Creion corector,vopsea,lac kia

Spălare, ceruire, polish...
Post Reply
bibiloi
gigi pedala
Posts: 176
Joined: 12 Jun 2007, 11:33
Auto:
Location: Iasi

Post by bibiloi »

catalin1984 wrote:andrei0241 idem la mine, koholino same here.....

Incredibil frate exact aceleasi simptome......e ceva la mijloc presimt o campanie de rechemari. Yo zic ca cineva ar trebui sa faca o sesizare la kia si sa se mai uite pe forumurile astea.

Una peste alta o sa intreb un bun prieten priceput in ale legilor daca putem sa facem legal ceva sa obligam constructorul sa organizeze o campanie de rechemari pentru aceste mici probleme tampite. Care nu sunt normale.
Rechemari in service la Kia, ma cam indoi.
Kia Cee'd 1.4 BEST GSL Piston Gray - comanda pe 15 iunie, serie venita pe 3 septembrie, ridicata in data de 28-09-2007 ora 12.15 BT-04-EKV ex:B-71-KAO

spdblue
danezul
Posts: 4480
Joined: 26 Sep 2007, 21:08
Auto: Cee'd LX Best 1,4 Benzina
Location: Brasov
Contact:

Post by spdblue »

Din punctul meu de vedere, aceasta problema, daca exista, va afecta loturi mari de masini. Sa nu uitam ca firme cu traditie in Europa, Japonia sau USA au rechemat mii de masini pentru a le corecta greselile de fabricatie.
Sa speram ca nu sunt greseli majore. Ar fi pacat.
Kia Ceed 1.4 T-GDi 6MT BEST Blue Flame
ODO: 1200
Jurnal de bord: viewtopic.php?f=165&t=25685
Cee'd LX Best 1,4 Benzina Mars Red Siguranta in trafic prin respect
BV 77 SPD ODO 141.520
Jurnal de bord http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?f=5&t=704 Stiri auto moto

pompilius
Posts: 122
Joined: 21 Jun 2007, 21:59
Auto:
Location: Calarasi

Post by pompilius »

Nu prea am auzit sa recheme masini ca sa le revopseasca sau sa faca nu stiu ce tratament caroseriei!
Din cate stiu se inlocuiesc anumite piese.
Cee'd 1,4 LX Best Pewter Beige
CL-19-RIP

Ciolin
Mezinu'
Posts: 152
Joined: 18 Jul 2007, 23:11
Auto:
Location: Bucuresti

Post by Ciolin »

Ma scuzati ca-s offtopic dar am considerat ca nu e nevoie (deocamdata) de un topic nou pt intrebarea mea...Problema mea e mai veche si era in legatura cu un joc/sunet la volan atunci cand il rotesc din pozitia centrala spre stanga. Am banuit ca e de la cutia de directie, baietii de la MIT Baneasa au constatat acelasi lucru si mi-au inlocuit-o (cica)...insa cand m am urcat in ea..acelasi sunet. Acum, intrebarea mea este daca si la voi se aude la fel. Cei de la service mi au zis ca e de la servodirectia electrica. Mentionez ca sunetul a aparut dupa 300km din cate tin minte. Ma duc maine pt a3 a oara la ei sa ma lamureasca. Mai mentionez ca s incepator, adica fara experienta mecanica mai ales. Va rog sa ma lamuriti. Multumesc
Kia Cee'd 1.6 CRDi Base - Oil Blue B 89 RYO

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Ciolin, acelasi lucru am inteles ca l'a sesizat un client dealer'ului din CT si urmeaza sa i se schimbe coloana de directie, insa nu stiu care'ar putea fi explicatia
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

ida01ro
Carcotas Sef
Posts: 1720
Joined: 11 Jun 2007, 19:05
Auto:
Location: bacau
Contact:

Post by ida01ro »

HA ?!! ...au si inceput poblemele la coloana de directie ? :( ar fi tare naspa sa ajungem ca la hyunday..
cassa white & rainbow blue ceed 1,4 ltd edition + ceva optionale. BC 02YDA; ODO> 23 K
Dorele, ne mai tii mult ma?

Sfinxul
Posts: 617
Joined: 15 May 2007, 10:00
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by Sfinxul »

@ida01ro

Atat cazul lui Ciolin cat si cel prezentat de andrei0241 par a fi izolate. La orice producator mai sunt si rateuri. Daca ar fi o problema generala, ar fi trebuit sa se manifeste la mai multi si mai ales la cei care au masina de 2 - 3 luni. La Ciolin problema a aparut la scurt timp dupa livrare. Irelevant pentru a trage o concluzie generala.

Ciolin, te rugam sa deschizi un topic separat unde sa descrii manifestarile ca sa putem urmari ce se intampla si mai ales cum se rezolva problema.

MihaiM
Posts: 871
Joined: 04 Jun 2007, 10:11
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by MihaiM »

In usa mea a lovit unul cu o dacie galbena dar vopseaua mea n-a patit nimic iar vopseaua galbena de la idiotul ala s-a luat. Iar daca ma gandesc ca am trecut si printr-un episod cu grindina indraznesc sa fiu optimist in privinta vopselei.

alexcercel
Moderator
Posts: 189
Joined: 28 Jun 2007, 16:42
Auto:
Location: Vaslui
Contact:

Post by alexcercel »

Eu am deja trei "cicatrici" si de pe nici una nu a sarit vopseaua (e sarita putin la o lovitura, dar insesizabil). Loviturile sunt de la:
1. o pitricica pe partea stanga spate, la vreo cativa cm de stop
2. o nuca verde cazuta pe cupola (a indoit putin, dar nu a zgariat - eh... invelisul moale al nucii)
3. cea mai nasoala lovitura pana acum de la un/o prost/proasta care nu stie sa deschida o portiera. Lovitura cred ca a fost destul de puternica (a ramas vopsea de la ala/aia pe masina - albastra) si cred ca a lovit cu coltul de la o portiere spate pt ca e destul de sus si pare facuta cu un obiect ascutit (ex. colt portiera spate).

Nu stiu ce sa zic dar eu cred ca vopseaua e buna, mai ales ca am luat vreo doua pietre in bot, de la camioane, si nu se cunoaste nimic momentan (m-am uitat dupa ce am spalat-o)...
Cee'd LX Best 1.4 Machine Silver :: B-70-YIM
>> Jurnalul bordului meu :D <<
Minisite Design

D4OTzu
Posts: 99
Joined: 06 Jul 2007, 21:19
Auto:
Location: Targu Jiu
Contact:

Post by D4OTzu »

Sunt de aceiasi parere ca este o vopsea proasta, sau mai frumos spus f. sensibila. Am patit-o si eu. Am avut senzatia ca inca nu este uscata complet iar stratul de lac parca ar fi ceara sau parafina, asa arata cand se razuie. Stie careva codul culorii unde se specifica pe masina ?
ImageCEE'D 1.4 GSL LX MT-Best machine silver, din 26.sept.2007

Cristi_G
Posts: 130
Joined: 29 Sep 2007, 23:29
Auto:
Location: Navodari
Contact:

Post by Cristi_G »

am un nod in gat...parca problemele se inmultesc
Kia Cee'd 1.4 GSL LX, Black Pearl + GPL

Arnold12
Posts: 2774
Joined: 02 Jun 2007, 18:23
Auto:
Location: Bucuresti
Contact:

Post by Arnold12 »

@Cristi_G

Daca vrei sa vezi probleme adevarate citeste aici

viewtopic.php?t=726&postdays=0&postorder=asc&start=60
Cee'd SW 2.0 CRDi 140CP~170CP 6MT TX pregatit sa frustreze...a different ONE
Kia Ceed SW 200Km/h - http://www.youtube.com/watch?v=tsQNcrqPImk
MAX 221km/h pe GPS/Autobahn Austria

Cristi_G
Posts: 130
Joined: 29 Sep 2007, 23:29
Auto:
Location: Navodari
Contact:

Post by Cristi_G »

sincer momentan ma intereseaza doar cee'd...cand am comandat-o puteam sa iau si altceva mult mai "cunoscut". Acum nu-mi ramane sa cred ca am facut alegerea buna si nu voi avea pb cum de altfel doresc tuturor de aici. Si zilnic cand intru la sectiunea "Probleme" imi doresc sa nu se fi postat prea mult pe aici decat kestii ajutatoare, nu pb serioase
Kia Cee'd 1.4 GSL LX, Black Pearl + GPL

andrei0241
3/E
Posts: 3087
Joined: 16 May 2007, 13:40
Auto:
Location: Constanta
Contact:

Post by andrei0241 »

Am fost azi la un magazin de vopseluri auto (pe Poporului, ptr cei din CT) si mi'a zis ca pot prepara orice nuanta, indiferent ca e vb de vopsea pe baza de diluant sau de apa (chiar a zis tipa de'acolo ca de la 1 ian toti vor fi obligati sa treaca la vopsele pe baza de apa). Pretul: 36 ron/100ml (la vopseaua metalizata), dar ca, in fct de cate vopsele trebe amestecate, cantitatea minima poate fi si de 50ml. Deci pentru retusuri, eu zic ca se poate rezolva ieftin si usor asa, mai ales acum la inceput, cat vopseaua nu e decolorata de soare ...
Ford - Fiesta - 1.4 tdci

marius_gl
Posts: 269
Joined: 15 May 2007, 15:21
Auto:
Location: Galati
Contact:

Post by marius_gl »

Mai, nu stiu cum e la cee'd-urile voastre, insa vopseaua lu' Kiutza mea care are deja 17 luni de stat in soare, ploi, grindina, zapada, dupa spalare si ceruire, arata ca scoasa din cutie! Am renuntat de mult sa o mai caut cu acul pentru ca ar fi insemnat sa ma dilesc complet! So, in afara de binecunoscutele zgarieturi dobandite de la idiotii care deschid usile fara griji fata de cei din jur si o mica infundatura tot de la un bou care a dat cu portiera lui in a mea, nu are naibii nik! Sau nu le mai vad eu...! Basca acum vreo cateva zile s-a proptit o vak cu un volkswagen in fundul meu...Spre marea mea mirare si bucurie, n-a avut nik decat o zgarietura de vreo 2 cm! Atat! Nicio deplasare a barei, nik! sa mai ziceti ca nu-s bune coreenele! Deci, bucurati-va de masinile voastre, trageti tare de ele si nu mai cautati fiecare punctulet de pe capote/usi etc...Viata e frumoasa! :D

Post Reply

Return to “Întreţinere”