere cu un numar imens de clienti) isi fac si ele o socoteala estimativa cu incasari pe zi.Daca ar scadea 5% intr-o zi fata de previziune, nu e mare lucru. Dar daca ar scadea 40% pentru 3 zile, va zic sigur ca s-ar gandi de 2 ori la urmatoarea scumpire.

Si daca vedem ca oamenii pun umarul la astfel de miscari, pe viitor vor fi mai simplu de facut.
Se spune ca franta e sora mai mare a romaniei. Sa invatam de la ei cum isi apara drepturile. Sa incercam sa ne unim.
Deci, in weekendul acesta evitati sa alimentati.
KIA Cee`d 1.4 GSL BEST - Kompass Blue. B - 04 - YEH (Oh Yeah!). || 20.000 km
---- [LINK - jurnal de bord]

radumc
Posts: 34
Joined: 22 Sep 2007, 09:48
Auto:
Location: craiova
Contact:

Re: Boicot Benzinarii

Post by radumc »

ma bag si eu, conteaza ideea.

Razica
Posts: 294
Joined: 11 Nov 2007, 19:30
Auto: ceed 1.4 TGDI
Location: Berceni-bucuresti

Re: Boicot Benzinarii

Post by Razica »

Da ma bag si yo :D ,mesajul l am primit si yo p messenger. oricum chiar daca 3 zile nu alimenteaza multa lume, dupa aceea o sa stam la coada la benzinarie si nu cred k o sa se rezolve nimic. in romania informatia circula foarte greu si chiar dak nu alimentam noi si inca 10.000 de masini ( :lol: ) nu cred k or sa simta benzinarii vreo diferenta deoarece sunt multe masini de firma si multi care ori nu au aflat de aceasta actiune ori nu vor sa participe la asa ceva. oricum ideea este buna =D>
cee'd 1.6 crdi pewter beige
Hyundai I30 Facelift 1.6 GSL - ex
Ceed 1.4 TGDI

Joco
Posts: 709
Joined: 14 Feb 2008, 00:06
Auto:

Re: Boicot Benzinarii

Post by Joco »

De acord! Particip si eu.

Joco
1,6GLS/AT+opționale MARS RED CV 04 PCL
comanda pe 16 ianuarie, mașina sosită în țară pe 5 martie, certificat provizoriu completat pe 13 martie, mașina livrată pe 20 martie....de ce?
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=5&t=1598&p=97624#p97624

Post Reply

Return to “Cafenea”